סוכני שילד 2.13: אחד משלנו

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 20/03/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 13

Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. - 02x13 - One of Us

כתבתי כאן בעבר של"סוכני שילד" יש בעיה קשה בהצגת נבלים עם נוכחות. ל-Big Bads שלה היה פוטנציאל, אבל רוב הזמן לא נתפסו כאיום רציני מספיק או כדמויות מורכבות מספיק. הפרק הנוכחי מתמודד עם הסוגיה הזו מהכיוון ההפוך: הקמת חבורה של נבלים סוג ג' כמי שיכולים לאתגר את הצוות של שילד ביום טוב במיוחד. ההקשר המיידי הוא כמובן הטרויקה של באפי, אם כי הקונספט של צוות מסוג זה אינו זר למקורות הקומיקס של הסדרה (Wrecking Crew עולים לי לראש, אבל הם אינם היחידים). הקונספט הזה לא עבד לטעמי בפרק הנוכחי, אם כי הוא היה לא רע כמכשיר לקידום העלילה של סקאיי, שהייתה בנויה באופן עדין ומחושב יותר מבפרקים הקודמים.

ראש חבורת הנבלים בפרק הנוכחי הוא קאל, אביה של סקאיי, שלפני שני פרקים התבשרנו על רצונו לגייס כנגד שילד אנשים מהאינדקס – רשימת המתוייגים על ידי שילד כבעלי כוחות על. כך הוא אכן עושה בפרק זה, כאשר הוא מגייס את וונדל לוי, מומחה לטכנולוגיה גנרי, ופרנסיס נוצ'ה, בריון גנרי. בנוסף להם, מגוייסת קרלה פיי גידון בעלת ציפורני המתכת (בגילומה של זוכת האמי דריי דה מטאו, "הסופרנוס"), ודייויד אנגאר, שגורם לאנשים להיכנס למצב קטטוני באמצעות קולו, וככל הנראה מעלה את רמת הסיכון של החבורה הזו במספר רמות. קאל מבטיח לחבריו נקמה בשילד, כאשר לטענתו הארגון חלש מבעבר. מטרתו, כפי שהוא מציג אותה, היא לחשוף את שילד כארגון שמתעלל בחברי האינדקס, ולעצור אותם לפני שהם עושים זאת לסקאיי. בעימות בבית ספר בויסקונסין, הוא כמעט מצליח בכך, עד שמגיע גורדון מה-Inhumans כדאוס אקס מכינה (שוב), לוקח עמו את קאל, ומותיר את שילד לנצח את יתר החבורה. גורדון מבהיר לקאל שהוא נלקח כי עשה יותר מדי רעש, ושהוא אינו "אחד מהם" – ומשתמע ש"כמה מהם" הולכים לקבוע את גורלו.

העלילה המרכזית שנוכחותו של צוות קאל נועדה לקדם בפרק היא מצבה של סקאיי, שכעת מסוגלת לשלוט מעט יותר טוב בכוחה, אם כי עדיין לא באופן מספק. בשילד אכן מחליטים לצרף אותה לאינדקס, ולצורך כך מביאים את אנדרו גרנר, פסיכולוג שהוא במקרה גם בעלה לשעבר של מיי, לאבחן אותה. סקאיי מאבדת שליטה על כוחה בזמן השינה, וכאשר היא אינה מצליחה לשלוט בכוחה בזמן העימות עם קאל, היא מפנה את הכח שלה כנגד עצמה. כמו סיף בפרק הקודם, גרנר מטיל ספק ביכולתם של שילד לסייע או להכיל את סקאיי. בתגובה להצעה של מיי להישאר עם שילד, גרנר רומז ששילד לא השתנתה, באמירה שמהווה הד מסויים לדבריו של קאל. סימונס מבהירה לקולסון שסקאיי וראינה אינן חברות אינדקס מן המניין – הן לא שופרו על ידי אדם, אלא היו מלכתחילה מיוחדות במובן מסויים.

בעלילות המשנה, הקרע בין סימונס לפיץ מעמיק בגלל השקר של פיץ לגבי סקאיי, אם כי מתאחה במידה מסויימת בשל העניין בקשר בין גרנר ומיי, והאופן שבו גרנר גורם למיי להתרכך מעט (נושא שגם לסקאיי יש עניין בו). בינתיים, במחתרת, מאק מחזיק את האנטר בשבי, ובובי מחליטה ככל הנראה להביא את קולסון בסוד העניינים, אם כי עד סוף הפרק זה לא ממש קורה. בסוף הפרק מאק חושף בפני האנטר את זהותו של הארגון שעבורו הוא ובובי עובדים – ש.י.ל.ד האמיתית.

נקודה אחת למחשבה – ההתייחסויות לכוחו של ש.י.ל.ד כארגון הן מעט לא קונסיסטנטיות מבחינת ההיגיון הפנימי של הסדרה. ברור כי הארגון חלש בהרבה משהיה בעבר, אם כי ניכר שהוא עדיין מפעיל כוחות ברחבי העולם, ואף מפקח על חברי האינדקס. בהקשר של מצבו המצומצם של הארגון כרגע, ההתעקשות הפורמלית על תיוגה של סקאיי כחברה באינדקס היא לכל הפחות מוזרה.

פינת הרפרנסים השבוע מוגשת בחסות עונת הש.י.ל.ד של המירוץ למיליון, במהלכה נדרש פיל קולסון לפתור חידה גיאוגרפית אחרת בכל פרק.

  • בקומיקס, דרדוויל מציל את קרלה פיי גידון מבעלה המכה שרצח את בנם. בפרק, קרלה רצחה את החבר המכה שלה, אבל מעבר לכך הקשר קלוש. אולי הכוונה הייתה ליצור הקשר לאופן שבו קאל משחרר את קרלה.
  • דייויד אנגאר בקומיקס הוא אנגאר הצורח, שקולו גורם לאנשים להזיות. אנגאר היה השותף של מי שמאוחר יותר תהיה סונגבירד, חברה בצוות ה Thunderbolts.
  • הקמע של בית הספר בויסקונסין שבו מתרחש העימות בין הצוותים הוא כנראה מחווה ל-Outlaw Kid, אחד מגיבורי קומיקס המערבונים של מארוול.
  • ב"קפטן אמריקה:חייל החורף", האלמנה השחורה הדליפה את כל הקבצים של שילד לאינטרנט, מה שכנראה מאפשר לקאל לשים את ידיו על האינדקס ולגלות את מקום לידתו של קולסון.
    עוד רפרנסים ב-IO9. בכתבה ובתגובות יש כמה השערות מעניינות לגבי מהי בדיוק "ש.י.ל.ד האמיתית".
© עידו ישעיהו