ריק ומורטי 2.09: תראו מי שמטהר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/09/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 2 פרק 9

Rick and Morty - 02x09 - Look Who's Purging Now

"תראו מי מטהר עכשיו" הוא פרק נחמד מאוד של "ריק ומורטי", חוץ מזה שאין בו, בחלקו הרב, שום היגיון. כלומר, הוא פרק הגיוני אם נשים אותו כרונולוגית לפני משפטים כמו "מלחמת הגזע הראשונה שלך, הא?", או הפעם ההיא שמורטי היה מוכן כבר לוותר על כל החיים בכדור הארץ או כל הפעמים הקודמות שבהם הרג דברים, כולל קבירת עצמו מיקום מקביל. שורש העניין של הפרק הוא חוסר הרצון של מורטי להתמודד עם הטיהור, אבל אף פעם לא מוסבר מה בעצם מיוחד דווקא כאן שמעורר את ההתנגדות של מורטי. מורטי של עונה 2 הוא לא מורטי של עונה 1. הוא מקבל את זה שמדי פעם עדיף לא לנסות, הוא מקבל את המוות של העולם – מי זה המורטי של הפרק הזה? מאיפה הוא צץ לפתע? כן, בהתחלה זה לא נראה שמורטי מתרגש יותר מדי הרעיון וזה סביר ואמין לדמות שלו גם בעונה הזאת, אבל מה מפריע לו להרוג אנשים שבאים להרוג אותו, בעצם? למה הוא כל כך אנטי-טיהור?

אני מניח שכל הרעיון שבא מאחורי השימוש בקונספט של הטיהור היה לדבר על זה שמורטי מודחק וטוב, כן, בסדר. אבל אז… מה? ישנו השילוב של מורטי שמתחרפן והורג אנשים ללא סיבה, אבל ראינו אותו הורג אנשים וראינו אותו מתחרפן בעבר – השילוב הזה אולי משעשע, אבל הוא לא מרגיש הגיוני. בשלב הזה מורטי היה אמור להתמודד עם כל החרא הזה בצורה סבירה.

זאת, אגב, גם כנראה המשימה הכי קשה לעונה השלישית של "ריק ומורטי": הסטנדרטים שאנחנו דורשים ממנה צופים אולי גבוהים, אבל הם לחלוטין מתואמים למה שהסדרה מזינה אותנו. והסטטוס-קוו הנחמד שיש ברוב הסיטקומים לא יחזיק עוד הרבה. אם גם בעונה הבאה נקבל עלילות של "ריק אדיש-מורטי מנסה לעשות טוב אבל יוצר יותר בעיות" או "ג'רי ובת' בנישואים בעייתיים" זה יוריד מהערך של הסדרה בגדול. אנחנו כרגע בשלב שעוד ניתן לסלוח לכל זה, אבל הקו הזה מתקרב איפשהו. מה שקצת מעציב בפרק הזה, הוא שדווקא דינמיקה שלא חקרנו בכלל עד כה (ג'רי וסאמר) מקבלת טיפול כל כך מחופף. אני מרגיש שבסוף הפרק הזה אני עדיין לא יודע יותר על הדינמיקה הזאת יותר מאשר קודם, וחבל.

מה שמשפר את הפרק הזה, שלמרות שהוא לא הגיוני ושייך יותר לעונה הראשונה מאשר השנייה, זה באמת כיף לחזור לפרק שרובו סב סביב ריק ומורטי. השילוב שלהם מצחיק, והם בצדק כוכבי הסדרה. אמנם מתחיל לתסכל שהדינמיקה שלהם לא משתנה, אבל בין תשעת הפרקים עד כה, זה השני שמוקדש רק לשניהם.

ולגבי הטיהור – אם יוצרי הסדרה ניסו לחקור לעומק את הקונספט אז הם נכשלו לחלוטין. זה קצת מבאס, כי דווקא פלטפורמה כמו "ריק ומורטי" היא כר פורה לחשיבה על הדחקה, והאם שחרור כעסים בזעם רצחני הופך חברה לאלימה יותר או פחות ולמה. או לפחות לתת תשובה מצחיקה על כך. "ריק ומורטי" לא עושים אף אחד מהדברים האלה ובעיקר משתעשעים בתוך עולם שכזה. אני יודע שלא כל פרק חייב להיות פילוסופי וחכם, אבל זה פשוט מרגיש כמו פרק שבו אולי הם יכלו לפחות לנסות. כי גם על ההדחקה של מורטי הם לא אמרו משהו חדשני יותר מדי. וזה לא ממש עוזר לפרק שהסוף שלו מבולבל. מורטי היה מטורף! אבל זה רק בגלל הממתק! אבל זה לא. מה שמתקבל כאן הוא שריק מנסה לחזור לסטטוס קוו ויהי מה, ומנסה להגן על מורטי מנטלית ממה שעבר. זה חמוד מאוד, אבל איכשהו הפרק לא מתייחס לזה ככה אלא כמעין טוויסט אפל שבו אנחנו הולכים להתחיל את הפרק הבא עם מורטי שרצח את כל משפחתו או משהו.

אני חושב שבניגוד ל"תהיה שוויפטי" או "לווין בין יקומי 2", "תראו מי שמטהר עכשיו" הוא פרק טוב יותר ומהודק יותר ומצחיק יותר. הבעיה העיקרית שלו הוא הפוטנציאל העצום שהיה לו והעובדה שהוא מדגיש שהסטטוס קוו ב"ריק ומורטי" חייב להשתנות בהתאם לפיתוח הדמויות שלו. אלה דברים מציקים, אבל זה לא הופך את הפרק לפחות מהנה או חביב.

הערות צדדיות:
* אולי האכזבה החלקית גם נובעת מהסצנת פוסט-קרדיטים הכי חלשה עד כה? פתרון התעלומה של טדי מייסון היה לא נחוץ ולא מצחיק.

* ובכל זאת, "אתה רוצה שאחתוך לשלושה שבועות לפני כן, כשעוד היית חי?" היא שורה נהדרת בביצוע נהדר של ג'סטין רולנד.

© עידו ישעיהו