המלצת היום – רביעי

מעברות (צילום: סיימור קטקוף)

מה לראות היום בטלוויזיה (רביעי): מעברות, בייטס מוטל, עין תחת עין בעיראק, הריון בקליק, פרק אחרון של עיר מקלט. דוקטור פוסטר, החיים עצמם, אימפריה, סטאר, בעלי היכולות, החץ, חסרי בושה, הרופא הטוב, בליינדספוט, מה נסגר, ארץ נהדרת, האח הגדול VIP.

שלל מהנכר: Fresh Eggs – קומדיה ניו זילנדית שחורה בת שש פרקים, העוקבת אחר ניסיונותיו של זוג למצוא את החיים הטובים, מה שמשתבש מרות.

עונה שנייה וחדשה של הקומדיה At Home With Amy Sedaris.

וגם The Kids are Alright, אמא אמריקאית (American Housewife), שחור-כזה, ביחד ולחוד (Splitting Up Together), הטירון, NCIS, NCIS: ניו אורלינס, FBI, החיים עצמם, ניו אמסטרדם, בעלי היכולות, נשק קטלני, Drunk History, תאגיד (Corporate), מורות, צרות טובות, Miracle Workers, Boomerang, Shetland, American Soul, Schitt's Creek, Kims Convenience, Project Blue Book.

בכאן 11 ב-21:00, מעברות
סדרה תיעודית חדשה בת ארבעה פרקים המשרטטת את סיפורן של המעברות מאז קום המדינה ועד אמצע שנות החמישים. הסדרה מבוססת על תחקיר מעמיק, חומרי ארכיון נדירים וראיונות עם עשרות אנשים שהיו ילדים ונערים שהתגוררו במעברות, וכן אנשים שעבדו בהן מטעם הממסד הקולט בתפקידי שוטרים, אחיות ועובדים סוציאליים.
המעברות היו מפעל שנוי במחלוקת ששיכן מאות אלפי עולים – היום ישראלים ותיקים – והשפיע על החברה הישראלית באופן מהותי עד היום. מחנות העולים והמעברות היו פתרונות דיור זמניים שהמדינה הקימה מיד בראשיתה כדי לשכן בהם את העולים הרבים מאוד שהגיעו אליה בתוך זמן קצר. במשך ארבע השנים הראשונות לקיומן שוכנו במעברות ובמחנות העולים למעלה מ-300 אלף עולים שהגיעו מכל קצווי תבל והתגוררו במבנים ארעיים – אוהלים, פחונים ועוד. הוקמו אז יותר מ-130 מעברות, שהתפרסו כמעט על פני כל הארץ – מרביתן הוקמו בין חדרה וגדרה, סמוך ליישובים קיימים. מרבית המעברות פונו עד אמצע שנות החמישים ויושביהן עברו לשיכונים, אבל רבבות עולים נותרו במעברות, מהם אפילו עד שנות השבעים.
במסגרת הסדרה נחשפים פרטים חדשים רבים ועולות גם נקודות שנויות במחלוקת. התמונה המתקבלת היא שבמעברות היו גם עולים רבים ממוצא אשכנזי. למרות זאת, בימי המעברות עצמם נטמנו זרעי הפורענות של האפליה כלפי יהודי ארצות האסלאם – בדיור, בתעסוקה, בחינוך ובתרבות, וביחס הכללי של הממסד ושל היישוב הוותיק לעולי המזרח שהתאפיין בהתנשאות כלפיהם וברתיעה מהם.
את הסדרה יצרו אריק ברנשטיין, שי להב, דינה צבי-ריקליס והילה שלם בהרד, ומלווה אותה בקריינות השחקנית יעל אבקסיס. במרואיינים: הסופר אלי עמיר, המשורר סמי שלום שטרית, הסופר יוסי אלפי, המשורר רוני סומק, והשר ויו"ר הכנסת לשעבר שלמה הלל.

בכבלים,
ב-HOT8 ב-22:45, הריון בקליק
"יש לי 60 ילדים ברחבי בריטניה": תיעוד נדיר של גברים בריטים שהחליטו להעניק תרומות זרע בחינם לכל דורשת בפייסבוק. הם מגיעים עד לביתן של הנשים, משאירים "תרומה" ללא כל תיווך והולכים לדרכם. דרך קבוצת פייסבוק ייחודית ואתר ספציפי, יכולות נשים להגיע אל מגוון תורמים אינטרנטיים פוטנציאליים. הסרט עוקב אחר ארבעה גברים – "תורמי על", שנרתמים למטרה ועושים מעל ומעבר על מנת לסייע לאותן נשים. עם גישה ישירה וחסרת תקדים אל מאחורי הקלעים של התהליך, אנו נחשפים לקשיים, לספקות, לתהיות ולבחירות של אותם גברים ונשים שלוקחים חלק במסעות הללו.

בסלקום TV, עין תחת עין בעיראק
סרט תיעודי. וואהידה מוחמד מובילה מיליציה של שמונים לוחמים ולוחמות, שתפקידה לצוד את מחבלי דאע"ש שעדיין פזורים בצפון עיראק. בשטח שלה. היא גוררת אותם ברחוב ומוציאה אותם להורג.

בנטפליקס, בייטס מוטל
העונה החמישית והאחרונה עלתה לשירות.

ולא לשכוח:
בליינדספוט 4 בסלקום TV
הרופא הטוב 2 ב-HOT3 ב-20:45
ארץ נהדרת בקשת 12 ב-21:15
האח הגדול VIP בערוץ 13 ב-21:15
החיים עצמם 3 ב-yes Drama ב-21:15
מה נסגר בכאן 11 ב-22:00
חסרי בושה 9 ב-HOT HBO ב-22:00
אימפריה 5 ב-yes Drama ב-22:00
בעלי היכולות ב-yes Action ב-22:00
פרק אחרון של עיר מקלט ב-yes Edge ב-22:00
סטאר 3 ב-yes Drama ב-22:45
החץ 7 ב-yes Action ב-22:45
דוקטור פוסטר 2 ב-yes Edge ב-22:45

יש לכם המלצות משל עצמכם? אז תמליצו.

© עידו ישעיהו