האמריקאים 4.08: קסמו של דויד קופרפילד 5: פסל החירות נעלם

פורסם ע"י ‏תתש‏
בתאריך 07/05/2016 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "האמריקנים" עונה 4 פרק 8

The Americans - 04x08 - The Magic of David Copperfield V - The Statue of Liberty Disappears

האמריקאים היא הדרמה הכי טובה כרגע על המסך. לא רק זה, איכות המשחק בסדרה היא כמה וכמה רמות מעל המתחרה הכי קרובה שלה. מאז הרצח של אמט וליאן בתחילת העונה השנייה, ביחד ולחוד, פיליפ ואליזבת' נמצאים למעשה בסטרס בלתי פוסק. גם בפן הרגשי האישי שלהם, וגם בפן של ה"מקצועי" של חייהם. יש תחושה שהם יותר מגיבים להתרחשויות מאשר פועלים באופן יזום. הפרק הזה היווה נקודת שיא לכל המתח (הן האישי של הדמויות והן העלילתי) שהצטבר במהלך הזמן הזה, וההתפרצות שלו היתה אחת מתצוגות המשחק הכי טובות שיצא לי לצפות בהן.

בעונה וחצי האחרונות הרגשתי שפיליפ הוא יותר ה"כוכב" של הסדרה מאשר אליזבת'. חלק מזה בגלל אותו מתח שהולך ומצטבר (שאין מה לעשות, נבע מעלילות יותר טובות שהיו לדמות מאשר אלה שאליזבת' קיבלה), אבל חלק שווה אליו זה בגלל המשחק הבאמת מופלא של מת'יו ריס. ובגלל זה, לראות את פיליפ לאט לאט נשבר בפרקים הקודמים, ובפרק הזה מגיע אל סף קצה היכולת שלו – היה מדהים לצפייה.

עם זה, הייתה זו אליזבת' שהותירה בי את הרושם הכי חזק והזכירה לי למה בתחילת הסדרה היא זו שכיכבה. העימותים שלה עם פיליפ ופייג' היו הסצנות הכי טובות בפרק. העימות עם פיליפ החזיר את אחד הקונפליקטים המרכזיים מהעונה הראשונה – הראייה של אליזבת' את חוסר היכולת של פיליפ (ועכשיו גם של פייג') להפריד בין הרגשות למעשים כחולשה. ולמרות זאת, אליזבת' היא לא אותו בן אדם כמו מלפני שלוש שנים. כאשר היה קשה לה מדי להתמודד עם חוסר הביטחון שלה לגבי רגשותיו של פיליפ כלפי מרתה, היא ישר ברחה לבלות עם מי שהיא כנראה הדבר הכי קרוב שאי פעם היה לה לחברה אמיתית. ולמרות הסיכום המדויק שהיא נתנה לפיליפ על התוכנית העסקית של EST, אפשר לראות שדבריו הנכונים של סיריל אוריילי על כך שהיא "אוהבת את הכלא שהיא בנתה לעצמה… ושאם תשתחרר עכשיו, לא יהיה מושג מה לעשות" נגעו בה במידה מסוימת.

העימות עם פייג' היה לא פחות עוצמתי. כתוצאה ממנו קיבלנו מעין הקבלה בין גבריאל – שקובל על כך שהיא ופיליפ (שלמעשה זה רק פיליפ) הם ילדים רגשניים שלא מבינים שלפעמים צריך לעשות את מה שדרוש ויהי מה – לבין אליזבת', כמפעילה ששוטפת מילולית את פייג' על כך שהיא חייבת להפריד בין הרגשות שלה לבין מה שהיא חייבת לעשות כדי שהמשפחה שלה תשרוד.

תגיות:
© עידו ישעיהו