המלצת היום – רביעי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/01/2015 בקטגוריה ‏כללי

Lost History

מלחמות הסייבר, עשרה דברים שלא ידעת על, ההיסטוריה האבודה, כולנו יחד, ווילפרד, בנות, Looking, חסרי בושה, המירוץ למיליון, בנות המטיפים, VICE, אלמנטרי, הורים במשרה מלאה, נקמה.

שלל מהנכר: עונה שנייה וחדשה של סירנות, הקומדיה החמודה של דניס לירי על צוות הפרמדיקים, נפתחה עם שני פרקים. וגם צדק פרטי, Cockroaches, Marvel's Agent Carter, Marry Me, About A Boy, שני פרקים של מחלקת גנים ונוף, מאסטרשף ג'וניור, The Flash, על טבעי, רקדניות קטנות, קוגר טאון, הוחלפו בלידתן, שקרניות קטנות, Count Arthur Strong, עדות אילמת, Girlfriends' Guide to Divorce, קומה אפס (Ground Floor).

בערוץ 1 ב-21:00, מבט שני: מלחמות הסייבר.
האם מדינת ישראל ערוכה להתגונן מפני מלחמת סייבר של אויביה בכל החזיתות – הצבאיות והאזרחיות? הסטטיסטיקה העולמית מבהילה: 2 מיליון אתרים זדוניים עולים לרשת כל חודש, 60 אלף תוכנות זדוניות נחשפות כל יום ו-500 מיליארד דולר בשנה היא עלות לכלכלת העולם של פשיעת סייבר. ישראל היא אחת המדינות המותקפות ביותר על מערכי המחשוב שלה, האם היא יכולה להגן על עצמה מהתקפות קיברנטיות? הדעה הרווחת כיום היא כי מלחמת סייבר היא האיום העיקרי היום על ישראל, יותר מהחיזבאללה. מערכי המחשב של ישראל הם כיום מטרה מועדפת. זו מציאות חדשה ומבהילה, מפני שהתקפות סייבר הן ערמומיות וקשות ביותר לעצירה. אם בעבר ההגנה הטובה ביותר הייתה התקפה, היום ההגנה הטובה ביותר היא הגנה. בהשראת תסכית הרדיו המפורסם "מלחמת העולמות" של אורסון וולס, יצרו הבמאי איל תבור והעורך רועי בן עמי סדרה של ידיעות חדשותיות דמיוניות איומות ונוראות, שעלולות להתרחש בישראל. מהדורת חדשות הרדיו, המוגשת בקולה של המגישה הוותיקה ריבי גדות, נוצרה מתוך תחקיר מעמיק על איומי הסייבר הרבים שאיתם מתמודדים מדינת ישראל ואזרחיה.

עוד ב"מבט שני", לכבוד יום השואה הבינ"ל תשודר כתבה על האסירים היהודים ב…אינדונזיה שסיפורם בצל השואה לא סופר. איבון אפרתי תביא את סיפורם של מי שהיו ילדים במחנות הריכוז באינדונזיה, תחת השבי היפני, במלחמת העולם השנייה. אינדונזיה הייתה קולוניה הולנדית בראשית המלחמה. עם כיבושה בידי היפנים, בחסות הנאצים, הוכנסו היהודים למחנות ריכוז. הם עבדו בפרך והורעבו. שחרורם התאפשר עם הטלת פצצות האטום על הירושימה ונגסקי, שהביאו גם לסופה של הקהילה היהודית האינדונזית. סיפור הקהילה יסופר מנקודת מבטם של הילדים ששוחררו והגיעו ארצה, וכן פרופ' שלמה שיבולת, עודד כהן ועוד.

בערוץ ההיסטוריה ב-21:20, עשרה דברים שלא ידעתם על.
הנרי רולינס, מוזיקאי פאנק, משורר, אינטלקטואל, אמן ספוקן וורד וחובב היסטוריה מושבע, חוזר להגיש את העונה השלישית של הסדרה, במסגרתה נחשפות תגליות חדשות ועובדות שרק מתי-מעט היו מודעים לקיומן – אודות הדמויות, האתרים התקופות והאתרים הבולטים בהיסטוריה האמריקנית. בין הסוגיות הנחקרות בעונה השלישית: הסיפור האמיתי מאחורי יצירת הדגל האמריקני, המאבק הפוליטי החשאי למען זכויות השחורים במאה ה-20, שיתוף הפעולה המפתיע בין הממציאים הגאונים ניקולה טסלה ותומס אדיסון, האלימות הקשה ותאוות הבצע בתקופת הבהלה לזהב וגם ההיסטוריה הסודית של המריחואנה בארה"ב.

בערוץ ההיסטוריה ב-22:10, ההיסטוריה האבודה.
מה משותף בין הדגל האמריקני שהונף על חורבות גראונד זירו לאחר מתקפת הטרור ב-11/09/2001, צילומים מקוריים שתיעדו את הנחיתה על הירח, המכונה המעופפת שהמציאו האחים רייט, מיכל ובו חלק ממוחו של נשיא ארה"ב ג'ון פ. קנדי והכובע שחבשה ג'קי קנדי ביום בו התנקשו בבעלה? התשובה: כל הפריטים ההיסטוריים הללו אבדו. המגיש בראד מלצר (המוכר מהסדרה "היסטוריה מוצפנת") יוצא למסע חיפוש נרחב בעקבות אותם אוצרות, במטרה לאתרם ולהשיבם לבעליהם החוקיים: הציבור האמריקני. רבים מאותם פריטים בעלי חשיבות היסטורית נמכרים כיום בשווקי פשפשים, נסחרים בשוק השחור הלא-חוקי, או מעלים אבק בעליות גג או מרתפים שכוחי-אל. מדי פרק, יוצגו תעלומות חדשות לגבי אותם פריטים אבודים, לצד סיפורים אופטימיים שבהם הצליחו אמריקניים לאתר כמה מהם.

ולא לשכוח:
להיות או למות בנשיונל ג'יאוגרפיק ב-20:00.
המירוץ למיליון בערוץ 2 ב-21:00.
המקור בערוץ 10 ב-21:00.
הורים במשרה מלאה 6 בכן דרמה ב-21:15.
נקמה 4 בחם 3 ב-21:30.
VICE 2 בערוץ 1 ב-22:00. פרק 9: תחקיר VICE מתמקד בחומר שבו נעשה שימוש על מנת לעצור את זיהום הנפט החמור במפרץ מקסיקו, כתוצאה מקידוח כושל ב-2010. החומר שהיה אמור לצמצם את הזיהום, יצר אפקט הפוך וגרם למחלות בקרב האנשים שעובדים באזור ופגע באופן קטלני בתעשיית פירות הים. כתבה נוספת עוסקת בדרך בה הממשל האמריקני רואה את תימן בתור איום הטרור הגדול הבא, ומתמקד בקבוצת טרור צבאית בצפון המדינה הממומנת ע"י איראן.
בנות המטיפים בלייפטיים ב-22:00.
כולנו יחד בכן או ב-22:00.
חסרי בושה 5 בחם 3 ב-22:15.
בנות 4 בכן או ב-22:30.
אלמנטרי 3 בכן פעולה ב-22:45.
Looking 2 בכן או ב-23:00.
ווילפרד 4 בכן או ב-23:30.

יש לכם המלצות משל עצמכם? אז תמליצו.

© עידו ישעיהו