לקוראי הספרים – משחקי הכס 5.06: לא יכרע, לא יישח, לא יימוט

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 19/05/2015 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 5 פרק 6? אפשר לספיילר חופשי את הספרים שיצאו

תגיות:
 • תתש

  ספוייייייייייילר…………

  וואו. עד השנייה האחרונה לא חשבתי שהם (בניאוף ו-וייס) אשכרא עושים את זה, במיוחד אחרי התגובות לאונס/לא אונס מהעונה שעברה. חשבתי שאו שסטניס יתחיל את המתקפה שלו בדיוק בזמן הזה, או שת'יאון יתעשת ויציל את סאנסה (הם שינו מספיק דברים אחרים) או שסאנסה make best of her situation ו-"תפתה" את ראמזי והשוט האחרון יהיו הפנים העצובות/נחושות שלה. כמו במקרה של סרסי וג'יימי שנה שעברה, הסצנה הזאת לא משרתת שום מטרה מלבד להיות סצנה מרעישה ומדהימה (במובן הרע).

  זה די ברור שדבר כזה או דומה לו יעשה לסאנסה בספרים ע"י ליטלפינגר (או אולי הארולד הארדינג), לכן אני לא כועס על ה-"סטייה מן הטקסט הקדוש" במקרה הזה, אלא על שינוי הנסיבות והסביבה בה זה קרה. סאנסה לקחה את התפקיד של ג'יין פול ככלי שרת במסעו של ת'יאון אל הגאולה. בוייל, אפילו עם דבר כזה שיקרה לה, סאנסה היא דמות בפני עצמה ולא כלי של אף אחד. הרי התאוריות הרווחות לגבי עתידה זה שהיא תהפוך לשחקן עצמאי וחזק ב-"משחק הכסים".

  על פי המושגים הפשוטים שהסדרה משתמשת בהם להעביר מסרים לקהל, הבנייה של סאנסה כתלמידתו של באייליש בכל מה שקשור לאינטריגות ומשחקי כח הייתה לשווא. אם הכוונה של המפיקים הייתה ללמד את הקהל את מה שסרסי לימדה את באייליש בעבר; ש-"כח הוא כח", אז הם נכשלו. אם זו באמת הייתה כוונת המפיקים, הם היו צריכים ללכת כמעט עד הסוף עם מה שקרה בספרים (בלי הכלבים כמובן, איכסה) במקום זאת, למרבית הקהל זה נראה כמו עוד חולייה בשרשרת הלא נגמרת של דברים רעים קורים לדמויות טובות/אהובות וכמעט כלום לא קורה לדמויות הרעות.

  חוץ מהסוף, זה היה פרק די טוב. הסצנות של טיריון וג'ורה היו ממש טובות. שחכתי שאדביסי היה אמור להופיע בשלב כלשהו ושמחתי שהוא פתאום הופיע. למרות שלא נראה לי שיש לדמות שלו תוכלת חיים ארוכה, אני מקווה שהוא ישרוד כסייד-קיק של טיריון אחרי שהוא יפגוש את דאנריז. זה נראה שג'ורה למעשה מקבל את העלילה של ג'ון קונינגטון (גריף), מה שמעצבן כי אני שכנעתי את עצמי שקווין מק'קיד (למרות שהוא תחת חוזה בסדרה אחרת) יקח את התפקיד כחלק מהמשך הליהוק של שחקנים ראשיים מ"רומא" בסדרה (ג'יימס פיורפוי וריי סטיבנסון כיורון ו-ויקטריון גרייג'וי, מי ששיחק את אוקטביוס הצעיר כאייגון).

  הסצנות בקינג לאנדינג בולטות לרעה ביחס לשאר המוקדים בסדרה. סרסי היא דמות לא סימפטית בעליל ואולי זה מכיוון שאני יודע מה הולך לקרות, אבל מצעד ההחלטות המפגרות שלה שהולך וגדל מפרק לפרק לא ממש מעניין אותי. חשבתי שבשלב הזה נתחיל לראות קייבן כדי שהקהל יגיב ביותר ממשיכת כתף למוות שלו (המפיקים כנראה מהמרים שהצופים יופתעו מספיק מהמוות של פייסל).

  אז עברו 6 פרקים עד שראינו יותר מדקה וחצי של דורן, ומה שראיתי הלהיב אותי באותה מידה כמו הדקה וחצי הקודמות. הקרב של נחשות החול מול ג'יימי וברון נראה מגוכך ברמות. נחשות החול באופן כללי נראות מגוכך. בשביל הגרסה של משחקי הכס לבנות הפאוור-פאף חתכו את אריאן (ואת אחיה ששמו בדיוק ברח לי מראש)? אני מקווה שהאחות הרביעית שסם יפגוש בסיטידל בעונה הבאה תהיה דמות טובה יותר.

  אתם חושבים שכוחות הוייל יספיקו להגיע לווינטרפל עד סוף העונה, או שזה יקרה בעונה בעונה הבאה?

  • אולי אני לא זוכר אבל למה זה ברור מהספרים שבכל מקרה סאנסה תיאנס? אני זוכר אותה כדמות עולה ומתקשחת, בניגוד גמור למה שקורה עכשיו בסדרה.

   • הוא רצה להגיד שבגלל ש D&D יודעים מה יקרה בסוף. הם כנראה יודעים ששום דבר טוב לא יצא מהבניה מחדש של סאנסה. לכן הוא מסיק שעדיף להקריב אותה עכשיו מאשר לחכות לספר הבא.
    כל זה השערות, ואני ממש מקווה שזה לא נכון

 • Mika Gill

  תגידו, מה נסגר איתם שהם ויתרו על ליידי סטונהארט?
  או במלים אחרות – מה דעתכם על העניין הזה, קוראי הספרים היקרים?

  • תתש

   למרות שיכול להיות שהיא תופיע בעתיד, זה נראה פחות סביר ככל שאנחנו מתרחקים מהחתונה האדומה.

   אחת התאוריות לגבי למה ויתרו עליה, גורסת שסאנסה תיקח עליה את התפקיד של להעניש את כל מי שבגד בסטארקים. זה בהחלט מסביר למה הם המציאו את האונס של סאנסה.

   • Mika Gill

    בחיי שהגבתי. כמה שאני מתעבת את הממשק הזה וכמה שהוא קשה – בעיקר דרך הטלפון.
    היוצרים הם אלה שהודיעו שליידי סאונבטרא לא תופיע, מה שמאוד מרגיז לאור זה שכן טעמנו מהפנטזיה של רייה׳לור מחזיר מתים לחיים.
    אוף, אוף, אוף!

© עידו ישעיהו