המלצת היום – שלישי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/06/2015 בקטגוריה ‏כללי

מרוששות, 17 התחלות על טליה, בובה ממוכנת, תיאוריית האפס, המנתח האנגלי, פרק אחרון לעונה של זרה, האח הגדול VIP, המקור, Veep, עמק הסיליקון, קריסטלה, השבוע שעבר עם ג'ון אוליבר, ממלכה, מזכירת המדינה, רקדניות קטנות.

שלל מהנכר: The Whispers, מותחן מד"ב של ABC המתאר ניסיון השתלטות של… ובכן, משהו, על האנושות, שלשם כך תובע חזקה על גופם ורצונותיהם של ילדים קטנים ומביא אותם לעשות מעשי זוועה. יצרה את הסדרה סו יו ("בתוך הבועה"), בתפקיד הבלשית מככבת לילי רייב ("אימה אמריקאית"), ומלבדה בקאסט גם מילו ונטימיליה ("גיבורים") ובארי סלואן ("נקמה"). UnReal, דרמה חדשה שיצרה מרטי נוקסון ("באפי", "האנטומיה של גריי") בכיכובה של שירי אפלבי, על אחורי הקלעים של סדרת שידוכים דוגמת "הרווק". עונה שלישית וחדשה של עובדות בית נחושות.

מבריטניה עונה שנייה וחדשה של הסיטקום מרושעות (Vicious), בכיכובם של דרק ג'קובי ואיאן מק'קלן. עונה שנייה וחדשה של הסיטקום Man Down, עם גרג דיוויס ששונא את עבודתו כמורה ומנסה להשיג את אשת חלומותיו.

בנוסף פרק אחרון לעונה – וכנראה לגמרי – של קומיוניטי, הרפתקאות פין וג'ייק (Adventure Time) בפרק הראשון מתוך ששה שישודרו השבוע (כל יום אחד, ביום שישי שניים), המרגלים של וושינגטון, אבא אמריקאי, הרווקה.

בערוץ 1 ב-21:00, הסיפור האמיתי: בובה ממוכנת.
סיפור חייה הטרגי של המשוררת דליה רביקוביץ. בריאיון אחרון ונדיר חושפת המשוררת, כלת פרס ישראל, את מה שעבר עליה בעת האשפוז הכפוי ואחריו; ודרך אנשים קרובים וקטעי ארכיון נדירים נגלית חידת חייה. הביוגרפיה האישית והאמנותית של המשוררת דליה רביקוביץ, כלת פרס ישראל, הייתה טרגית ומדהימה כאחד. שיריה צרבו בנפש הישראלית הציבורית והפוליטית, כמו גם בשירי אהבה ייחודיים ואישיים מאוד. השורות הנדירות והבלתי נשכחות שכתבה, מצוטטות בידי דורות של צעירים ומבוגרים: "תינוק לא הורגים פעמיים", "הרוח נושבת בחריגים" , וגם: "בלילה הזה הייתי בובה ממוכנת ופניתי ימינה ושמאלה, לכל העברים, ונפלתי אפיים ארצה ונשברתי לשברים וניסו לאחות את שברי ביד מאומנת". חייה של רביקוביץ אופיינו במסכת של דיכאונות ויציאה מהם. הדבר השתקף בשיריה שחשפו את סערות נפשה, שנעה בין חיות אדירה ורצון להיות מעורבת בכל עניין פוליטי ומוסרי, לבין בדידות גדולה וניסיונות התאבדות. הסרט "בובה ממוכנת" בנוי שתי וערב: השירים של רביקוביץ מובילים את סיפור חייה. הם שזורים בסרט כפי שהיו כרוכים בחייה שלה עצמה. בימוי: רות ולק.

בכבלים,
בערוץ 8 ב-18:50, 17 התחלות על טליה.
דוקאביב 2015. טליה שפירא ז"ל, השחקנית הפרועה וחסרת העכבות, השאירה לאחר מותה מאות מחברות ועשרות סרטי וידאו. כ-25 שנה לאחר מותה מנסה בנה הבמאי, יוני בן טובים, להתמודד עם החומרים שהשאירה. בן טובים חוקר את העיזבון הגדול שאימו השאירה (יומנים, סיפורים, סרטים, קלטות ועוד) ומקלף את זיכרונותיו שכבה אחר שכבה במסע הארוך אל עבר הרגעים המשמעותיים ביחסים ביניהם – ימיה האחרונים של טליה. דרך 17 פרקי ההתבוננות, המהווים פסיפס מופשט ורגשי, חוקר יוני את דמות אמו ואת הדיאלוג ביניהם. הדרך הייחודית שבה בחר הבמאי לפענח את חיי אמו מביאה לידי ביטוי את הצורך – והקושי – לחבר את הרגעים האקראיים בחיינו לסיפור בעל משמעות.

בערוץ 8 ב-21:00, מרוששות.
סרטה של ג'ולי שלז מדוקאביב האחרון. סיפורן של סמדר קלצ'ינסקי, דיאן האריס, ענת חלפין וענת גלילי: ארבע נשים מצליחות בנות 50 שהאמינו בהשכלה ועבודה קשה, עשו את מה שנכון ובכל זאת נפלטו ממעגל העבודה והצטרפו למעגל העוני. הן בשיאן מבחינת יכולות וניסיון, אבל העולם אינו מעוניין בהן. המשפט 'אין עבודה שמביישת את בעליה', הופך לעובדה אכזרית, כשאישה שהייתה מנהלת נאלצת לעבוד כסייעת במועדונית או כעוזרת בית. הנשים חושפות כיצד נראים החיים כשאת הופכת לענייה; כשאת מוצפת חרדה כי לפנייך שלושים שנות חוסר ידיעה ממה תחיי, בהיעדר פנסיה, רכוש, ויכולת השתכרות. ארבע הנשים נאבקות כדי לשרוד כלכלית – וכדי לשמר את תחושת הערך העצמי. כנגד כל הסיכויים, עליהן לברוא עצמן מחדש.

בלוויין,
בכן תעו ב-22:00, המנתח האנגלי.
כבר 15 שנה שהנרי מארש, מנתח מוח בריטי נודע, חוזר לבית חולים באוקראינה ומציל חיים. מלווה אותו ד"ר איגור קורילטס, שעוסק במלאכת התיווך הקשה בין חולים תאבי תקווה לבין מי שבוחן את צילומי הראש שלהם ויודע שימיהם ספורים. מצבם הבריאותי קשור לא מעט במחסור העצום בציוד ובכוח אדם ראוי. את המקדחה המיועדת לחדור למוחו של מריאן הצעיר הסובל מגידול הם רוכשים בשוק, והניתוח מתנהל ללא הרדמה – האופציה היחידה האפשרית שם. בין לונדון לקייב, בליווי מוזיקה מקורית של ניק קייב ו-וורן אליס, רופאים חסרי מנוח מחפשים מילים לא קיימות כדי לא לשקר לחולים חסרי סיכוי, התולים בהם עיניים מתחננות.

סרטים

בלוויין,
בכן 3 ב-22:00, תיאוריית האפס.
פסטיבל הקולנוע של כן. סרטו החדש של טרי גיליאם, בכיכובם של כריסטוף וולץ, טילדה סווינטון, דיוויד ת'יוליס, מאט דיימון, מלאני תיירי. בחברה עתידנית וטכנולוגית, טכנאי מחשבים מתבודד מקבל משימה – למצוא הוכחה לתאוריית האפס, זו שתשנה את החיים כפי שאנחנו מכירים אותם. ניסיונותיו לעמוד במטלה חושפת מולו צדדים אפלים, מוזרים וגם מלהיבים על הקיום ומעמידה בסימן שאלה את כל חייו.

ולא לשכוח:
ממלכה בחם 3 ב-20:45.
האח הגדול VIP בערוץ 2 ב-21:00.
המקור בערוץ 10 ב-21:00.
מזכירת המדינה בכן דרמה ב-21:15.
רקדניות קטנות 4 בלייפטיים ב-22:00.
פרק אחרון לעונה של זרה בכן דרמה ב-22:00.
עמק הסיליקון 2 בכן או ב-22:00.
השבוע שעבר עם ג'ון אוליבר בחם ועוד ב-22:00.
Veep 4 בכן או ב-22:30.
קריסטלה בכן קומדיה ב-23:00.
לואי 5 בכן או ב-22:30.

יש לכם המלצות משל עצמכם? אז תמליצו.

© עידו ישעיהו