סוכני שילד 2.13: אחד משלנו

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 20/03/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 13

Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. - 02x13 - One of Us

כתבתי כאן בעבר של"סוכני שילד" יש בעיה קשה בהצגת נבלים עם נוכחות. ל-Big Bads שלה היה פוטנציאל, אבל רוב הזמן לא נתפסו כאיום רציני מספיק או כדמויות מורכבות מספיק. הפרק הנוכחי מתמודד עם הסוגיה הזו מהכיוון ההפוך: הקמת חבורה של נבלים סוג ג' כמי שיכולים לאתגר את הצוות של שילד ביום טוב במיוחד. ההקשר המיידי הוא כמובן הטרויקה של באפי, אם כי הקונספט של צוות מסוג זה אינו זר למקורות הקומיקס של הסדרה (Wrecking Crew עולים לי לראש, אבל הם אינם היחידים). הקונספט הזה לא עבד לטעמי בפרק הנוכחי, אם כי הוא היה לא רע כמכשיר לקידום העלילה של סקאיי, שהייתה בנויה באופן עדין ומחושב יותר מבפרקים הקודמים.

ראש חבורת הנבלים בפרק הנוכחי הוא קאל, אביה של סקאיי, שלפני שני פרקים התבשרנו על רצונו לגייס כנגד שילד אנשים מהאינדקס – רשימת המתוייגים על ידי שילד כבעלי כוחות על. כך הוא אכן עושה בפרק זה, כאשר הוא מגייס את וונדל לוי, מומחה לטכנולוגיה גנרי, ופרנסיס נוצ'ה, בריון גנרי. בנוסף להם, מגוייסת קרלה פיי גידון בעלת ציפורני המתכת (בגילומה של זוכת האמי דריי דה מטאו, "הסופרנוס"), ודייויד אנגאר, שגורם לאנשים להיכנס למצב קטטוני באמצעות קולו, וככל הנראה מעלה את רמת הסיכון של החבורה הזו במספר רמות. קאל מבטיח לחבריו נקמה בשילד, כאשר לטענתו הארגון חלש מבעבר. מטרתו, כפי שהוא מציג אותה, היא לחשוף את שילד כארגון שמתעלל בחברי האינדקס, ולעצור אותם לפני שהם עושים זאת לסקאיי. בעימות בבית ספר בויסקונסין, הוא כמעט מצליח בכך, עד שמגיע גורדון מה-Inhumans כדאוס אקס מכינה (שוב), לוקח עמו את קאל, ומותיר את שילד לנצח את יתר החבורה. גורדון מבהיר לקאל שהוא נלקח כי עשה יותר מדי רעש, ושהוא אינו "אחד מהם" – ומשתמע ש"כמה מהם" הולכים לקבוע את גורלו.

העלילה המרכזית שנוכחותו של צוות קאל נועדה לקדם בפרק היא מצבה של סקאיי, שכעת מסוגלת לשלוט מעט יותר טוב בכוחה, אם כי עדיין לא באופן מספק. בשילד אכן מחליטים לצרף אותה לאינדקס, ולצורך כך מביאים את אנדרו גרנר, פסיכולוג שהוא במקרה גם בעלה לשעבר של מיי, לאבחן אותה. סקאיי מאבדת שליטה על כוחה בזמן השינה, וכאשר היא אינה מצליחה לשלוט בכוחה בזמן העימות עם קאל, היא מפנה את הכח שלה כנגד עצמה. כמו סיף בפרק הקודם, גרנר מטיל ספק ביכולתם של שילד לסייע או להכיל את סקאיי. בתגובה להצעה של מיי להישאר עם שילד, גרנר רומז ששילד לא השתנתה, באמירה שמהווה הד מסויים לדבריו של קאל. סימונס מבהירה לקולסון שסקאיי וראינה אינן חברות אינדקס מן המניין – הן לא שופרו על ידי אדם, אלא היו מלכתחילה מיוחדות במובן מסויים.

בעלילות המשנה, הקרע בין סימונס לפיץ מעמיק בגלל השקר של פיץ לגבי סקאיי, אם כי מתאחה במידה מסויימת בשל העניין בקשר בין גרנר ומיי, והאופן שבו גרנר גורם למיי להתרכך מעט (נושא שגם לסקאיי יש עניין בו). בינתיים, במחתרת, מאק מחזיק את האנטר בשבי, ובובי מחליטה ככל הנראה להביא את קולסון בסוד העניינים, אם כי עד סוף הפרק זה לא ממש קורה. בסוף הפרק מאק חושף בפני האנטר את זהותו של הארגון שעבורו הוא ובובי עובדים – ש.י.ל.ד האמיתית.

נקודה אחת למחשבה – ההתייחסויות לכוחו של ש.י.ל.ד כארגון הן מעט לא קונסיסטנטיות מבחינת ההיגיון הפנימי של הסדרה. ברור כי הארגון חלש בהרבה משהיה בעבר, אם כי ניכר שהוא עדיין מפעיל כוחות ברחבי העולם, ואף מפקח על חברי האינדקס. בהקשר של מצבו המצומצם של הארגון כרגע, ההתעקשות הפורמלית על תיוגה של סקאיי כחברה באינדקס היא לכל הפחות מוזרה.

פינת הרפרנסים השבוע מוגשת בחסות עונת הש.י.ל.ד של המירוץ למיליון, במהלכה נדרש פיל קולסון לפתור חידה גיאוגרפית אחרת בכל פרק.

 • בקומיקס, דרדוויל מציל את קרלה פיי גידון מבעלה המכה שרצח את בנם. בפרק, קרלה רצחה את החבר המכה שלה, אבל מעבר לכך הקשר קלוש. אולי הכוונה הייתה ליצור הקשר לאופן שבו קאל משחרר את קרלה.
 • דייויד אנגאר בקומיקס הוא אנגאר הצורח, שקולו גורם לאנשים להזיות. אנגאר היה השותף של מי שמאוחר יותר תהיה סונגבירד, חברה בצוות ה Thunderbolts.
 • הקמע של בית הספר בויסקונסין שבו מתרחש העימות בין הצוותים הוא כנראה מחווה ל-Outlaw Kid, אחד מגיבורי קומיקס המערבונים של מארוול.
 • ב"קפטן אמריקה:חייל החורף", האלמנה השחורה הדליפה את כל הקבצים של שילד לאינטרנט, מה שכנראה מאפשר לקאל לשים את ידיו על האינדקס ולגלות את מקום לידתו של קולסון.
  עוד רפרנסים ב-IO9. בכתבה ובתגובות יש כמה השערות מעניינות לגבי מהי בדיוק "ש.י.ל.ד האמיתית".
 • Nachman Ben Harush

  מסכים איתך לגבי איכות הפרק והקונספט (ואהבתי את ההשוואה לבאפי)
  על פי הבנתי סקאי *מעולם* לא באמת השתלטה על כוחותיה, אלה כל הזמן היתה מפנה את הויברציות הללו לתוכה, מה שגרם למולטי-שברים בסוף הפרק.
  אגב, הכפפות שסימונס מדברת אליהם הם הפניה ברורה לכפפות המיוחדות (שעוזרות לה למקד את כוחותיה) שיש לדייזי בקומיקס, וניתנו לה ע"י ניק פיורי האחד והיחיד.
  ראיתי הערכות רבות שארגון "שילד האמיתי" הינו למעשה ה-secret warriors" מהקומיקס. התחושה הראשונית שלי, אי שם בפרק 9, היתה שזו הפניה למלחמות הסודיות (אז הוחלפה מוקינגבירד ע"י סקרול מתחזה) ואני מתחיל לחשוב על התיאוריה הזו מחדש..
  בגדול, היו פרקים טובים יותר..הפרק הבא אמור להיות טוב יותר, בו סקאי סוף סוף אמורה לקבל מנטור לאינהיומניות 🙂

  • שין-גימל

   אני פשוט לא רואה את זה אצל מקלכלן – אין לו משהו מספיק מעניין לעבוד איתו לטעמי.
   פספסתי את זה שמלכתחילה סקאיי הפנתה את הויברציות לתוכה, תודה.

   לגבי סימונס – בטח שזה יותר טוב מהשקר שלו שנועד להגן על סקאיי. השקר שלו סיכן את החיים שלהם. מצד שני, ההשוואה מעניינת בהקשר של מה שהולך בראש של פיץ – יש מצב שהוא מרגיש שהוא לא יכול לסמוך עליה, או לחילופין זו מעין נקמה על רקע רומנטי, או משהו כזה. בהיבט הזה זה קצת מזכיר את השקר של זאנדר מבאפי, אם כי לא מתקרב לקרסוליים שלו מבחינת האפקט והמניע.

   • Nachman Ben Harush

    אני לא מאמין שמדובר בנקמה. אני מאמין שהוא מרגיש שמדובר בבגידה באמון, או אפילו בנטישה. מבחינתו ברגע המשבר, ברגע שהוא היה זקוק לה יותר מכל- היא נטשה אותו. (אפשר להסחף על גלי הדרמה ולומר- כשהיא היתה צריכה אותו, כשהוירוס הצ'יטאורי השתלט על גופה- הוא נותר לצידה עד השניה האחרונה. ואפשר גם לזכור כמה נטר לוורד על כך שהוא היה זה שהציל אותה בסופו של דבר)
    אבל בלי קשר, היא הולכת ומעצבנת אותי לשניה לשניה. אם אתה לא מאלה שמתנגדים מהותית (יש לי חברים כאלה ,אבל אני ממש לא כזה ) לצפיה בטיזרים/פרומואים של פרקים עתידיים, תחפש ביוטיוב את הטיזר לפרק הבא, ותוכל שחילוקי הדעות שלהם בנושא מעמיקים. בא לי כבר לנער אותה 🙂
    חילוקי הדעות ממש מתחילים לכוון לכיוון מלחמת האזרחים (ולכן לא מפליא שאני בצד של פיץ, גם כשקראתי את הקומיקס הייתי בעד המורדים של קפטן אמריקה)

    • אני לא רואה קשר ל-Civil War. אם כבר, ג'מה מייצגת את החשש הטבעי מפני המוטאנטים בקומיקס. האיניומנס הם גזע חדש ולא מוכר, לא ברור מה טיב היכולות שלהם והשפעתם על בני אדם אחרים. מה גם שאחד החברים היקרים לה מת בנסיבות הקשורות לגבישי הטריגן. כשג'מה גילתה שסקאיי, חברה קרובה אחרת שלה, היא אחת מהאיניומנס, הדעה שלה השתנתה והיא הציעה חלופות לעזור לה. החיץ בין סימונס לפיץ הוא לא על האיניומנס, אלא על השקר שלו בנוגע לסקאיי. וכן, היא צבועה ושכחה שהותירה אותו עם נכות חדשה, בעיות מנטליות ובלי תמיכתה מי שהייתה האדם הכי קרוב אליו במשך שנים.

     • Nachman Ben Harush

      הדעה של סימונס לא לגמרי השתנתה.
      היא הציעה לעזור לסקאיי, בגלל שכמו שציינת היא חברה שלה. אבל היא עדיין לא מקבלת בברכה את השינוי שעברה (כפי שניתן לראות גם מהטיזר לפרק הבא ששחררו)
      בעולם ללא מוטאנטים, לא יכול להיות חשש מפני מוטאנטים:) אני חושב שהחשש הזה מפ]ני "בעלי הכוחות" הוא מה שהוביל בסופו של דבר לחוק הרישום המתועב 😉

      • כרגע זו עלילה שמתמקדים בה אך ורק בסדרת הטלוויזיה ללא קשר ישיר לאירועים בסרטים. כמעט ברור לגמרי מה יוביל לעימות ב-CA:CW, ולא בטוח שאכן יהיה חוק רישום (מרבית הגיבורים המפורסמים לא מחזיקים בזהות סודית). אולי עניין החשש מהאיניומנס יהיה אחת הסיבות לאמון הציבור והרשויות באנשי על, אבל זה לא יהיה ה-נושא. האיניומנס הם על תקן המוטאנטים של ה-MCU, וכמוהם המקום שלהם בעולם הוא בשוליים (כפי שהם התקיימו בסתר עד היום). להזכיר לך מה האקס-מן עשו בסיביל וור?

       • Nachman Ben Harush

        השבוע פרסמו את התקציר הרשמי של CW, ואכן יהיה חוק רישום..
        Following the events of Age of Ultron, the collective governments of the world pass an act designed to regulate all superhuman activity. This polarizes opinion amongst the Avengers, causing two factions to side with Iron Man or Captain America, which causes an epic battle between former allies.
        אבל כן, הבנתי לאן אתה חותר..

    • שין-גימל

     כך הכל התחיל.

     • Nachman Ben Harush

      חחחחחחחחחח גדול 🙂

  • תיקונים:
   – אני מניח שאתה מתכוון ל-Secret War (מלחמה אחת, ביחיד) מ-2004. מוקינגבירד הוחלפה הרבה לפני כן (היא "מתה" בניינטיז).
   – מיסטר הייד, כמו בסיפור הקלאסי. הצד האנושי, ג'קיל, הוא הדוקטור (וכך גם קאלווין זאבו, לפני שהפך למיסטר הייד).

   אחרי תיאוריות STRIKESWORD שלי, אני חושב שגרסה טלוויזיונית של Secret Warriors (מינוס צאצאיהם בעלי הכוחות של נבלים) הגיונית בגלל ההשפעות הרבות של סדרת הקומיקס על "סוכני שילד" (ו"הסוכנת קרטר"). כמובן, אי אפשר להתעלם גם מהקשר של סקאיידייזי לקבוצה.

   • Nachman Ben Harush

    צודק, הכוונה היתה למלחמה , ולא מלחמות 🙂
    לגבי מיסטר הייד, לא הבנתי את התיקון.. הרי גם בקומיקס הוא הופך למה שהוא בגלל ניסוי בכימיקלים שהשתבש.. ובכך שציין אירוע דומה גם בפרק שמחתי מאוד, כי זה מקרב את דמותו לזו שבקומיקס.

    אכן התיאוריה של ה- Secret Warriors היא החזקה כרגע בבורסת ההימורים. בפרק/שניים הקרובים כבר נדע בודאות..

    • קראת לו ד"ר הייד.

     • Nachman Ben Harush

      אה, אוקיי 🙂 טעות פרוידנית 🙂

© עידו ישעיהו