הפלאש 1.01: עיר של גיבורים

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 09/10/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הפלאש" עונה 1 פרק 1

Soundtrack by Vangelis

Soundtrack by Vangelis

"החץ" היא לכאורה סדרה אפלה וקודרת, שואבת השראה בעיקר מבאטמן ופחות מהחץ הירוק עליו היא מבוססת, אבל בשורה התחתונה זו דרמת פעולה לא מתוחכמת במיוחד וקלילה יותר מכפי שהיא מנסה להצטייר. "הפלאש", האח החדש והטרי, אמור להיות קליל מאחיו הבכור ואף פחות קודר, אם מתעלמים מסיפור הרקע הטראגי של בארי אלן [1]. ונראה שבארי אכן נהנה כשהוא מנסה את כוחותיו במלואם על מסלול ריצה.

[1] כרגע בארי של גרנט גוסטין מזכיר לי את פיטר פארקר יותר מאשר את בארי אלן, גיבור על נוסף שגורר אחריו אווירה מבדרת וכיפית לכאורה, למרות עבר עצוב ואובדן קרובים ואהובים לאורך השנים.

הרעיון שהתאונה שיצרה את הפלאש אחראית גם לקיומם של אנשי על רבים נוספים ברחבי העיר, לקוח הישר ממדריך התסריטאים של "סמולוויל" עונות 1-2. אין בכך מקוריות, אך לא נראה שהיו ליוצרי הסדרה הרבה ברירות למציאת תירוץ להופעתם של גיבורי\נבלי על משום מקום. מצד שני, בקומיקס זה מעולם לא הפריע לכותבים להמציא דמויות חדשות עם סיפורי מקור אינדיבידואלים.

בשונה מגיבורי על טלוויזיוניים אחרים, "הפלאש" פותחת עם מעגל אנשים שמודעים לזהותו הסודית של בארי, ואביו המאמץ מגלה זאת עד הסוף הפרק. לאישה שהוא אוהב בארי ייאלץ לשקר עוד זמן מה, מפני שאייריס צריכה להמשיך ולראות בו את החבר הכי טוב\האח המאומץ החנון, ולא הגיבור שזכה לשרירי בטן תודות למכת ברק.

שתי הערות טכניות בעיקרן:
1. במהלך הקיץ פרק הפיילוט דלף לרשת. אחת ההשערות הייתה שהפרק לא גמור וכי ישפרו את האפקטים הממוחשבים עד השידור. עברו יותר משלושה חודשים, ולצערי לא נעשה כל שינוי בפרק, לכן המכוניות הוירטואליות לא אמינות בחלקן, וסצנת הקרב בין פלאש לקלייד מרדון נראתה רע, ולו לרגע קט.
2. כדי להראות שבארי היה מחונן לפני התאונה, יכולת ניתוח המז"פ שלו מוצגת באמצעות עזרים גרפיים. מאוד "שרלוק". חבל שזה היה חד-פעמי, אע"פ שלא היו לו הזדמנויות נוספות להשתמש ביכולות הקוגניטיביות שלו בהמשך הפרק. מחכה לראות את היכולת הזו חוזרת בפרקים הבאים, בייחוד בשילוב מהירות העל של בארי.

בארי אלן הוא הפלאש העיקרי של שנות ה-50-80 וכיום. לפניו היה ג'יי גאריק בשנות ה-40, אך הוא המשיך להיות פעיל ביקום מקביל ולאחר מכן כפלאש ותיק ומנוסה יותר, ואחד ממייסדי ומנהיגי Justice Society of America, הגרסה הוותיקה יותר של ליגת הצדק. שניים נוספים בתפקיד היו וולי ווסט, אחיינה של אייריס (ר' הסעיף הבא), הסיידקיק של בארי כקיד פלאש ומחליפו לאחר שנהרג ב-1985; ובארט אלן, נכדם של בארי ואייריס, שהגיע כילד מהעתיד ובתחילה פעל תחת השמות אימפולס וקיד פלאש. חוץ מהם, בספיד פורס משתמשים גם אחרים, בין אם גיבורים (ג'וני קוויק) או נבלים (פרופסור זום).
אייריס ווסט היא המושא הרומנטי של בארי.
משפחת ת'ואן קשורה בגורלה של משפחת אלן, וחלק מחבריה פעלו כנבלי על נגד הפלאש.
קלייד מרדון, הנבל התורן, הוא אחיו הפחות מוכר של מארק, מכשף מזג האוויר. בסדרה הם החליפו תפקידים, לכאורה.
קייטלין סנואו הוא שמה האמיתי של הנבלית קילר פרוסט.
סיסקו רמון חבר בליגת הצדק כגיבור העל הצעיר וייב.
– שותפו המנוח של ג'ו ווסט כנראה מבוסס על השוטר הותיק פרדריק צ'ייר.
– קפטן סינג הוא רפרנס לבוס של בארי בקומיקס לתקופה קצרה, דיוויד סינג.
לינדה פארק, כתבת החדשות, היא בת-זוגו של וולי ווסט.
– את אביו של בארי, הנרי, מגלם ג'ון ווסלי שיפ. ב-1990 הוא גילם את התפקיד הראשי בסדרת טלוויזיה המבוססת על דמותו של הפלאש.
קיסטון סיטי היא העיר השכנה לסנטרל סיטי, ועירו של ג'יי גאריק, הפלאש הראשון.
פריס תעופה זו חברה בבעלות משפחתה של קרול פריס, מושא האהבה של האל ג'ורדן\גרין לנטרן.
ג'יטרס היא רשת בתי קפה מקומית בסנטרל סיטי.
– אייריס מכנה את מאיץ החלקיקים "אטום סמאשר". זהו כינוי בו השתמשו שתי דמויות, האחד גיבור העל והשני אויב של פלאש.
– בהריסות מעבדות סטאר נראה כלוב הרוס ועליו השלט "גרוד", שמו של נבל מרכזי של פלאש, גורילה עם אינטליגנציה על-אנושית ויכולות טלפאתיות\טלקינטיות.
– בארי מתרסק אל משאית של "מכבסת גמבי". פול גמבי הוא חייט שמכין ומתקן את תלבושות גלריית הנבלים של הפלאש.
– האריסון וולס וציוותו משתמשים במונח "מטאיומנס", שם כולל לבעלי כוחות על ביקום DC.
– כותרות העיתון מ-2024: מיזוג בין תעשיות וויין לקווין אחזקות, פלאש נעלם במהלך "משבר" (המוות של בארי בסופו של הקרייזיס ב-1985?), שמיים אדומים נעלמו (ייתכן שיש קשר בין שני האירועים האחרונים).

© עידו ישעיהו