בנות 4.06: קלוז אפ

פורסם ע"י ‏נטליה ירמין‏
בתאריך 28/02/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "בנות" עונה 4 פרק 6

טוב, הפעם אין לי הקדמות. יש לי רק שאלה אחת מרכזית בנוגע לפרק השישי של "בנות", והיא: למה, למען השם, ביליתי חצי מהפרק בצפיה באדם והקורבן התורן רבים ומשלימים? באמת יש לכם כל כך מעט חומר בשביל פרקים חדשים שזה מה שאתם מאלצים אותי להתמודד איתו? או שאולי החוזה של דרייבר לא הגיע לקצו עדיין? האם אמור לי להיות אכפת מהדמות שלו וממערכת היחסים החדשה והמשעממת הזו? האם למישהו מכם/ן אכפת?

אבל אתם יודעים מה, בעצם, בואו נגיד כמה מילים על קו העלילה הזה. הרי גם ככה ביזבזנו עליו יותר מדי זמן, אז מה זה עוד כמה דקות? אדם עובר לגור בלופט המעוצב למשעי של חברתו החדשה, בריטה פרי. מימי רוז הווארד. רק בשביל לגלות שהיא לא פשוט תסכים לעשות כל דבר שהוא מציע, שזה עוד בקטנה, אבל גם שהיא עשתה הפלה (או כמה) בלי לספר לו ולהתייעץ איתו. עניין ההפלות הוא דווקא נושא די מעניין לדיון, אבל אני הרגשתי שלמרות הפוטנציאל שהיה טמון בסוגיה הזו, היה איזשהו כשל במהלך הפרק בלדון באמת בעיקר.

במקום זאת הם בחרו להתרכז בנגזרת של הסיטואציה – אבדן האמון של אדם במימי רוז – שזה גם חשוב, אבל גם בזה הם איכשהו פספסו. עובדה שבסוף הם נשארים ביחד אחרי הכל. קראו לי קיצונית, אבל איך לכל הרוחות ממשיכים במערכת יחסים שאמורה להתפתח למשהו אחרי שקר כל כך גדול? הרי לא מדובר בסטוץ בין שני אנשים שאין להם שום עתיד אחד עם השניה, אלא אנשים שצריכים לסמוך זה על זו. אפילו לא מדובר בלהפוך את ההפלה להחלטה משותפת. היא לא צריכה להיות כזו. אלא פשוט להיות שם אחד בשביל השניה. אם זה לא משהו שכלול במערכת יחסים, מה הטעם שלה בכלל? מצד שני, אם העובדה שהם נשארים ביחד משמעה שאדם לא יתקרב להאנה בזמן הקרוב אז by all means, תמשיכו עם פוביות האינטימיות שלכם כאוות נפשכם.

ואם כבר מדברים על האנה, בואו נדבר קצת על המהפך שהיא עברה בפרק האחרון. בעזרתו של פסיכולוג שיכולותיו המקצועיות מוטלות בספק (למה היא עדיין איתו?) מבינה האנה, הבן אדם הכי אגואיסט שאנחנו מכירים, שהיא "רוצה" ו"צריכה" ו"נועדה" להיות מורה, כי היא "אוהבת" לעזור לאנשים. אני כולי בעד לנסות דברים חדשים, אחרי הכל, אחרת איך תדעו אם אתם באמת שונאים משהו או רק חושבים שאתם שונאים אותו. ובכל זאת, הידיעה שגם הניסיון הזה כנראה יסתיים בכישלון אינה קלה. והידיעה הזו נובעת מכך שהפרק דווקא תיאר באופן די מדויק את החוויה של להכריח את עצמך להאמין במשהו רק משום שאתה רוצה כל כך להאמין. בכל דבר שהוא. להאמין שמצאת סוף סוף את מה שחיפשת, כשאתה יודע עמוק בפנים שזה לא מה שחיפשת. חוויה מוכרת.

ואם שופטים לפי קו העלילה של מארני (אם אפשר לקרוא לו כך), נראה שהקונספט של אמונה בשקרים היא משהו שטמוע בכל הפרק. עכשיו כשיש לה את דזי, מארני מגלה שמסתבר שהכל לא טוב ויפה כמו שהיא חשבה שיהיה. Color me shocked. אולי בגלל שהחבר המטונף שלה תמיד היה הדוש הגדול ביקום? ברצינות, כמה מחלות בטח יש לו? בשיחה שמקיימות ארבעת הבנות (ואלייז'ה) מכריזה מארני שאולי היא פשוט לא בן אדם שיכול לנהל מערכת יחסים. שמתם לב איך זו טענה שחוזרת על עצמה די הרבה אצל נשים באופן כללי? כשברוב המקרים זה פשוט כי הן מנהלות את מערכות היחסים הללו עם סוג של ילדים-גברים שכנראה לא צריכים להתרבות לעולם? כן, מארני, יש לך בעיה. זה לא שאת כשל במערכות יחסים, אלא שעדיין לא מצאת את זו שמתאימה לך. ובנימה זו, אנא המשיכי הלאה. באמת שאני כבר לא יכולה להסתכל על דזי בלי להקיא קצת בפה.

שושנה, לעומת זאת, יודעת איך לבחור אותם. היי ג'ייסון ריטר, תבוא כל יום. ברצינות, פשוט תישאר ב"בנות" כמה שיותר זמן. נראה שמישהו שם הקשיב לכל התלונות על מה שעשו עם דמותה של שושנה, ויש סיכוי טוב שהסצנה בינה לבין ג'ייסון ריטר הייתה שתי הדקות הכי מהנות בכל הפרק. שושנה חוזרת ומזכירה לנו שמבין הבנות, היא היחידה שאינה מזייפת ובאמת מתמסרת למוזרות שלה, אפילו אם זה אומר להרוס לעצמה לפעמים. ואם כי לא לגמרי התגברתי עדיין על ראיון העבודה ב"אן טיילור", אני מניחה שזה אומר ששושנה היא ה"בת" היחידה בסדרה שיכולה להוות מודל לחיקוי.

ואם כבר במודלים לחיקוי עסקינן, נכון שריי הוא פשוט הבן אדם שהייתם רוצים להיות? חוץ מכל המרמור? ריי הוא בדיוק מה שהאנה מנסה לעשות, ולדעתי אפילו מהווה מעין תמונת מראה של הדמות שלה. הוא לא מחליט החלטות גדולות ומשנות חיים. הוא מחליט החלטות קטנות אשר מניעות אותו להגיע לדרך הנכונה עבורו. הוא יודע מה בדיוק הוא רוצה לשנות בנקודות ספציפיות ופועל למען מטרות אלה, במקום או לפחות בנוסף ללנסות להבין מה היעוד שלו בחיים.

בדרך מסוימת ריי מייצג את המסר האלמותי האומר שלא היעד הוא מה שחשוב, אלא איך מגיעים אליו. האם בפרק סיום הסדרה נגלה שבסוף ריי הפך לראש עיריית ניו יורק? אולי לא. אולי היא יישאר "רק" מנהל בית קפה או משהו. אבל לפי איך שזה נראה כרגע, לפחות לא נגלה שריי מצא את עצמו בודד ואומלל אחרי שהקשיב יותר מדי לאחרים במקום להקשיב לעצמו. וזה, חברים, מה שאני מאחלת לכל אחת ואחת מהדמויות האחרות בסדרה.

הצטרפו אלי בשבוע הבא לדיון על איך האנה הפכה למורה בלי תעודת הוראה נראית לעין.

תגיות:
© עידו ישעיהו