למען האמת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 26/04/2015 בקטגוריה ‏כתבות

פורסם לראשונה בוואלה

אנליס מוכנסת אל תוך המזוודה

"האמריקנים" לא בחלה בקטעים מעוררי חלחלה בעבר, אבל נדמה שסופה העגום של אנליס הוא הקיצוני שבהם. הסוכנת הארעית שהפעיל פיליפ התאהבה באיש שהיתה אמורה לרגל אחריו, יוסף ראנה הפקסיטני, וכאשר סיפרה לאהובה את האמת על אודותיה בשעה שהיו ביחד במיטה, הוא חנק אותה למוות בחמת זעם. זו היתה התגלמות אחת מני רבות של המוטיב המרכזי העונה הזו: וידויים וגילויי אמת. במקרה של אנליס התוצאות היו הרות אסון.

האקט הזה, שהשאיר את גופתה העירומה בתוך חדר במלון לרגלי יוסף אובד העצות, הוביל לפיליפ שהציע את עזרתו בהיפטרות מהגופה. המטרה: הכנסתה אל תוך מזוודה כדי להבריח אותה. האמצעים: באגביות תכליתית גייסו פיליפ ואליזבת את יוסף לעמול איתם על קיפול גופתה של אנליס, כולל שבירת גופה, כדי שתתאים למידות המזוודה. עם כל קול פיצוח מחליא של עצמותיה ניתן היה לחוש כיצד ניעורה ביוסף ההבנה של עומק הבוץ שהוא מצוי בו.

הדקות האלה מייצגות רגעים קשים אחרים בסדרה כולה וספציפית בעונה הזו, כשהמטען מאחורי הדמויות – כולל אנליס עצמה – גדול בהרבה. רגעים כמו טיפול השיניים המחתרתי שפיליפ נאלץ לבצע באשתו וכמובן הצתתו באש של הפעיל בעד האפרטהייד; הצרחות שלו בהחלט שקולות לאותן עצמות מתפצפצות. הם ואחרים ממחישים את הקיצוניות שאליה מגיעות פעולות המרגלים חדשות לבקרים, ואת המחיר הנפשי שללא ספק נגבה מהם.

The Americans 3 Annelise

פיליפ מוריד את הפאה בפני מרתה

לנוכח משימות כמו עם אנליס ברור מדוע מעשיו של פיליפ מייסרים אותו לעתים כה קרובות. השקר המתמיד שהוא חי בו, המשימות שהופכות קשות יותר ויותר. בעונה הנוכחית הוא נאלץ לפתות את קימי, נערה צעירה רגישה ואומללה שלא רחוקה בגילה מבתו, כי המרכז בברית המועצות סבר שזו דרך נוחה להשתיל ציתות בחפצי אביה סוכן ה-CIA.

תמונת המראה הזו לפייג', בתו שהמרכז לוחץ עליו לגייס לשורותיו, הגיעה במקביל לגילוי שבנו נמצא בלחימה באפגניסטן, ולכך שהציתות ששתלה מרתה במשרדו של הסוכן גד ב-FBI נחשף. כבר מראשית ימי הסדרה נדמה היה שגורלה של מרתה נחרץ. הרי היא בסך הכל כלי משחק שנועד להשיג עבור פיליפ ואליזבת את מה שהם צריכים, כך שהסבירות שמרתה תהיה הראשונה לגלות את שקריו של פיליפ היתה גבוהה, ובכך תהפוך לא רק למיותרת אלא למסוכנת.

אבל באופן מדהים ומאוד נוגע ללב, עתות המצוקה האלו גרמו לכך שגילינו כי מתחת לשכבות השקר של פיליפ קיימת הרבה אמת. אמת שהוא זקוק לה כמו אוויר לנשימה בעולמו המזויף ובנפשו המסוכסכת כל כך. במקום להעתיק את מקומה של מרתה או לדאוג לחיסולה, הוא עושה את ההפך – מתקרב אליה, בוטח בה, חושף בפניה את עצמו האמיתי.

אנחנו לא יודעים בדיוק עד כמה, לא ראינו מה קרה אחרי שפיליפ הסיר את הפאה, אבל הגם שהווידוי שלו לא מניב את אותו גורל ביש כמו של אנליס אחרי הווידוי שלה, אנחנו יודעים שגם לפיליפ זה לא עזר לו במיוחד. "אני מרגיש חרא כל הזמן", אמר בפירוש ליוסף בפרק האחרון של העונה. הוא הלך לכנסי סמינר העזרה העצמית בתקווה לשיפור, הוא שכב לבדו במיטה בבית בלי לטרוח ליידע את בנו שחזר. והוא כמעט סיפר על הקושי שלו לאשתו, בלי יכולת ממשית לנסח את הדברים, ואז רונלד רייגן נכנס לדבריו.

פייג' מכריחה את הוריה לגלות לה את האמת

היו דברים שהובילו לרגע זה – מצד אחד הלחץ הבלתי פוסק מצד גבריאל, המפעיל של פיליפ ואליזבת, ומצד שני החשד הבלתי פוסק של פייג' נקיית הכפיים שהיה נוכח שם כבר מאז העונה הראשונה. ולמרות שכל זה אמור היה לקרות ומדובר בשיאם של תהליכים שהחלו מזמן, דרישתה של פייג' לאמת לא היתה מפתיעה פחות, וכך גם ההיעתרות של הוריה.

הגילוי הזה הוביל להמון רגעי משנה שהוסיפו עוד ועוד לכוחו מאז ועד סוף העונה. כל חקירה קטנה של פייג', המפקפקת כעת בכל דבר בחייה, תורמת לסערה הזו. דורשת מהוריה לדבר רוסית, שואלת על מקרים מהעבר כמו הטיול המשפחתי שעשו פעם באמצע הלילה, שואלת מי הם בני משפחתה המורחבת, מפקפקת אם הם אכן הוריה ואם אחיה באמת אחיה.

כל דבר בחייה נאלץ להיבחן בעיניים חדשות. הפעם הראשונה שבה זה קרה היתה גם טעונה בהכי הרבה עוצמה. מעט אחרי שהוריה סיפרו לה את האמת הגיע השכן הנחמד, בן בית קבוע אצלם וחבר משפחה אמיתי, סוכן ה-FBI סטן בימן. הוא פשוט נעתר להזמנה שלהם לארוחת הערב. המבט שפייג' נתנה בכל המחזה האבסורדי הזה קיפל בתוכו את התדהמה ואת הסוד האדיר שכעת עליה עצמה לשמור אפילו מהנרי – כפי שהוריה שוב ושוב מקפידים להגיע לה. כובד המשא הזה מוביל אותה לבסוף לקרוס ולהתוודות ברגעים האחרונים של העונה.

אליזבת מאלצת את בטי הזקנה להתאבד

"האמריקנים" נוטה מדי פעם להעמיק בפירוט של הרגעים הברוטליים ביותר שלה, וזה ללא ספק אחד מהבולטים בעונה הזו. בלי האימה של קיפול גופת אדם או הצתתו, מדובר באחד השיאים הרגשיים של העונה השלישית, וכזה שהקרין על המון דברים במקביל. ככל שאליזבת המשיכה לשוחח עם הקשישה הכל כך נחמדה והבלתי קרואה שהיתה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון, ככל שהיא ענתה לה בכנות נדירה, כך התחוור שהיא לא עומדת לצאת משם בחיים.

אליזבת ללא ספק ראתה בבטי משהו מאמה, שכמוה היתה חולה וכמוה איבדה את בעלה במלחמת העולם השנייה. אבל כפי שניתן להבין מעצם שמה של הקשישה, בטי הציבה בפני אליזבת מראה שהציגה את כל האמיתות שהיא בוודאי דוחקת לקרביה. יופיה של הכנות הזו היה רק צד אחד של המטבע. "יש לך ילדים?" שאלה בטי, וכשאליזבת ענתה כן, אמרה לה הקשישה, נאבקת על נשימתה, "וזה מה שאת עושה". כאשר אליזבת הסבירה לה שהיא עושה את זה כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר, אמרה לה בטי את מה שאליזבת בוודאי חושדת בו כל הזמן: "זה מה שאנשים רשעים אומרים כשהם עושים דברים מרושעים". מספר שבועות אחרי כן רונלד רייגן יישא את הנאום שבו כינה את רוסיה "אימפריית הרשע", ויפריע לשיחתם של פיליפ ואליזבת, בשעה שבתם מספרת את האמת על אודותיהם לכומר טים.

תגיות:
 • Jakob Jakubowitsch

  האמת פרק סיום מאכזב ביותר…
  למה לא הראו את מרתה בכלל? אחרי סיום הפרק הקודם היה ציפייה לראות איך היא מגיבה ולא הראו מילה.
  היה צפוי שהבת תספר לכומר…
  ולא ממש הבנתי מה עובר על על פיליפ בסוף על מה הוא רוצה להתוודות?
  חבל שעונה מעולה כל כך הסתיימה בפרק מאכזב כזה..

 • Hanita

  הבאמת התפלאתי שלא נכתבה מילה על עונה כ"כ מטלטלת 🙂

 • תתש

  ספוילר….

  יש לי תאוריה. יש סיבה שהסדרה השקיעה כל כך הרבה זמן ב"לימוד" והסבר של דברים האמונה הנוצרית (כמו למשל הטבלה) אני לא חושב שהכומר של פייג' הולך למות ישר בתחילת העונה הבאה הם לא היו משקיעים כל כך הרבה זמן בפיתוח הדמות אם עתידו זה להירצח ע"י מתנקש של הקג"ב (וכי נינה ומרת'ה כבר לימדו אותו לא לצפות למוות מהיר של דמויות משנה במצבים מסוכנים). אני חושב שפיליפ יגלה שפייג' גילתה לכומר את האמת. כמו ב-Martial Eagle, הוא יגיע לכנסייה בכוונה לפגוע בכומר, רק שהפעם הוא יהיה כל כך שבור שהוא יתוודה על חטאיו בפני הכומר ויוולד כאדם חדש.

 • א.ג.

  ואני דווקא בעד שהכומר ילשין עליהם והם יקבלו 30 שנות מאסר (שיסתיימו אחרי חודשיים בהחלפת מרגלים אמריקאים) כדי שילמדו סוף סוף שלא מגלים לטינייג'רית מתוסבכת שכרוכה אחרי כומר חשוד את הסודות הכי קיומיים שלך רק כי היא רקעה במטבח ואיימה לא לסיים את דייסת הסולת שלה.
  כמה מפגרים אתם יכולים להיות?

 • Orna Sin David

  לא הבנתי את הרצח האחרון – מי היה האיש שפיליפ רצח וכיצד זה עזר למרתה?

  • מדובר באיש הטכני שעובד אצלם ב-FBI. פיליפ ביים את ההתאבדות שלו כדי להסיר את החשד ממרתה.

 • miss bojarsky

  זיקקת בצורה נהדרת את העצמה של העונה המרהיבה הזו. הברוטליות אכן עלתה מדרגה עם הרצח והפירוק של אנליס המסכנה ושריפתו בחיים של הפעיל מאפריקה. היא באה לידי ביטוי גם במותו של הבחור הצעיר שחזה בשריפה הזו וניצל nמוות בעור שיניו, רק כדי לחטוף כדור בעין ולהחנק למוות בידיו של הצעיר שאליזבט אימנה והתאהב בה.

  נפשו המיוסרת של פיליפ הגיעה לסף השבירה שלה והוא מתחיל להשיב מלחמה. הסדרי הדעיפויות שלו, שלא היו ברורים לו עצמו, מתחילים לקבל צורה וכעת ברור לו – במקום הראשון אצלו נמצאים יקיריו, אנשי משפחתו וכפי שהוא אומר בברור למפעיל שלהם, המטרה שלו כעת היא להגן עליהם ולדאוג להם. וברגע האמת, תרתי משמע, מתגלה שמרת'ה מבחינתו היא חלק מהמשפחה שלו. הוא עושה הכל כדי להגן עליה, כולל חשיפת זהותו ורצח הטכנאי. הוא אמנם לא מאוהב בה, אבל הוא אוהב אותה.

  ואילו אצל אליזבט, שתמיד הייתה מאד מקובעת ואיתנה בעמדתה בנוגע לעליונות מעמדה של המשימה שלהם, מתחילים להופיע סדקים. גם היא מתחילה לשים דגש גדול יותר על המשפחה. ניתן היה להרגיש בכך כשהיא נלאצה להרוג את בטי וכשהיא הסכימה לנסוע לראות את אמה. אני ראיתי את זה גם בסצינה שבה היא שוכבת עם מנהלת המשמרת של המלון, אשר לא מאפשר לה לעשות זאת באופן מכני וקר כרגיל, אלא גורם לה לעונג פיזי אמיתי והיא נחרדת מכך וממהרת לחזור הבייתה אל פיליפ על מנת לקיים עימו יחסי מין מלאי תשוקה ובכך למחות את זכר תחושת האשמה לגבי מה שלדעתי הרגיש לה כבגידה בבעלה.

  אני נאלצת להסכים עם האמירות למעלה שפרק סיום העונה לא השתווה לה והביא לכך שהיא הסתיימה בקול ענות חלושה למדי. מעניין, כך בדיוק הרגשתי גם לגבי העונה השנייה ופרק הסיום שלה. העדרה של מרת'ה מאד הפריע לי, מאד רציתי לראות את התגובה שלה לחשיפתו של פיליפ, מעבר למבט ההמום. גם העדרה של קימי הפריע לי, בשלב כלשהו פשוט זנחו את קו העלילה איתה וציפיתי לקבל איזהשהו קלוז'ר שלו בפרק הזה. אני מקווה אם ככה שעוד ימשיכו איתו בעונה הבאה.

  הפריע לי גם שכל מה שראינו מהאיחוד של אליזבט ואמה הסתכם בכשלושים שניות. ברצינות? בילד אפ במשך עונה שלמה וזה כל מה שאתם מראים לנו ממנה? מאד חבל.

  עדיין היו כמובן רגעים חזקים – פיליפ בסsנא ואז מנסה ליישם את מה שהוא למד שם ולדבר עם אליזבט בכנות למשל. ואליזבט שאומרת לו שהוא לא לוקח בחשבון את ההשפעה שתהיה לרצח האיש הטכני על אישה עם מוסר ומצפון כשל מרת'ה ובו בזמן מפספת לחלוטין את עצמת ההשפעה שיש לגילוי של פייג' על חיי השקר שהיא חיה על נערה בעלת מוסר ומצפון כשלה. היא משוכנעת שהנסיעה לגרמניה והפגישה עם סבתה היו בדיוק מה שפייג' הייתה זקוקה לו ועזרו לה לקבל את המצב, בעוד שהם היוו את ההפך הגמור ודחפו אותה אל עבר נקודת השבירה שלה. אני כל כך מקווה שמעשיה לא יובילו לרצח האב טים, שכן אני לא מאמינה שהמצפון שלה יוכל לעמוד בכך.

  בניגוד לפיליפ ואליזבט, העלילה של סטן בעונה הזו הייתה חזקה פחות ונדמה שהוא שימש בעיקר ככלי לקידום עלילות אחרות מאשר כדמות בפני עצמה. אך גם הוא מצטרף בפרק האחרון אל שורת מגלי האמת, כשהוא מספר על שיתוף הפעולה שלו עם אולג במהלך העונה ובתחילה נדמה שגם אצלו הוביל הדבר לתוצאות הרסניות, לקריירה שלו לפחות, אך ברגע האחרון הקערה מתהפכת על פיה והוא זוכה לשבחים וקידום(?). אבל לנינה זה עדיין לא יעזור, היא והמדען שלה יצטרכו למצוא דרך אחרת לחלץ את עצמם מידיה של אמא רוסיה.

 • רעות

  אני לא חושבת שהכומר טים מהווה סכנה , כי החלטתי שהוא סוג של סוכן שנשלח על ידי המרכז בבריה"מ, כדי לחבר את פייג' לרעיונות חברתיים שיקלו עליה בעתיד לעבור צד ולעכל את הקומוניזם. לנער המתבגר שרצח את ההורים המרגלים שלו שלחו אישה יפה שתפתה אותו. אצל פייג' משחקים על הקלף של המצפון…

  • miss bojarsky

   אני בספק, אבל הכל יכול להיות 🙂

 • Saturn

  פרק סיום טיפה מאכזב לעונה שביססה את 'האמריקנים' כסדרה הכי טובה על המרקע.

  הבעיה העיקרית שלי הייתה עם ההפללה של העובד.

  ראשית, מה הייתה התרשמותכם: האם פיליפ פעל על דעת עצמו כדי לעזור למרת'ה או שמא מדובר במבצע על-פי הוראות המרכז? אני עדיין מתבלט ולא ידוע לי אם זה משהו שהכותבים התייחסו אליו בראיונות לאחר שידור הפרק.
  זה שהראו את הבחור ב'פרקים שלפני' מיד הבטיח שהוא ימות – וזה תמיד מטופש ומעצבן שדברים כאלה קורים.

  שנית, לא היה שום צריך להשאיר את זה כ'הפתעה' של הפרק האחרון כי זה לא מפתיע. כל צופה יחשוב מיד על הפללה כאמצעי להתמודד עם החקירה כנגד אנשי משרדה של מרתה. אין שום תועלת בלהשאיר דבר שכזה לפרק האחרון וזה רק גרע מהסדרה שלרוב מראה לנו את כל השלבים והעבודה מאחורי המבצע.

  להכניס את זה ככה בתוך הפרק האחרון בלי שום איזכור אחר שזה התכנון זה פתרון זול.
  שלישית, אם זו הייתה תוכנית שהמרכז העביר לפיליפ הרי שהיא ממש גרועה וחובבנית. אפילו הראיות שפיליפ שותל שם הם במגירת הבגדים, עטופות בבד ואפילו לא טחובות למטה אלה די בגלוי.
  ההתרשמות שלי שכל סוכן FBI שיסתכל על הזירה הזו יראה שמדובר בסיטואציה פשוט נוחה וברורה מדי כאילו משהו רוצה שהם ייחשבו שהבחור הזה הוא באמת אשם.

  ולכן אני נוטה יותר לחשוב שפיליפ פעל על דעת עצמו והכין משהו בפזיזות במטרה לעזור למרתה. זה גם מתכתב אם השיחה בסוף עם אליזבת' באומרו שהוא כבר לא יכול להרוג סתם ככה בלי שתהיה סיבהמוטיבציה ברורה יותר.

  ואם אכן פיליפ פעל על דעת עצמו והיה לו יוםיומיים לתכנן את הכל אז אני יכול להבין את הביצוע הלא משכנע. עם זאת לדעתי זה עדיין יראה טוב מדי מכדי שיהיה אמיתי בעייני הFBI, וישאיר את מרתה עדיין כחשודה. לא צריך לשכוח שבכל זאת ההתנהגות של מרת'ה הייתה מחשידה ושהחוקר קלט את זה, אז זה לא שאפשר לעשות משהו שימחק את הסימנים האלה מהיותם.

© עידו ישעיהו