אימה אמריקאית: המלון 2: סולמות וחבלים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/10/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימה אמריקאית: המלון", פרק שני

למען השם, "אימה אמריקאית", אני יודע שאת בלגן תבניתי ולא יכולה לשמור על דבר אחד רציף, אבל האם אי אפשר לצפות לפחות שהפרקים שלך יהיו באורך הגיוני? כאשר התחלת לחרוג ממבנה ה-40 דקות לפרק לטובת פרקי סיום ופתיחה, קיבלתי את זה כי בסדר, אבל איך לעזאזל הגעת למצב שבו פרק הפתיחה הוא בגודל סביר והפרק שבא אחריו הוא שעה ועשרה? מי העורך שלך? האם ראיין מרפי הוא גם העורך שלך? האם ראיין מרפי לאט לאט משתלט על כל אספקט של עשיית הסדרה עד שהיא תהפוך לחזונו האמיתי של ג'יבריש לא קוהרנטי שבו כל הדמויות רוקדות את ריקוד התרנגולת למשך שעתיים על המסך שלי? בכל מקרה, פרק.

פרק שבעיקרו ממשיך את ההתחלה ואת הנחת החתיכות במקומות, מה שהיה יכול להצדיק את האורך שלו אם הוא היה הפאקינג פיילוט. יש פיתוח קל של הדמויות אבל בשלב זה כולן עדיין עומדות במקום או רק נכנסות לאור בתפקידן החשוב. ווס בנטלי עושה מעט יחסית הפרק ובעיקר מרחרח במלון, שומע סיפורים ומספר אותם, ואז לקראת סוף הפרק שולף היישר מהישבן שלו את הקישור הגרוע ביותר של רוצח סדרתי ששמעתי. סדרה שמנסה להעביר משהו בסגנון "כמה רציחות מהעבר של רוצח סדרתי שלא היה לו שום סדר בנושא, בנוסף לשלוש רציחות שאולי קצת מתקשרות יחדיו? שאנחנו אפילו לא בטוחים שכולם בוצעו על ידי אותו אדם?". ובעיקר נשמע כמו זעקה של הסדרה: "תנו לנו לעסוק ברוצח סדרתי, זה משהו שאף פעם לא עשינו לפני כן!". מה שאתה מקבל עד שאתה נזכר בעונה הקודמת ובעונה בבית המשוגעים ומזכיר את זה לסדרה שצועקת, "כן כן, אבל שם לא היתה לו תמה לרציחות! זה שונה לחלוטין!". אני מקווה מאוד שבאמת יסתבר שהרוצח הוא סתם מטורף. בנוסף, כל הרעיון של לרצוח רק 10 פעמים בעקבות עשרת הדברות לא נורא מגביל אותך כרוצח סדרתי? כלומר, מה יקרה אם תרצה לרצוח עוד פעם אחר כך? תהיה "רוצח עשרת הדברות פלוס כמה דברות שלדעתי היו צריכים להיכנס"? אולי הוא בכלל רוצח תרי"ג המצוות? חשבת על זה, מר שוטר? זה נראה מתאים על פי הכמות שאוון פיטרס רצח, לכאורה.

עוד ב"דמויות ראשיות" – ליידי גאגא מרחיבה את הדמות שלה ו… אה… אני לא בטוח שזה דבר טוב. ליידי גאגא בהחלט לא שחקנית גרועה, אבל חסר לה את הכוח והביצ'יות שהיו לג'סיקה לאנג. דבר שהיא מפצה בו בעוד סצנות מין לא הכרחיות. בנוסף היא נותנת הסבר על הערפדיות שלה (זה נגיף, ואפשר עדיין למות מדברים רגילים, מה שבטח יתגלה כחיוני אם יחליטו להיצמד לחוקים הללו) וגם נפרדת מג'אנקי לשעבר (מאט בומר) לטובת ג'אנקי בהווה (פין ויטלוק) בגלל ש… אה… הוא לא הלך איתה לתערוכת אמנות של מנורות. אני יודע שזה אמור להראות שהוא נהיה משעמם מדי בשבילה, אבל באמת ראינו אותם רק לפני איזה יומיים צדים אנשים. מה רע בלשבת קצת בבית ולראות "בית הקלפים", ליידי גאגא? אולי היא פשוט יותר בקטע של "משחקי הכס". בכל מקרה, היא נפרדת מבומר ומפתחת את הקשר עם הדוגמן לשעבר והערפד בהווה שנראה במסלול המהיר למוות מהיר בסדרה הזאת. או זה או תפקיד הנבל הראשי.

כמה שניות לגבי דוגמן-ערפדי שמתנהל בדיוק כמצופה ממנו – בחוסר היגיון מטורף לחלוטין. בפרק שלם הוא עובר מ"להרוג מישהו? מה, אתה מטורף?" ל"בוא נהרוג היפסטרים בגריינדר", ובאותה הסצנה הוא עובר מ"היי, בוא תדפוק אותי בתחת" ל"זה שאני מוצץ דם של בחור לא הופך אותי להומו!". ופין ויטלוק מצליח למכור את הכל, כי הוא שחקן נהדר לדמות נהדרת ומטומטמת.

עוד דמות שנכנסת לעניינים היא דמותו של אוון פיטרס, שאחרי עונה… מבלבלת בתפקיד לא סגור על עצמו, מפציץ בכל התותחים עם החיקוי הכי מטורף ופסיכוטי של שנות ה-20 שישנו בנמצא, בתפקיד הקומי המובהק הראשון שהוא משחק, והוא עושה את זה נהדר. אוון היא מיליונר רצחני שבונה מלון והורג מלאאאא אנשים בתוכו, כולל אחד הקבלנים שלו במהלך הבנייה, שזאת נקודת עלילה שדווקא הייתי רוצה להתעכב עליה כי בשלב הזה המלון עדיין לא נבנה אז איפה הוא קבר אותו ולמה כולם בסדר עם זה שהוא נעלם? האם כל העובדים שלו פשוט קיבלו יום חופש? האם זאת הייתה דרך מתוחכמת של הסדרה לרדת על מקצוע הקבלנות ולהגיד שצריך רק ארכיטקט ופועלים?

בכל מקרה, לאחר מכן הוא רוצח אנשים בתמיכת אישתו מרחוק (אנשים חושבים שזאת תהיה ליידי גאגא, אבל אני ממש מקווה שזה לא יתברר כנכון כי זה טוויסט צפוי ושפוי מדי לסדרה הזאת) והמשרתת שלו: אחת המשרתות הכי מסורות להורדת כתמים שיש (עם המתכון הסודי: אהבה), שהייתי שמח שתופיע בפרסומת לכביסה במהרה בימינו ("כתמים של דם של זונות שהרגת מורידים עם אהבה או לא מורידים בכלל, וואי וואי וואי אמוניה").

מה עוד? אה כן, הבת של מר שוטר שאויש, הולכת להיות דמות עכשיו? באמת? נפגשת עם אח שלה שכולו כזה, "כן אני ערפד מה את רוצה שיואו", " והיא כזה "לא יודעת שלא תאכל אותי יהיה התחלה טובה", דבר שהוא אמביוולנטי לגביו בשלב זה. אה כן, בעקבות הגילוי הזה מר שוטר מסתער על המלון ועל קתי בייטס ומתעקש שהיא תספר לו מה קורה במלון! אז היא מספרת לו על מי שבנה את המלון ואז אחר כך הוא כזה "טוב עזבי", כי זכרון לטווח קצר זה לא התחום החזק שלו. לפחות לא כמו שליפת תיאוריות מסובכות על רוצחים סדרתיים. אה, ומסתבר שאנחנו הולכים לדון הרבה באלכוהוליזם שלו, שזה בטח דבר שלא ישעמם אותנו במהרה בכלל.

ומשום מה יש סצנה שבה קלואי סביני מסבירה על יתרונות החיסון בעולם המודרני, מכיוון ש"אימה אמריקאית" היא בעצם "סאות' פארק" ומרגישה צורך להתייחס לאירועים אקטואליים שקרו בשנה שהיא ירדה, אבל היא לא צריכה להכניס אותם לעלילה בצורה אורגנית או משהו, וזה ממש בסדר מבחינתה אם תהיה סצנה לחלוטין חסרת הקשר שבה קלואי סביני מדברת על כך שחצבת זה פסה. אלא אם כן "אימה אמריקאית" תצליח לגרום לחצבת להשתלב בעלילה בצורה שכל ילדים מוכי החצבת נהפכים לחייזרי-מוח-כוורת שמשתלטים על המלון, וזה בכלל לא דבר שאפשר להגיד שלא אפשרי שיקרה.

בסופו של דבר קיבלנו עוד פרק שעדיין לא מתחיל ממש, סוג של "אם חשבתם שהפרק שעבר היה הפיילוט, אז טעיתם כי הנה הוא בעצם עכשיו!" – עוד פרק שבונה לאט לקראת הקלאסטרפאק ולא מציג עדיין שום דבר מזעזע או מופרך מספיק בשביל לכתוב עליו להורים.

הערות אחרונות:

* אז הילדים אוכלים את השבדית (שמתה, אגב. אז זה עובד לטובתנו) ואז לוקחים מהם את הדם וליידי גאגא שותה אותו בכוס? זה נשמע כמו דרך ממש מסובכת לשתות דם בתור ערפד.

* שאלה שלא הבנתי עד הסוף: מתי אוון פיטרס מת, בעצם? שנות ה-20 או שנות ה-30? כי עם ההיכרות עם מרפי אז הייתי משער שהפלאשבק הזה מתנהל בשנות ה30 כי כל עונה מחוייבת לפלאשבקים תכופים לשנות ה30 אבל אני זוכר שבתחילתו אומרים משהו לגבי שנות ה-20.

* ואני אוהב שבנו סצנה שלמה סביב "ליידי גאגא בדיסקו בשנות ה-70". זה היה לא נחוץ בכלל, וזה היה מטומטם לחלוטין אבל אני אוהב את המחשבה שהכותבים ישבו וחשבו איך אפשר להכניס את ליידי גאגא לדיסקו.

© עידו ישעיהו