ריק ומורטי 3.06: מנוחה וריקגיעה

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 3 פרק 6

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 6

הפרק הזה הוא כנראה הפרק שהכי מרגיש בבית בעונות הקודמות של הסדרה. ענן הגירושין לא נמצא מעליו, הוא מתמקד בריק ומורטי והוא מזגזג בצורה נפלאה בין רעיונות מד"ב מקוריים לבעיות ארציות של הדמויות. ריק ומורטי, אחרי הרפתקה אחת יותר מדי (אפילו בשביל ריק, בסצנת פתיחה נהדרת) מחליטים ללכת לניקוי רעלים מוחיים בספא חייזרי מוצלח ביותר. אבל הרעלים שלהם לא נעלמים, אלא מתגלים כיצורים בעלי מחשבה משל עצמם אשר מתנהגים כמו הגרסה הגרועה ביותר של עצמם: ריק אגוצנטרי בטירוף, מקלל ומגהק בלי סיבה, בעוד מורטי הפך לרכיכה מוחלטת חסרת שום ביטחון עצמי.

בלי התכונות הללו, ריק ומורטי האמיתיים מתהפכים: ריק נהיה בחור אדיב ונחמד ששוקל מה הדבר המוסרי והנכון לעשות, ואילו מורטי צובר יותר ויותר ביטחון עצמי חסר עכבות מוסריות. גרסאות טובות ורעות שנלחמות אחת בשנייה יש הרבה, אבל כאן, הסדרה מרבה בחשיבה על מה בדיוק מאפיין כל גרסה של הדמויות הללו. במקום ללכת למקומות היותר צפויים, היא מובילה את העלילה למקומות יותר מעניינים. למשל, במקום שריק הטוב הוא זה שיהיה אכפת לו ממורטי – ריק הרעיל הוא זה שנתקע עם הרגש הלא הגיוני הזה – מכיוון שריק מגדיר את ההיקשרות "הלא הגיונית" הזאת כאחד הרעלים שיש לו במערכת.

הרעיון שהרעלים במערכת משתנים מאדם לאדם, ושהבריאות של אדם אחד היא לא הבריאות של אדם אחר, הוא לא חדשני במיוחד, אבל עדיין לא משהו שנידון בהרחבה בתרבות הפופ. וכמובן, הפרק מצחיק. הוא אחד הפרקים הנדירים שבהם הסצנה לאחר הקרדיטים היא דווקא הפחות מצחיקה בסדרה: הרגע הטוב ביותר, לדעתי, עדיין נובע מההתחרפנות בהתחלה של ריק ומורטי אבל גם הדיאלוג אחרי שמורטי חוזר לעצמו ("אתה לא ילד בן 14 שברח מהבית?", "אה כן, אני מניח שהייתי די כן לגבי הכל") היה נהדר.

לעתים קשה לי לשפוט מה זה פרק טוב יותר מהרגיל אצל "ריק ומורטי". כל הפרקים האחרונים היו מעוררי מחשבה ומצחיקים – אבל האם הם היו שייכים לפסגה? ואם כן, למה בדיוק? אבל היי, זה צרות של תור הזהב של הטלוויזיה. אולי אני לא יודע להגיד בדיוק מה הפרק הכי טוב של העונה עד כה, אבל אני בהחלט יודע שהולי שיט – זאת הייתה עד עכשיו עונה טלוויזיונית נהדרת.

בקטנה:
לאחר הפרק ערוץ אדולט סווים שם שקופית אזכרה לאיכות הכתיבה של "משחקי הכס". לא קשור לסדרה בשום צורה, אבל מצחיק לחלוטין.

© עידו ישעיהו