סאות' פארק 19.03: חלק הסיטי של העיר

ספוילר "סאות' פארק" עונה 19 פרק 3

South Park - 19x03 - The City Part of Town

הפרק השלישי של העונה מבקר את תופעת הג'נטריפיקציה שאין לי מושג עליה. אז כל קשר בין המציאות ובדיחות ש"צריך להכיר כדי להבין" מפוספסות עלי לחלוטין. מקריאה קצרה עולה התופעה הזאת נרחבת ומופיעה בהמון מקומות, ומהיכרות קודמת עם "סאות' פארק" אני פשוט מניח שהפרסומות שלהם מאוד מדויקות אבל אין לי באמת מושג. עם נקודת ההתחלה הזאת, כבר חצי מהפרק מתפספס עליי.

בעלילת המשנה של הפרק, האחראי של ה"סיטי ווק" מנסה להילחם בגזרה החדשה האזור ההיפסטרי המגניב של סאות' פארק שבנו על הבית של קני – עלילה שפרט לקולות העידוד בכוח הילדים המנוצלים שלו לא ממש נגמרת עם נקודה מסוימת.

העלילות כשלעצמן לא מספקות במיוחד, אבל הן כן משמשות עוד אבן בניין בסאגה הגדולה של העונה של "סאות' פארק החדשה": בלי קללות, בלי דברים פוגעניים ובלי נאומים. ההתקדמות האיטית הזאת נראית מכוונת ושנועדה לאסון גדול, וככזו היא מצליחה להתקדם אט-אט בלי לגרום לצופים לגלגל עיניים בעצבים של "טוב, הבנו כבר". חלק גדול מהכוח של הפרק נובע מהופעתם המחודשת של, טוב, כל העיירה. דמויות שחשבנו שנכחדו לחלוטין חזרו (גם אם למאית השנייה) ונראה שמלאכת השינוי של העיר מוציא את כולם החוצה.

בהסתכלות כזאת, הסצנה החשובה ביותר היא זו שמסיימת את הפרק. אפשר לטעון אולי מספר דברים בזכות המונולוגים של טונג לו קים שתוהה האם עדיין יש לו מקום, אבל סצינת המפתח של הפרק היא זאת שמתרחשת בסופר האורגני-בריאותי-מה-שזה-לא-יהיה החדש שנפתח, ובו נצפות כל המשפחות שמחות ומחויכות בצורה מטרידה ביותר.

בניגוד לעונה הקודמת, נראה שהפעם הפרקים לא עומדים בפני עצמם אלא בונים למשהו גדול יותר. ההמשכיות שהתבטאה בפרטים קטנים בפעם הקודמת, מתנהגת במקרה הזה כסדרה אורכית, וככזאת מעט מגבילה חלק מהפרקים. לכן הביקורות על כל פרק אולי קצת מיותרות – פחות מאשר כל פרק חשוב בפני עצמו, צריך לבחון אותם מנקודת מבט עונתית. אבל היי, זה לא שיש לי משהו יותר טוב לעשות.

© עידו ישעיהו