הפלאש 1.08: הפלאש נגד החץ + החץ 3.08: האמיצים והנועזים

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 06/12/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הפלאש" עונה 1 פרק 8\"החץ" עונה 3 פרק 8

"העיקר שלא השתמשנו בשם אידיוטי כמו Dawn of Justice"

"העיקר שלא השתמשנו בשם אידיוטי כמו Dawn of Justice"

המשכיות ויקום משותף הם חלק מרכזי בקומיקס גיבורי על. לעתים זה עשוי להעשיר את עולמן של הדמויות, ולעתים זה עלול לכבול את היוצרים בשלשלאות. מפגשים בין גיבורים שונים לא חריגים בז'אנר, בייחוד כשקיימות אין ספור קבוצות (יש דמויות, למשל מרבית חברי האקס-מן, שכמעט ולא פועלות במסגרת עצמאית אלא רק קבוצתית). לכן לראות דמות א' מתארחת בסדרת הסולו של דמות ב' לא נראית כה חריגה כשהם יושבים לשחק פוקר פעם בשבוע.

בסדרות הטלוויזיה המבוססות על הז'אנר זה נושא טרי; עד כה לא היו שתי סדרות של גיבורי על ששודרו בו-זמנית והתקיימו באותו עולם. מרגע הופעתו הראשונה לפני שנה, היה ברור שבארי אלן\הפלאש קשור בדם ל"חץ". בין אם החיבור ביניהם היה מרומז (פליסיטי מזכירה, כבדרך אגב, שבארי שוהה בתרדמת) או יותר מזה (בארי מטקס עצה עם אוליבר, פליסיטי קופצת לבקר בסנטרל סיטי, הנבל קלוק קינג מופיע בשתי הסדרות) הסדרות שמרו את הקשר בחיים, עד הקרוסאובר המצופה והבלתי נמנע.

במהלך ניסיון של הפלאש לעצור את הנבל התורן (שודד בנקים שבאמצעות עיניים אדומות בוהקות הופך אנשים למכונות הרס זועמות), החץ מגיע משום מקום ומציל את חייהם של בארי וג'ו. בארי פוגש את שאר חברי צוות החץ, מינוס רוי, ומתלהב מהאפשרות לשתף פעולה. אוליבר מסרב ומנסה להתמקד בעיסוקיו העצמאיים – חיפוש מקורו של בומרנג קטלני ששימש לרצח אדם בסטארלינג סיטי.

איכשהו אוליבר משתכנע לשתף פעולה, אם יורשה לו לאמן את בארי, עדיין נוב בכל הנוגע לעסק. אוליבר חשב שיהיה מצחיק אם בארי יחטוף שני חיצים בגב מקשתות מכניות שהסתיר במהלך האימון הראשון שלהם (הוא צדק, זה היה משעשע). בארי לא מתלהב מהשיטות האכזריות של החץ, גם בשדה הקרב, בייחוד אחרי שג'ו והאריסון וולס לוחצים עליו לא לקחת דוגמה מרוצח פושעים, אף שכבר אינו עושה זאת (חיצים בברכיים ו\או ככלי עינוי עדיין נחשבים כאמצעים אלימים).

בארי מתעלם מעצותיו של אוליבר והופך לקורבן האחרון של רוי ג'י ביוולו, אע"פ שהשפעת כוחותיו עובדת עליו לאט. בסופו של דבר הוא מאבד שליטה ונכנע לזעמו האצור, פונה נגד כל חבריו. המטען הרגשי עושה את שלו והפלאש מסמן את אדי כמטרה, בדיוק כשהוא מנסה לשכנע את המפקד שלו שהפלאש הוא אויב ציבור וצריך לעצור אותו, בניגוד לדעתה של אייריס. שלא באשמתו, הפלאש מוכיח את דברתו של אדי ומאבד את תמיכתה של אייריס.

העניין האמיתי בסיטואציה המדוברת מגיע כשהחץ נלחם (או חוטף מכות) בפלאש, מצדיק את שם הפרק. תודות למקגאפין, ג'ו ו-וולס מצליחים לשחרר את בארי מההיפנוט והכך חוזר לקדמותו. קפיצה קדימה בזמן, וביוולו מוכנס למתקן הכליאה במעבדות סטאר, מבלי שנראה אותו מובס על המסך; כי למי אכפת אחרי הקרב המגניב בין הפלאש לחץ?!

בסופו של יום, מה עוד היה לנו? דיגל יודע על הכוחות של בארי (משום מה אולי ופליסיטי לא סיפרו לו). צוות הפלאש יודע את זהותו הסודית של החץ (וולס גילה זאת בעצמו, מבלי שנדע כיצד; הצצה לעתיד?) ג'ו והאריסון ריככו את עמדתם כלפי החץ. אוליבר חושד שמשהו לא בסדר עם וולס. הבחורה ההיא שאוליבר הכניס להריון לפני שנים ועזבה את סטארלינג? יש אולי ג'וניור בסנטרל סיטי. האוכל של ביג בלי בורגר שמנוני בכל עיר.

שבוע עבר וצוות החץ ממשיך לחפש אחר הרוצח עם הבומרנג. פשיטה כושלת על בית מסתור מגלה שארגוס מעורבים, וכי הנרצח היה סוכן בארגון. קייטלין וסיסקו מגיעים העירה כדי לעזור לפליסיטי לחקור את דגימת הדנ"א מזירת הרצח של שרה, לבקשתה, ובארי מצטרף זמן קצר לאחר מכן כדי לסייע ללכוד את איש הבומרנג. כמו אוליבר שבוע מוקדם יותר, בארי מציל את חייו במהלך מתקפה של דיגר הארקנס, הרוצח, על ארגוס.

ליילה מתוודה שהארקנס היה חבר ב- Suicide Squadובעקבות משימה כושלת נאלצה להורות על חיסול חברי הקבוצה. הארקנס שרד איכשהו וכעת מבקש לנקום בארגוס ובליילה בפרט. כמובן שזה הופך לעניין אישי עבור דיגל. מפני שהוא תמיד יגן על משפחתו או ינסה להעניש את מי שיפגע בהם. כמו האחראים לרצח אחיו, אותם שכח מיד לאחר שנודע לו עליהם לפני שנה.

הפילוסופיות המנוגדות בין החץ לפלאש הופכות לעניין מרכזי שוב, כשבארי לא מוכן לקבל את האגרסיביות והעינויים של אוליבר. לאחר שהארקנס מגיע אל ליילה ופוצע אותה קשה, ועימותים ביניהם, השניים מגיעים לעמק השווה. אוליבר מתחבר מחדש לאנושיות שלו, תודות לתזכורת מבארי, ולא פוגע בהארקנס כשהנבל נלכד. הטעות שלו, לעומת זאת, היא לכלוא את קפטן בומרנג לצד סלייד על האי. יש דברים שלא צריך ללמוד מהפלאש, אלא אם יש לך את האמצעים המתאימים.

ספיחים: רוי נמצא בסביבה כדי… אין לי מושג. לפחות הוא התחבר עם סיסקו, והייתה סצנה משעשעת במועדון ([סיסקו על ת'יאה] "מי זו?", [פליסיטי ורוי במקביל] "אחותו של אוליבר"\"האקסית שלי".) גם הדמויות הראשיות האחרות (ת'יאה, לורל, קוונטין) מופיעות בפרק רק לשם הפרוטוקול. בארי מקבל ארון זכוכית אישי למען ביקוריו העתידיים. דיגל וליילה מתחתנים בשנית.

לסיכום, הקרוסאובר הגדול הראשון בין "החץ" ו"הפלאש" היה מהנה ומבדר, מספק הן למעריצי הסדרות ולאוהבי הדמויות מהקומיקס (וקומיקס גיבורי על בכלל). עד כה העונה השלישית של "החץ" מאוד תסכלה אותי, ולשמחתי הטים-אפ עם הפלאש הביא הרבה מהקסם שלו לסטארלינג סיטי. נראה את "באטמן נגד סופרמן" מתעלים על זה.

מזכרות מסנטרל סיטי:
– הפעם סיסקו פישל וקייטלין צדקה: רוי ג'י ביוולו הוא שמו האמיתי (והמגוחך) של הנבל Rainbow Raider. במידה ופיספסתם, ראשי התיבות של שמו הם RGB, והשם (כמעט) במלואו מתייחס לצבעי הקשת: Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Indigo, Violet.
– ההתייחסות לצבעים כמייצגי קשת רגשות מגיעה מעולמו של גרין לנטרן: ירוק – כוח רצון, צהוב – פחד, אדום – זעם, כתום – תאוות בצע, כחול – תקווה, סגול – אהבה, אינדיגו – חמלה. בנוסף להם קיימים גם שחור (מוות) ולבן (חיים).
קפטן בומרנג\דיגר הארקנס הוא אחד מאויביו המרכזיים של הפלאש. חוץ מעימותים עם הפלאש, הארקנס הוא אחד החברים המזוהים עם ה-Suicide Squad (השבוע דווח על ליהוק דמותו לסרט של הקבוצה).
– אייריס שואלת את הפלאש לשמו הפרטי והוא עונה: "את מתכוונת לראלף, או משהו?" ציטוט מהראיון של לויס ליין עם סופרמן בסרט הראשון.
– בית המחסה שהפלאש צובע נבנה בחסות "פאלמר טכנולוגיות", לשעבר "קווין אחזקות" והתאגיד שנמצא כעת בבעלות הבוס החדש של פליסיטי, ריי פאלמר.
– "פינת קאנינגהם וסמפיר". דניאל סמפיר הוא צייר שעבד על מספר סדרות של DC, ביניהן Green Arrow. בראיין קאנינגהם עורך חלק ניכר מהסדרות של החברה, ביניהן Green Arrow ו-The Flash. גילוי נאות: את בראיין אני מכיר אישית מעבודתו כעורך במגזין המנוח Wizard, עבור האתר שלו כתבתי לפני מספר שנים.
– מזמן לא ראינו את צוות החץ אוכל בביג בלי בורגר (אולי בגלל הפרידה של דיגל מקרלי? לא בטוח, כי זו רשת ופשוט אפשר ללכת לסניף אחר).
– האקסית של אוליבר נראתה לראשונה ולאחרונה בפלאשבק בעונה השנייה של "החץ" (מסתבר שכבר אז ניחשתי שתופיע ב"פלאש"; Yay, me) ועזבה את סטארלינג סיטי בעידודה הכספי של מוירה. היא אמרה לאוליבר שעברה הפלה, ונראה כי אכן לא עשתה זאת. אישית, אני לא אוהב את הזווית הסבונית הזו וההופעה הקצרה שלה הרגישה מיותרת. אם הילד של אוליבר קווין יגיח מתישהו, אני מקווה שזה יהיה בעתיד הרחוק מאוד. בינתיים אפשר להמר אם מדובר בקונור או רוברט.
– יש טעם להזכיר שוב את רוני?

גלויות מסטארלינג סיטי:
The Brave and the Bold: היו מספר סדרות בשם הזה, כשהראשונה (1955-83) הפכה בנקודה מסוימת לסדרת ציוותים בין גיבורים שונים. בגלל הפופולריות שלו בשנות ה-60, באטמן היה לדמות הקבועה בסדרה ובכל גיליון שיתף פעולה עם דמות אחרת. לפני מספר שנים הייתה לבאטמן סדרה מצוירת בעלת שם וקונספט זהים.
– ניתן להתייחס גם לכותרת הפרק של הפלאש כרפרנס למוסד ותיק בקומיקס גיבורי על: קרבות בין גיבורים. כמובן, בסופו של דבר הם מתגברים על הבעיות ועובדים על הזוגיות, מוצאים אויב שלישי משותף.
– "פינת אינפנטינו ואדאמס": רפרנסים לניל אדאמס הופיעו בעבר, אך נדמה לי שזה איזכור ראשון של קרמיין אינפנטינו (1925-2013), צייר קומיקס ואחד מיוצריו של בארי אלן.
– "הם נמצאים בליגה משלהם."
– קוונטין קורא לבארי "בארט אלן". שניהם קיצורים של ברתולומיאו, ובארט הוא נכדו של בארי.
– "נתחרה עד לשם." בארי (וכל הפלאשים) אוהב להתחרות, בייחוד עם סופרמן.
מערת החץ ומכונית החץ קיימות בקומיקס. מה שמוביל לסיטואציות משעשעות.
– אוליבר מפריע לפליסיטי לעבוד כשהוא מתאמן, לפחות אחת לשבוע בימי רביעי, היום בו משודרת הסדרה.

 • Jakob Jakubowitsch

  איך ווילס גילה על אוליבר? נו כל ילד בן 6 ייכל לנחש את זה
  פליסיטי עובדת עבור החץ
  פליסיטי במקרה באה לעיר עם אוליבר קווין לעיר ובמקרה אוליבר ובארי מיודדים(נפגשים בבית קפה)

  זה רק צירוף מקירם שגם אוליבר וגם החץ מכירים את םליסטי ובאים ביחד לעיר באותו הזמן.

  • היא עבדה כמזכירה של אוליבר קווין ועכשיו כבכירה בחברה של ריי פאלמר. אפשר באותה מידה לחשוד שפאלמר הוא החץ…

   אל תחפש היגיון בסיפורי גיבורי על, ללויס ליין לקחו עשורים עד שגילתה ששותפה הממושקף לעבודה הוא גיבור העל המועדף עליה, שחולק איתו תווי פנים. כולם "בני 6" בעולם הזה, אחרת קייטלין וסיסקו היו מבינים מי זה החץ ולא נראים נדהמים כשוולס חשף זאת.

 • Jakob Jakubowitsch

  עדיין במקרה פליסטי מגיעה לעיר אחרת עם אותו הזמן עם עוד שני אנשים ובמקרה גם החץ הגיע לעיר…

  פאלמר לא הגיע לעיר באותו הזמן מה גם שפליסטי הייתה המזכירה של פאלמר רק בעונה הזאת לא בשנתיים הקודמות.

  • שוב, אתה מחפש פה יותר מדי היגיון. כולם טיפשים ואף אחד לא גילה את הזהות של החץ עד שחשףנאלץ לחשוף אותה בפניהם או שמישהו סיפר להם, כמו לורל (החריגים הם סוכני ארגוס שיודעים כל מה שאוליבר עשה בשמונה השנים האחרונות).

 • הערות מהפרקים הקודמים של "החץ" שלא נסקרו:

  פרק 5:
  Brother Eye היה שסייע ל-OMAC, כשם הפרויקט שריי פאלמר מצא לפני כמה פרקים. גרסה מודרנית של Brother Eye הומצאה ע"י באטמן ומאוחר יותר נעשה בה שימוש לרעה. נכון לעכשיו Brother Eye משמש כישות AI מרושעת בקשת הסיפור "Futures End" שמתרחשת חמש שנים בעתיד.
  מיירון פורסט, שותפו לחדר של קופר, היה המדען שהמציא את Brother Eye במקור.
  – "קופר סלדון" נשמע כמו בדיחה על חשבון דמות מסוימת מסיטקום מצליח.
  – ליילה נמצאת בסנטה פריסקה, אי בדיוני בים הקאריבי.
  – קופר לובש חולצה עליה מצויר סטארו, גזע חוצני מרושע שפועל כישות אחת.
  – מראה גותי הוא לא נדיר, אבל פליסיטי הצעירה דמתה מאוד למוות, אחותו של מורפיאוססנדמן ואחת מה-Endless.
  – הגילוי שפליסיטי היא שחורת שיער במקור מתייחס לבת-דמותה בקומיקס.

  פרק 6:
  – על טד גרנטוויילדקאט כבר כתבתי בעבר. מאחר וזו הפעם השלישית, קופון לגלידה נמצא בתיבת דואר אקראית באזור מגוריכם.
  – אייזק סטנזלר לא מבוסס על דמות מהקומיקס, אלא נקרא על שמה של הבמאית וונדי סטנזלר. היא ביימה מספר פרקים בסדרה, ביניהם "שרה", הפרק השני לעונה.
  – האולם של טד גרנט נמצא ב"פינת התשיעי והאסן". אירווין האסן הוא צייר קומיקס
  ואחד מיוצריו של וויילדקאט.
  ארסנל הוא שם הקוד השני של רוי (הראשון היה ספידי), אותו אימץ לאחר שהפסיק לעבוד עם אוליבר.
  – אוליבר מבטיח לא לזנוח את רוי, בטח לא ברגע קשה כמו שעובר עליו בפרק. בקומיקס אולי אכזב את רוי, כמנטור וכאב מאמץ.
  – חץ כפפת האיגרוף הוא המפורסם – והידוע לשמצה – מבין חיצי התחבולה של החץ הירוק.
  – התיאור של לורל כעורכת דין שרוצה לפעול כויג'ילנטית מחוץ לבית המשפט, זהה לתיאור דמותה של קייט ספנסרמנהאנטר. בסדרה קייט הייתה התובעת המחוזית ונהרגה בסוף העונה השנייה.
  קיופיד היא צעירה מעורערת נפשית שהתאהבה בחץ הירוק, אובססיבית כלפיו ומחקה אותו. ניתן לראות אותה במהלך הפרק ברקע של לפחות שתי סצנות. אנדרו קרייסברג, מיוצרי ומפיקי הסדרה, יצר את דמותה בקומיקס.

  פרק 7:
  – נראה שריי פאלמר נמצא בדרכו להפוך לאטום, לפי עיצוב התלבושתשיריון ושמו של הפרויקט.
  – "חנות הפרחים שרווד": חוץ מהקשר הברור לרובין הוד, זה היה שמה של חנות
  הפרחים
  בבעלות דיינה (לורל), מעליה גרו היא ואוליבר.
  – המוסד הפסיכיאטרי סיינט ווקר הופיע בעבר בסדרה. בקומיקס זהו שמו של החבר הראשון בחיל הלנטרנים הכחולים, שמייצגים את התקווה.
  – מר גרדנר, איתו ריי מנסה לבצע עסקה, קרוי על שמו של כותב הקומיקס גרדנר פוקס, שבין השאר יצר את דמותו של פאלמר.
  – ההאקר שעוזר לקארי קאטר, קירבי בייטס, כפי הנראה נקרא על שם שני יוצרים: ג'ק קירבי וקארי בייטס.
  – "רחוב בארון 15": כפי הנראה רפרנס לכותב הקומיקס מייק בארון.
  – אוליבר וטאטסו מדברים על מעמדם כזריםאאוטסיידרים. בקומיקס טאטסוקאטאנה חברה בקבוצה אאוטסיידרס.
  – דיגל מציין שלפני קיופיד הייתה חברה נשית אחת ב-Suicide Squad, וזה לא הסתיים בטוב. בפרק בו הופיעה הקבוצה לראשונה (והמשימה היחידה בה דיגל לקח חלק), הארלי קווין הופיעה בצלליתה וקולה בלבד.

 • Nachman Ben Harush

  הסצינה עם פיירסטורם היתה אדירה! 🙂

 • בובי

  לפיירסטום יש אמנזיה?

  • Nachman Ben Harush

   לא חושב… למה?

   • בובי

    כי קראתי עליו קצת ולפי מה שהבנתי הוא מורכב מזהות של שני אנשים שהתאחדומתאחדים
    וזה גם לא נראה כאילו הוא זוכר משהו

    • Nachman Ben Harush

     נכון, הוא אמור להיות מורכב משני אנשים.. בקומיקס זה סטודנט ומרצה לפ-יסיקה. פה, אני מניח, ה"חצי השני" יהיה אחד מעובדי "סטאר לאבס" ש"נהרג" גם כן באירוע..
     מי שישחק אותו יהיה ויקטור גרבר, אביה של ג'ניפר גארנר הזכור לטוב ב"זהות בדויה"

© עידו ישעיהו