ריק ומורטי 3.10: המורטימד ממנצ'וריקה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 04/10/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

סיום העונה השלישית גרם להרבה אנשים להרים גבה ולהגיד "רגע, זה הכל?", אבל בשבילי זה היה בדיוק מה שאני צריך: שילוב של טירוף, רעיונות מד"ב, הומור, דיאלוגים מצחיקים והתפתחות דמויות הגיונית שלא חוזרת על הנקודה שריק הוא גאון על שיואו וואו. נקודות בונוס: אין, כפי שציפו שיהיה, את מורטי הרשע. נהדר.

עלילת הפרק גם לא מתהדרת באיזה משחק מוח-טוויסט-אנאערף כזה או אחר ומציגה עלילה פשוטה לחלוטין: ריק ומורטי מדרדרים את מערכת היחסים שלהם מול נשיא ארה"ב לאט לאט עד שהם מגיעים לפתרון המתבקש ואז לפתע, עלילה צדדית (שמוכיחה את נחיצות הפרק הקודם, גם אם לא את זה שהוא היה טוב במיוחד או משהו) שסוחפת את הכל לכיוונה, ומחזירה את הסדרה, בכלליות, לכיוון נכון.

העיסוק של העונה הנוכחית ב"כמה ריק מדהים" עם פרקים שמנכיחים אותו על חשבון שאר הדמויות עשה, בסופו של דבר, יותר רע מטוב לסדרה. המסע של מורטי וסאמר להתמודד עם גירושי הוריהם די נזנח, ואפילו ההתמודדות של ההורים עצמם לא ממש הצליחה להמריא, כך שעיקר העונה התמקד ב"מלפפון-חמוץ-ריק" ושלל הרפתקאות כאלה ואחרות. לחזור חזרה למקום ששם אותו לא במקום שלא נוח לו ושאולי נותן דגש לדמויות האחרות, עשוי להיות הרענון שהסדרה הזאת צריכה.

האנטי-קליימקס הזה, חוץ מהתאמה כללית לאווירה של הסדרה, גם משחרר את הסדרה מלנסות להתעלות על עצמה ועל כל מה שעשתה. גם אם הפרק השלישי ניטרל את הרעיון שמשהו רע אי פעם יכול לקרות לריק מבחינה הגיונית כי, נו באמת, הוא היה מלפפון חמוץ וביצע רצח המוני, הרי שהאווירה הפתוחה הזאת לא מונעת מכך שבעונה הבאה אולי ייתנו לו יריב שיהווה לו משקל נגד, למרות כל ההכרזות הדוקטור הו-יות שלו.

בגדול, אפשר לומר שהאיזון בין ריק ומורטי הוא שריק הוא המתוחכם ומורטי הוא הלב (אפשר גם לא לומר את זה. זה לא תמיד עובד, אבל, לעזאזל, תנו לי שנייה עם המטאפורה הזאת). ובכן, בעונה הזאת המתוחכם ניצח את הלב – עוד פרק ועוד פרק ניסו להיות מתוחכמים וזה בהחלט עבד בחלק מהמקרים, אבל המאיס את עצמו באחרים. ולכן לא מפתיע שבפרק כזה מצחיק, אולי הרגעים הכי מצחיקים הם לא הפאנצ'ליינים של ריק אלא התגובות של מורטי. ריק והנשיא נמצאים כל כך במסלול התנגשות ידוע מראש, עד שהדמות היחידה החופשיה מהתנהגות הרסנית, מורטי, היא זאת המעניינת ביותר והלא צפויה ביותר.

בכל מקרה, זהו זה. עד עונה ארבע, כמו שמר פופי-באט-הול אמר, אולי יהיו לו נכדים. היי, אולי גם לי! למרות שכרמל, אם את קוראת את זה, אל תעשי ילדים, מה נסגר איתך, את תינוק. בהנחה שאת קוראת את זה כשאת לא תינוקת ובגיל מתאים לעשיית ילדים, עדיין הייתי שמח להתייעצות מראש. כמו כן, הייתי שמח אם העונה הרביעית של "ריק ומורטי" יצאה עד אז.

© עידו ישעיהו