אימה אמריקאית 4.11: חשיבה קסומה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 15/01/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימה אמריקאית: פריק שואו" פרק 11

American Horror Story - 04x11 - Magical Thinking

שלושה פרקים אחרונים של אימה אמריקאית. הזמן לראות איך כל הקצוות המסובכים נסגרים ו… לא, בעצם חשבנו על זה ומסתבר שזה בדיוק הזמן להכניס דמות חדשה לעלילה שלנו. ולא סתם דמות, דמות שמצד אחד היא קלישאת אימה אחת גדולה מתובלת בטירוף (הוא מדבר עם הבובה הקריפית שלו! הוא רצח את אישתו והמאהבת שלה! מ-ס-י-בה!) ומצד שני מדברת על פצע מדמם אמריקאי – חיילים שחוזרים מהמלחמה ולא מרגישים את המקום שלהם. וכך, אחרי תשע עונות שבהן הצליח להמאיס את עצמו בסופו של דבר, ניל פטריק האריס מצא בית טלוויזיוני חם ואוהב ב"אימה אמריקאית".

לפני זה, כמה קצוות סגורים: ספנסר משכנע את ג'ימי למכור את ידו השמאלית וחותך את… תדהמה! שתי ידיו! זה היה ממש מרגש אם לא היינו רואים את זה קורה כבר בפרק הקודם. ספנסר נעלם עם הידיים, אז דל ואשת האמזונה מחליטים לשחרר את ג'ימי מהכלא.

בינתיים, התאומות החליטו להיות חברות-הכי-טובות עכשיו והן לא צריכות בכלל את היומנים שלהם, אבל הן כן צריכות איזה גבר סקסי שייכנס להן לחיים ולאזורים המוצנעים שלהן וכאן נכנס האריס לתמונה: ספק-סוכן-מכירות ספק-קוסם ספק-רואה-חשבון אבל במאה אחוזים בחור שמלווה במוזיקה מטרידה, שאם רק יצליח להפסיק לדבר עם הבובה המפחידה שלו לשלוש שניות הוא יגשים את משאלותיהן. ספוילר: הוא מפסיק, אנחנו רואים את התחת שלו ואת התגובות המקבילות של התאומות לריגוש המיני שלהן.

עם כמה שאני שונא סצנות מין ומרגיש שהן מיותרות, "אימה אמריקאית" תמיד מוצאת דרכים נכונות לשלב אותן. זה אומנם לא בדיוק איקוני כמו "חיבוק חם ורטוב" מהעונה השנייה, אבל היה משהו כמעט יפה בסצנה הזאת ועדיין צריך לזכור ש"כמעט יפה" ו"אימה אמריקאית" לא באים הרבה ביחד. לעומת זאת, "מטריד לחלוטין" ו"אימה אמריקאית" כן הולכים יחד, והפריים שבו האריס במדי חייל ובובה מטרידה מסתכל על אשתו והמאהבת שלה שוכבים נחקק בזכרוני טוב טוב.

בכלל, אם זה לא ברור, הדמות של האריס, כולל השילוב והביצוע שלה, הכל נהדר. פשוט מרחפת מעל כל זה התחושה המאיימת של סוף העונה המסתיים. אם הוא רק היה מגיע כמה פרקים קודם לכן הייתי יותר… שליו עם כניסתו. האריס היה כל כך נהדר שבקושי שמתי לב ששכחו את דנדי עד שהוא צץ על המסך לקראת סוף הפרק עם התוכנית הזדונית הלא-מאוד-ברורה שלו. אבל חמש השניות שבהן הוא מתרגש לשמוע איך בדיוק אשת האריס ומאהבתה מתו הזכירו למה הוא נחוץ. גם דזרי ו… (אנחה לא מרוצה) פאקינג אמה רוברטס נזכרו להגיע רק בסוף הפרק, ובקושי שמתי לב להיעדרות של כל הדמויות האלה. הסיפור של האריס היה פשוט מספיק מרתק.

דל בינתיים מצליח לשחרר את ג'ימי, גם אם הוא הורג כמה שוטרים בדרך, אלזה אורזת למשך תקופת-זמן-לא-מוגדרת ומוכרת את הקרקס לדמות של האריס כי אל תשאלו שאלות לא תשמעו הסברים מטורפים של "אימה אמריקאית", ואז דל מת.

אה, כן, הורגים את דל. זה כנראה הצדיק סוף דרמטי במיוחד אבל בתור דמות שהיו לה סצנות מוצלחות יותר ופחות, בעיקר שמחתי שנראה שיש איזה קו עלילה באופק. אולי גם יגיע איזה סיום מספק לעונה הזאת. לו יהי.

הערות לסיום:
* הבובה מגולמת בצורה נפלאת על ידי ג'יימי ברואר (שהופיעה גם בעונה השלישית והראשונה, והיא נהדרת ככל שנותנים לה להוציא את הביצ'יות שלה כמה שיותר) אבל משאירה כל כך הרבה שאלות: האם מדובר כאן בצ'אקי שרק האריס יכול לראות? האם כשהוא מדובב אותה זה בקול של ג'יימי או שככה זה רק בראש שלו ושל הקהל? האם הוא קנה אותה ב"חנות הבובות המפחידות בע"מ"? התשובות: אולי בעונה הבאה, עכשיו שגילינו שיש קשרים בין עונות.

* קצת גילגלתי עיניים כאשר השוטרים נותנים לדארלינג ללכת לבית חולים בלי ליווי משטרתי, אבל בסוף הכל הסתדר איכשהו לטובתם אז לא משנה. כלומר, חוץ מהעובדה שהרגו שני שוטרים והכל.
* "תהפכו את המחנה!" צועק השוטר הראשי (באנגלית השתמשו ב-Trash). שוט לאחר מכן: המחנה עומד יציב. נו שיהיה, "אימה אמריקאית".
* זוכרים שהיו שירים וליצנים בעונה הזאת?

© עידו ישעיהו