משחקי הכס 6.02: הביתה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/05/2016 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

קצרצר על "משחקי הכס" עונה 6 פרק 2, ספוילר

נו, איזו הפתעה.

בפרק הזה, עם רציחותיהם של רוז בולטון וביילון גרייג'וי, ועם ריצוצי הגלגולות של שני אנשים שונים בקירות אבנים, קלטתי עד כמה יש בה יותר מדי דמויות ושעדיף לדלל אותן. וכן, שום מקרה לא הזיז לי כהוא זה, רק המחיש שוב עד כמה מעוותים מוחותיהם של יוצרי הסדרה הזו (והספר). מה שכן, מעניין יהיה לראות מה יקרה עם ג'ון בפרקים הבאים, וזו חוויה יחסית חדשה. מה חשבתם על הפרק?

הנה הביקורת של אילן קפרוב בוואלה

תגיות:
 • שנאוצר

  האמת פרק טוב למדי, הופתעתי לטובה.
  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר

  עם זאת, ההיילייט שלו ככל הנראה היה כבר סצינת הפתיחה, הפלאשבק. בפעם הראשונה מאז הרבה זמן בסדרה הזאת עלה לי חיוך של נטו הנאה. זה היה חמוד בטירוף לראות את הדור הקודם של הסטארקים בגרסאותיהם הצעירות, במיוחד סוף סוף את ליאנה, שגם מכמה שניות אני חייב לומר שמעולם לא דמיינתי איך היא הייתה בתור ילדה, אבל וואלה – ליהוק די מושלם כשחושבים על זה. זה מה שמבחינתי הסדרה לא עשתה מספיק במהלך קיומה למרות שהיו לה הזדמנויות ולמרות שהיו מקרים שהיא הייתה צריכה לעשות את זה – חקירה וצלילה והעשרה של העולם הזה שמרטין בנה. לא יכלו לשים לנו יותר דברים כאלה מאשר כל מיני סקספוזיציות עם רוז?

  גם שאר הפרק היה מוצלח – שוב, באופן מפתיע, עד כדי כך הציפיות שלי מהסדרה נמוכות עכשיו. קשה לי להגיד על סצינה כלשהי שהייתה חלשה או מביכה, או לחשוב על משהו שהפריע לי באופן מהותי. די נהניתי מהכל, במיוחד מטיריון והדרקונים והעימות בין ג'יימי לבין הדרור העליון. אני מניח שקצת חרה לי המוות של רוז בולטון – יש לי חיבה בלתי מוסברת לדמות הזאת, ולמרות שאני מאוד לא מרוצה עם מה שקרה לה, אני לא רוצה להאשים את היוצרים אלא דווקא את מרטין. הקטע הזה שראמזי יהרוג את אבא שלו הוא משהו שנרמז שעשוי לקרות בקרוב גם בספרים, ועוד משם יש לי עם זה בעיה. מרטין בנה את הדמות של רוז כמישהו שאם הבן הממזר שלו היה מתכנן להרוג אותו, אז הוא היה רואה את זה מקילומטרים וטומן לו פח הרבה לפני, ובחיי שהוא לא אמור להיות מספיק תמים בשביל להידקר בארוחה ככה. אני מניח שהסדרה מעדיפה הרבה יותר את הגרסה המשודרגת של ראמזי שהיא שרטטה, הפסיכוטית אך פגיעה ורגישה במובן מסויים, על פני הנטו פסיכופת תאב הכוח של הספרים, ולכן כאן זה נראה הגיוני יותר – אבל בכל מקרה פה זאת ככל הנראה אשמתו של מרטין ולא שלהם. רוז בכללי היה דמות מגניבה שאני חושב שהיה יכול לעשות יותר, וחבל.

  ופה זה כבר ניטפיקינג לגמרי, אבל שוב, אני ממש שונא כשהיוצרים של הסדרה כותבים משהו ששונה לגמרי מהמהות שלו בספר מבלי שיש לזה סיבה מהותית – כלומר, מתקן או משפר את המקור. בסוף הפרק דאבוס אומר "אני לא אדם מאמין…", אז זהו, שבספרים זה בדיוק הפוך. האמונה שלו בשבעת האלים היא מהמרכיבים החשובים בחייו והיא מנחה אותו לא פעם ולא פעמיים לבצע פעולות כאלה ואחרות. אז מה, למה שמתם דווקא בפי הדמות הזאת את המשפט "זין על האלים, כולם חסרי תועלת באותה מידה"? ברור שאתם רוצים שהמשפט הזה יצוטט בכל מיני טאמבלרים של אתאיסטים ואחר כך יגיע לדפים כמו "הקוף הכופר" ודומיו, אבל אולי תעשו את זה עם דמות שאשכרה הגיוני שתגיד דבר כזה?

  • Eliav Gutman

   ספויילר
   ספויילר
   עוגת גבינה
   יין של דורן

   אני חושב שדווקא המוות של רוז בספרים יהיה יותר הגיוני מהמוות שלו בסדרה.
   בסדרה הם פשוט יודעים שהממלכה אמורה להגיע לכאוס אז הם מתקתקים את הכל ומתחילים לחסל דמויות על ימין ועל שמאל.

  • Mika Gill

   שנתי קטנות לפני שאני קוראת את התגובות הבאות – אבל לגבי רוז (בולטון, לא זו מהסקסקפיידז) – בזמן הצפייה זה עבר לי בראש אבל לא התעמקתי מספיק, אבל אתה לגמרי צודק!
   מנגד, וזה מכוון לתגובה בעניין ראמזי שהורג את אחיו התינוק ואימו – אני ממש פחדתי מהסצינה הזו וכל כך הוקל לי שהם הלכו על אופציה הרבה יותר אנושית (כלפי הצופה, כלומר) כי כל כך פחדתי שהם יציגו לי משהו שזכרתי מאחד מסרטי השואה שצילקו אותי. משהו על קצין נאצי שפצפץ ראש של תינוק בן יומו (או כמה ימים/ שבועות) על קיר במחנה השמדה. יכול להיות שאלו היו רק סיפורים כתובים, לא סרט – זה יותר סביר.
   בכל מקרה, כל כך שקשקתי כשהוא ביקש להחזיק את אחיו הקטן, והוקל לי שלא ראינו שום דבר בפועל.

 • Eliav Gutman

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  ספוילרים גם לספרים

  אז מירה ריד מגיבה כמו בן אדם נורמלי למוות של אחיה, אני גם ככה בין הבודדים שאוהבים את הסצנות עם בראן (בעיקר בספרים, אבל זה כי אני סאקר של המיתולוגיה של מרטין). לעומת דאבוס שמשום מה שכח שהמלך שהוא העריץ והנסיכה שהוא אהב מתו באשמת מליסנדרה… נו שוין נשארו רק עונה רגילה ועוד 2 קצרות אז צריך לתקתק.
  בכלל כל העלילה את ג'ון סנואו לא ברורה, הנייט וואצ' מגיב כמו עדר כבשים אחרי המנהיג הפוטנציאלי, עוברים מת'ורן לאד, ואיך לפראיים לא אכפת מזה שהולכים להחזיר את ג'ון סנואו לחיים?! הם יודעים מה זה גופות שחוזרות לחיים והם יודעים שזה לא נגמר בטוב!
  כאשר D&D ישבו עם מרטין על הסדרה הוא סיפר להם מה יקרה בהמשך באופן כללי ורק עם חלק מהדמיות, אז במקום שהם יפעלו כמוהו וימשיכו לפתח גם את הדמויות המשניות כל מה שהם עושים זה להעביר לנו את מה שמרטין אמר להם וכל השאר הם מתעלמים ממנו. תחשבו על זה, מרטין אמר להם שמליסנדרה היא בעצם זקנה ותחזיר את ג'ון סנואו לחיים, בום הם עשו את זה בלי לשאול מה עם שאר הדמויות. מרטין אמר להם ששבעת הממלכות יפלו לכאוס אז הם הורגים כמה שאפשר דמויות משניות.
  אני נהנה מהסדרה ואני עדיין מעריך אותה, אבל אני כבר מבין שזה בזכות מרטין ולא בזכות כותבי הסדרה.

  • Eliav Gutman

   ספויילרים!
   ספויילרים!
   ספוילרים!

   אגב מתי הימרתם שג'ון סנואו יחזור לחיים? אני בכלל חשבתי שזה יקרה רק בסביבות פרק 4

 • Sagi Isha

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר

  יאדה על הכל, רק בקצרה על רוז בולטון: קיוויתי שהוא יזכה למוות אכזרי, פומבי ומצמרר יותר.

 • תתש

  ספוילר……

  התוצאות של חוסר הפיתוח של עלילת הצפון/ריברלנדס מעונות קודמות נראו היטב בפרק הזה. כאילו, למה שאף בית צפוני חוץ מהקארסטארקים יתמוך ברמזי על חשבון סנסה/כל סטארק אחר? בעוד שבספרים יש עלילה מורכבת ושלמה שמסבירה למה בזמן זה הבולטונים יכולים לזכות בתמיכה של שאר הבתים הצפוניים (בני ערובה, מחלוקות בתוך שאר הבתים), בסדרה אין שום הסבר לכך. בפעם האחרונה שבית אמבר הוזכר בסדרה, ריקון היה בדרכו לשם כי הם היו הבית הכי נאמן לסטארקים, ומי שלא קרה את הספרים בכלל לא מכיר את בית מנדרלי ומי שכן קרא את הספרים פלט נחרת צחוק כאשר רמזי אמר את שמם. זה נראה כאילו המפיקים חושבים שאחרי 3 שנים, הצופים שכחו את תפקידם של הבולטונים בחתונה האדומה.
  ולחשוב שהמפיקים בחרו לוותר על לורד "שמן מדי מכדי לעלות על סוס" בעונה הקודמת, לטובת סטאניס מתלבט במשך רוב העונה אם לשרוף את ביתו היחידה, ובסוף הוא כן שורף אותה ומת בצורה מעאפנה.

 • Michael Ginzburg

  מישהו באמת הופתע כשג'ון קם לתחייה? ואיך כל זה עובד, הוא יהיה בן אלמוות? ואיפה המתח והאמינות אם אפשר פשוט להוציא את גופות הסטארקים מהקברים ולהשיבם לחיים באותה הדרך, בהנחה שלא נשרפו.

  • שנאוצר

   א. אף אחד לא הופתע.
   ב. לא, הוא יכול להיהרג עוד פעם. זוכר את הדמות של מנהיג הכנופיה שמוחזר לחיים איזה 7 פעמים בעונה 3 הודות לכהן האדום שלצידו? אז זה מגיע מאותו כישוף.
   ג. לא, אי אפשר להחיות את הסטארקים המתים כי בשביל שהכישוף יעבוד יש צורך בגופה שלמה, ולנד ולרוב ערפו את הראש. הרי הגוף צריך לתפקד ברגע שהוא חוזר לחיים, וגוף לא מתפקד בלי ראש. אפילו אם גופותיהם היו שלמות, אפשר להניח שעבר כ"כ הרבה זמן שהם לא יותר מעפר כבר. הפרוצדורה הזאת יכולה להתבצע רק זמן קצר אחר המוות ובהנחה שהגוף שלם – ושיש לך כהן אדום בהיכון.
   ד. ולפני שתשאל – ההחזרה של "ההר" לחיים בתור זומבי היא כתוצאה מתהליך שונה ולא קשור.

   • Michael Ginzburg

    תודה על ההסבר 🙂

  • Hamayonez

   זה לא באמת היה צפוי מבחינתי, כי באותה מידה הרגשתי שכל העסק הזה עלול להיות טיז אחד גדול של D&D במעריצים ושהפרק יכול להיגמר בגופה של ג'ון על ערימת עצים בוערת.

   זה מה שכיף במשחקי הכס, לאף דמות אין פלוטפופיולריטי ארמור.

 • בובי

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  רק מקווה שג'ון לא איבד את הזיכרון או משהו

 • Saturn

  ספויילרים לפרק. ספויילרים.

  קל מדי. קל מדי ומיותר.

  כמה מילות לחש וזהו? המת חוזר לחיים? שוב דבר מיוחד? שום מצרך נדיר? שום הקרבה אדירה? שום כלום? הוקוס פוקוס וזהו. ללדת את השד היה קשה יותר.

  היית חושב שכלי שכזה יתפשט כמו אש בשדה קוצים ושכל מי שיכול להרשות לעצמו יצוות לעצמו כהן אדום שימלמל את הטקסט כל אימת שנדרש. זה בדיחה. זה הופך את כל המייסטרים למטומטמים שלא מודעים לכלום. זה משנה את כל עולם הסדרה והדינאמיקה ואת חוקי המשחק. מה ההסבר שלהם לכך שההליך ההחייאה הזה הוא סוד כמוס?

  ובשביל מה? בשביל שג'ון יהיה מת למשך 2 פרקים? בשביל קליף האנגר גרוע של סיום עונה? אמרתי כבר אז, לא היה שום הגיון ברציחת ג'ון. תעשו הצבעה בישיבה ותדיחו את ג'ון ותעיפו אותו.

  איזה תועלת קיבלנו במסלול הקצר והמיותר הזה?

  שיעשו FF לעלילה במעלה המלך ויפטרו כבר מה'דרורים' האלה. זה כזה מעצבן. לא ייתכן שהמספר המצומצם הזה פנאטיים דתיים יעשה הפיכה כנגד צבא גדול ומאומן וכאשר כל תושב ירצה בסילוקם במהירות האפשרית. תשלחו את מפלצת הפרנקנשטיין להרוג אותם ותגאלו אותנו מהסיפור הזה.


  שיעשו FF לעלילה של אריה ויגיעו לנקודה שאשקרה יש לה אינטראקציה עם דמויות אחרות משמעותיות בסדרה.

  הם ממש מתאמצים להשניא את ריק יותר מג'ופרי. הבנו, התינוק הבן הוא היורש הטבעי אז צריך לטפל בו אבל דחילק קצת מחשבה, ריק. אתה יודע שאף אחד בצפון לא ידרוש שהתינוק הזה ישלוט ב20 השנים הקרובות. יש זמן עד אז לחזק את שלטונך כך שזה כבר לא רלוונטי שהתינוק הגיע ל'גיל מלכות'. וכל הזמן הזה אתה יכול להדק את היחסים איתו כך שבעתיד תוכל לנפנף בתמיכה שאתה זוכה בה מהבן הלא-ממזר של בולטון וכו'.

  כל הקטע של שלטון הטרור של ריק כבר לא עושה לי את זה. מיצה את עצמו. 'אני יכול לעשות הכל לאור יום ואף אחד לא יעז לעשות משהו'.
  אני מקווה שהוא בודק את ההודעות שנשלחות ע"י העורבים כדי לוודא שהן לא מכילות את האמת.

  • dorel310

   ריק? אתה מתכון רמזי, ריק זה הכינוי שהוא נתן לתיאון. או שאולי מסתתרת פה בין השורות בדיחה שפספסתי?

   • Saturn

    נופ, טעות שלי.

 • miss bojarsky

  ספויילרים!
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ווהוווו!!! כן, זה היה צפוי למדיי, אפילו מאד, לא אכפת לי, בכל זאת הייתי במתח כי אף פעם אי אפשר לדעת, בטח לא בסדרה הזו. וזו חוויה חדשה בשבילי להיות במתח בסדרה הזו, אז מאד הוקל לי ואני מאד שמחה שיש ג'ון שוב. חבל לי שראיתי את זה לפני שקראתי את זה, אבל נו, זה מה אין. העיקר שהוא חי. ובאמת מסקרן לראות מה ומיהו עכשיו ומה יקרה איתו ואיזו השפעה תהיה למוות ולחיים החדשים שלו.

  ההטחה של איש משמר הלילה על ידי הענק בקיר הזכירה לי את הענק הירוק מטיח את לוקי ברצפה ולכן זה שעשע אותי. הקטעים עם רמזי לעומת זאת… הרצח של אבא שלו באמת היה צפוי מדיי ולא מאד אמין והרצח של אחיו התינוק היה נוראי. ואפשר היה לוותר בכיף על הטחת הראש של האיש בעיר הבירה שדיבר מלוכלך על סרסיי. בכלל הגזרה הזו של עיר הבירה הייתה משמימה למדיי.

  אני בסדר עם בראן ופלאשבקים תמיד מתקבלים אצצלי בברכה.

  סאנסה ות'יאון היו נוגעים ללב.

  עלילת איי הברזל בינתיים מעניינת באותה המידה שהיא מעניינת בספרים. כלומר, בכלל לא.

  טיריון והדרקונים – נפלא.

  אריה העיוורת – זה התקדם קצת מהר מדיי, אבל עדיין מוצלח.

  • Michael Ginzburg

   "זה מה שאני עושה – אני שותה ואני יודע דברים"
   "באתי לעזור. לא אוכלים עזרה"
   טיריון והדרקונים אכן נפלא 🙂

 • bonzo

  כמה רפרנסים שאני חייב לציין. ראשית תודה ליס שאלמלא שידרו את כל הפרקים ברצף בערוץ מיוחד לא הייתי זוכר.
  רפרנס ראשון – הפלשאבק בתחילת הפרק. נד בגירסה הצעירה מתאמן עם אחיו הקטן כשפתאום האחות השובבה ליאנה מגיעה וגורמת לבאלגן. נשמע מוכר? בדיוק כמו בפרק מהעונה הראשונה בה בראן מתאמן עם ג'ון ורוב ואריה באה ומפריעה להם (על תקן האחות השובבה). אגב, הנוכחות של ליאנה וסוף הפרק קצת רומזים לכיוון התאוריה של r+l=j אבל זה בהמשך…
  https://www.youtube.com/watch?v=tBRH5s2lsxc

  רפרנס שני
  המילים בהם משתמש נד לאחיו הצעיר "שמור על המגן שלך למעלה או שהראש שלך יצלצל כמו פעמון" הם בדיוק אותם המילים כשאמר ג'ון לאולי. ככל הנראה ג'ון למד אותם מנד כשאימן אותו, והעביר אותם לאולי. מה שהופך את היחס לאולי כיחס לאח צעיר וגורם לבגידה של החראיית הקטן בג'ון לצרום אף יותר.
  http://media.vanityfair.com/photos/5726fa92c53fec9b76cb5b53/master/w_690,c_limit/got-ep-2-olly-benjen.gif

  רפרנס שלישי:
  בעונה השלישית הליידי מליסנדרה נפגשת עם ת'ורוס ממיר. כהן שהחייה אדם 7 פעמים. הכהן מספר לה את סיפורו. הוא האמין באל האור, עד שהתייאש. אל האור לא נתן לו ברכה והוא השתכר והפך לקבצן במעלה המלך. יום אחד חברו הטוב חטף דקירה מ"ההר". אחריו שהוא מת, ת'ור אמר את המילים של אל האור לא כי הוא באמת האמין בו אלא סתם כי אלה היו המילים היחידות שהוא הכיר.. הוא לא באמת ציפה שהם יעשו משהו. סתם דקלום של משהו שפעם האמין בו. אבל זה עבר. והאיש קם לתחייה. מזכיר קצת את סוף הפרק האחרון…
  https://www.youtube.com/watch?v=W2MGg_8TF9g

  • bonzo

   רפרנס רביעי
   וכמובן סצינת הדקירה של בולטון האב, מצד רמזי. הוא מת בדיוק כפי שרצח את רוב בחתונה האדומה (דקירה עם חיבוק).

   • את הראשון והאחרון זכרתי, את האחרים לא, תודה.

© עידו ישעיהו