הנותרים 2.03: נתיב האטה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 20/10/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "הנותרים" עונה 2 פרק 3?

תגיות:
 • פ.נוקיו

  "אז בוא ניתן להם משהו" אומרת לורי לטומי כשהיא מבינה שהיא מפסידה לאנשים בלבן ("הניצולים האשמים"). לפני-כן אנחנו רואים את הגלגול החדש שלה מאז מאורעות העונה הראשונה (השריפה, השריפה). לורי על תקן ביירון קייטי מנסה להחזיר בשאלה יחידים מתוך הכת. טומי עושה את העבודה המלוכלכת, מתגייס מחדש לכל מיני תאים של הכת, שוב ושוב, כדי לאתר אנשים חלשים דיים להיפלט מהכת בעזרתה של אימו. עד שהוא נתפס ועובר מיני "ויה דולורוזה" (כולל מג [ליב טיילור] על תקן מריה מגדלנה). במקביל אחת הנשים שלורי החזירה בשאלה, סוזן, חוזרת למשפחתה רק כדי לרסק את הרכב המשפחתי לתוך משאית כבדה, כשהיא נוסעת בנתיב הנגדי עם כל משפחתה איתה. על סף יאוש הם משכנעים אחד את השניה לעלות מדרגה – "לתת להם משהו" – וכך נולד טומי בתור "ווין הקדוש" החדש. לכל אורך הפרק אנחנו רואים עד כמה הוא צמא לתקווה. אפילו, או במיוחד, אחרי החטיפה שלו. אלא שהסיפור המכונן שלו, במונולוג נפלא, בסוף הפרק, הוא תיאור לא ממש מדוייק של מהלך הדברים, כמו שאנחנו מכירים אותם. מצד אחד, ככה נולדים מיתוסים. מצד שני, אנחנו אמורים לשאול את עצמנו, האם טומי מאמין לעצמו. לסיפור שבדה מליבו, כביכול ווין העביר אליו את ה"כוחות" שלו לפני מותו.

  – ועוד נקודה: הפרק מתרחש ברובו במקביל לארועי הפרק הקודם. כשיש הקבלה יפה בין לורי לקווין, ואופני ההתמודדות שלהם עם הריק. אחד האמצעים היפים שהשתמשו בהם כאן, היה המוזיקה. ביצוע יפהפה של הפסנתרן הצרפתי מקסנס סירין ל "where is my mind" של הפיקסיז. אותו שיר שליווה את ההתמוטטות של קווין בפרק הקודם, שימש כאן להצגת דרכי ההתמודדות של טומי ולורי. וכיאה לביצוע העדין גם הסצינות היו עדינות וחומלות, והסתיימו בלורי מובילה את סוזן בחזרה לחיק משפחתה. הנה הקליפ:

  – זה קטע התיפוף שמלווה את תחילת הפרק, לסירוגין, בין השתיקות של סוזן, להכנות של לורי את המרכז לקליטת "החוזרים בשאלה" (כולל שטיפת הרכב בעקבות הדריסה שמתרחשת בכלל אח"כ):

  – אם אתם דווקא בקטע של טכנו, זה השיר שליווה את לורי מרגע גניבת הלפטופ שלה ועד לדריסה של שני חברי הכת:

  מיומה הראשון "הנותרים" לוותה בפסקול נפלא. הפרק הזה גם מהפן הזה מראה, לדעתי, שהסדרה חזרה לעצמה סופסוף.

  • Michael Ginzburg

   יפה כתבת. וטומי לא מאמין לעצמו, הרי הוא כבר הפנים עד כמה וויין היה מזויף ומצד שני כן סיפק תקווה ומזור לאנשים. ההחלטה שלו להיות וויין החדש טומנת בחובה דיסוננס רגשי עמוק ונראה לאן זה הולך מכאן. ותודה רבה על הלינקים של המוזיקה, הפסקול בפרק הזה היה יוצא מהכלל.

  • עוד בעניין המוזיקה – הפרק כולל שתי גרסאות לשירים של לאונרד כהן – "הללויה" ו"סוזן", שמה של פליטת הכת. לורי (שבאמת הייתה פסיכולוגית פעם, כזכור) אומרת לה את מה שלא חל אצלה: "המשפחה שלך לא רוצה לשנוא אותך, היא רוצה לסלוח לך". הריק הזה התבטא אצל לורי בזריקת זין רבתי – גניבת המחשב ודריסת הלבנים המהלכים. יש משהו מאוד משחרר בלראות אותה כך.

   ועוד שלושה דברים:

   1. הישיבה עם המו"ל היתה ודאי הד לכל מי ששאל מי עומד מאחורי מעשיהם של "הנותרים האשמים" לאורך הסדרה – מה היא המיתולוגיה שלהם?

   2. זה הוא הפרק הראשון בסדרה בלי קווין בכלל. לא מוצא חן בעיניי התקדים הזה.

   3. אלון אבוטבול!

   • miss bojarsky

    לא רק זריקת זין, אלא גם שחרור הזעם שאצור בה.

    אני גם מקווה שלא יהיו לנו הרבה פרקים כאלה בלי קווין, אבל הפרק הזה היה כל כך חזק ואיימי ברנמן נתנה תצוגת משחק כל כך מהפנטת, שאפילו לא הרגשתי בחסרונו.

    וואי, לא קלטתי שזה היה אלון אבוטבול!

   • פ.נוקיו

    היו קאברים ללאונרד כהן? איך פיספסתי? אתה זוכר באילו סצינות?

    • את שלושת הפרקים הראשונים ראיתי מבעוד מועד כך שאני לא ממש זוכר, אבל לדעתי אחד מהם היה רקע לאיזה סיקוונס בדקות האחרונות של הפרק.

  • miss bojarsky

   כתבת את רוב מה שרציתי לומר על הפרק העצמתי והמטלטל הזה. ההקבלה בין קווין ולורי הייתה נפלאה והשימוש במוזיקה היה מרהיב. סצינת האונס (כן, אונס) של טומי הייתה אמיצה וכשמג התקרבה אליו עם המצית כשהוא מכוסה בבנזין, פחדתי לא פחות ממנו שהיא תצית אותו. אני מקווה שנראה גם את הצד שלה ונבין איך הפכה לפסיכית מוחלטת.

 • Saturn

  הפרק הראשון של העונה השנייה שמתמקד ב GR הוא שוב כישלון חרוץ בהצגת הסיבות להקמת הארגון, המשך קיומו, מניעי הצטרפות והשארות. זו כת מטומטמת לאנשים מטומטמים ולא יציבים מנטאלית שאין לה שום זכות קיום.

  אז למי אכפת שסוזן התנגשה במשאית בכוונה? מסיבה מטומטמת כלשהי הצטרפת לGR, שטפו לך את המוח, הצילו אותך אבל המשכת בטמום – אז תמותי, ווטאבר. למה אני אמור להרגיש משהו כלפי האנשים הדפוקים האלה?

  ללורי והכותבים הייתה הזדמנות להסביר למוציא לאור ולצופים את כל הפואנטה אבל לא קיבלנו כלום. ה'מטרה' של הכת הזו היא עדיין בגדר מה שלמדנו בעונה הקודמת מפאטי: האנשים שחברים ב GR מאמינים שההעלמות סימנה את סוף העולם, והם פגועים שכל שאר האנשים ממשיכים בחייהם כאילו זה לא קרה.

  כלומר, וכפי שראינו בעונה הראשונה, הבסיס עליו נבנתה כת ה GR הוא שקר מוחלט. רוב האנשים מדוכדכים מאז ההעלמות, כל העולם מדבר רק על זה ועל נסיון למצוא תשובות, ימי זיכרון לאירוע, הקמת פסלים ענקיים בעיר לציון ההעלמות וכו וכו'. אבל לא, המשוגעים ב GR חושבים שכל האנושות מתעלמת ממה שאירע.

  אין לכת הזו שום סיבה להתקיים. לא קיבלנו שום הבהרות למה אנשים יצטרפו לכת הזו. מה הם מקבלים בשהותם שם. למה שאדם יקום יום אחד ויצטרף לכת. פשוט אנשים מטומטמים ולא יציבים ששטפו להם את המוח כמו כל כת אחרת. אבל משום מה הכת הזו לא מקבלת את הטיפול שכל כת אחרת מקבלת והיא נמצאת בכל מקום בלי שום סיבה.

  פשוט שטות מחורבשת ומצוצה מהאצבע.

  ועל זה נוסיף שאין לכת הזו שום סיבה להתקיים חוקית. בעונה שעברה ראינו פריצה המונית לבתים שהייתה צריכה להיגמר בשליחתם לכלא אבל שלא נעשה להם כלום.
  עכשיו מנהיגת אחד הפלגים חוטפת, אוסרת ואונסת אחד מהאזרחים. אבל אל תגידו לי, כמובן שטומי לא ילך לדווח למשטרה. אולי זה הMO! בואו נתקוף מינית גברים כך שהם לא יעזו לפנות לרשויות!

  רוצה להיות אחד מהמשוגעים שחושב שהעולם נגמר ושאין להמשיך לחיות כפי שבעבר? אוקיי, תפוס את הפינה שלך כמו כל כת משוגת אחרת. אבל ה GR מתעללים, מכים, פורצים ואונסים אזרחים בלי שום מילה מהרשויות.

  באיזה עולם ארגון כמו ה GR יכול להתקיים כפי שהוא מתואר בסדרה הזו, בלי שהמשטרה והרשויות יתערבו? זו אחת מיני השאלות והתהיות לגבי הGR שהסדרה הזו נכשלת בליישב ולהסביר, פעם אחר פעם. זה התחיל כחרבוש בלבוש, נמשך כחרבוש בלבוש ונשאר חרבוש בלבוש.

  לא חיפשתי את זה אקטיבית אבל נתקלתי בציטוט של מר. לינדולף לגבי הפרק הזה:

  Lindelof: Let’s treat this with real intention and not just say this is a
  scene where one character sexually takes advantage of another
  character. Let’s complicate it.

  […]

  I think that what the audience decides to call what happens between Meg
  and Tom, I have no control over what they call it. And I don’t think
  that the show is particularly interested in how it gets defined.

  אין מה להוסיף.

  • פ.נוקיו

   אני בספק אם תהיה הצדקה מהסוג הזה בסדרה. לכת הזו אין מיתוס מכונן, כמו שהמו"ל, ואולי גם אתה, מצפים לו. וזה מהטעם הפשוט שמיתוס (ביוונית "מיתוי" משמעותה: "לדבר", "מילה" וגם "שמועה"), מיתוס מגיע קודם כל מדיבור. איזו מיתוס יכולה להמציא כת שמתבססת על שתיקה והתקשרות מינימלית בכתב? לורי מחליפה עכשיו את השתיקות האלו בדיבור. היא מדברת, עם המטופלים שלה, ומעודדת אותם להגמל מהשתיקות. וכשטומי מציל אותם היא נותנת להם טלפון "בלי הודעות טקסט, תצטרכו לדבר".
   עכשיו, לדעתי כן קיבלנו הבהרות מדוע אנשים מצטרפים לכת. טומי אומר ללורי ברכב אחרי הפגישה עם המו"ל: "הם נותנים להם משהו. אנחנו יכולים לקחת את זה מהם, אבל ברגע שזה איננו אין להם שום דבר כתחליף". וגם לפני-כן, אחרי האונס הוא מטיח בה: "יש להם הגיון. הם יודעים משהו". זה לא אומר שיש משנה סדורה לכל מי שרוצה להצטרף לכת. יש בעיקר עשייה ואמונה שסוף העולם הגיע. אבל יש עוד משהו. וה"משהו" הזה מתבהר לחברי הכת מתוך עשיה. הם פשוט "עושים" את זה לא מדברים על זה. מהבחינה הזו הם, לדעתי, הקצנה אפוקליפטית של האקסיסטנציאליזם.

   • Saturn

    אומנם ההסבר שלה לגבי 'מיתוס' נחמד אבל לא מחזיק מים. אפשר לכתוב מאניפסטו ולתת לחברים. התקשורת מינימלית כאשר רוצים להשתתף בדו-שיח כי מן הסתם צריך לשמור על שטף ומהירות מסוימת.

    אדרבא, אם אי אפשר ליצור מיתוס ומסר מפורט אז זה מעלה עוד יותר את השאלה מה מביא אדם להצטרף לכת. מה הוא יודע לגבי הGR ולמה שהיא תתאים לו ואיך הוא יודע את זה.
    בעונה שעברה הייתה דינמיקה של לורי שמגייסת את מג לארגון. יכלו אז לתת את הבסיס אבל הם לא.

    להצביע על כך שדמויות אחרות משוכנעות שה GR נותן משהו זה לא באמת הבהרה. זה עדיין בגדר הלא נודע, עוד תהייה לאוסף התהיות בסדרה. ה GR הוא עדיין קופסה שחורה. אדם מגיע ל GR עם ציפיות ומחשבה כזו או אחרת. מה גורם לו להשאר כשהוא מגלה שהוא צריך לסכן את עצמו בסרטן ריאות? שהוא צריך לפגוע באנשים ולעבור על החוק? שהוא צריך לסייע באונס? אדם שלא מזהיר את ביתו להתכונן למתקפה על משכנם ושצריך מאמץ גדול במיוחד כדי לזעוק את שמה בפני כוחות הצלה כדי שהיא לא תמות? איך זה שהוא מסכים ולא קם ועוזב מיידית?

  • אנשים חלשים ואו במשבר מחפשים משהו להיאחז בו, אנשים מניפולטיבים נותנים להם נקודת אחיזה. זהו, לא צריך יותר מזה.

   • Saturn

    זה היה מספיק לו זה היה נגמר בזה. אבל בתור חבר GR אתה מבצע מעשים פליליים נגד אנשים אחרים. מה גורם לאנשים שכאלה להישאר בארגון חוץ מאשר שטיפת מוח ובורג או יותר שחסרים להם? כמו שכתבתי, רוצה להיות חלק מאיזה כת מטורללת? בבקשה. אבל אין שום מצב בו הארגון הזה מתקיים כפי שהוא מתקיים בסדרה הזו בלי שהוא מזמן היה מוצא מחוץ לחוק וזורק את חבריו לכלא.

    וכל עוד הסדרה ממשיכה לתת פוקוס לGR ולהתעלם מכל השאלות האלו, זה ימשיך לפגוע בה. אפילו לא יכלו לזרוק עצם ולענות על עניין העישון.

    • פאביו

     אתה חייב לקרוא טיפה על סיינטולוגיה ודאעש והבנות של גואל רצון ועוד קבוצות שכאלו.. אתה מנסה למצוא המווןןן הגיון איפה שאין! בדיוק כמו שאין הגיון למה אנשים נעלמו באוויר ! צריך להבין שמדובר באנשים עדינים ורוחניים מאוד שנאגר בהם איזה כעס על החברה ועל העולם בכלל … שין לב שבפרק של נורה פרק6 עונה שעברה.. שים לב כמה כתות הקבוצות וזרמים נוצרו בעקבות המקרה הלא מוסבר שקרה ..
     לא משנה כמה עוד תמשיך להתעקש שהם מיותרים ולא מעניינים ולא מובנים ועטד ועוד ועוד .. עצם העובדה שאתה עדיין דש בזה זה בגלל שהם אכן מעניינים.. מאוד מעניינים אפילו. בגלל שכל ההתקדמות אתם נהייתה touch and go באמת קשה להבין מי שלא נכנס לזה עם ידיים פתוחות באוויר והמון קבלה.. וזה אותו דבר לגביי נושאים אחרים בתוכנית שלא מתקבלים בברכה…
     :))

© עידו ישעיהו