חסרי בושה 5.02: אני הכבד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 20/01/2015 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

מה חשבתם על "חסרי בושה" עונה 5 פרק 2?

Shameless (US) - 05x02 - I'm The Liver

תגיות:
 • תתש

  זה רק אני, או שהצד הלא האחראי וה-"מכור לכאוס" של פיונה זה התפתחות של העונה הזאת ושל העונה הקודמת? פיונה של עונות 1-3 עשתה שטויות פעם ב.., אבל מה שהולך איתה עכשיו (ומה שהיה בעונה הקודמת) לגמרי לא מתאים לדמות שלה מן העונות הנ"ל.

  • Michael Ginzburg

   מסכים, פיונה פחות מעניינת אותי, הכותבים לא יודעים מה לעשות איתה.

  • לא מסכימה בכלל.
   ראשית כל ניסיון לקחת דמות ולפשט אותה למוטיב בודד (רע, טוב, מסוכן, אחראי) חוטא למציאות. אנשים הם דבר מורכב- יש להם רצונות, וחולשות ויתרונות וחסרונות שלפעמים סותרים זה את זה. וכך גם דמות טובה צריכה להיות- ופיונה לא שונה מכך. היא לא דבר אחד, היא אדם מורכב.
   אבל בנוסף לזה, הצד הדומיננטי בה הוא הצד האחראי ואוהב את המשפחה, הצד ששם את המשפחה שלה מעל להכל- והתכונות האלה לא נעלמו בעונה 4. וזה שהבוס שלה החליט שהיא "כאוס" או מסוכנת או ילדה רעה- זו הדעה שלו. זה לא אומר שהוא צודק בכלל.

   כל מה שקרה לה בעונה 4 זה לא תוצאה שלה שהיא הלכה לחפש ריגושים, אלא שרשרת אירועים חסרת מזל שנפלה אליה, וכמה החלטות לא טובות שהיא נכנעה לחולשות שלה, חולשות שיש לה מעצם היותה אנושית.
   עונה 4 התחילה בכך שהיא עובדת במקום עבודה מכובד, ויוצאת עם מישהו אחראי ומשעמם, כי היא מנסה לכפר על החולשה שלה ל"ילדים רעים ומרגשים". כמו שאנחנו רואים קשה לה באמת להתאהב באותו בוס משעמם, אבל היא מנסה.
   אחיו של הבוס, שהוא מנתאים לפרופיל של הילד הרע והמרגש (פרופיל שהיא נמשכת אליו תמיד- ע"ע ג'ימי-סטיב) מתחיל איתה בצורה בוטה ולאור החולשה שלה לגברים יותר מסעירים היא נכנעת לחולשות שלה ושוכבת איתו. היא לא התחילה איתו- היא לא מחפשת אותו- היא נכנסת לפיתוי שהוא מציג בפניה.
   לאחר מכן- הוא מגיע אליה הבייתה והוא משאיר אצלה בבית את הסמים אחרי שהיא מגרשת אותו. היא לא הלכת לחפש סמים לבד. נכון- זו הייתה טעות לא לזרוק אותם מיד לפח, נכון זו הייתה טעות לעשות את הסמים באופן פתוח לפני הילדים, כך שליאם הגיע אליהם. פיונה בנוסף לכך שהיא כן בחורה אחראית ואכפתית, היא גם בחורה בת 21 שגדלה לתוך מציאות שהיא צריכה לשמש מודל אימהי לחמישה ילדים, בסביבה בה יש אנשים מסוכנים ופיתויים מסוג זה באופן תדיר. לעשות טעויות בתנאים כאלה זה מתבקש.
   כשליאם שואף בטעות את הסם- היא ישר מובילה אותו לבית חולים, גם כהיא יודעת שזה במחיר של הליכה לכלא- כי כאמור הילדים חשובים לה יותר מהכל. היא לשניה לא חושבת על מה זה יכול לעשות לה ואיך זה יהרוס את מה שהיא עבדה כ"כ קשה כדי להשיג (העבודה המכובדת שהיא השיגה).
   אחר כך היא נאלצת להודות באשמה כדי להתחמק מכלא (מה שכמובן נובע מהשכונה הענייה שבה היא חיה, אין לה כסף לשלם לעורך דין שיוציא אותה זכאית ובגלל טעות אחת והסביבה בה היא גדלה, היא חייבת להודות באשמה כדי לא ללכת לכלא). אחרי כך היא מנסה להשיג עבודה- תוך שהיא מקבלת דחיה מכל מקום בגלל העובדה שהיא מורשעת, בנוסף חוטפת ביקורתיות אכזרית מאוד מליפ (שמאוד עצבן אותי) שמנסה למנוע ממנה לראות את ליאם, כאילו טעות אחת מוחקת את כל מה שהיא עשתה עבורם בעבר. ורואים כמה זה הורג אותה- האהבה שלה לילדים עדיין נשארה- והם עדיין הדבר הכי חשוב עבורה.
   אחרי תקופה של תסכול היא באמת עושה את המעשה החסר אחריות היזום הראשון שלה- היא שוברת את העוצר שיש לה והולכת לעשות סמים. זה אקט שנובע מתוך יאוש מכך שהיא מנסה לכפר על מה שהיא עשתה אבל אף אחד לא נותן לה צ'אנס. נכון, זו טעות. אבל זה לא נובע מתוך ניסיון למרוד או להיות ילדה רעה, אלא מתוך יאוש עמוק. גם ממנו היא מתעשתת דיי מהר, מסגירה את עצמה, הולכת לכלא. ואחרי שהיא משחררת הפעם הזאת, היא מוצאת עבודה ושומעת לחוקים בלי לעבור אותם עד שמורידים לה את המוניטור (בעיקר כי הפעם יש לה את התמיכה של ליפ), והיא לוקחת אחריות על מעשיה (השיחה האחרונה שלה עם ליפ בעונה שעברה- כשהיא אומרת שהיא לא יכולה יותר לתלות את הטעויות שלה על פרנק). בכל זה, וכולל הפרקים הנוכחים, הדאגה שלה לאחים שלה לא נעלמה- היא עדיין עושה הכל בשבילם (דואגת לדבי, דואגת לאיאן ולמחלה שלו וכו').
   אני לא יודעת על מה בדיוק אתה מדבר ש"הולך איתה" עכשיו. כי מה שאני רואה זו נערה בת 21 (22?) שמפלרטטת עם בחור שהיא ידידה שלו הרבה זמן ונמשכת אליו (והוא אליה, והוא פנוי. אוי האימה. תברחו על נפשותיכם). אה, כן, היא גם צועקת על זוג לקוחות שעיצבן אותה (ובצדק). בהחלט הבחורה חיה על הקצה. אם זו ההגדרה שלה למישהי שמכורה לכאוס, או ל"ילדה רעה", לא יודעת איך תגדיר מכורים לכאוס באמת.
   מבחינתי עונה 4 הייתה דוגמא נהדרת להצלחה כן להשאיר דמות לגמרי נאמנה לעצמה כדמות, ועדיין להעביר אותה תהליך התדרדרות מעניין, בעיקר כי הציגה מולה פיתויים והיא, מה לעשות, בכל זאת בחורה בת 21 שנכנעת לפיתויים מסוג זה. הצד האכפתי והאחראי שלה עדיין נשאר לאורך כל התהליך הזה.

   • miss bojarsky

    אני לגמרי מסכימה איתך. סה"כ בעונה הקודמת בנו את תהליך ההתדרדרות שלה מאד יפה ועכשיו היא נמצאת במקום שהיא מנסה לתקן ולפעמים זה הולך טוב יותר ולפעמים פחות. כן יש לה קצת נטייה להרס עצמי, במיוחד בנוגע לגברים שהיא נמשכת אליהם, כפי שציינת, אבל זה תמיד היה שם מההתחלה ולא משהו שהגיע משום מקום. הדליק אותה הרי כשהיא גילתה שג'ימי גונב מכוניות למחייתו. באותו האופן הדליק אותה בפרק הנוכחי שהבחור החדש כמעט כיסח לאיש השמן את הצורה בגלל שהוא דיבר אליה לא יפה. הנאום שהוא שפך עליה, לגבי היותה אישה מסוכנת היה בחלקו נכון, היו שם כמה דברים שהיא הייתה צריכה לשמוע. אבל עצבן אותי שהוא כל הזמן התייחס אליה כאל "אישה מהסוג שלך", כאילו שזה באמת כל מה שיש בה ושהיא לא בת אדם שעומדת בפני עצמה עם תכונות שונות וצדדים נוספים. היא לא קריקטורה.
    הייתי קצת מאוכזבת ממנה כשהיא השתוללה שם במועדון וגררה איתה את דבי לתוך זה אבל סלחתי לה כשראיתי בסוף הפרק שהיא מבינה שזו הייתה טעות ושהיא משמשת לדבי מודל לא מוצלח לחיקוי בכך. אני מקווה שהיא תצליח להעלות את עצמה על מסלול טוב יותר ולכוון את דבי לשם גם.

    • מסכימה. אני מרגישה שאותו בוס השליך יותר מעצמו מאשר דיבר עליה. הרי הוא בעצמו נדלק מהקטע שהיא צעקה על הלקוחות- אבל הוא המשיך בקטע יותר קיצוני עם זה שהוא התחיל להרביץ להם. זה היה יותר התסכול שלו מעצמו שהוא הוציא עליה (חוץ מזה שהוא כן חשוף לצד הבייתי שלה, הרי הוא עזר לה להרכיב את הבריכה הזאת- כך שזה לא פייר מצידו מה שאמר לה).
     מבחינתי אבל זה סבבה. כי אני גם ככה לא ממש אהבתי אותו- ואני אשמח אם הסיפור איתו יגמר.

     • Jaguar

      לא מובן לי למה ממשיכים ללהק את השחקן הזה לדמות הגבר הסקסי והשרמנטי.

    • שין-גימל

     אני מסכים שאופן ההתייחסות הזה לא במקום. הוא היה יכול לומר זאת באופן פחות פוגע, אם כי מנקודת המבט שלו זה כנראה מסכם את מה שהוא מרגיש: יש תכונת אופי מסויימת שהיא הרסנית עבורו, וכשהוא מונע מעצמו קטגורית לצאת עם נשים שהוא מזהה בהן את התכונה הזו הוא מגן על עצמו (ועל הילד שלו).

 • שין-גימל

  פרק נהדר.

  העימות עם סמי באמת מוציא משילה צדדים שלא ראינו עד עתה, וזו התפרקות הדרגתית ומעניינת (סמי עצמה עדיין קצת בנאלית). ההתארחות של סבטלנה בעלילות של קו-וי ודבי הוסיפה להם פלפל נדרש.

  את הבדיחה של ארוחת הערב של האיברים היה אפשר לראות מקילומטרים, אבל חוץ מזה אהבתי מאוד את פרנק הפרק – פרץ האידיאליזם שלו הפרק היה מפתיע במיוחד דווקא כי פרנק הוא בדרך כלל לא זה שיגיד לא לכסף, וגם בגלל שהפעם הפרק גם בחר להצדיק אותו.

  אני חושב שפיונה חיה כרגע חיים של קצוות, בוודאי שהכלא ומאסר הבית יצרו אצלה רעב להשתחרר קצת. ללא קשר להאם זה קונסיסטנטי עם הדמות שלה או לא, השאלה המעניינת כאן היא איך היא הולכת לצאת מהמעגל הזה.

  עלילת העבודה למהגרים של ליפ מסקרנת, אם כי עוד לא ברור לאן הם הולכים עם זה. איאן ומיקי לא עבדו לי הפרק, אני לא בטוח שהם יודעים איך להוציא מהסיטואציה של איאן דמות מעניינת.

 • miss bojarsky

  עוד כמה מחשבות על הפרק:
  אני לגמרי עם שילה – סמי לגמרי בלתי נסבלת וחייבת
  ללכת. למה הבלונדיניות בסדרה הזו תמיד כל כך מעצבנות? קארן, החברה העשירה
  של פיונה ועכשיו סמי. אני מקווה שהעובדה שמנדי צבעה עכשיו לבלונד לא תהפוך
  גם אותה לכזו.

  מעניין לראות שליפ עובר תהליך מקביל אבל גם הפוך לזה
  שהוא עבר בעונה הקודמת. אז היה קשה לו להסתגל לחיים החדשים בקולג' ואילו
  עכשיו, אחרי שהוא התרגל אליהם וטוב לו שם, קשה לו להסתגל בחזרה לחיים
  בשכונה. אני מקווה בשבילו האמת שהוא לא יסתגל אליהם יותר מדיי, שיהיה לו את
  הדחף להמשיך הלאה.

  אישתו של מיקי ממש מתחבבת עליי, עכשיו כשהיא כבר
  לא המכשול לאהבה שלו ושל איאן. כל האינטראקציה שלה עם קווין ודבי הייתה
  מבדרת ביותר. וי – תגידי תודה, השיער של קוו כבר נראה זוועה, הרבה יותר
  הולם אותו הגלח.
  איאן בדרך להתרסקות, זה לא הולך להיות יפה.

  אהבתי את הנאום של פרנק
  על ההגלייה של העניים לשולי העיר, לרגע שם חשבתי שהוא עומד להגיד משהו
  אנטישמי לגבי היהודים האלה שלוקחים ומתעשרים על חשבון אחרים ואז הוא בעצם
  משווה את העניים למה שקרה ליהודים בגרמניה בנאצית. מהלך יפה של כתיבה.

  • Michael Ginzburg

   וי על התסרוקת של קווין! 🙂

© עידו ישעיהו