ריק ומורטי 3.01: ריקמות של תקווה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 03/04/2017 בקטגוריה ‏כללי

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 1

לפני שנה וחצי תהיתי על גבי אתר זה לאן "ריק ומורטי" מתכוונת ללכת מכאן. עלילה לינארית? חזרה לפורמט ההרפתקאות? ועכשיו, שנה וחצי אחר כך, לאחר פרק תחילת העונה השלישית… עדיין אין לי מושג.

פרק פתיחת העונה השלישית מצליח לעשות הרבה דברים: לצחוק על "קומיוניטי"/להיכנע לקיבעונות של דן הרמון (העונה השלישית היא האפלה ביותר!), לקדם את העלילה, להשאיר את העלילה כך שתחזור בדיוק לסטטוס קוו, לשנות את הסטטוס קוו, לפתוח פתח לאלפי תיאוריות קונספירציה, ליצור הקבלות בין פרק פתיחת הסדרה, לבקר בעולם המקורי של "ריק ומורטי", להרוס הרבה דברי חלל, לארח את נייתן פיליון, לגרום לאינטרנט לדבר על רוטב למקנאגטס משנת 1998 ומעל הכל: להצחיק.

אבל מה שהוא לא עושה זה להיות פרק לפתיחת העונה, כי העונה של ריק ומורטי מתחילה רק בקיץ. בעצם, מה שראינו כרגע זה מעין "ספיישל אחד באפריל": פרק שמקדם את העלילה, מקשר בין שני העונות אבל (ככל הנראה) לא ממש מתקשר לסאגה או רצף האירועים של עונה 3. מעין מתאבן לפני הארוחה. ככזה, סימן ההיכר של ריק ומורטי של רעיונות מד"ב ושימושים מקוריים שלהם נעלם כאן, ומתחלף בהצגת הדמויות והמצב שלהן אחד מול השני. מורטי נמצא במקום שהוא מוכן להרוג את ריק, סאמר מתחילה לפתח בו תלות בלתי בריאה, בת' כבר לחלוטין תלויה בו, וג'רי… מסכן. ריק, לעומת זאת, מתחיל לאבד את זה יותר ויותר עם מסע הנקמה האישי המרהיב ביותר שהיה בסדרה ומונולוג הסיום האפל – ציני וקודר שממש מצחיק (כמו מורטי, גם אני מצאתי את עצמי ממלמל "על… על מה אתה מדבר?") אבל גם עוקר מעט את הלב של הסדרה שהיה עד כה. אולי. צריך אשכרה לראות את המשך העונה בשביל לדעת אם זה הכיוון או שהם סתם זרקו בדיחת סוף פרק.

אם אני צריך לנחש, אני מניח שפנינו אכן לעונת יותר ליניארית של "ריק ומורטי". אומנם הסצנה עם פניקס-מן מצחיקה, אבל היא לא כזאת מצחיקה עד שהיוצרים יחליטו לתקוע אותה אחרי הקרדיטים בלי שהיא תתקשר אחר כך למשהו. ואני צריך להדגיש את הנקודה הזאת: מורטי הרג את ריק. אולי לא הוא לא הצליח, אבל הוא בהחלט היה במקום הנכון לעשות את זה. האם הסדרה תעשה משהו עם כל זה? אין לדעת.

הערות שוליים:

* "אני צריך לחרבן": סתם התעקשות של הכותבים שהמוח הכי חכם ביקום יגיד משפט כל כך טיפשי או בדיחה על כך שריק איבד את היכולת לאלתר ולכן לא מצליח להמציא שקרים נוספים?

* "אם אתם חושבים שהוא מת, אז הוא חי והוא בא לטפל בכם". לעזאזל, מורטי, מתי נהיית כל כך מגניב? בתוך משפט מלא במשפטי מחץ מצחיקים ("אני לא רוצה לראות את אוסף הפוגים שלך!"), הוא המשפט הטוב ביותר שהולך לפנתיאון הסדרה.

* אז… המשפחה המקורית של מורטי עכשיו קפואה לעד? וזהו? זה… סיום מאכזב למדי. לא שהמצב הקודם היה טוב בהרבה.

* היי, הניחושים שלי לגבי מה יקרה בתחילת העונה די התגשמו! הוריי לי?

© עידו ישעיהו