ריק ומורטי 2.03: טמיעה אוטו-אירוטית

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 09/08/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 2 פרק 3

Rick and Morty - 02x03 - Auto Erotic Assimilation

ז'אנר סרטי האימה ידע הרבה חייזרים, אבל בשבילי המפחיד ביותר הוא בקלות "חוטפי הגופות". כן, הקסנומורף אולי יאכל אותי ואת האוהבים שלי, הצייד יצוד אותי והחייזרים ממאדים יגידו "אק אק", אבל לעזאזל, אני לא אצטרך להסתובב בפחד מפני כל אדם בתהייה האם הוא אמיתי או חייזר חסר רגשות. הקונספט הזה טופל לא פעם בצורות שונות, רובן תחת סרטי אימה. בין אם זה בקלאסיקות כמו "פלישת חוטפי הגופות" (1956), "פלישת חוטפי הגופות" (1978), "הפלישה" מ-2007 (רמז: הפלישה הייתה של חוטפי הגופות) או אפילו סרטים בלי המילה "פלישה" בתוכם כמו "סיוט בחדר המורים" ו"אנימורפס" – ההתייחסות תמיד הייתה בצורה מוחצת כנגד הדבר הזה שאוכל את העצמאות של בני אדם והופך אותם לבורג קטן במערכת. "ריק ומורטי" הסתכלו על הרעיון הזה, תקעו גרפעס והפכו את החייזרים למאהבים הטובים ביקום.

זה עוזר ש"אחדות" לא משתלטת על בני אדם בכדור הארץ אלא רק על חייזרים דמוי בני אדם עם מלחמות גזע על בסיס הפטמות, אבל הסדרה לוקחת לא מעט צעדים בשביל להציג את מה שלרוב היה מוצג כיצור ככל היצורים, עם חלומות ומוטיבציה ושבסך הכל היא לא כזאת נוראית בזמן שהיא מקיאה לך לתוך הפה.

אז הפרק מתחיל כאשר ריק, סאמר ומורטי מגיעים לכוכב ש"אחדות" בדיוק השתלטה עליו וממשיך בגילוי שאחדות היא אקסית של ריק. הגילוי הזה נהדר מכיוון שהוא נותן לנו הצצה נוספת לתוך חיי ההוללות של ריק, שהם תמיד הילולה מבורכת ומצחיקה (בין השאר: איצטדיון מלא באנשים שדומים לאביו וכל הג'ינג'יות של הכוכב בזמן שהוא נכנס עם דאון) אבל גם התעמקות בדמותו של ריק. טוב, התעמקות היא לא המילה הנכונה לתאר את זה, כי אם כבר אז נראה שריק לוקח צעד אחורה במהלך הפרק. אם הוא מתחיל את הפרק בהרפתקה חביבה עם הנכדים שלו, הוא זונח אותם במהרה על מנת לחגוג כמה שיותר עם אחדות. כאשר מורטי וסאמר מבקשים שהוא יחזור איתם, הוא גוער בהם ונשאר לחגוג כמה שיותר. ריק, שלכמה רגעים נראה שמתחבר לצד יותר רגוע ומבוגר שלו, שמח לקפוץ על ההזדמנות לחזור להוללות. אך כאשר אחדות עוזבת אותו, ריק לפתע נצרך להתמודד עם עצמו.

בעלילות המשנה, הניסיון שמורטי צבר מתבלט עוד ועוד במהלך הנופש שלו ושל סאמר בכוכב של אחדות. בעוד סאמר מנסה לעורר את האזרחים להלחם באחדות ("אני עומדת כאן ושומעת אותך, את יודעת?"), מורטי מוותר ומנסה רק ליהנות מהרגע. אחרי מלחמת האזרחים הקטנה שהם חווים ("First race war, huh?") מורטי וסאמר מנסים לשכנע את אחדות שהיא וריק רעים אחד לשני. עמוד השדרה שלהם נבנה לאטו והם יודעים לעמוד מול ריק.

בעלילת המשנה הביתית, ג'רי ובת' עוד פעם רבים בעקבות גילוי של חייזר ענקי שריק מחביא במחסן. בניגוד לרוב העלילות של הזוג, הפעם הלקח הוא על בת' והשאלה האם היא מסוגלת להתמודד מול אביה והשטויות שלה. התשובה היא חיובית (להפתעתה הרבה) אך לא לפני שהיא וג'רי מקבלים נאום ארוך מצד חייזר שמעדיף כמעט כל דבר חוץ מאשר לשמוע אותם מתווכחים.

כל זה בונה לקראת הסצנה האחרונה של הפרק, בה בת' מבקשת מריק להפסיק עם השטויות הוא אומר כן, הולך למחסן ומנסה להתאבד. עכשיו, ראינו דברים אפלים ב"ריק ומורטי". ראינו חנק אירוטי, הטרדה מינית של ילדים, רצח של עצמך ושלל דברים אחרים, אבל אפילו בסטנדרטים שהם הציבו בעונה הראשונה, לסיים פרק בניסיון התאבדות זה קודר. מאוד. אפילו עם הסצנה אחרי הכתוביות מחזירה קצת צחוק לכל הסיטואציה.

הערות שוליים:

* בראיונות על העונה הזאת, היוצרים מדברים על איזשהו קו מקשר בין הפרקים. האם זה ההתחלה שלו? כי קשה לי להאמין שהם השיגו את פאטון אוסוולט בשביל שורה וחצי במצטבר.

* "תעשי שיבכה, אבל בכי שמח כזה. עכשיו שכולם יצחקו על הבלונדינית. עכשיו תבטלי אותה. עכשיו תחזירי אותה. עכשיו אני משועמם" – דן הרמון מסכם שש שנות "קומיוניטי".

* כאן נגמרו כל הפרקים שהודלפו וכולנו צריכים לחכות כמו ילדים טובים עד ליום שני בשביל הפרק הבא. נו, שיגיע כבר.

© עידו ישעיהו