אימפריית הטיילת 5.06: השטן המוכר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 13/10/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 5 פרק 6

Boardwalk Empire - 05x06 - Devil You Know 02

"הכל היה חלום מההתחלה – אף אחד אף פעם לא היה חופשי"
(צ'וקי)

איזה פרק.
"מעין דרמה שייקספירית. עלייתו ונפילתו של אדם", כך תיאר השחקן פול מוני באוזני אל קאפון את הסרט שהם עובדים עליו.
"והוא חוטף בסוף, נכון?", צוחק קאפון.
"ככה עושים את זה", אומר ג'ורג' ראפט, ההוליוודי הנוסף בחדר.

כל עונה אחרונה בסדרת פשע היא בסימן "נפילתו". יש משהו כזה מסומן, מוסכמה שכזו. "שובר שורות". "המגן". "הסמויה" במידה מסוימת. "הסופרנוס", תלוי את מי שואלים. כך שכאשר "אימפריית הטיילת" באה ומגדירה בפירוש את מה שקורה כאן, היא בעצם אומרת את מה שאנחנו כבר יודעים. אנחנו יודעים שקאפון יובס. אנחנו יודעים שפול מוני יגלם את התפקיד הראשי ב"פני צלקת" ושג'ורג' ראפט יגלם בו את חברו הטוב ושהם ישחזרו בו את טבח ולנטיין של קאפון מ-1929 – מתחזים לאנשי חוק כדי לטבוח ביריביהם.

אנחנו יודעים שנאקי יופשט מכוחו, אם לא ימות. הגזוזטרה בביתו בסוף הפרק, כאשר עמד למעלה והביט על מיקי דויל ויתר האנשים שיילחמו למענו, ללא ספק אמורה הייתה להזכיר לנו את אל פצ'ינו בחידוש מ-1983 ל"פני צלקת" על היציע בביתו, נלחם באמוק, אחד מול המונים, ומכיר להם את החבר הקטן שלו ואת אחיו. גם וולטר ווייט צפה בסרט עם ילדיו כאשר כבר הגיע השלב של "נפילתו", רק ששם לא היה ניואנס.

איש איש והשטן שלו. נאקי הצעיר (שוב השתוממתי חזור ושמום מהחיקוי שמארק פיקרינג עושה לבושמי) אומר לאשתו שהוא יודע בשביל מה הוא עושה את מה שהוא עושה – בשביל המשפחה שלו. אבל בהווה של 1931 הוא שיכור ואין לו מושג מה הטעם בכל הניסיונות להתקדם. ומעשיו רודפים אותו כשם שהוא רדף אחר ג'יליאן הקטנה. "ילדה מטומטמת, למה שתבטחי בי?".

עכשיו כבר קשה לא להאמין באמיתותה של הסברה שהועלתה בתגובות לפרק הקודם – ג'ו הרפר הנער הוא כנראה בובי דרמודי. החיבור שהפרק עושה בין סבתו הצעירה ב-1897 לבינו ב-1931, כולל היציאה הכוללת מאיזון כשמיקי אמר לו "אבא שלך הכיר לי את אמא שלך", יותר מרומזת לכך שזה העניין. אני אמנם לא מת על המקריות שבה ג'ו הגיע לשם, אבל מאוד אוהב את העובדה שבסופה של הסדרה עדיין קיימת בה חוליה של משפחת דרמודי. הקפיצה בזמן הייתה שווה ולו כדי שבובי יהיה בוגר דיו כדי לתרום למהלך העניינים, שטן מוכר שיושב ואורב, אם כי מצד שני התמימות שלו כפעוט גורמת לי לרצות שלא ילכלך גם הוא את ידיו. בהנחה שזה בכלל הוא, כמובן.

לראשונה איבכה מועקה של ממש את קטעי הפלאשבק, כאשר נאקי הצעיר ראה את מי שזה לא היה מציג לקומודור ילדה על מפתן דלת, ובו זמנית מספר לו בעל החנות על הילד שגונב מלקוחותיו – ג'יליאן. לא יכולתי שלא לחשוב עליה שואלת אותו אם הוא זוכר איך נפגשו, שיחה שבסופה הכתה אותו פעם אחר פעם כאחוזת דיבוק – השטן שיצר אותה.

עוד בנוגע לרוע מקנן: לא חשבתי שאיליי ונלסון יסתבכו כל כך מהר וכל כך חזק. המזימה שלהם נוטרלה מהרגע הראשון, שום דבר לא הצליח להוציא אותם מזה. "לא חשבו על התוכנית הזו לעומק", אמר נלסון לפני שנכנסו פנימה, ותוך דקות ספורות התברר עד כמה צדק. לא קיבלנו יותר מדי קלוז'ר בנוגע אליו. הוא פשוט חטף כדור שהעיף רבע מפרצופו בשלב שבו דמותו גם ככה הייתה דהויה מכדי שנבכה את לכתה, אבל לא לפני שוואן אולדן הישן, הדתי המטורף הקיצוני משתי העונות הראשונות, הרים שוב את ראשו. זה היה טאץ' יאה.

לעומת זאת, צ'וקי נשלח יפה יפה אל מותו. בין הרגע שבו דוטר התחננה בפניו שיעזוב כל עוד הוא יכול, ועד לרגע שאשר יגורה בא לו, צ'וקי הכיר את בתו הקטנה, אלתיאה, ריפוי. הוא שמע ממנה שאמה אהבה אותו אבל נאלצה לעזוב. הוא הצליח לפדות שוב את רווחתה מידיו המהודרות והמגעילות של נרסיס. הוא שמע שוב את קולה שהציל אותו לאורך שנים כמו צל של צל של צל של זיכרון, וכשעצם את עיניו הוא התנגן בראשו והציל אותו פעם נוספת גם כאשר נורה למוות. קולו של התקליט המסתובב ללא מוזיקה לאורך הקרדיטים היה בעיניי הסוף הכי יפה של "אימפריית הטיילת" אי פעם.

Boardwalk Empire - 05x06 - Devil You Know 01

 • Michael Ginzburg

  מסכים. כתבו במקום מסוים שהמיתות של ואן הולדן וצ'אקי היו כמו לחזות בטקס אשכבה בעודם בחיים.

 • Gili Akerman

  פרק פנטסטי. לגבי הסופרנוס זה לא ממש נכון מה שכתבת, לא היה שם נפילה של טוני סופרנו.

  • כאמור, תלוי את מי שואלים.

  • Michael Ginzburg

   הייתה גם הייתה. כל המקורבים והבכירים בצוות שלו חוסלו וטוני נגזר עליו פשוט לחכות לחיסול בעצמו, או שמא הוא חוסל ברגע האחרון לפני הקאט טו דה בלאק.

   • Gili Akerman

    זה לא מדויק.
    לא כל המקורבים חוסלו וגם אלה שחוסלו יוחלפו. טוני הצליח לגרום להריגת פיל ולהסכם שלום עם ניו יורק. אקט המפלה של טוני סופרנו לא מומשה בסדרה גם אם הוא כן בדרך למשפט, שכן אנחנו יודעים מניסיון העבר בסדרה ובסרטי מאפיה באופן כללי שניתן לחבל במשפט (ראה משפט ג'וניור).

    • Michael Ginzburg

     אקט המפלה עצמו לא מומש אבל הדרך אליו התהוותה ללא רחמים. אני לא רואה את טוני יוצא בחיים אחרי כל שאירע, בטח במצבו הנוכחי בפינאלה.

 • ocean

  ספוילר

  אני עדיין מקווה שכל הקטע של מי שנראה כמו בנו של ג'ימי דארמודי, כשם שסטורן שיער בפרק הקודם, נועד רק להטעות אותנו מחד ולהקביל לחייו של נאקי מאידך. כמו בסמויה, היכן לוח המשחק נשאר ורק הכלים – מתחלפים. חלק מצליחים, חלק נכשלים, חלק מתים וחלק דוהים ברקע כי הם אף פעם לא ידעו לשחק טוב. הנער הזה מזכיר את נאקי שהתחיל הכי מלמטה שיש אצל הארכי-פושע המקומי. כמו נאקי ניכר שגם לו יש דאדי/מאמי אישיוז שנתנו לו דרייב לנטוש את "תור הזהב לבנים ובנות". תולה את יהבי בכך שהילד הזה יכול היה לגמור את נאקי בקלות לו זו היתה המטרה שלו – הם היו לבד בסמטה חשוכה, נאקי היה חצי מעולף ושיכור על הרצפה והנער סחב ארגז בקבוקים שיכול היה בקלות לרוצץ איזו גולגולת. כאמור, אתאכזב מאד אם יתברר שזהו אכן בובי דארמודי. הכי רחוק שהייתי מוכנה ללכת עם זה = בן ממזר של נאקי, הרי הוא לא טמן את זיינו בצלחת.

  הסצינה שחושפת את ג'יליאן היתה די מכמירת לב. לילדה שנאקי ראה היתה אמא שלפחות דאגה לה הגם שנאלצה לסרסר בה ביודעין. ג'יליאן היתה הומלסית שנאלצה להתחפש לבן כדי שלא יציקו לה. יש לשער שכשהיא הגיעה לפתחו של הקומדור היא חשבה שמזלה סוף סוף שפר עליה. הסצינה הזו רק מדגישה עד כמה סטירת הלחי שהיא קיבלה היתה חזקה וכואבת לאין שיעור מאלה שנתנה לאנס לשלה.

  יאדה על סיום הפרק – לחלוטין מטלטל, הגם אם צפוי מאד. זה היה לגמרי במקום.

 • Saturn

  הפרק הזה מראה שצ'אקי הוא אולי הנפגע העיקרי מקפיצת הזמן והעונה המקוצרת.

  נתחיל בגזרה של ואן-אלדן. מותו לא הזיז לי יותר מדי כי הדמות שלו מתה כבר לפני כמה עונות והוא נשאר צל של עצמו.
  מה שכן הפריע לי זה עוד רגע מטומטם שBE מספקת: אחרי כל העבודה הקשה ש FBI עשה (או איך שלא קוראים לארגון) כדי להרשיע את קאפון, הם פאקינג לא מספקים כסף אמיתי בשביל איליי ו-ואן אלדן לשים בתיק כדי לבסס את הא'-ב' של סיפור הכיסוי שלהם במקרה הכה הגיוני ושסביר שמישהו ירצה להסתכל מה בתוכו? מגוחך.

  ואז כמובן בצורה סופר נוחה הסוכן מקבל את התיק עם המידע שהוא רצה כדי להישאר נכונים היסטורית.

  הסיומת של צ'אקי הייתה מאכזבת והיה קשה לי לקנות את כל הסיטואציה שרקמו שם. צ'אקי ויתר על הנקמה כדי להבטיח את הקריירה של דאוטר ואת מחייתה של הילדה הקטנה.
  קודם כל, אני בספק שאיכות חיי הילדה הייתה נפגעת כך או כך. בכל מקרה היא הייתה מטופלת.

  שנית, מה נארסיס כזה שולט בכל ארה"ב שאף מקום לא ישכור את שירותיה של דאוטר כזמרת למרות שמספיק שתפצה את פיה והם יצאו מגדרם? פשוט לא קונה את זה.

  שלישית, זה הכל מתנקז לסיפור האהבה הגדול בין דאוטר וצ'אקי וכמה האמנת לרומן הזה. זה ניסיון של הסדרה לשחק על ה'לב' ולפרוט על מיתריו למרות שלדעתי הסדרה התאמצה לדחוק את 'הלב' כמה שיותר במרוצת העונות.
  מישהו קיבל תחושה שמדובר בזוג אוהבים גדול בשנה שעברה? שזו 'האחת' של צ'אקי ושיעשה בשבילה הכל? אהבה כזו גדולה שדאוטר אפילו לא מצאה לנכון לטרוח לחכות לבוקר ולספר לצ'אקי למה היא עוזבת אותו בסוף העונה שעברה ופשוט נעלמה באמצע הלילה? ושאת כל 7 שנים שהוא בילה בכלא במחשבה על הנקמה באיש שעלה בחיי ביתו הוא יזנח בשבילה?

  לא קניתי. למרות שאפשר להגיד שמה שהוא החליט היה אבירי ושנותן לדמות שלו גאולה עדיין הרגשתי תחושת החמצה ופספוס. הוא היה צריך להרוג את נרסיס ולהיהרג בחזרה.

  הקשת הזו של צ'אקי הייתה יותר מדי דחוסה עקב העונה המקוצרת, זירזו את סופה ופשוט לא הרגישה טוב. ועכשיו שהיא נגמרה אפשר לבקר ביתר שאת את החלטות הכותבים לבזבז פרק של צ'אקי בפריצה מיותרת לבית שבה הוא שיחק כינור שני. בשביל מה זה היה טוב? בזבוז זמן מוחלט בלי שום דבר לרפואה. איך אפשר להסתכל על זה אחרת מאשר צוות כותבים ושואוראנר שמדגימים חוסר הבנה מוחלט בתכנון העונה וחלוקת הזמנים? הם היו צריכים להפיק משהו הרבה יותר טוב גם אחרי שהודיעו להם על העונה הקצרה ואחרי שהחליטו לקפוץ בזמן.

  אגב, השהות של צ'אקי בכלא הייתה פשוט דרך למנוע התקדמות של העלילה הזו בזמן בשנים שעליהם קפצו. כי אם לא היו אוסרים אותו, צ'אקי מזמן כבר היה מחפש ומוצא את נקמתו בנארסיס.

  בכל אופן, כמו תמיד לזכותה של הסדרה, הצילום היה טוב וכך כל מה שקשור לCraft.


  עוד ראיה אפשרית שמחזרת את התאוריה בנוגע לנער:

  בפרק בו נאקי מדבר בטלפון עם סאלי הוא מעיין בדואר שהוא קיבל. אחד המכתבים נשלח ע"י 'נלי בליי'. בפרק זה אנחנו מגלים שנלי בליי הוא השם המזייף בו ג'יליאן השתמשה בצעירותה כאשר נתפסה ע"י נאקי.

  • ocean

   יאדה כמעט על הכל. החלק שאנחנו חלוקים עליו הוא החלק של ואן הולדן ואיליי. המשטרה לא נתנה כסף כי היא פשוט לא היתה מעורבת בכלום. הראו מפורשות שהשניים רק נסחטו על ידי הסוכנים ונתבקשו להשיג להם את ספרי החשבונות, וגם היה מובן מעל לכל ספק שאיליי וואן הולדן תכננו הכל לבד ו"לא חשבו על זה עד הסוף". כך או כך לסוכנים לא היה אכפת משני האישים הסרוחים הללו, ולדעתי השתמשו בהם כדי להרוג שתי (או שלוש) ציפורים בבת אחת – להיפטר מהם, ולזרוע אגב כך בעיית אמון בקרבתו של אל שתוביל את ספרי החשבונות למשמורת אחרת ונוחה יותר.

   • Saturn

    זה היה מבצע של הרשות. הם חטפו את האיש ההוא שאחראי על ספר החשבונות כי הספר מקודד ולכן קריטי היה להשיג את הספר במהירות האפשרית לפני שתתעורר דאגה אחר היעלמותו.
    הסיכוי הכי טוב שלהם היא שאיליי ו-ואן אלדן יצליחו במשימה ולכן היו צריכים לעבור איתם על הסיבה שהם מגיעים לשם ולספק להם כסף.
    לשלוח אותם לעזאזל ואז לקוות שהכל יתפתח כך שקאפון יעביר את הספר מהמעוז שלו זה טיפשי כאפשרות הראשונה במקום לתת את הסיכוי הכי טוב להצלחה של המבצע.

© עידו ישעיהו