Archive for the ‘סיכומי פרקים’ Category

משחקי הכס 8.01: ווינטרפל

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 15/04/2019 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

הנה הביקורת שלי על פרק פתיחת העונה השמינית. בתגובות הקפידו בבקשה לתת אזהרת ספוילר לפני שאר הטקסט שלכם, כי אפשר לראות את ההתחלה גם בעמודים אחרים בבלוג.

דיון בפייסבוק

משחקי הכס עונה 8 פרק 1

תגיות:

כתום זה השחור החדש – עונה 6 (דיון)

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/07/2018 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

מה חשבתם על העונה השישית של "כתום זה השחור החדש"?

כתום זה השחור החדש

האמריקנים 6.01: מוסקבה אינה מאמינה בדמעות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 01/04/2018 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

תגיות:

ריק ומורטי 3.10: המורטימד ממנצ'וריקה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 04/10/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

סיום העונה השלישית גרם להרבה אנשים להרים גבה ולהגיד "רגע, זה הכל?", אבל בשבילי זה היה בדיוק מה שאני צריך: שילוב של טירוף, רעיונות מד"ב, הומור, דיאלוגים מצחיקים והתפתחות דמויות הגיונית שלא חוזרת על הנקודה שריק הוא גאון על שיואו וואו. נקודות בונוס: אין, כפי שציפו שיהיה, את מורטי הרשע. נהדר.

עלילת הפרק גם לא מתהדרת באיזה משחק מוח-טוויסט-אנאערף כזה או אחר ומציגה עלילה פשוטה לחלוטין: ריק ומורטי מדרדרים את מערכת היחסים שלהם מול נשיא ארה"ב לאט לאט עד שהם מגיעים לפתרון המתבקש ואז לפתע, עלילה צדדית (שמוכיחה את נחיצות הפרק הקודם, גם אם לא את זה שהוא היה טוב במיוחד או משהו) שסוחפת את הכל לכיוונה, ומחזירה את הסדרה, בכלליות, לכיוון נכון.

העיסוק של העונה הנוכחית ב"כמה ריק מדהים" עם פרקים שמנכיחים אותו על חשבון שאר הדמויות עשה, בסופו של דבר, יותר רע מטוב לסדרה. המסע של מורטי וסאמר להתמודד עם גירושי הוריהם די נזנח, ואפילו ההתמודדות של ההורים עצמם לא ממש הצליחה להמריא, כך שעיקר העונה התמקד ב"מלפפון-חמוץ-ריק" ושלל הרפתקאות כאלה ואחרות. לחזור חזרה למקום ששם אותו לא במקום שלא נוח לו ושאולי נותן דגש לדמויות האחרות, עשוי להיות הרענון שהסדרה הזאת צריכה.

האנטי-קליימקס הזה, חוץ מהתאמה כללית לאווירה של הסדרה, גם משחרר את הסדרה מלנסות להתעלות על עצמה ועל כל מה שעשתה. גם אם הפרק השלישי ניטרל את הרעיון שמשהו רע אי פעם יכול לקרות לריק מבחינה הגיונית כי, נו באמת, הוא היה מלפפון חמוץ וביצע רצח המוני, הרי שהאווירה הפתוחה הזאת לא מונעת מכך שבעונה הבאה אולי ייתנו לו יריב שיהווה לו משקל נגד, למרות כל ההכרזות הדוקטור הו-יות שלו.

בגדול, אפשר לומר שהאיזון בין ריק ומורטי הוא שריק הוא המתוחכם ומורטי הוא הלב (אפשר גם לא לומר את זה. זה לא תמיד עובד, אבל, לעזאזל, תנו לי שנייה עם המטאפורה הזאת). ובכן, בעונה הזאת המתוחכם ניצח את הלב – עוד פרק ועוד פרק ניסו להיות מתוחכמים וזה בהחלט עבד בחלק מהמקרים, אבל המאיס את עצמו באחרים. ולכן לא מפתיע שבפרק כזה מצחיק, אולי הרגעים הכי מצחיקים הם לא הפאנצ'ליינים של ריק אלא התגובות של מורטי. ריק והנשיא נמצאים כל כך במסלול התנגשות ידוע מראש, עד שהדמות היחידה החופשיה מהתנהגות הרסנית, מורטי, היא זאת המעניינת ביותר והלא צפויה ביותר.

בכל מקרה, זהו זה. עד עונה ארבע, כמו שמר פופי-באט-הול אמר, אולי יהיו לו נכדים. היי, אולי גם לי! למרות שכרמל, אם את קוראת את זה, אל תעשי ילדים, מה נסגר איתך, את תינוק. בהנחה שאת קוראת את זה כשאת לא תינוקת ובגיל מתאים לעשיית ילדים, עדיין הייתי שמח להתייעצות מראש. כמו כן, הייתי שמח אם העונה הרביעית של "ריק ומורטי" יצאה עד אז.

ריק ומורטי 3.09: הא"ב של בת'

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 29/09/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

אז, מה, שמעתם שליקום אין משמעות? כן, מסתבר, ולא שמענו את זה אף פעם, שליקום אין משמעות ולכן.. ובכן.. אה.. משהו.

אוף, זה לא הוגן להיטפל לפרק שסוף סוף שם את בת' במרכז שלו, אבל הפרק הזה היה, בעונה מלאת הפתעות, עוד מאותו הדבר: עוד מונולוג ניהיליסטי של ריק לגבי חוסר משמעות הקיום, עוד הרפתקה שמוכיחה שג'רי צריך לעמוד על שלו, עוד ריק מתנהג כמו שמוק – זה לא שהיה חסר לפרק הזה רגעים מצחיקים (היצור הקטן בהצגה קנה את יבי, במיוחד כאשר הוא נדרש ל.. לעזאזל צריך מילה עברית ל "to hump" להמפפ? בוא נגיד ש. במיוחד כאשר הוא נדרש להמפפ את האבן והעץ) אבל היה חסר לפרק הזה את אפקט ה"חרדון קדוש, מה ראיתי עכשיו", שהיה בעונות הקודמות ובלא מעט פרקים של העונה הזאת.

החסרונות של הפרק, להגנתו, נובעים בדיוק ממה שמבקשים ממנו: קו עלילה שמתפתח לאנשהו. אמנם הרפתקאות אקראיות זה מגניב, אבל הצופים רוצים המשכיות כלשהי והתקדמות, ואני מודה שעד עכשיו כמעט כל פעם שהסדרה התנסתה בהמשכיות יצא לה פחות טוב מאשר כאשר סתם השתוללה. כלומר, כן, היחסים עם בת' וריק צריכים להתפתח לאנשהו, אבל אני פשוט לא קונה כל כך את כל סאגת ה"בת' היא פשוט נוראה כמו ריק", כי זה לא ממש משהו שבא לידי ביטוי בשום דבר בחיים שלה, וקצת חבל לי ההכנסה הזאת תחת הצל שלו במקום לתת לה את המקום שלה. בת' אמנם מצליחה להכניס נקודת מבט שונה לנאום שלו בסוף, הפרק אבל הייתה חסרה לה איזה עמידה על הרגליים מול הדברים שהוא אומר, שהיא לא הביאה, ואולי זה הגיוני כי "חוסר התמודדות בריא עם אבא שלה" זה חלק מהדנ"א של בת' ונו, בכל זאת.

באותו הזמן, גם העלילה של ג'רי הייתה פחות ממעוררת השראה, בייחוד עם הסיום שחותך כל ניסיון להעניק לג'רי איזשהו עמוד שדרה ופשוט מזיז את כל הדילמה לצד השני ושורק לעצמו.

אני מודה שמדי פעם קשה לי עם ביקורת על "ריק ומורטי" כי כאילו, ככל הנראה פרק שכזה בסדרה אחרת היה הופך לטוב ביותר בסדרה. אבל פרקים בסדרה שופטים לפי הקשר, לא לפי מה שיש בחוץ. נותר רק לקוות ששני הפרקים האחרונים הם לא סימן לפרק סיום העונה, אחרת מעונה עם כל כך הרבה הברקות יישאר טעם בעיקר של סיום מעט מאכזב.

ריק ומורטי 3.08: מפוצצי המוח של מורטי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 23/09/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ריק ומורטי עונה 3 פרק 8

לא היה מאוד מצחיק, הפרק הזה.

כלומר, "ריק ומורטי" בכלליות לאחרונה מאזנת בין ההומור שלה לדברים אחרים אבל הפרק הזה, הממשיך את המסורת של פרקי לקט עם קטעים שלא שודרו עדיין (מסורת שהתחילה, למיטב ידיעתי, עם הסדרה הקצרצרה והנהדרת של "מוכרים בלבד") אמור להיות כולו הומור פרוע ומטורף – ואיכשהו, זה לא ממש עובד. הרעיון לרענן את הפורמט ולא ליצור שוב פעם גרסה של "לווין בין יקומי" הוא צעד בכיוון הנכון, ובכל זאת קשה לי עכשיו, יומיים אחרי הצפייה, להיזכר במשהו בסרט מבין כל הקטעים שממש נחרט בזיכרון. רק הדיאלוגים לגבי "גברים בשחור 2" הצליח להיתקע שם. בכלליות, הדינימיקה בין ריק ומורטי לאחר זיכרון היא הדבר הכי מעניין שהיה בפרק, אבל גם שם לא נראה שהיה הרבה מה לחקור בנושא.

זה לא אומר שהפרק היה זוועה, או משהו שצריך לגנוז ולשכוח מקיומו – זה פשוט אומר שאחרי הצלחה חד פעמית עם הלווין הבין יקומי הראשון, "ריק ומורטי" כנראה צריכים להפסיק עם הקטע של "הפרק שבו יש דברים לא קשורים". יש בפרק הרבה רעיונות מעניינים שמבליחים לשנייה, והרבה רגעים שאולי בנסיבות אחרות היו יכולים להתפתח למשהו מעניין אבל בהקשר הזה הפרק הרגיש פשוט… בסדר כזה. מכאן לא יגיע הפלמבוס הבא או ה"שני אחים", וכנראה שבכלליות שלמנוע של לקטי רגעים אקראיים נגמר הדלק, אבל זה בהחלט פרק לא מזיק שנחמד לצפות בו, בסדרה ובעונה שרובה פרקי מופת כל אחד.

"ריק ומורטי" 3.07: הבלבול הריקטלנטי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 14/09/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 3 פרק 7

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 7

"יום אימונים מסוכן", "אני והחברה", "המועמד ממנצ'וריה", "הסמויה" , "1984". כל אלה (וקצת עוד) הם הפארודיות שהפרק האחרון עסק בהם, כאילו הוא אומר לעצמו "היי, אני יודע שאני לא אספיק לגעת בכולם אם אני אקדיש לכל אחד פרק אז בוא פשוט נעשה את כולם יחדיו עכשיו". ואם זה לא מספיק, בכל אחת מהפארודיות האלה יש בדיוק שתי גרסאות של אותה דמות: ריק ומורטי.

הפרק עוזב את ריק ומורטי שלנו להרפתקה תת ימית באטלנטיס ומשאיר אותנו במבט על הנוגע לאותו כוכב ריקים ומורטים שהכרנו בעונה הראשונה. אין לסרט עלילה סדורה אחת, אלא מעקב אחר ארבע עלילות שונות עם דמויות כמו מורטי השמן, מורטי הלטאה, מורטי המגניב, ריק עובד המפעל, ריק החקלאי, מורטי שוטר, ריק שוטר ועוד. זה מאוד מבלבל, ולמי שהקולות של ריק ומורטי לא ערבים מומלץ אולי להימנע מהפרק הזה כי וואו, יש הרבה מהקולות שלהם בפרק.

עקרונית, יש עלילה אחת "חשובה" בפרק הזה: הבחירות לנשיאות, שבמסגרתן מתמודד מורטי אחד, חמוד ואופטימי מול כל מיני סוגי ריק. אני אומר "חשובה" במירכאות כי קשה לדעת מה מידת ההשפעה שתהיה לה על העלילה, למרות שאיך שזה נדמה מכאן – יהיה לה. שאר העלילות משמשות בעיקר להעמקת העולם והפולקלור של "ריק ומורטי": כיצד נראים מורטים עוזבים? כיצד מתנהלת מערכת האכיפה? לא כל התשובות תמיד מאוד הגיוניות אבל הפרק מזכיר קצת את "הסמויה" בריבוי העלילות שהוא מציג, והפעם אפשר להגיד שהוא עוסק במצודת הריקים יותר מאשר בדמות מסוימת. זה לא תמיד משתלם בהומור (יש פאנצ'ליינים נהדרים, אבל אני חושב שכאשר שומעים את הקול של ג'סטין רוילנד יותר מדי מתרגלים אליו ולא מצליחים לזהות את הגאונות הקומית בהגשות השונות), אבל כן משתלם באווירה. בלי להיכנס לשום עניין פילוסופי יותר מדי ותוך כדי הישענות על קלישאות רבות, הפרק הזה הצליח להרגיש עמוק – ולא מחופף. ארבעה סיפורים שלא באמת מתקשרים אחד לשני, ובכל זאת אף אחד מהם לא מיותר.

בינתיים, שבעה פרקים לתוך העונה – נחמד לקבוע שמדובר בעוד עונה מוצלחת למדי. אמנם לא נראה שיש הסכמה גורפת לגבי מהו הפרק הטוב ביותר או מהו הפרק שהיה קצת פספוס, אבל היוצרים לחלוטין הצליחו לעמוד בציפיות שלנו, ויש לקוות שימשיכו לעשות כך. בשלב הזה הייתי מונה את כל ההערות צד הקטנות שקרו בפרק הזה, אבל הן שוות ערך לפוסט משל עצמו, וחוץ מזה אני בטוח שיש לפחות עשרה אתרים שכבר עשו את זה עד עכשיו. למשל.

ריק ומורטי 3.06: מנוחה וריקגיעה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 30/08/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 3 פרק 6

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 6

הפרק הזה הוא כנראה הפרק שהכי מרגיש בבית בעונות הקודמות של הסדרה. ענן הגירושין לא נמצא מעליו, הוא מתמקד בריק ומורטי והוא מזגזג בצורה נפלאה בין רעיונות מד"ב מקוריים לבעיות ארציות של הדמויות. ריק ומורטי, אחרי הרפתקה אחת יותר מדי (אפילו בשביל ריק, בסצנת פתיחה נהדרת) מחליטים ללכת לניקוי רעלים מוחיים בספא חייזרי מוצלח ביותר. אבל הרעלים שלהם לא נעלמים, אלא מתגלים כיצורים בעלי מחשבה משל עצמם אשר מתנהגים כמו הגרסה הגרועה ביותר של עצמם: ריק אגוצנטרי בטירוף, מקלל ומגהק בלי סיבה, בעוד מורטי הפך לרכיכה מוחלטת חסרת שום ביטחון עצמי.

בלי התכונות הללו, ריק ומורטי האמיתיים מתהפכים: ריק נהיה בחור אדיב ונחמד ששוקל מה הדבר המוסרי והנכון לעשות, ואילו מורטי צובר יותר ויותר ביטחון עצמי חסר עכבות מוסריות. גרסאות טובות ורעות שנלחמות אחת בשנייה יש הרבה, אבל כאן, הסדרה מרבה בחשיבה על מה בדיוק מאפיין כל גרסה של הדמויות הללו. במקום ללכת למקומות היותר צפויים, היא מובילה את העלילה למקומות יותר מעניינים. למשל, במקום שריק הטוב הוא זה שיהיה אכפת לו ממורטי – ריק הרעיל הוא זה שנתקע עם הרגש הלא הגיוני הזה – מכיוון שריק מגדיר את ההיקשרות "הלא הגיונית" הזאת כאחד הרעלים שיש לו במערכת.

הרעיון שהרעלים במערכת משתנים מאדם לאדם, ושהבריאות של אדם אחד היא לא הבריאות של אדם אחר, הוא לא חדשני במיוחד, אבל עדיין לא משהו שנידון בהרחבה בתרבות הפופ. וכמובן, הפרק מצחיק. הוא אחד הפרקים הנדירים שבהם הסצנה לאחר הקרדיטים היא דווקא הפחות מצחיקה בסדרה: הרגע הטוב ביותר, לדעתי, עדיין נובע מההתחרפנות בהתחלה של ריק ומורטי אבל גם הדיאלוג אחרי שמורטי חוזר לעצמו ("אתה לא ילד בן 14 שברח מהבית?", "אה כן, אני מניח שהייתי די כן לגבי הכל") היה נהדר.

לעתים קשה לי לשפוט מה זה פרק טוב יותר מהרגיל אצל "ריק ומורטי". כל הפרקים האחרונים היו מעוררי מחשבה ומצחיקים – אבל האם הם היו שייכים לפסגה? ואם כן, למה בדיוק? אבל היי, זה צרות של תור הזהב של הטלוויזיה. אולי אני לא יודע להגיד בדיוק מה הפרק הכי טוב של העונה עד כה, אבל אני בהחלט יודע שהולי שיט – זאת הייתה עד עכשיו עונה טלוויזיונית נהדרת.

בקטנה:
לאחר הפרק ערוץ אדולט סווים שם שקופית אזכרה לאיכות הכתיבה של "משחקי הכס". לא קשור לסדרה בשום צורה, אבל מצחיק לחלוטין.

משחקי הכס 7.07: הדרקון והזאב

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/08/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 7 פרק 7, סוף העונה השביעית

דיון פייסבוק

תגיות:

ריק ומורטי 3.05: הווירלי דירלי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 23/08/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 5

הידד! פרקים שמתמקדים בבת'!

אז, כלומר, הולך להיות פרק העונה הזאת שלא עוסק בתוצאה של הגירושין? אני יודע שמדובר בתהליך ארוך ומעיק, אבל מכיוון שהסדרה בערך אומרת את אותו הדבר כבר קרוב לארבעה פרקים, אני תוהה אם כל העסק הזה אמור להוביל למשהו או שפשוט ארבעה כותבים כולם כתבו פרקי פוסט-גירושין ובמקום לבחור אחד מהם, היוצרים הלכו על כולם.

הפעם הדגש ניתן לג'רי ובת', וזה לפחות נתן גוון קצת אחר לכל הפרק. ג'רי וריק יוצאים להרפתקה יחדיו כי מורטי עושה מניפולציה רגשית לג'רי, אבל במקום שהם יסחפו יחדיו ויהפכו לבני ברית, הם זורקים אחד על השני את כל הרעל והעלבונות שאגרו במהלך השנים. זה לא מצב מאוד שונה לריק, אבל כן ניתוח מעניין של ג'רי שלא ראינו עד כה שמציג אותו כיותר מסתם "לוזר", אלא אדם שניזון מהרחמים של אנשים כדי להשיג את מה שהוא רוצה. מכיוון שאנחנו כבר כמה עונות לתוך הסדרה, אני מתפתה להאמין לשינוי הדמות והמערכת ביניהם, אבל אחכה עד לסוף העונה כדי לראות מה קורה עם זה.

בת', בינתיים, מתמודדת עם גידול ילדיה והצל של אביה. סאמר בפרץ טיאייג'ריות שואלת את אמה "האם אני חתיכה?", ובמקום לענות "כן" בת' מתחמקת בשאלות פילוסופיות עמוקות שגורמות לסאמר להתייאש וללכת למחסן של ריק ולהפוך את עצמה למפלצת ענקית. כשבת' ומורטי מנסים לתקן את הנזקים, מערכת היחסים של בת' מול ריק ומול עצמה מתגלה במלוא ההרסניות שלה, עם תוצאות בעלות טעם קל של "ההתקפה על טיטאן".

מבחינת המצאות ובדיחות, הפרק יחסית מתון בנקודות הללו: האזור שבו אפשר למות בלי תוצאות הוא מגניב אבל לא מאוד מנוצל כרעיון (פרט לאחת הבדיחות הכי אפלות ב"ריק ומורטי", אפילו בסטנדרטים שלהם) והמגדיל של ריק (כולל אנשי העזרה הטכנית הקטנים שלו) גם נראה יותר כרעיון גנרי מאשר הברקה קומית או מד"בית. ההברקה היחידה היא אמצעי הבטיחות של הטיסה: רעיון שנשמע ממש פשוט אבל ממש יעיל באותה המידה.

אז בינתיים, נכון לאמצע העונה, ופרט בפרק הראשון שהפך הכל על הראש, אנחנו רואים כל מיני שינויים שמתרחשים בכל מיני פרקים ולא ממש זוכים להדהוד בפרקים האחרים. וזה בסדר, פשוט יחסית לסדרה עם חמש דמויות מרכזיות הייתי מצפה שהאלמנטים שהתקדמו בפרקים הקודמים יבואו לידי ביטוי משמעותי בפרקים הבאים ובינתיים נראה שהם… לא.

שינוי שכן קרה והיה משמעותי ונהדר, הוא מורטי. כבר ידענו שהוא לא האימפוטנט שהיה בעונה הראשונה, וגם די הבנו שהוא יודע לצעוק על ההורים שלו כשצריך, ואפילו ראינו אותו מתחמן את ריק בצורה כזאת או אחרת (מורטי פשוט רצה הפסקה מהשטויות של ריק, ולא ממש היה לו אכפת מאבא שלו. או שכן היה אכפת לו והוא קיבל 1+1), אבל אף פעם לא ראינו אותו מגן על אחותו ועל הדברים החשובים שלו במידה נקמנית כמו שראינו בפרק הזה. "המרשמלו שלך נשרף" נהפך לשורה מאיימת יותר מרוב השורות שנאמרו בסרטי גנגסטרים. ריק היה גאה. או מזדעזע. או שניהם.

בקטנה:
אני מודה שבשלב הזה זה עלול להצטייר בצורה מעיקה לאנשים, אבל אני מאוד מחבב את הדרך שבה הסדרה מתגאה בכמה חפיפניקים הכותבים מדי פעם – "האגם שנשמע כאילו אנשים ויתרו על להמציא לו שם באמצע" היא בדיחה נהדרת שמשתפרת רק כאשר שומעים את השם של האגם עצמו.

© עידו ישעיהו