הנותרים 2.10: אני גר פה עכשיו

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/12/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "הנותרים" עונה 2 פרק 10, האחרון לעונה השנייה?

The Leftovers - 02x10 - I Live Here Now 01

תגיות:
 • miss bojarsky

  פרק סיום נפלא לעונה נהדרת. אני שמה רגע בצד את העלילה והכתיבה ורוצה קודם כל להתייחס לפנים הטכניים – הפסקול, הצילום והבימוי בסדרה הזו פשוט מרהיבים ומהדהדים בעצמה את הרגש שחוות הדמויות ודרכם הוא נשפך מהמסך אליי כצופה ומשאיר אותי חסרת נשימה. וכך זה היה גם בפרק הזה עם התמות המוזיקליות שחזרו על עצמן במהלך העונה – הפיקסיז עם Where is my mind ומקהלת העבדי העבריים של ורדי בסצינות המלון של קווין וכמובן הסצינה בה קווין שר את פול סיימון כדי לחזור הבייתה באופן שהתלבש בצורה כל כך מושלמת על סצינות עבר מהסדרה. יפייפה. ולזה התלוו תנועת המצלמה הרועדת כשנורה רצה באימה לתפוס את הבחורה שחטפה ממנה את התינוקת והצילום הנפלא של כל האנשים שנשפכים לתוך מירקל. גם אם לא מתחברים למה שקורה בסדרה, אני חושבת שחייבים לפחות להעריך את הדברים הללו.

  ועכשיו נחזור לעלילה – אמנם תארתי לעצמי שאין שום פצצה לאור סיום הפרק הקודם, אבל עדיין שריתי במתח כי מי יודע למה מג מסוגלת. זה היה אקט הסחה גאוני מצידה וההזרמה הזו של כל האנשים לתוך העיר השמורה הוא מהלך הרבה יותר מעניין מפיצוץ גשר. אני נטפק רק ואומר שזה לא סופר אמין שאף אחד מהשוטרים שם לא קרא לתגבורת של כוחות שיטור נופסים בטקסס או המשמר הלאומי או הצבא. אבל מילא, הפרטים האלה לא מאד מפריעים לי בסדרה הזו.

  שמחתי לראות שמאט מקבל את האיחוד שמגיע לו עם אישתו ואת האישור שהיא אכן התעוררה בלילה ההוא והוא לא אנס אותה. ועכשיו כל המשפחה מאוחדת ביחד ויהיה מעניין לראות לאן הם ילכו מכאן.

 • בובי

  אחלה סיום,לא נראה לי שתהיה עונה שלישית אבל אפשר לקבל את זה כסוף סגור
  בכללי העונה הקודמת הייתה יותר טובה

 • פ.נוקיו

  אני חושב שהפרק הזה חצץ סופית בין אוהבי הסדרה לשונאיה. כל מי שהסתייג ממנה או פשוט לא אהב אותה, קיבל עוד ועוד חיזוקים לעמדתו, וההיפך כל מי שאהב אותה קיבל את שלו. ובפרק ארוך במיוחד – 75 דקות של כיף טהור.
  אני לא רוצה לטרחן הפעם על המשמעויות, הדו-משמעויות, התשובות והשאלות שעלו בפרק, לא על מג וה-GR, לא על הצרצר בקופסה, ולא על הקראוון על הגשר. בפרק הזה חלחלה אליי סופית ההבנה שבסופו של דבר, אחרי כל המיסתורין והמטא-פיזיקה – "הנותרים" היא סדרה על משפחה. או ליתר דיוק, היא במידה רבה סדרה שעוסקת ב"משפחה" ומשפחתיות וזוגיות, לא פחות מאשר בשאר הנושאים. ובזה היא דומה לסדרה פייבוריטית אחרת שלי, "מד מן". כתבתי אחרי פרק 7 (אויב רב עוצמה), שהם לא באמת יכולים להרשות לעצמם להרוג את קווין. כי קווין הוא דון דרייפר של "הנותרים". אני חושב שההשוואה הזו תקפה במיוחד אחרי הפינאלה. כמו דון דרייפר, שבמשך 7 עונות (או 8 תלוי מי סופר) חקר את ה"אני" העצמי שלו דרך מערכות יחסים, זוגיים, משפחתיים ועסקיים, עושה סיבוב שלם לתחתית ו"חוזר מהמתים" וקם מהקרשים שוב ושוב. גם קווין גארבי המשיך בעונה הזו בדרך דומה. עד כדי כך שהוא היה מוכן "למות" כדי להיפטר מהדיבוק (פאטי) ולחזור לג'יל ונורה. בפרק הזה הוא מנצח את המוות, שג'ון אומר/מתפלא "היית אמור לדמם למוות". אבל הוא לא. הוא חוזר לביתו, חצי-בנאדם, בסצינת סיום מרגשת, כדי לגלות שכל המשפחה שלו מחכה לו. כולל טומי the prodigal son, כולל לורי, ומאט ומארי שהתעוררה. וכמובן נורה שחזרה.
  כיאה לפינאלה היו גם סצינות סגירת מעגל וסצינות ששיחזרו סצינות אחרות והתייחסו אליהן. למשל, הסצינה החזקה של נורה מסוככת על התינוקת בשכיבה על הגשר, כשההמון פשוט דורס אותם בשעטה לכיוון העיר. זה הזכיר לי את סצינת הפתיחה בפרק הראשון, כשהאם הקדמונית הצילה את בנה התינוק (מנחש, ואח"כ מרעידת אדמה) ושילמה על כך בחייה. סצינה אחרת, שהתייחסה לסצינה קודמת בעונה, התרחשה "במלון", כשקווין שוב מגיח עירום מתוך אמבט, ושוב צריך לבחור לבוש (והוא בוחר במדי השריף שלו). החלק הזה של הפרק נחתם בסצינת הקריוקי המעולה. שרק בשבילה כדאי לצפות בפרק שוב. וכמובן גם התימות המוזיקליות ש-miss bojarsky ציינה. כך למשל "where is my mind" בבציוע של מקסנס סירין מופיע לראשונה בפרק 3 (נתיב האטה) כשלורי מובילה את סוזן בחזרה לחיק משפחתה, סצינה עדינה וחומלת, וכך גם פה, כשג'ון מטפל בפצע הירי של קווין ואח"כ מלווה אותו בחזרה לביתו. שם הוא כאמור פוגש את כל המשפחה (המורחבת. מאוד) שלו.
  בכלל הסצינה הזו, והפרק כולו, יכולים בקלות לשמש סיום לא רק של עונה, אלא לסדרה כולה. במידה רבה הסדרה יכולה להסתיים עכשיו. אני מקווה שלא, אבל לא אתפלא אם כן. מבחינה תמטית היא דיי סגרה מעגל. וגם משיקולי רייטינג (נמוך) לא בטוח ש HBO יאשרו עונה שלישית.

  • כאחד שהפך אפאתי מאוד כלפי הסדרה במהלך העונה השנייה, אני דווקא יכול להעיד שהפרק האחרון ממש לא חצץ סופית. בעיניי הוא היה מעין שיבה לדרך המלך, לא מעט בגלל שהרפיתי מהרצון שהיא תהיה נפלאה כמו בפעם הראשונה. הפרק המה דברים יפים, כפי שפירטת, והסוף שלו היה מושלם. אני מקווה שהוא גם סוף הסדרה.

   • miss bojarsky

    אני שמחה שנהנית מהפרק הזה וכמובן מקווה ההפך ממך.

  • miss bojarsky

   כשכתבתי את התגובה אתמול בבוקר הייתי משום מה שמוכענת שהסדרה כבר חודשה לעונה שלישית. כנראה ווישפול ת'ינקינג. אני מאד אתבאס אם הסדרה לא תמשיך, אבל הסיום הזה אכן לפחות יכול לשמש גם כסיום הולם לסדרה.

   מאד נהניתי מההבחנות וההרחבות שלך במהלך העונה.

 • עדי

  הסיפור של קווין הסתיים נהדר, כתבו את זה יפה לפני – בסופו של דבר, מדובר בסיפור על משפחה, זה בלט גם בסיום של העונה הראשונה (כשלורי מזעיקה את קווין להציל את ג׳יל מהשריפה) וגם הפעם הצליחו לרגש בנקודה הזו, במיוחד אל מול ההתפרקות המוחלטת של המשפחה של השכנים. זה יפה שזה גם מה שמג אומרת לטומי.

  ה״מבצע״ של מג וה- GR השאיר אותי קצת מבולבל, לא לגמרי ברור לי מה היתה הפואנטה. היה בילדאפ חזק בפרק הקודם לזה שמג מתכננת ספקטקיולר שאיכשהו לא ממש הגיע. כלומר, אני מבין את הרעיון של לנפץ את אשליית מיריקל ולפתוח אותה לכל הנוודים שבחוץ, אבל איך זה יעבוד בדיוק? הרי לפי ההגיון של הסדרה יש שם כח משטרתי גדול שמן הסתם ישתלט על המצב ויחזיר אותו לקדמותו. האם הרעיון היה להפוך את המקום למפקדה של ה- GR? לא ברור.

  • miss bojarsky

   כמו שאני רואה את זה – המטרה של מג ואיווי הייתה לשבור את האמונה שמירקל היא מקום בטוח ששום דבר רע לא יכול לקרות בו וברגע שהם פרצו פנימה ושרפו מבנים ושעו בלגן הם אכן שברו את המיתוס הזה. גם אם המשטרה או הצבא יחזירו את המצב לקדמותו מהבחינה שכל מי שלא גר בעיר יוצא החוצה והעיר תגודר ותוגן, הבטחון הזה שהם ה-9000 ומשהו שחסו עליהם והם בטוחים ומוגנים כבר התערער וסביר שכבר לא יחזור.

 • Aviad Levy

  אין לי מה להרחיב מעבר למה שצויין כבר, אבל רק רציתי לומר שממש נהניתי מהעונה הזו

 • miss bojarsky

  מאמר יפה הטוען בעד עונה שלישית לסדרה

  "To watch The Leftovers is to leave all pretense behind, and experience the story as a child might experience a bedtime story, or as an adult (or a child) might experience a dream or nightmare, specifically a lucid one. There were, no joke, several points during season two (particularly “International Assassin” and the season finale) when I got so wrapped up in the show’s eerily powerful images and situations that I felt as if I weren’t watching the show, but having a dream about it. Everything has a tactile reality, from the sound of the coat hangers moving around as Kevin chooses a uniform in the dream hotel to the skritch-skritch of dry soil shifting as the resurrected Kevin claws his way up out of the earth. Everything is presented so matter-of-factly — one action leads inexorably to another not according to rules of “realism,” but through emotional or visual logic — that the entire show resists any attempt to critique it in terms of believability… The characters feel like real people, and they feel real emotions (as do we), even though what’s happening from minute to minute makes no sense at all by the standards of our world."

  The imaginative foundation of this story is, and should remain, like the" foundation of a house: rock-solid but unseen. Otherwise it loses its magic. And this show is magic. To watch The Leftovers is to willingly surrender the imagination to a state of emotional openness, empathy, and intuitive understanding."

  http://www.vulture.com/2015/12/leftovers-is-one-of-the-great-dramas-in-american-tv.html?mid=facebook_vulture#

  בסוף יש קישור שטוען נגד עונה נופסת.

  • Michael Ginzburg

   תודה רבה על המאמר 🙂

   • miss bojarsky

    בכיף 🙂

 • עדי

  איזה קטע, רק עכשיו קלטתי שזה סיפור אמיתי… בהחלט נותן לכל העסק פרספקטיבה אחרת.

  • miss bojarsky

   מה?

   • נו, את לא זוכרת ש-2 אחוז מאוכלוסיית העולם נעלמה? דיברו על זה בכל מקום.

    • miss bojarsky

     אה… נכון! שכחתי מזה. ואז ביבי אמר שהמופתי העלים אותם. או איראן. או החיים עצמם.

 • פ.נוקיו
  • miss bojarsky

   לול, מעולה!

 • Saturn

  גיבוב שטויות מוחלט.

  הסדרה חודשה לעונה שלישית ואחרונה.

 • תתש

  טוב, אולי זה בגלל שצפיתי בשתי העונות בבינג' של כמה ימים, אבל העונה הראשונה הייתה טובה יותר והסיום של העונה הזאת היה מקושקש לגמרי שאיכזב אותי לחלוטין.

  נקודת החולשה העיקרית העונה ובמיוחד בשני הפרקים האחרונים הייתה מג וה-GR. את השיכחה/התעלמות של מג לגבי מה קורה כאשר "מכבים סיגריה בעין של אנשים" אפשר לפתור בטענה שהיא פשוט פסיכית, אבל אני לא מוצא שום בדל של משהו שיסביר את (חוסר) התגובה של הרשויות. הרי כבר ראינו מוקדם יותר העונה ובעונה הקודמת מה הממשל מוכן לעשות כדי להתמודד איתם. אז עכשיו הסדרה מצפה מאיתנו להאמין שהממשל לא זיין אותם אחרי מה שהם עשו עם אוטובוס בית הספר, או שהמאבטחים בכניסה לג'ארדן לא פשוט יפתחו באש ויהרגו את כל מי שינסה להיכנס (מה שציפיתי שיקרה)?

  • Saturn

   וזה שאנשים נורמטיביים מכל תחומי החיים מצטרפים ל GR וברגע שהם עוטים את התלבושת הלבנה הם הופכים לרובוטים שמצייתים לכל פקודה כאילו כלום. וזה שבג'ארדן לא ערוכים בכלל לכמויות אנשים למרות שהעיר הזו היא המכה של העולם הזה שמושכת אין-ספור תיירים וכמובן פורעי חוק שיינסו להיכנס לשם. את זה ששוטרי ג'ארדן פשוט יושבים בחיבוקי ידיים ומחכים שהשעה תיגמר במקום לשלוח יחידת חבלנים/רובוט. את זה שאין הגיון בתוכנית של מג לעשות ספירה לאחור של שעה כי בעולם מתוקן זה רק ייתן יותר זמן לרשויות לסכל אותה. את זה שכבר שאחרי הלילה ירד עדיין אין סימן להגעת הרשויות (מה בדיוק תושבי ג'ארדן יושבים בבתים ועושים?).

   ועוד ועוד ועוד. הסדרה הזו היא קשקוש בלבוש. כישלון צורם בבניית עולם, בביסוס setting, ב lore ובהגיון פשוט ובריא.

   אבל זה בסדר, מנהיגות פלגי GR האחרות אמרו למגי שכל עוד הן לא מכוונות לילדים אז אפשר לעשות את כל הפשעים שאפשר לחשוב עליהם לבוגרים בלי שהרשויות יפעלו.

   זאת רמת הכתיבה של הסדרה הזו וכנראה מה שאזכור הכי הרבה מהעונה.

© עידו ישעיהו