אימפריית הטיילת 5.07: ילדה ללא חברים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 25/10/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"אימפריית הטיילת" עונה 5 פרק 7 מציעה לנאקי פתח לגאולה

Boardwalk Empire - 05x07 - Friendless Child Gillian s

ניכר שזה היה הפרק האחד לפני האחרון. אחרי כל עלייתו של נאקי, כעת הגיעה נפילתו. בתווך איבדנו את מיקי דויל, מדהים שזה לא קרה עד עכשיו, ואת ארכימדס, שכל פעם מחדש אני בודק את מקור שמו ובכל פעם שוכח (ארכיטקט עתיק או משהו?). למרות המיתות הפרק היה הרבה פחות אלים מכפי שעשוי היה להיות. כלומר, הוא התחיל בסיקוונס יפה שבו התובע הכללי מכריז כי כל האלימות תיפסק והפושעים יובאו לצדק, על רקע של המעשים הברוטאליים עצמם בשחור לבן, מעין קריצה נוספת לסרטי הגנגסטרים של אז, או אולי להזכיר לנו שכל הידיעות העתיקות האלה בשחור לבן היו פעם אנשים בשר ודם. אבל מעבר לכך חווינו ספירת גופות גבוהה יותר בעבר.

פשוט לא הייתה מלחמה אמיתית. כבר מזמן ביקש נאקי לצאת מהסיפור, בסוף העונה הרביעית ב-1924, וכך הוא גם מתנהג הפעם. גם אם הוא קצר רוח ולא שועה לעצת מרנזנו שאמר לו לנהוג באיטיות שחמטית, בסופו של דבר נאקי נוח להיכנע וזה אכן מה שהוא עושה במהירות, בקלות וללא שום ערובה – העיקר שלא יאבד עוד בן משפחה.

לנוכח התבוסתנות המבורכת של נאקי, מה שבאמת היה מעניין בפרק הוא הדבר שבשלב מוקדם יותר העונה חששתי שאין לו תכלית. בביקורת על הפרק החמישי לעונה כתבתי:

מה שפחות מובן לי, לפחות בינתיים, זה הסיפור של ג'יליאן. מה מעניין בלראות רסיסים של חייה במוסד הסגור? כן זה נורא, כן זה מדכא. מה הלאה? השיחה שלה עם רופאה המסרב להאמין שאי השפיות שלה הייתה זמנית, שהיא מקננת כמו מחלה, אמנם הייתה מטאפורה נאה בערך לכל מה שקורה מסביב, ועמדה גם היא בסימן הפיכחון של הפרק, אבל בסופו של דבר אם לא יקרה עם ג'יליאן משהו קונקרטי בשלושת הפרקים שנותרו, זה בעיקר נראה כמו בזבוז זמן.

אז מה שחשבתי שהוא בזבוז זמן, הפך לדבר הכי יפה בפרק הנוכחי, ולאפשרות לסוף יפהפה לסדרה. כבר בפרקים הקודמים במוסד הייתה לג'יליאן תספורת הקארה הקצרה, ורק עכשיו אנחנו רואים שזו בעצם תמונת מראה לנערה שהיא הייתה אז. גורלה העגום כנערה חרץ את השתלשלות שארית חייה, וסצינת הסיום שבה נאקי קורא את מכתב התחינה שלה הייתה די מדהימה. תחת השם "נלי בליי", הספר שאותו קראה בנעוריה, ג'יליאן פונה אל נאקי כ"שריף אינוך". ג'יליאן הנערה שזורה בג'יליאן המבוגרת, קולותיהן מתערבבים זה בזה, "כל אחד ראוי למחילה", שתיהן מתחננות אליו אבל רק לאחת מהן הוא יכול לעזור. האם בכל זאת יימצא חבר לילדה ללא חברים?

באותה מידה נאקי הצעיר קורא לנאקי המבוגר. הילד המתוק עם הגורל המר שהפך לבחור שאיבד את דרכו ואטם את לבו, שהביא ילדות לזנות ורצח את בניהן. "כל אחד ראוי למחילה", כותבת ג'יליאן לאיש שאמר לבנה רגע לפני שרצח אותו שאינו מחפש מחילה, אבל הוא בעליל כן. עכשיו ניצבת בפניו האפשרות לעשות מעשה טוב שאולי לא יגאל אותו, אבל בהחלט יהיה צעד ראשון ומאוד סמלי בכיוון הנכון.

קטנה:
רק בפרק הנוכחי קלטתי שאת אשתו של נאקי הצעיר מגלמת מאיה קאזאן, שלאחרונה גילמה גם את אשתו מוכת היגון של אוורט, אחד הרופאים ב-"The Knick". שתי סדרות תקופתיות שבהן מגלמת את אשתו-של וסובלת את אותה טרגדיה.

 • ocean

  סיום נפלא ומרגש של הפרק. שוב נפעמת מהליהוקים בסדרה – נאקי הילד והעלם ועכשיו ג'יליאן בגרסת הנערה שממש תפסה את כל הניואנסים הפיזיים ובעיקר הווקליים של המקור.

  תוהה מה יהא על נאקי מבחינה פיננסית והאם תרגיל המניות שלו ישאיר לו מספיק אוויר לנשימה. כמו כן יותר ויותר משתכנעת שג'ו הארפר סתם נועד לתעתע בצופים ולהוציא מנאקי את הרצון המודחק למחילה שוודאי מכרסם בו.

 • Michael Ginzburg

  שוט הסיום היה מרטיט ומרגש. ידעתי שאפשר לסמוך על הכותבים שיצליחו לתת לסיפורה של ג'יליאן אקורד אחד אחרון, כאשר הדהודי האקורד יופיעו בפינאלה המצופה.

 • ארכידונה

  אני עדיין אחוזה בעתה ולא מבינה איך נעלם מעיני המבקר כל מרכז הכובד של העונה לטעמי, המנסה לדחוק הצידה את חשיבותם של הכוח, המעמד והכסף שנאקי העסיק אותנו במשך כל העונות, כאשר חירותו של אדם עומדת על הכף. ולא, אין הכוונה לחירותו של ווילי.

  זה קורה בשלבים הראשונים של העונה, שנבנים מפרק לפרק עד לגילוי האמת הנוראית בסצנה המחרידה בה מתברר כי המוסד בראשות ד"ר קוטון, שם שוהה ג'יליאן בכפייה, דוגל בשיטת ריפוי מנגלה-משהו, באמצעות כריתת איברים מגופם של המטופלים הפסיכוטיים, כשאחת המטופלות רדופת הפרוות חושפת לג'יליאן את בטנה המבותרת.

  אם זה לא מספיק, בסצנה שלאחריה, אנו פוגשים את ג'יליאן מנסה להמתיק את רוע הגזירה כשהיא מנסה למצוא מסילות ללבו של הרופא ולשכנע אותו כי היא נרפאה ממחלתה. אך הרופא ממאן להשתכנע והייאוש שבעיניה מתערבל בפחד הנורא מפני העלול לקרות לה בין כתלי המוסד בטווח המיידי.

  תחינתה של ג'יליאן אל נאקי בפרק הזה היא זעקה מייסרת לב, שחונקת את לבי מזה שבוע במתח משתק ממש מפני העומד לקרות לה.

  יפסיד נאקי את כל הונו ומעמדו ובלבד שימהר להציל אותה מלפיתת המוות של ד"ר קוטון! (היה באמת אדם כזה? שיטת ריפוי כזו?).

  העונה הזו הביאה אותנו אל הרגע הנוראי המייאש הזה שאינו מרפה מהלב.

  האם חלילה וחלילה הושטת העזרה למרגרט היתה רמז מקדים ומבשר רע כי נאקי נשאר נאקי והמיר את כל עברו האנושי במטרות של כוח וכסף ולעולם לא יעשה צעד אם הוא לא מוצא בהם הזדמנות כלכלית?

  בעתה אחזתני.

  (אני קוראת אדוקה ומעריצה של הביקורות באתר, אחרי שידור כל פרק ופרק. הפעם הרגשתי שאני לא יכולה לשתוק יותר).

  • את מוזמנת לא לשתוק ולהגיב תמיד (:

  • אגב, כן, ה"רופא" הזה היה באמת.

© עידו ישעיהו