המלצת היום – שלישי, יום השואה הבינלאומי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 27/01/2015 בקטגוריה ‏כללי

יום השואה הבינלאומי עם ירד הלילה, ליל הפתאים והיינריך הימלר אדם הגון, וגם לחיות את הרגע, ממלכה, מזכירת המדינה, זרה, הכוכב הבא, מחשבות פליליות, עד עצם היום הזה, רקדניות קטנות. שלל מהנכר: Catastrophe, The Fosters, Chasing Life ברודצ'רץ', הרווק, המתמחה, State of Affairs, סליפי הולו, Gotham, ג'יין הבתולה, The Originals, Strange Empire.

בערוץ 1 ב-21:00, הסיפור האמיתי: ליל הפתאים.
סיפורה של המחתרת היהודית באלג'יר, 1940-1942. סיפורם של כ-400 יהודים שפעלו במלחמת העולם השנייה במחתרת לסייע לכוחות בעלות הברית לכבוש את העיר אלג'יר, בירת אלג'יריה, מידי הצבא הפרו נאצי . בליל השמונה בנובמבר 1942 הצליחה המחתרת היהודית בעזרת מספר קצינים צרפתים קתוליים, במבצע מזהיר, לעצור בבתיהם את ראשי ממשל וישי הפשיסטיים ולמסור את מפתחות העיר אלג'יר לכוחות בעלות הברית שנחתו באותו הלילה בחופי העיר. המבצע שלא סופר עד כה, משלב התמודדות עם איום קיומי מול צבא וישי הפרו נאצי (20,000 חייל), עם תעוזה,חוצפה, יצירתיות, עורמה, שלומיאליות ואמונה. במאי: רמי קמחי.

בלוויין,
בכן תעו ב-21:00, היינריך הימלר: אדם הגון.
הסרט התיעודי הטוב ביותר – פסטיבל ירושלים 2014. ב-6 במאי 1945 השתלטו חיילי צבא ארה"ב על ביתה הפרטי של משפחת הימלר בגרמניה. במהלך שהותם מצאו החיילים האמריקנים מאות מכתבים יומנים ותצלומים אישיים, שבניגוד להוראות לא נמסרו לשלטונות הצבא. הסרט מבוסס על מסמכים אישיים אלו. באמצעות פירוק קולנועי של ביוגרפיה, היסטוריה ומוסר, מאפשר "אדם הגון" חשיפה ייחודית ולעתים מטרידה אל מסתורי מוחו ותולדות חייו של אדריכל הפתרון הסופי, מפקד האס.אס., היינריך הימלר. זהו דיוקן ייחודי של אחת הדמויות הבולטות והאכזריות ביותר של הרייך השלישי. חומרי הארכיון הנדירים מרכיבים סרט העוסק במגלומניה של רוצח המונים ובהדחקה גורפת של חרטה ואשם. תסריט, בימוי והפקה: ונסה לאפּא.

בכבלים,
בערוץ 8 ב-22:00 ובערוץ 2 ב-23:30, ירד הלילה.
קופרודוקציה ישראלית-בריטית, שזכתה בפרס ציון לשבח בפסטיבל הקולנוע האחרון בירושלים, ומשודרת במקביל ב-20 מדינות ברחבי העולם. חשיפת הפרויקט הגנוז שצולם בתום מלחמת העולם השנייה. עם תום המלחמה היו צלמי הצבא הבריטי הראשונים שנכנסו למחנה הריכוז ברגן-בלזן, ביחד עם חיילי צבאות בעלות הברית, ותיעדו את המראות המזעזעים של הגופות ושל האסירים השדופים. הקולנוען סידני ברנשטיין תכנן להשתמש בחומרים הללו ביחד עם חומרים נוספים שצילמו בעלות הברית, כדי ליצור סרט המעמת את אזרחי גרמניה עם פשעי הרייך השלישי, והקולנוען הנודע אלפרד היצ'קוק גויס למשימה. התמונות הקשות כוננו עדות מזעזעת של זוועות הנאצים, אך עקב שורה של נסיבות, בין השאר נטען כי הסרט עשוי לפגוע בתהליך השיקום של גרמניה שלאחר המלחמה, הפרויקט נגנז. כעת, 70 שנים לאחר מכן, עוקב "ירד הלילה" אחר סיפורו של הסרט ההוא. דרך חומרי ארכיון מרתקים ועדויות מניצולים ומשחררים כאחד, מגולל הסרט התיעודי שלפנינו את המאמצים שנעשו כדי לתעד את המציאות הבלתי נתפסת שמולה ניצבו בעלות הברית בעת שחרור המחנות.

סרטים

בלוויין,
בכן 3 ב-22:00, לחיות את הרגע.
זוכה פרס המשחק בפסטיבל סאנדנס; מועמד לפרסי התסריט והשחקנית בפרסי הקולנוע האמריקאי העצמאי; אחד מעשרת סרטי השנה של ה-NBR. דרמת נעורים רומנטית רגישה ובוגרת בכיכובם של שניים מהשחקנים העולים בהוליווד – מיילס טלר ("וויפלאש") ושיילין וודלי ("אשמת הכוכבים"). הוא מגלם נער פרוע וחובב מסיבות המנסה לשרוד בשלום את שנתו האחרונה בתיכון. היא ההפך הגמור – נערה שקטה, חנונית ולא הכי פופולרית, שלעולם לא תסתבך בצרות. על אף ההבדלים המהותיים ביניהם הם מתחברים, בהתחלה כמשהו חד פעמי ומקרי, תחת השפעת אלכוהול ונסיונות שלו להתגבר על פרידה כואבת, אך בהדרגה נרקם בין שני ההפכים קשר מרפא ומרגש שיעזור לשניהם להתמודד לראשונה עם משפחותיהם ועם הפחדים והחששות המלווים את ההתבגרות. גם עם ברי לארסון ("בית זמני"), קייל צ'נדלר ("אורות ליל שישי").

ולא לשכוח:
הכוכב הבא בערוץ 2 ב-21:00.
מזכירת המדינה בכן דרמה ב-21:15.
ממלכה בחם 3 ב-21:30.
זרה בכן דרמה ב-22:00.
רקדניות קטנות 4 בלייפטיים ב-22:00.
מחשבות פליליות 10 בכן פעולה ב-22:05.

יש לכם המלצות משל עצמכם? אז תמליצו.

© עידו ישעיהו