החץ 3.23: קוראים לי אוליבר קווין

פורסם ע"י ‏טל מיכלס‏
בתאריך 19/05/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "החץ" עונה 3 פרק 23, סיום העונה השלישית

פורסם לראשונה במולטיוורס (הביקורת מתפרסמת כשמקדימות אותה 3 תגובות)

חברים יקרים, הגענו אל קצה הדרך. פרק הסיום של העונה השלישית של "החץ" היווה בדיוק את מה שצופה ממנו להיות: השתקפות של פרק הסיום בטרילוגיית האביר האפל של כריסטופר נולאן; הן במבנה העלילה, באפיון הדמויות ועד לסיום הזהה כמעט לחלוטין לסוף הסרט השלישי, "עלייתו של האביר האפל".

נפתח ב"הפתעה": צוות החץ שורד את תא הגזים! כל הקסם נעשה באמצעות הוקוס פוקוס כלשהו מעשי ידי מרלין, שממש לא התעמקתי בפרטיו, וזה בכל מקרה לא שינה משהו כי הדאוס אקס מכינה היה צפוי מדי. אי אפשר להרוג את כל הקאסט של הסדרה בפרק אחד, פשוט לא עושים את זאת, ובטח שלא לפני פרק סיום העונה. אבל רגע, איך הם ימלטו מהתא הנעול, אתם שואלים? דאוס אקס מכינה מס' 2: הפלאש! בארי פשוט עוזב את כל ענייניו המאוד חשובים בסנטרל סיטי (ראו הפרק האחרון של "הפלאש") כדי לחלץ את הפלונטר בעלילה של הסדרה האחות. פחות או יותר מה שאוליבר עשה בפרק המקביל של ידידו: באתי, עזרתי, חזרתי לענייניי. כי כמובן שהפלאש לא נשאר לעזור , כי יש לו פרק סיום עונה משלו להציל.

"מישהו שיחרר גז?"

"מישהו שיחרר גז?"

בינתיים במטוס של ליגת המתנקשים הנמצא בדרכו לסטארלינג סיטי, התרגיל של אוליבר מתגלה, אך לפני שהמטוס מתרסק ראס מצליח להימלט ונשבע להרוס את חייו של אוליבר כל עוד הוא מסרב "להגשים את ייעודו". אחרי היחלצותם של אוליבר וניסה, איחוד עם הצוות, ואגרוף מדיגל שדי הגיע לו – אוליבר מספר לחבריו שמלכתחילה התכנית הייתה הצלת העיר מהוירוס. החבורה שלא הייתה בעניינים (למעט מרלין) זועמת ומסרבת לסלוח, אך כולם מוכנים לשים את המשקעים בצד כדי להציל את סטארלינג מהאלפה-אומגה. כחלק מהתכנית לורל נשלחת לבקש סיוע משטרתי מקוונטין ומתעמתת איתו על דרכי ההתמודדות שלו, שוב עם אלכוהול. הסטייה הקלה הזו מהעלילה המרכזית בולטת לרעה מכיוון שהסצנה הייתה מאולצת, לא תרמה לעלילה ולא קשורה לשום דבר שאירע בפרקים האחרונים. העיר נמצאת בסכנה קיומית, אבל בל נשכח שקוונטין כועס על בתו ועל אוליבר.

במאמץ משותף הצוות עוצר את ארבעת נשאי הווירוס (למעט אחד שהדביק כמה עשרות אזרחים) ומשתמש בנוגדן שיצר ריי, בזמן שאוליבר מתעמת עם והורג את ראס אל גול, בדרך שגורמת לתהייה: האם ההצגה היא אכן כזו או שמא אוליבר בכל זאת הצטרף לליגה? זה לא שינה דבר, כי הוא לא באמת מתכוון להישאר שום דבר: לא ראש השדים, לא החץ, לא באטמן., ארר… רגע אחרי ניצחונו וירושת התואר, אוליבר נורה ע"י המשטרה (כי פתאום לקפטן לאנס אין סמכות והשוטרים מתעלמים מהוראותיו) אך ניצל ע"י האטום – למעשה פליסיטי בשיריון של ריי (בקטע מגוחך במיוחד). כמובן שגם התלבושת של ליגת המתנקשים כנראה עשויה משיריון מאוד חזק.

"אני חושב שאיבדת משהו, אדוני"

"אני חושב שאיבדת משהו, אדוני"

החלק הכי נחמד בכל הנוגע לקרב הסופי והמרדף אחר הפצת הווירוס, הוא שת'יאה סוף סוף מגיחה בלבוש אדום כספידי (או החץ האדום? בואו נישאר עם ספידי, כי כדברי אולי – הוא כבר אמר לכולם לקרוא לה כך). אחרי שהמהומה מתפזרת, אוליבר מוסר את טבעת הליגה למרלין כחלק מהסכם ביניהם ובכך האחרון הופך לראס אל גול החדש… אבל למה? במקביל, אוליבר מחליט לפרוש מעסקי הגבורה ומשאיר את הלחימה בפשע לחבריו הצבעוניים. הוא מבקש מפליסיטי להצטרף אליו במסעו החדש, והשניים נוהגים אל עבר השקיעה.

סגירת קצוות: ריי מגלה דרך שתאפשר לו להתכווץ ולהצדיק את השם "אטום", אך זה מתפוצץ לו בפרצוף, פשוטו כמשמעו, ומותיר את הצופים במתח (או שלא) עד סדרת הבת החדשה, Legends of Tomorrow. ניסה חוזרת לשורות ליגת המתנקשים וכורעת ברך בפני ראס\מרלין, אבל מבטיחה לנקום את מותה של שרה.

"מה דעתכם על הקאצ'פרייז – אדום אדום או שלום שלום?"

"מה דעתכם על הקאצ'פרייז – אדום אדום או שלום שלום?"

בפלאשבקים אוליבר מענה את גנרל שרייב כעונש על מותו של אקיו. מסיאו הורג את הגנרל במו ידיו, עוזב ונפרד מטאטסו, ולבסוף היא מחליטה לחזור ליפן מולדתה ונפרדת לשלום מאוליבר שעולה על ספינה בדרכו אל יעד חדש ולא ידוע. כבר הספקתי לשכוח את העובדה שהעולם וסביבתו הישנה חושבים שאוליבר טבע בתאונת היאכטה. העלילה הזו, סיפור הישרדותו של אולי על האי והפיכתו לויג'ילנט, פשוט נקברה מתחת לפלאשבק העונתי של הונג קונג; סיפור קצר שנמרח ע"פ עונה שלמה.

ניתן היה לציין גם את המפגש הקצר של אוליבר עם אחד מעובדיו של דמיאן דארק, אויבו הותיק של ראס אל גול ולכאורה המטרה שלו בסטארלינג סיטי; אבל לא היה בה דבר למעט הכנה לנבל עתידי.

"צבי הנינג'ה 2? באמת…?"

"צבי הנינג'ה 2? באמת…?"

בסופו של דבר הפרק הכיל אלמנט אחד נכון: דף חלק. העונה נגמרה בלי קליף האנגר אחד למעט מה שקרה לריי (שיוביל לסדרה אחרת). אין ציפיות מהעונה הבאה, אין רמזים, וכמעט הכל נסגר. הכל פתוח עבור העונה הרביעית. חוץ מזה, בסיכומה של עונה שלמה (ובטון מעט רציני הפעם) אומר בכל הכנות: היו רגעים קטנים של הנאה. מעבר להם העונה הייתה צפויה, משעממת, מוזרה בכל עניין העתקת עולמו של באטמן אחד לאחד, ואפילו מלקולם מרלין וראס אל גול התמזגו לכדי דמות אחת בסוף העונה. לבסוף, יצאתי עם תובנה אחת מהעונה הזו: אם בן אפלק לא יצליח בתפקיד באטמן, אפשר להחליף אותו בסטיבן אמל; הוא כבר עושה אותו בצורה נהדרת.

– "תיק אנדרייקו": מארק אנדרייקו הוא יוצר קומיקס שכיום כותבת את הסדרה הרצה של באטוומן. העבודה הכי מפורסמת שלו הייתה על Manhunter, בכיכובה של קייט ספנסר (התובעת המחוזית בשתי העונות הראשונות) כפרקליטה\ויג'ילנטית, כמו לורל כיום.
– "החץ האדום", שם הקוד שת'יאה רוצה להשתמש בו, אומץ לראשונה ע"י רוי (אחרי שהיה ספידי וארסנל במשך שנים) כשהצטרף לליגת הצדק, וכדי לסמל את הפיכתו לשווה ערך למנטור שלו.
– קוונטין: "העיר נמצאת תחת התקפה? זה בטח חודש מאי." רגע המודעות העצמית הכי גדול של "החץ".

תגיות:
 • אורי

  קלוז'ר מעניין לעונה חלשה יחסית (פלאש ודרדוויל היו טובות יותר), גם סגרו פינה עם הפלאשבקים, כאשר ככל הנראה אוליבר חוזר לאי להתבודדות, וגם יוצרים מצב מעניין שבו מלקולם הופך לראש השד.
  מקווה שלעונה הרביעית יפנו לפן יותר קליל (כמו שנראה בסוף הפרק האחרון), משום שהקדירות בסגנון האביר האפל מיצתה את עצמה קצת, בייחוד עכשיו אחרי שייקום הדמויות התרחב ויש דמויות עם כוחות על-טבעיים.
  למרות שהייתי רוצה שהסדרה תמשיך בפן הריאליסטי יותר, לא נראה שזה יקרה יותר בגלל החיבור עם פלאש, אז מה שנשאר זה להחזיר לאוליבר את האימפריה הכלכלית שלו (מעניין איך יעשו את זה) ולהריץ אותו לראש העיר (הבנתי שבקומיקס הוא כבר היה ראש העיר של סטאר סיטי).
  סה"כ הייתה עונה בינונית עם הבלחות נחמדות פה ושם, וזה ששרה חוזרת לסדרה בת יכול להיות גם מעניין בהמשך (אם אכן תגיע להופעת אורח בחץ).

 • Odeliya Goldman

  דווקא היה נראה שאוליבר הולך לארה"ב, לא? לקוסט סיטי. ככה היה רשום על האניה. אולי לשם הוא ופליסטי נוסעים, כדי שתהיה הקבלה מסויימת בין הפלאשבקים להווה

 • Roy

  אוקיי, The worst episode ever!!

  מאז הנפילה של אוליבר קווין מהצוק לפני החופשה, הסדרה רק הלכה הדרדרה, ונפלה לקלישאיות של רומן בין אוליבר לפליסיטי (הנקרא ברשת "אוליסיטי"), קווי עלילה לא מעניינים ולא מפותחים מספיק.

  הדמויות נשנאו עליי בזו אחר זו, שבראשם כמובן העאלק "בלאק קנרי" לוראל המעצבנת, רוי הסתמי (יש לציין מעולם לא פיתחו אותו יותר מידי אבל ממש הרגישו את זה העונה) האבא של המעצבנת שוב שיכור? וכמובן פליסיטי שלא הפסיקה לבכות, כל הזמן היה לי בראש "יאלה שמישהו יגאל אותה מהייסורים ויהרוג אותה כבר". ועוד לחשוב שהיא הייתה אחת דמויות הכיפיות שאהבתי. האקס שלה התחיל באתנחתא קומית אבל הלך ונהיה אקוורד ברמות. (באחד הפרקים פ' אמרה שלצאת עם האטום זה כמו ראש של בארי בגוף של אוליבר. אז בקשר לראש ממש לא!!) רק אני חושב שהשחקן של ריי עושה עבודה גרועה ויוצר דמות של חצי מטומטם? גם דיגל הרגיש לי אוףף בפרקים האחרונים.

  אךך הפלאשבקים.. ב2 העונות הקודמות (במיוחד בשנייה) היה קשר ישיר בין הפלאשאק המוצג באותו פרק לעלילת ההווה וזה היה מעולה, כל עלילת ההונג קונג הזאת אמרתי מה? מה? שיעמום צרוף כל מה שקרה שם לא עניין רק בגלל שההוא שעזר לאולי הוא מהמתאבדים של ראס אל גור? זה אותם כותבים של העונה הקודמת?

  בקשר לנבל, ראס אל גור בהתחלה ממש הפחיד אותי. אבל מאז שאוליבר חוזר מהמתים והוא מציע לו את הכס, הדמות קטנה בעיניי ולא ראיתי איום ממשי, אלא אחד מתוסבך מהעניין מי יירש אותו והבת לא מספיק טובה וכו'. לכן מה שהיה אמור להיות רגע השיא של הפרק החץ VS ראז אל גור לא יצר לי מתח אמיתי כמו בקרב נגד מרלין או בלייד.

  הרעיון של הכותבים היה מעולה, אוליבר יעבור תהליך מהאפלה ARROW לאוליבר משוחרר בתור GREEN ARROW אבל מה לעשות הביצוע היה גרוע. לא ראיתי אותו עובר תהליך אמיתי, שיכולתי להאמין לדמות וכשהוא נסע אם אהובתו לעבר השקיעה אחרי שהוא עבר "שיחרור רוחני" והוא אומר לה שהוא מאושר, כל כך לא התאים למה שלמדנו להכיר מאוליבר ופשוט צחקתי בשוק.

  ולזה התכוונתי שהגלגל מסתובב בלי לשים לב, From Hero to zero. שתי סדרות עשו מהפך השבוע, רק כל אחת לכיוון אחר. !AoS UP! ARROW DOWN

 • בובי

  ברוך שפטרנו מהעונה הזאת

 • Roy

  פלאש פיינל בבקשה.

 • Odeliya Goldman

  הכותבים אמרו שהעונה הבאה תהיה קלילה יותר. יש לקוות שזה אומר שהמלודרמה המעיקה של אוליסטי תתחלף במשפטים שנונים כמו שהיו שם פעם. וגם הרבה פחות עלילות כבדות ודרמתיות שלא מובילות לשום מקום. טוב שהעלילה עם ראס אל גול נגמרה. הלוואי שהעונה הבאה תהיה טובה יותר. אבל אני לא באמת יודעת למה לצפות. נראה שכל הכותבים הטובים עברו לפלאש… וכנראה גם לסופרגירל…

 • חיים

  עונה זוועתית.
  המון המון חורי עלילה.. מהרגע שאוליבר מת וחזר לחיים לפני שעבר פרק אחד ועד לשוטרים שפתאום לא מקשיבים לקפטן לאנס. שום דבר לא הוסבר. מזכיר את אבודים.

  כנראה שהכותבים ניסו כולכך לעלות את הרמה של הפלאש (שבאמת עלתה מפרק 15) שלאט לאט נטשו את העלילה של החץ, ועם כזאת עונה נראה שאין לאן למשוך כבר..

  נביא עוד צ'אנס לעונה 4, במיוחד שהאויב המרכזי יהיה סוג של ראס אל גול2.0, והעלילה עם דיגל תתפתח סוף סוף תודה לאל.

  איפה החץ הרוצח והאפל שהיה לנו בעונה 1, אם יש לסדרה עוד איזושהי תקווה הם צריכים להחזיר אותו. לצערנו זה לא יקרה.

© עידו ישעיהו