בנות 4.10: לידת בית

פורסם ע"י ‏נטליה ירמין‏
בתאריך 30/03/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "בנות" עונה 4 פרק 10, סיום העונה

אחרי בערך עשרה שבועות וכמה פרקים שהיו ברובם ממוצעים, חלקם אף פחות מממוצעים, קרה הדבר הבלתי ייאמן – פרק הסיום של העונה הרביעית של "בנות" היה טוב. למעשה, הוא היה טוב מדי (בשביל להיות אמיתי) והשאיר בי הרגשה שאיזה כוח עליון קרא ביחד איתכם את סיכומי הפרקים שלי כל העונה ועשה רשימת מכולת של כל הדברים שרציתי שייקרו, ולבסוף אמר – הנה לך. אני חייבת להודות שזה מאוד מרשים.

הפרק סבב סביב לידתה של אחותו של אדם, קרוליין, שבמהלך אמיץ אך מטומטם (בדיוק כפי שציפיתם ממנה) מחליטה ללדת את ילדה הראשון באמבטיה ללא עזרתו של צוות רפואי. אני מאמינה שאני לא לבד בטענתי כי לאף אחד לא באמת אכפת מקרוליין וליירד (כן הופתעתי לראות את הטוטא שלה מוצגת לעיני כל, אבל זה לא קשור) ואני גם לא בטוחה שאמור להיות לנו אכפת. בכל אופן, זו הייתה עלילה חסרת חשיבות אך מבדרת. מה שהיה הכי חשוב בה היה שהיא הפגישה שוב בין אדם להאנה.

ראשית אני רוצה להחמיא לאדם דרייבר על כישורי המשחק שלו. אמנם מניסיוני עם דרייבר הוא משחק את אותה דמות בכל סרט, אבל אין ספק שהוא הצליח להביא את גילומו את אדם סאקלר לכדי שלמות, ככה שאם כל מה שראיתם ממנו היה הופעתו ב"בנות", קשה שלא להתרשם מהמשחק שלו. אז כל הכבוד, איי גס.

שנית, וזה החלק החשוב באמת, אם נהיה כנים – בואו נדבר קצת על הסצנה הסופית בין אדם להאנה. כפי שרבים ודאי ציפו, אדם ומימי רוז נפרדים ולפתע אדם מבין כי פרידתו מהאנה הייתה למעשה טעות. עכשיו הוא רוצה לתקן אותה על ידי חידוש יחסיו איתה. ובכן, אני שמחה להכריז בזאת כי אחרי שלוש עונות שלמות, אדם של העונה הראשונה חזר לחשוף את פרצופו האמיתי. לא עוד "החבר המושלם", אדם הוא סתם עוד אפס שמפחד להיות לבד ומנסה לקשור בחורה מסכנה בשלשלאותיו ללא כל מחשבה על איך זה יגרום לה להרגיש. דוש. אני חייבת להודות שלרגע קט של אימה חששתי שהאנה תיכנע ותגיד לו כן, פשוט בגלל שאני רגילה שהיא עושה את כל ההחלטות הלא נכונות. אבל הפעם האנה הפתיעה אותי ודחתה את אדם – הצעד הבוגר ביותר שהיא עשתה בעונה האחרונה, וכזה שהפך את כל טעויות העבר הללו לשוות את הרגע המכונן הזה שבו העיפה את אדם מחייה סופית (אני מקווה).

ועוד בבעיות זוגיות – כאמור, הפרק הזה היה מלא בהחלטות חיים חשובות עבור כל הבנות. אחת מאלה הייתה ההחלטה של שושנה אם לקחת עבודה ביפן או לא. ניכר כי באמת איבדתי אמון בכל הדמויות כי גם הפעם באמת חשבתי ששוש עלולה לקבל החלטה מפגרת. מפגרת עוד יותר בהתחשב שעובדה שמה שג'ייסון ריטר אמר כאשר שוש הודיעה לו שהיא חושבת לעזוב היה "אל תלכי! אני כמעט (!!!!) מאוהב בך!". מצטערת מראש על פרץ הזעם אבל – מי שואל אותך, יא חתיכת אידיוט?

למקרה שישנו איזה חוסר הבנה, אסביר למה זה כל כך מכעיס אותי. המשפט הזה של ריטר (איך לעזאזל קוראים לו? מעולם לא טרחתי להפנים) מסכם פחות או יותר את יחסי הכוחות הבסיסיים בין נשים וגברים עד היום, או אולי במיוחד היום. נשים בעולם המערבי חופשיות לעשות הרבה, לא הכל, אבל הרבה יותר ממה שיכלו בעבר. ועם זאת, יום אחר יום אני רואה סביבי בחורות אינטליגנטיות וחזקות שמוותרות על הבחירות שלהן רק בגלל שאיזה דוש (שלרוב אפילו לא מגיע לו להיות מכונה "גבר") רמז להן שאולי, מי יודע, אם הוא לא ימצא משהו יותר טוב, הוא יסכים לקבל אותן לתוך חייו. עבודת חלומותייך ביפן או האפשרות שאולי הבחור הזה יתאהב בה בעוד שבוע. הוא בכלל יודע מה זה אומר? קשה לי להאמין. ולכן – כל הכבוד לך שושנה על שעשית את הבחירה הנכונה ביותר בחייך והחלטת לוותר על קשר זוגי שכנראה לא ישרוד יותר מחצי שנה, או אולי יאמלל אותך עד שארית הימים, למען משהו שאת באמת, בתור בן אדם עצמאי, רוצה לעשות. כפיים לנצח!!!

לצערי אי אפשר להגיד את אותו הדבר על מארני. כלומר, אין לדעת, כי למעשה אנחנו לא יודעים מה קרה בסופו של דבר לדזי, שנעלם מהופעתם המשותפת לאחר שריי (כפרה עליו) אמר לו שהוא הדוש הגדול ביותר ביקום (מדויק) ושהוא שונא אותו. מי יודע, אולי הוא באמת נדרס ומת. אפשר רק לקוות. אבל למרות שאנחנו לא יודעים מה בסוף קרה בין מארני ודזי, קשה לי שלא להיות בכל זאת גאה במארני על כך שעלתה על הבמה ההיא והופיעה לבד. האם זהו השלב הראשון בהפנמתה של מארני שהיא don't need no man? נאלץ לחכות עד העונה הבאה בשביל לגלות.

ואחרונה חביבה, ג'סה, שהחליטה שהיא רוצה להיות מטפלת. מצד אחד, נראה שזהו המהלך ההגיוני ביותר עבור הדמות שלה, מסיבות ברורות – עד עכשיו היא הייתה המטופלת והגיע הזמן שהתפקידים יתחלפו. אולי זה אותו צעד שדיברה עליו דמותה של קתרין האן אי שם בעונה הראשונה, כשאמרה לג'סה שמסתתרת בה מישהי שעלולה להיות שונה מאוד מאיך שהיא מציגה ורואה את עצמה. ומצד שני, ההחלטה הזו נראית לי די פזיזה ואני לא בטוחה שהיא בעצמה בריאה מספיק בשביל לעשות אותה, או שהיא עושה אותה מהמניעים הנכונים. בינתיים, אני עדיין רואה בג'סה דמות שבקושי מסוגת לטפל בעצמה, שלא לדבר על אנשים אחרים. כאמור, נראה מה תביא העונה הבאה.

וכך, חברים, הגענו לסיומה של העונה הרביעית של "בנות". עדיין לא גיבשתי דעה סופית עליה וגם קרוב לודאי שלא אטרח לצפות בה שוב על מנת לעשות זאת. מה שבטוח, הסדרה כיום מאוד שונה ממה שהיא הייתה בעונתה הראשונה. היא התבגרה, אבל כנראה שאנחנו התבגרנו מהר יותר. אולי בגלל זה הצפייה בעונותיה החדשות קשה הרבה יותר משהייתה פעם – סדרה שבעבר ראינו בה את עצמנו הפכה למעין טינאייג'רית שמתסכלת אותנו בהתנהגותה המטופשת. ככה זה מרגיש כשמזדקנים? יש לכם שנה לעשות החלטות שגויות בשביל להוכיח ש"בנות" היא עדיין הסדרה בשבילכם. בהצלחה!

תגיות:
© עידו ישעיהו