סאות' פארק 19.06: טוויק וקרייג

ספוילר "סאות' פארק" עונה 19 פרק 6

South Park - 19x06 - Tweek x Craig

אחד הדברים שהכי עיצבנו אותי בעונה השלישית של "שרלוק" (כן, אנחנו בביקורת על הפרק של "סאות' פארק". שנייה, אני מגיע לזה) היה בפרק הפתיחה. הפרק סבב בחלקו סביב שאלה קשה שהטרידה צופים רבים אשר פיתחו תיאוריות, השקיעו זמן ומחשבה ומרץ לגבי סדרה שהם אוהבים שהעמידה בפניהם שאלה מאתגרת מאוד. התגובה של היוצרים לכל זה? לשים אותם בפרק כחבורת לוזרים מטומטמים ולצחוק להם בפנים. אם הסצנה הייתה נאמרת מפיו של סטיבן מופאט הציטוט הבערך-ישיר שלה היה צריך להיות "הא-הא! איזה לוזרים אתם שאכפת לכם מהסדרה שלי! *מפליץ להם בפנים ובורח מהחדר*". חוסר הכבוד הפושע הזה למעריצים עיצבן אותי נורא, כי היי, אלה הפאקינג מעריצים של הסדרה שלך.

וכל זה מביא אותנו לפרק החדש של "סאות' פארק". בנקודה כלשהי היוצרים ראו שחלק מקהילת המעריצים של הסדרה השקיעו זמן ומרץ ויצרו עשרות ציורים על רומן הזוי בין שני דמויות סטרייטיות לחלוטין – קרייג וטוויק. אין שום דבר ב"סאות' פארק" שרמז על רומן שכזה ביניהם, והפעם היחידה ששניהם הופיעו בפרק בצורה בולטת הייתה רחוק רחוק בעונה השלישית, בפרק שבו שניהם נלחמים אחד בשני. התגובה של סטון ופארקר? לאסוף את כל הציורים בשביל פרק משובח, אשר בצורה שלו מכבד את המעריצים של הסדרה שלך. כי היי, זה הדבר ההגיוני לעשות.

הפרק מציג את הציורים הללו כציורים של הילדות האסייאתיות החדשות בבית ספר, אשר בעקבותיהן כולם חושבים ששני הבנים הומואים וממש שמחים בשבילם. זה בכלל לא משנה ששניהם סטרייטים: האהבה שלהם הופכת לדוגמה לאהבה המושלמת שנותנת תקווה לכל הזוגות בעיר. יש בזה משהו יפהפה וכמעט חסר ביקורת. כאשר שני הבנים מחליטים שלמרות שהם לא הומואים הם ימשיכו בהצגה על מנת לשמח את הקהילה – בעונה מאוד חשוכה וצינית, זה רגע אחד לחלוטין נקי מציניות.

אבל אם כן להתייחס לביקורת, אז יש גם משהו דפוק בצורה בה החברה נחמדה בצורה יתרה להומוסקסואלים, ומתייחסת לאהבה שלהם כקדושה ויפהפייה. מלהיות דבר "בזוי" ו"מוזר" רק לפני כעשור, כולם מחייכים וכל-כך שמחים שהם מכירים סוף סוף מישהו הומו, שהם לא יכולים להתייחס אליו כעוד בן אדם רגיל. הפרק לא בדיוק פוסל את ההתנהגות, אבל הוא כן צוחק על המהירות בה כולם מקבלים את זה כעובדה מוגמרת ועל הדרך בה כולם מתמרצים הומואים כאילו הם פיות קסומות ולא כבני אדם רגילים. זאת ביקורת על תופעה שאני מזהה אותה מאוד מסביבי, אבל לא בטוח שהיא כל כך בעייתית, ואני חושב שגם הסדרה לא בטוחה בכך במאה אחוז.

החצי השני של הפרק מוקדש לקרטמן ההולך ונבלע יותר ויותר בתוך המוח החולני שלו. מילדים תמימים לגבי מין, ארבעת הילדים התבגרו וחלק מהם מפנטזים על גרסת קופידון שלהם שמשדלת אותם. מעניין מתי קרטמן ייצא סופית מהארון, אם בכלל. בשנייה שהסדרה תודיע את זה רשמית ולא רק תרמוז כל כך חזק בנושא אחרי שתייה של עוד ועוד זרע ומשחקים לא נאותים עם באטרס, קרטמן יזכה בכבוד במקום של אחת הדמויות הלהט"ביות המשפיעות ביותר בטלוויזיה – וכל זה בלי קשר בכלל להיותו הומוסקסואל. החלק הזה עבד פחות טוב מהחלק השני של הפרק, אבל אולי זה גם רק בגלל שוואו, לא הייתי צריך את התמונה של קרטמן מאונן בשירותים אפילו קצת.

הערות צדדיות:
* העלילה המשנית-משנית שמסבירה לגבי זה שהאסייאתים מחליטים מי יהיה הומוסקסואל ומי סטרייט הייתה קורעת מצחוק.
* השירים שהיו בפרק היו שירים אמיתיים בחלקם, נכון? כי אני חושב שזה בין הפעמים היחידות ש"סאות' פארק" משתמשת בשירים קיימים ברקע במקום בשירים שלה.
* וואו, איזה עונה מעולה עד עכשיו.

© עידו ישעיהו