משחקי הכס 5.07: המתנה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 25/05/2015 בקטגוריה ‏כללי

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 5 פרק 7?

 • תתש

  אפשר פוסט לקוראי הספרים?

 • Mika Gill

  לא עוד לבד בחושך 🙂
  זה לא לגמרי מפצה על מה שקןרה לסאנסה, אבל סוף סוף. המבט של סרסיי, הצעקות – ״אני המלכה. אני המלכה!״ יא מטומטמת אחת, אם את המלכה האמיתית, מרג׳ורי אפשר לשים בכלא, את המלכה האם בטוח אפשר – וגם צריך הרבה יותר.
  לונג ליב דה קווין! (במאסר, לכמה שיותר זמן) – וזכרי, סרסיי – איך הגלגל מסתובב לו.

 • דנידין

  לצערי הסדרה הולכת ומבאסת אותי מפרק לפרק.
  העלילה הופכת יותר ויותר אבסורדית, מופרכת חסרת הגיון.
  לספרים היו הרבה חסרונות אבל לפחות העלילה שם היתה קוהרנטית והסיפור שמר על קווי הלוגיקה שלו בגבולות הז'אנר.

  אבל בסדרה הכל מתחיל להתפרק:

  מה הסיפור של הדרורים? באמת נראה לכם שבבת אחת קבוצה של כמה קנאים דתיים מבצעת הפיכה בעיר הבירה וכל מה שאנשי המלוכה והאצולה עושים זה להרכין ראש ולשתף פעולה?
  הרי על פחות מזה שרפו שכונות שלמות במעלה המלך אז עכשיו פתאום כלום?

  ומה הסיפור של בית טיירל? במקום להפסיק מיד את ההסכם עם הלאניסטרים הם ממשיכים לאיים בכאילו? זה הגיוני? יש להם צבא שלם שחונה ליד. התוכנית שלהם זה להלשין על סרסי? לא יותר הגיוני לחלץ את יורש העצר שלהם מהמבצר שמוגן ע"י קומץ אספסוף חסר כישורים צבאים אמיתיים?

  ועוד יותר מה הסיפור של סנסה? שתי עונות העלילה הציגה אותה כיורשת של אצבעון ופתאום בשניה אחת היא חוזרת להיות סתומה? מה היא חשבה כשהסכימה להתחתן עם רמזי? לא היתה אמורה להיות לה תוכנית? באמת מקבלים החלטה כל כך מטומטמת באופן וולונטרי? זה הגיוני?

  יותר מדי מופרכויות עלילתיות שגורמות לי לחשוב שהתסריט לכל פרק נכתב ע"י עובדי קבלן בתקציב זעום.
  ביום בהיר אפשר לראות זנב של כריש משתובב בטן גב אי שם סביב גבעות צור-מגור (ואין שם בכלל ים…. אם כי לא בטוח שהתסריטאים מודעים לכך).

  • miss bojarsky

   צודק לגמרי. אבל נו, לפחות לא היה משעמם הפעם.

  • Michael Ginzburg

   בדיוק.

 • איתי

  הוווו כן! החצי השני של הפרק היה נהדר והביא הרבה קווי עלילה של דמויות לנקודות רתיחה. חבל שפרק כזה לא הגיע משהו כמו שני פרקים קודם לכן, ממש באמצע עונה, ככה היה זורע בצופים שבבים של תקווה לרגעים דרמטיים שיגיעו אחריו. כרגע זה פשוט הרגיש כאילו חצי מהעונה בוזבזה על עלילות נמתחות טיפה. בכל מקרה צעקתי בשמחה וחיוך רחב ״יש!״ לעבר המסך בסצנה האחרונה, ומבחינתי זה מספיק.

 • Saturn

  אז הבנתי נכון שבייליש הוא זה שהביא את הדודן של סרסיי ובעצם 'שתל' אותו כדי שבבוא היום הוא יספר על החטאים שלה?

  אם כי לא הבנתי (ואם אני בכלל אמור להבין) את האמירה של בייליש שסרסיי קראה לו בשביל מידע שהיא ידעה שיש לו, ושהוא אומר שהוא הביא לה מתנה בדמות גבר צעיר (וזה לא יכול להיות הדודן כי הוא היה במעלה המלך מהתחלת העונה).

  בכל אופן, עוד פן דפוק של התוכנית של סרסיי. הסדרה אוהבת להזכיר לנו כמה מדובר ב'סוד' שכולם יודעים על מעלליה עם ג'יימי. אז השטויות שלה רק מזמנים רחרוח סביב העניין הזה ומוטיבציה לגורם אחר להפליל אותה.

  האימפקט של סוף הפרק נפגע תודות לכך ש YNET מספיילרים בלי בושה עם תמונות וכיתובים בעמוד הראשי.

  טוב שהמפגש בין דינאריס לטיריון נערך. מקווה שלא יתקמצנו איתם בפרקים שנותרו לעונה.

  מעללי סאם וגילי הם עוד מתחרה נוקשה לעלילה הגרועה ביותר העונה. נמאס מהעצלנות התסריטאית של הצגת איום על דמות נשית של דמויות גבריות שרק מחכות להזדמנות לאנוס מישהי. ZZZ.

  אם תשאלו אותי, הסצנה של מה שמו ושלושת האחיות בכלא עשו יותר רע לסוגיית יצוגיחס לנשים מאשר הדברים האחרים שקרו העונה. אם יש על מה להתרעם אז תתרעמו על זה. סצנה בנויה כדי להראות עירום ודמות נשית שמתרצה ומשתפת פעולה רק אחרי שהיא מקבלת מחמאות על חיצוניותה.

  • משתמע שבייליש הביא לסרסיי את הבחור שלו, שהיה עם לוראס לפני מספר פרקים והעיד נגדו (ונגד מרג'רי) בשימוע. לא חשבתי שבייליש הביא את לאנסל למעלה מלך, האמונה שלו נראית כנה ואמיתית.

  • Mika Gill

   כמו שתומר אמר לך, בייליש מדבר על הבחור שבגד במרג׳ורי ואח שלה, ומה שלאנסל (שהוא הבחור הצעיר שבייליש הבטיח לאולנה) אמר הוא לא על ג׳יימי, שאין לו מידע חד משמעי לגביו, אלא על הבגידה של סרסיי איתו ועל הרצח של רוברט שהוא ביצע בשבילה (היין של רוברט שגרם לפגיעה בזמן הציד)

   • Saturn

    תודה. לא זכרתי לקשר שלאנסל הוא אותו נער-כלים של רוברט. ולא זכרתי בכלל שלאנסל וסרסיי שכבו (?).

    • Mika Gill

     כן, טיריון התמים חשב אז ׳חכה חכה שג׳יימי ישמע על זה׳ ובסוף ג׳יימי איבד יד, ולאנסל מצב שבעה אלים, ושלום על ישראל (כי נפל הפור על סרסיי הנוראה ונסגר הגולל)

 • יואב

  הדבר היחיד שטוב בלראות את הפרק רק ביום חמישי הוא שאתה יודע שהפרק הבא יהיה רק בעוד ארבעה ימים.

  "אני המלך ואני עדיין לא יכול לעשות שום דבר בשבילה" – מוטיב חזק שחזר לכל אורך הפרק הוא החולשה של מי שלכאורה הם בעלי הכוח. הדמות הברורה ביותר היא כמובן סרסיי, שבאופן די צפוי התכנית שלה התפוצצה לה בפנים. עוד מהרגע שהיא נכנסה לחדר עם הכהן בלי שומרים היה ברור איך זה הסתיים. לא שאני מבין איך זה הגיוני שהיא לא לקחה איתה שומרים ללב המעוז של הפאנטים, אבל סבבה.
  הדמות השנייה בעלת הכוח שקיבלה כאפה לפנים היא סבתא טיירל. הסצנה שלה עם הכהן הייתה חביבה ביותר ("הירכיים"), אבל חשפה עד כמה הגברת שאננה בקשר ליכולות שלה. דווקא הערכתי אותה כדמות לא פחות מתוחכמת מטיווין לאניסטר, אבל היא לא מצליחה להוציא את מה שהיא רוצה מהכהן. אם באמצעות כל הניסיון שלה היא עדיין לא יודעת להתווכח עם מטורפים שלא ניתן לשחד, מגיע לה להפסיד.
  בינתיים בחלקים האחרים של העולם, עוד גילויי חולשה מצד בעלי הכוח. ג'ון סנואו רק יוצא לו לטיול עם סטאניס, וכבר יד ימינו סאם נזרק לרצפה וחוטף כמה מכות אכזריות. כמו שאמרו לסאם, החברים שלו בטירת שחור מתחילים לאזול, אבל איפה כל האנשים שהצביעו לג'ון סנואו במהפך הפוליטי המנחם של העונה? משהו במנהיגות של ג'ון די גרוע אם שנייה אחרי שהוא מתחפף האנשים שלו מתחילים לפוצץ אחד את השני במכות. לפחות קיבלנו הופעה של הזאב.
  ועוד סימן חולשה אחד בפרק, הוא כמובן של דינאריז. בסצנה הנפלאה והמעט מלאכותית שלה עם דאריו נהאריס אנחנו (שוב) רואים את ההבדלים ביניהם: דאריו, מנהיג שנבחר אך ורק על סמך האמון של האנשים שלו וחי באופן חופשי, לא מסוגל להבין עד כמה מוגבלת חאליסי. "את המלכה, את יכולה לעשות מה שאת רוצה" הוא אומר את מה שצרחה סרסיי. רק חאליסי מבינה עד כמה מוגבל בעצם השליט, והיא חייבת ללכת ולצפות בקרבות המבחילים בבורות. על התובנה הזאת מגיעה לה המתנה של טיריון, בתור מי שמתברר כראויה היחידה בכל העולם של משחקי הכס באמת לשלוט.

  הסצנות עם רמזי סנואו ממשיכות להיות מבחילות. אחרי סצנת האונס האכזרית מהפרק הקודם אני שמח שלא ראינו אותו מכה את סאנסה. הדינמיקה שלו עם סאנסה די הזכירה את ג'ופרי, וכמו שאנחנו רואים היא לא ממש למדה הרבה מאז ימי הטינופת הבלונדית. אבל שמישהו כבר ישחיל לרמזי חרב בגרון, עדיפות לג'ון סנואו.

  כמו כן, סיום נפלא לפרק. אני ממש מת להמשיך.

© עידו ישעיהו