משחקי הכס 6.05: הדלת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 22/05/2016 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

קצרצר על "משחקי הכס" עונה 6 פרק 5, ספוילר (הפרק דלף)

Game of Thrones - 06x05 - The Door Anya B 03

וואו. וואו. איזה גילוי מדהים וטראגי על הודור. כל חייו הובילו אל הרגע הזה באופן שממש מזכיר את הדטרמיניזם של "12 קופים", כולל הדמות בצעירותה ובבגרותה והאופן שבו אנחנו מבינים בעצם שלא ניתן היה לעשות דבר כדי למנוע את זה. מרוב שזה עשוי מושלם, ברור שמדובר במעשה ידיו של ג'ורג' ר. ר. מרטין ולא של היוצרים. מה חשבתם על הפרק?

הביקורת המצוינת של אילן קפרוב על הפרק בוואלה

תגיות:
 • סתם, אחד

  ספויילר…..

  וואו….

  אין מילים….

  דבר ראשון לבושתי הרבה, הפרק הזה עלה לי 160 ש"ח כי איחרתי היום לאסוף את הבנות מהגן כי הבוסית שלי ואני פשוט לא יכולנו להפסיק לצפותבפרק בעבודה.
  אח"כ יצאנו מהמשרד הלומים עם הארה על הפנים שכל מי שלא חשב שיש ביננו משהו ישר הבין שראינו את הפרק המודלף וצווחו- מה זאת ההבעה שלכם? אה, ספויילר!!!!

  טוב נראה שהספור מתחיל להתכנס לקראת סוף/ קליימקס/ התקדמות כללית. מזל כי יש כמה קווי עלילה שהתחילו להעיק.

  – אין מה לעשות האפקטים של הזומבים פשוט משהו- המרדף התלת מימדי שלהם בתעלה, וואו!

  הודור- או הודור…… (מהערת יאדו אני מבין שזה לא בספרים) איזו טרגדיה, איזו הקרבה, איזה דטרמיניזם (יאדו- הרעיון של 12 קופים הוא מעולה- פאק הייתי צריך לחשוב עליו בעצמי). מצד שני מעניין עד כמה הכח של בראן להשפיע על העבר בשביל להציב את הפיונים בעתיד יעבוד ומה הן מגבלות הכח (להדיוטות כמוני אשמח להסבר לגבי יצורי היער סטייל פאנים/ סאטירים שמצד אחד יצרו את הלבנים המהלכים ומצד שני הגנו על בראן).

  – סאנסה- סופסוף התבגרה, מאחל לה שהיא לא קופצת צעל לפופיק, שמחתי לראות שהיא גורמת לבייליש להתאמץ ומשחקת בפוליטיקה תוך כדי שמירת קלפים קרוב לחזה.
  מצד שני ג'ון סנאו והמשמר? אתם לא חושבים שכדאי לספר למישהו על צבא הזומבים שצועד לעבר שבע הממלכות והולך לגמד את כל מלחמות הצפון, מעלה מלך והדרום בכיס הקטן?

  – יארה- פאק הייתי בטוח שהיא מקבלת את המלוכה והדוד המחורבן שלה הולך לטבוע, מודה ששכחתי שאני צופה במשחקי הכס…. (אגב האם פספסתי אינטראקציה קודמת בין הדוד הטוען לכתר לבין חאליסי?).

  – חאליסי- חוזרת למירין? לא הבנתי אם ג'ורה הוא החלוץ של הכח או פרש בודד שרוכב לעבר השקיעה.

  – בוקשטיין- WTF? מה לעזאזל טיריון חושב לעשצמו? לכרות ברית עם הכת הכי פסיכית בשבע הממלכות, הדרורים נראים לידם לא מזיקים (למרות שביננו אם אנחנו מדברים על שיר של אש וקרח, אין ספק באיזה צד הם וראינו מה כחם).

  – קו העלילה עם מקדש חסרי הפנים מתחיל להעיק- אבל ללא ספק המחזה הסטירי היה ה-מקום לנסות לאתגר שוב את השלת זהות של אריה.

  • שנאוצר

   מסביר.

   זה הוזכר בסדרה די בקטנה אבל פעם ווסטרוז לא הייתה מיושבת על ידי בני אדם אלא על ידי אותם ילדי יער. כשהאדם פלש וכיסח להם את הצורה הם מצאו את עצמם במצב נואש כ"כ עד שהם יצרו את ההלכים הלבנים בתור נשק נגד בני האדם – וכנראה מה שקרה הוא שבשלב מסויים הם התמרדו נגד יוצריהם.

   • Michael Ginzburg

    מתי ומהיכן האדם פלש? כיצד זה שאבני הקסם/רימונים לא עצרו כלי נשק פרימיטיבים כגון חרבות וכו'?

    • שנאוצר

     בני האדם פלשו לווסטרוז מהיבשת המזרחית בערך 12,000 שנים לפני תחילת הסדרה. הזכירו את זה בסדרה בקטנה, כאמור, באחת העונות הראשונות. זה גם נמצא בבירור ב-Lore שבתוספות ה-DVD (אבל ברור לי שלא כולם רואים אותן).

     אולי לא היו להם מספיק רימונים כאלה. אולי בני אדם יותר חכמים מסתם זומבים ולכן פחות קל לפתות אותם להיות בטווח קרוב לפיצוץ שלו. תכלס אין לי מושג מה זה הכלי הזה אבל זה לא שאין הסברים.

  • הדבר היחיד שבספרים והיה בפרק הוא עלילת איי הברזל, בווריאציה מעט שונה (למיטב זכרוני). בכל שאר החזיתות הסדרה מקדימה את הספרים, כך שהיא או מספיילרת אותם או חורגת מהם. במקרה של הודור אני מניח שהאופציה הראשונה היא הנכונה.

   • Achia Shaag

    כשצופים בHBO יש אחרי הפרק סיכום עם בניוף ווייס והם אומרים בפירוש שמרטין סיפר להם את האוריג׳ין סטורי של הודור.

 • assafTV

  מהפך! קווי העלילה המפהיקים הפכו להיות המעניינים ביותר (ספויילרים, דהה)

  כל המערכה האחרונה היתה עשויה למופת, מצמיתה, מותחת, קורעת לב. מסכן וויליס/הודור. מעכשיו אם אהיה בסיטואציה בה יבקשו ממני להחזיק את הדלת (מעלית נניח), אזיל חרישית דמעה.
  אצל ת'יאון ויארה נהיה מעניין עם הגעתו של קספר יול (מי-זוכר-איך-קוראים-לו-בסדרה, כנראה נמאס לו לשהות בבורגן) שמצהיר/מתרברב שהוא רצח את המלך, מה שמביא לו את המלוכה. הרצחת וגם ירשת? כן. אני מניח שאם הוא ירוץ בבחירות הבאות בישראל יהיה לו סיכוי טוב לקחת את הקופה.
  העובדה שהוא רוצה להעניק עצמו לדאניריז אולי תהיה טובה לו בטווח הקצר, אבל מלכת האנדלים ומשחררת העבדים, אם הדרקונים והמתפשטת בשריפות (היי אולי היא פשוט נודיסטית פירומנית?) לא תתן לאדם כזה את התענוג בלהישאר שליט. אני חוזה שהיא תעיף אותו ותתמוך ביארה, אם וכאשר העלילה הזו תתגשם.
  ואפרופו דאניריז, היא התקדמה מטר וחצי. יופי. בקצב הזה היא תחזור למירין בעונה התשיעית.
  בינתיים בשאר הפרק, ההצגה שאריה חוזה בה היתה משעשעת, מסתבר שהעם חווה גרסה אחרת לאירועים (וקהל הצופים בטח מגחך לעצמו "נו, ככה נראית הסדרה כשבניוף את ווייס כותבים אותה ללא עזרה מג'ורג' ר. ר. מרטין"). ורק אני מחכה לקטע שכבר יעלו עליה? אני כבר רואה את ג'וג'ו שולף את נידל כדי להוכיח לאריה שהיא לא באמת מחקה את עצמה.

  ואניה בוקשטיין היא הגרסה הצעירה יותר של האישה האדומה. טוב לא באמת צעירה כנראה, שמתם לב מה יש לה על הצוואר כן?
  היא היתה ממש אחלה והמבט המבועת של ואריז הוסיף לסצינה.

  HOld the DoOR 🙁

 • Michael Ginzburg

  זה היה ממש עצוב 🙁

 • שנאוצר

  גראב יור גלוקס וון יו סי ספוילרס, קול דה קופס וון יו סי ספוילרס.

  לולאת הזמן עצמה היא אכן הברקה. אבל כל הקטע של "תחזיק ת'דלת"? מגוחך לחלוטין. בטח כשמוסיפים לזה את העובדה שהם חזרו על זה הרבה יותר מדי פעמים אחרי שהפואנטה כבר הובנה.
  תכלס לא היה יותר מגניב אם בראן פשוט היה צועק "הודור" להודור הגוסס כי זה הרי השם שהוא מכיר, ואז הודור של העבר היה מתחרפן וחוטף את ההתקף ובגלל זה הוא מתחיל להגיד "הודור"? ולא בגלל השינוי מילים המופרך הזה? כאילו, זה בעצם היה יוצר מצב שלשם הודור אין באמת מקור ואין לו התחלה, זה מיינדפאק פי אלף יותר מוצלח!

  ואגב ילדי היער האלה פי מיליון יותר מפחידים מההלכים הלבנים האלה שנראים כמו נבלי פאוור ריינג'רס.

  • הם בהחלט דפקו עם זה בראש שלנו הרבה אחרי שהפואנטה הובנה, אבל זה עדיין היה גדול.

 • עלתה בדעתי תיאוריה בעניין בראן: אולי הוא אחראי לעוד כמה טרלולים לאורך ההיסטוריה של ווסטרוז, כמו של המלך שהפך-פתאום-למשוגע, ובכלל מהווה שחקן מפתח בהיסטוריה של המקום. המקרה עם הודור הוא הראשון והקטן ביותר מבינם, והכי עצוב.

 • Saturn

  ספויילרים.

  לא הבנתי את הפואנטה. יש פה משהו יותר ממסע בזמן וכל הכאב הראש המעגלי בנוגע להשפעות?
  הודור הצעיר הביט לכיוונו של בראן, האם הוא ראה אותו? האם הודור הצעיר נשלט משום שהמבוגר נשלט? כי עבר זמן רב בניהם ולא היה לי ברור לי אם בראן ניסה לבצע שליטה מכוונת נוספת בהודור הצעיר.

  חוץ מזה, כל האלמנט הזה ממש לא לרוחה של הסדרה. אולי קודם תתנו את הדעת להחייאתו של ג'ון לפני שאתם צוללים לתוך משחק בקווי זמן שמעלים הרבה יותר שאלות וסייגים.

 • miss bojarsky

  כן, גילוי מדהים וטראגי אינדיד שהיה מדהים אותי הרבה יותר אילולא ספגתי ספויילר. זה עדיין רגע מצוין אבל העצמה שבהפתעה הלכה לי לאיבוד וחבל.

 • Einat Harel

  רק חייבת לתהות – אם העץ הבודד הוא מה שמזין את החזיונות של העורב משולש העיניים – איך בראן אמור להתקדם עכשיו? חוץ מזה שאני לא יודעת איך מירה אמורה לסחוב אותו כל הזמן (ולאן?)

  הסוף היה פשוט סוחט רגשית. ועידו – התיאוריה שלך כבר מוכרת. יש לי חיבה סאדיסטית לדטרמיניזם כך שאני קצת אוהבת את הרעיון, אבל בעיקר מזועזעת ממנו. בעיקרון זו תיאוריה אפלה נורא, שאומרת שאין טעם לנסות לשפר את העולם. או אולי רק את העבר…

  • Michael Ginzburg

   זה דווקא יותר פטאליסטי, גורל שנחתם ונקבע מראש – הן של הודור והן של שאר צירי הזמן, כמו לופ שלא ניתן לשבש.

 • Mika Gill

  אז משהו שלפתע היכה בי –
  זו אני או שהפרק האחרון היה בעיקר בסימן פמניסטי מובהק?
  נתחיל המהלכים הלבנים – שמתם לב שהם כולם גברים תמיד? כלומר, כל המתים – זכר או נקבה – הופכים ל״בשר תותחים״ זומבי שלהם, אבל הם מונהגים על ידי גברים בלבד, והם לוקחים תינוקות אנושיים זכרים בלבד (אולי להנהגה?) וכשילדי היער או מה שהם לא יהיו יצרו אותם, זו היתה נקבה שיצרה אותם, אבל היא עושה את זה דרך הקרבת גבר הרי.
  ואז יש לנו את יארה שאנשי הברזל מסרבים לתת לה את המלוכה כי היא אישה – אבל בינתיים זה לא עוזר להם. ויש את דאני כמובן – ומה אם טייווין היה מקבל את הרעיון של לתת לסרסיי להנהיג? אולי הרבה בלגן היה נמנע – היא הרי בעיקר כועסת על זה שלא מכירים בכוח שלה כי היא אישה. וכמובן התהפכות היוצרות בין ואריס לטיריון – מי אמר שזה צריך להיות גבר.

  מוזר כזה, לא?

  • Eliav Gutman

   קודם כל הסופר ג'ורג' מרטין ידוע בתור פמיניסט, פשוט אצלו לא כל הנשים הן חזקות כי זאת הייתה תקופה שונה… בכל מקרה אם תעברי על העונה שוב את תוכלי לראות סממנים כאלו ואחרים של פמיניזם גם בדמויות נשיות אחרות כמו קייטלין, בריאן וכ'ו. היופי במרטין שהוא יודע שנשים הן כמו גברים וכמו כלל בני האדם: הם מגוונות, יש נשים חזקות ויש נשים חלשות, לכן הוא כותב מגוון רחב של נשים כמו שהוא כותב מגוון רחב של גברים.
   דבר שני בעונה הזאת יש כמה סימנים של מאבק נשי בגברי: המרד בדורן הונהג על ידי נשים, סאנסה במאבק שלה לשליטה וכמו שאת ציינת את דאיינריז וכ'ו.
   דבר שלישי לי דעתי סרסיי היא לא דוגמא לדמות פמיניסטית שפועלת נכון. זה נכון שהיא טוענת שהיא לא קיבלה את הירושה שהיא אישה אבל הטענה שלה שהיא הייתה פעולת טוב יותר מוכחת כלא נכונה- הדוגמא הטובה ביותר לכך שהיא נתנה לדרור העליון אפשרות להקים צבא, מה שבסופו של דבר פעם בה (בספר הרביעי היא גם מבצעת עוד כמה טעויות שבסופו של דבר מובילות לכליאה שלה)

   • Mika Gill

    לא אמרתי שסרסיי היא דוגמה לדמות שפועלת נכון – אמרתי שאולי היא היתה יכולה להיות דמות שפועלת נכון לו נתנו לה את ההכרה כבת בכורה (שהיא).

  • אני חושב שהמתים לא לוקחים רק תינוקות זכרים, אלא פשוט זה מה שקאסטר נתן לו כי את בנותיו הוא נשא לנשים (כלומר אנס). מה שמעלה מבחינתי את השאלה, עכשיו כשאני חושב עליה: מה הקטע עם התינוקות? חוץ מלראות את האחד הזה הופך לקפוא וכחול, שום דבר בעצם לא קורה איתם. מה הם עושים איתם? מגדלים אותם? למה? הם בכלל יכולים לגדול אחרי שהם הופכים למהלכים? נראה בדיעבד כמו בולשיט לא ברור.

   • Mika Gill

    יכול להיות שהוא העדיף לשמור לעצמו את הבנות כדי לאנוס אותן – אבל למה את כולן? למה שהם יתנו לו לשמור את כולן, ולא למשל שעל כל לידה אצלו הוא צריך לשלם במס, אם זכר או נקבה?
    אם אני לא טועה, סביב שהראשי שנוצר בידי ילדת היער היו עכשיו עוד ראשיים. כולם גברים. למה? בהחלט נראה כמו סוג של בולשיט לא ברור שהם מצליחים לגדול – אבל מנגד – יש הבדל בין מהלכים לבנים לבין סתם לבנים (white walkers and whytes) אז יותר סביר שאם הם עוד בחיים כשהופכים אותם למהלכים לבנים, הם בהחלט יכולים לגדול.

© עידו ישעיהו