הנותרים 2.05: אין חדר בפונדק

פורסם ע"י ‏מיכאל גינזבורג‏
בתאריך 04/11/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הנותרים" עונה 2 פרק 5

The Leftovers - 02x05 - No Room at the Inn

בראיון שהעניק לפני כחודש להיטפיקס, ציין דיימון לינדלוף כי על מנת לקבל השראה עבור הדרך הנכונה והמתאימה ביותר לעבד את הספר של טום פרוטה, רגע לפני שהוא התיישב לכתוב את העונה הראשונה, עלה בידו גם לקרוא את יצירת המופת "הדרך" של קורמק מקארת'י, דיסטופיה קודרת על חורבן קולוסאלי.

הקריאה בו ענתה לו על התחבטות פנימית, על התהייה כיצד נראית אפוקליפסה נפשית ומה זה אומר להיות במשבר קיומי. "מוות הנו מותרות בזמנים אלה", זו הייתה החותמת של עיקר הכרוניקה מאת מקארת'י. לינדלוף גם טען כי היות והקטליזטור שהפעיל את הייזנברג ב"שובר שורות" היה מחלת הסרטן, הייתה לו את הזכות המלאה להשתמש בקטליזטור היעלמות פתאומית ובלתי מוסברת של 2 אחוז מאוכלוסיית כדור הארץ (140 מיליון איש) על מנת לספר על ההשלכות ונפתולי המטען הרגשי שהיו עד כה רדומים בלבבותיהם של רבים. אי לכך ובהתאם לזאת, לינדלוף ופרוטה הרבה יותר מעוניינים בתיאור עולם הנמצא על תנאי וחוסה תחת אי ודאות, מאשר לפזר את הערפל ולתת מענה הולם לכל השאלות והספקות.

במונטאז' פתיחה רפטטיבי יפהפה, נוגה ומכמיר לב, אנו רואים את הכומר מאט (כריסטופר אקלסטון חייב לשלוח את הפרק הזה לפרסי האמי) מנסה לשחזר אחד לאחד את האפיזודה הבלעדית בה אשתו התעוררה לכאורה מהמצב הקטטוני בו היא שרויה. כזכור, בפרק השני סיפר מאט לנורה כי לילה אחד אישתו חזרה לעצמה, הם שוחחו, צחקו, בכו ונרדמו יחד. והכל קרה מבחינתו בגלל השהות שלהם בעיירה מירקל (על שם הנס שהותיר את כל התושבים שלמים ובריאים לאחר מאורע ההיעלמות). למרות שהוא מבצע את שגרת ההרגלים כפי שהתרחשה ביום המיוחד במינו, לא צולח בידו להיות עד בשנית לתחייה קוגניטיבית נוספת של אשתו. בבדיקה רפואית טיפוסית מאט מגלה כי היא בהריון. העלילה מסתבכת, כפי שנהוג לומר. אבל לא בשביל מאט, בכלל לא. ממנו לא יקחו את
חוויית התניית האהבים הנדירה עם זוגתו בזמן שהתעוררה מזה זמן רב. גם אם האמת היא שהוא הזה את הכל ולמעשה אנס אותה.

זהו פרק נפלא, משופע בביטויים עגומים של ייאוש כרוני, געגוע לתקשורת אנושית חמה וקרע בין אמונות. מאט מעדיף לחשוב על עצמו בתור איוב המודרני, אדם המוכן לסבול הכל מכל ולהקריב את עצמו למען רעיון גדול ממנו. אשתו, במקרה הנוכחי. קשה שלא לדמוע לנוכח הנחישות וכוח הרצון היצירתי והאותנטי שלו כשהוא מתמרן בין דפוסים שונים של חוסר אונים. הגאולה פנים רבות לה, נצטרך לחכות ולראות איזו מהן מחכה מעבר לפינה עבור מאט, עכשיו כשהוא יוצא לדרך לא ברורה, ממתין בסבלנות שג'ון יתרצה ויראה במו עיניו מהו נס אמיתי. ג'ון כמובן יעדיף את שובה של בתו, זהו הנס היחיד לו הוא מצפה.

תגיות:
© עידו ישעיהו