בנות 4.03: סופרת

פורסם ע"י ‏נטליה ירמין‏
בתאריך 31/01/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "בנות" עונה 4 פרק 3

שבוע נוסף חלף לו והתקווה שהייתה לי שבוע שעבר לכך שהאנה תיקח את עצמה בידיים פוחתת לה במהירות שיא ובטח תתרסק לקרקע בפרק הבא או מקסימום זה שאחריו. עם זאת, השבוע אני רוצה להתחיל דווקא מסקירה של מעלליהן של הבנות (והבנים) שנותרו בניו יורק, שכן למרות שמצבה של האנה הולך ומתדרדר, גם שאר הדמויות סיפקו לנו כמה רגעים מייאשים השבוע.

הגם שנראה כי מארני נמצאת בהתדרדרות מתמדת בערך מתחילת הסדרה, לפעמים יש לה רגעים של עלייה קלה עד שהיא חוזרת להיות לוזרית עלובה. הפעם מצאנו אותה מקבלת עצות (ועוד) מריי, שאגב, לא המשיך להראות סימנים של השלמה עם היקום כמו שחשבתי בפרק הראשון, אבל אכן עדיין המבוגר האחראי והדמות הכי נורמלית בסדרה. הסצנה בין מארני וריי הייתה כמו לחזור כמה שנים אחורה בזמן לאותם יומיים גורליים שבהם קראתי את "הוא פשוט לא בקטע שלך" וחיי השתנו לגמרי. הנאום של ריי היה בערך הדבר היחידי שכל בחורה בשנות ה-20 שלה חייבת לשמוע ולהפנים. ומארני, אחרי הכרת תודה שלא באה לי בטוב כי (אני לא מאמינה שאני אומרת את זה) לריי מגיע יותר, החליטה לקחת את עצמה בידיים. או לפחות לנסות.

אחרי פגישה עסקית די מביכה עם חברת תקליטים שבה דזי הוכיח שבכל פעם ופעם שהוא מופיע על המסך הוא יכול להשניא את עצמו עלינו עוד יותר (מי היה מאמין שזה אפשרי), מארני מתעמתת איתו ומתעקשת שהם צריכים להיות ביחד. בזמן שישנם חלקים בסדרה שאיתם פחות קל להזדהות, אני מאמינה שרבות מאיתנו היו בסיטואציה דומה לשל מארני, ובדיעבד זוכרות כמה עלוב כל העניין היה ולא מצליחות להבין איך הן נתנו לעצמן להיות במצב הזה כל כך הרבה זמן. העניין הזה של לעזוב מישהו שמשחק איתך הוא כנראה משהו שנלמד עם הזמן (אומרת אני ממרום שנותיי), ומכיוון שהצפייה בסצנות הללו בין מארני ודזי מרגישה כאילו שאנחנו שוב חלק ממערכת היחסים שלהם, אני רק מתפללת בכל פעם שזה ייגמר כבר, בפיצוץ עצום שלא ישאיר מקום לחזור אליו.

במקום אחר, שושנה עוברת את ראיון העבודה הראשון שלה. רבים אמרו את זה ודי בצדק – לא ברור מתי זה קרה, אבל מתישהו שוש הפכה לסוג של דמות מילוי ללא עלילה משלה. ולא סתם דמות מילוי, אלא מוקצנת ומציקה. לא מצחיקה. לא מתוחכמת. למה היא שם בכלל? מתי היא איבדה את טיפת האמינות שהייתה לה איפשהו שם בעונה הראשונה? הפעם היא לקחה את זה עוד יותר רחוק עם להיות jackass גמורה בראיון עבודה ב"אן טיילור", שהלך ממש טוב אגב, פריבילגיה נדירה שאותה היא זרקה לפח מהסיבה היחידה שהיא פשוט מטומטמת. בשלב זה, שושנה הופכת לסיבה ממש ממש טובה להפסיק לצפות בסדרה כולה.

אבל גם לג'סה יש יד בהפיכת "בנות" לסדרה מתישה הרבה יותר ממה שכדאי לה להיות, אפילו שחלק מהדמויות האחרות גם הן מכירות בעובדה הזו. ממש הפיטר פן של הסדרה (כולל חוסר שליטה ילדותית בהפרשות, מסתבר), ג'סה ממשיכה להיאבק בהתבגרות ובהפיכה מטפיל חברתי לבן אדם. רגעים כמו ההתנהגות שלה בפרק האחרון גורמים לי להיזכר בשיחה שהייתה לה עם דמותה של קתרין האן אי שם בעונה הראשונה, שאמרה לה שהיא דווקא כן יכולה להיות משהו חוץ מבן אדם הרסני, ושאולי היא אפילו תאהב את זה. כמו עצה טובה שאתם נותנים שוב ושוב לאדם אהוב שמוצא דרך לסרב לה, גם דבריה של קתרין ממשיכים להדהד ולהתגרות בנו בכל פעם שג'סה מתעקשת לפשל. ואגב, מה עם החברות המוזרה הזו בין ג'סה ואדם? ואם זה הופך ליותר בעתיד, I'm done.

ואחרונה חביבה, האנה (ואלייז'ה, שעדיין באיווה כי אין לו מחויבויות בחיים כנראה). השבוע היא החליטה לצאת עם כל חבריה לסדנת הכתיבה ולחשוף בפניהם מה היא באמת חושבת. זה לא היה נעים בכלל וגם לא הכרחי, וללא ספק משהו שבני אדם בוגרים היו כנראה מתמודדים איתו אחרת, אבל אולי דווקא זו הסיבה שהיה משהו מאוד מספק בלצפות בה יורדת על כולם בעודם פשוט יושבים שם. בין אם השתיקה הרועמת שהגיעה אחרי המונולוג הייתה כי כולם היו בהלם ובין אם לא היה לאף אחד מה להגיד כי מה שהיא אמרה היה נכון (אני בעד להאמין שאופציה ב'), מכאן די אפשר להבין ששהותה של האנה באיווה לא תימשך הרבה זמן. הרי שאין איך לחזור אחורה ממשהו כל כך מביך.

למרות כל זאת, אני חייבת לציין שהפרק as a whole היה די מהנה (מוזר, איך הדברים האלה עובדים). אין ספק ש"בנות" מעולם לא חזרה להיות אותו משב רוח רענן שהיא הייתה בעונה הראשונה, אבל בואו נודה בעובדה המדכאת שגם אנחנו כבר לא אותם צופים עם עיניים נוצצות, שאי שם ב-2012 חשבו שהחיים הם מסיבה פרועה ואינסופית בבושוויק.

תגיות:
© עידו ישעיהו