אימפריית הטיילת 5.05: מלך נורבגיה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 11/10/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"אימפריית הטיילת" עונה 5 פרק 5

Boardwalk Empire - 05x05 - King of Norway

אי אפשר לא להתייחס לפרק האחרון של "אימפריית הטיילת" ולו בגלל נאקי הצעיר. וואו, וואו ושוב וואו. לא זאת בלבד שהוא ממש נראה, מתנהג ומאנפף כמו סטיב בושמי קטן, אלא הוא גם דומה לילד שגילם אותו בפרקים הקודמים, מעין שילוב של שניהם. איזה ליהוק מדהים. מארק פיקרינג האנגלי מצליח לקלוט את הניואנסים של בושמי באופן מופתי. חשבתי בתחילה שקצת הגזימו לו עם השיניים הבולטות התותבות, אבל חיפוש אחרי הצפייה מעלה שאלה הן באמת השיניים שלו.

מעבר לכך זו הייתה האימפריה כפי שאנחנו מכירים אותה, עד כדי כך שקשה להאמין שנשארו רק שלושה פרקים נוספים. זה היה אחד מהפרקים האלה של נקודות מפנה והתפכחות. איליי הביט בתמונתו של מלך נורבגיה – שם הפרק – ונזכר במה שעשה עם אשתו עמיתו. רגע אחרי כן הוא קיבל סטירה מצלצלת בהרבה כאשר הפדרלים עצרו אותו ואת נלסון על בגידה חמורה פי כמה. שני אנשי החוק שהפכו לפושעים ולמשרתיו של אל קאפון בשיקגו, נאלצים להסתובב לאחור ולהישיר מבט אל מעשיהם.

אנחנו יודעים מה יעלה בגורלו של קאפון, אבל אין לנו מושג מה יעלה בגורלן של שתי הדמויות הפיקטיביות האלה. ניחוש שלי: איליי ימות במהלך הניסיון לגנוב את ספר החשבונות או בעקבותיו, נלסון יצליח לחמוק. זה יקרה ולו לשם הטרגדיה האישית של נאקי, שכבר איבד בערך את כל מי שהיה לו – אחותו, אמו, ילדו, אשתו, אביו, בן טיפוחיו ומשרתו האישי שהיה גם ידידו. גם עכשיו כשהוא מנסה להפוך לאיש עסקים אמיתי ולא פושע, קשריו הישנים לופתים וחונקים אותו. ויורים עליו. גם כאן עולה הבעייתיות בדמויות המבוססות על אנשים קיימים. נאקי נשבע שלא ינוח עד שיראה את מאיר לנסקי, צ'ארלי לוצ'יאנו וג'וני טוריו בקבר, שלושה אנשים שאנחנו יודעים מה קורה איתם בהמשך. ג'י, מעניין אם הוא יצליח.

הניסיונות התמידיים של נאקי לטפח מסביבו משפחה קורסים בזה אחר זה, אפילו במסגרת היד-השנייה שסיפק אחיו, אבל זהו עדיין האינסטינקט שלו כאשר צ'וקי מגיע אליו – לך לראות את המשפחה שלך. אהבתי שנאקי נוהג בו כחבר שבע שנים אחרי שצ'וקי חשב שהוא בגד בו, יישור הדורים פשוט וקל, לשם שינוי. צ'וקי אמנם לא יכול ללכת לראות את המשפחה שלו כי הרשויות ודאי יארבו לו שם, אבל כאשר הוא הולך לנסות ללכוד את נרסיס הוא מגלה משפחה אחרת שלו – דוטר עם בתה שנראית כאילו נוצרה אי אז לפני שבע שנים.

מה שפחות מובן לי, לפחות בינתיים, זה הסיפור של ג'יליאן. מה מעניין בלראות רסיסים של חייה במוסד הסגור? כן זה נורא, כן זה מדכא. מה הלאה? השיחה שלה עם רופאה המסרב להאמין שאי השפיות שלה הייתה זמנית, שהיא מקננת כמו מחלה, אמנם הייתה מטאפורה נאה בערך לכל מה שקורה מסביב, ועמדה גם היא בסימן הפיכחון של הפרק, אבל בסופו של דבר אם לא יקרה עם ג'יליאן משהו קונקרטי בשלושת הפרקים שנותרו, זה בעיקר נראה כמו בזבוז זמן.

 • Michael Ginzburg

  יכול להיות שג'יליאן תצליח איכשהו לפלס דרכה מחוץ למוסד ותהיה בעלת ערך משמעותי בסיום הסדרה, אחרת אתה צודק שהרי ייצוגים גסים של מוסד חולי נפש לבדם חסרי טעם.

  אהבתי מאוד את הסצינה הקומית המצוינת בה נלסון אומר לאיליי "אני לא מתכוון לפחד ולברוח יותר" ואז אישתו אומרת לו "נלסון! בוא לאכול!" והוא עונה "יס דיר"

  • דון דרייפר

   זו ספציפית היתה אפיזודה שנראתה לקוחה מהחיים זה לא הכל.
   לגמרי לא הבנתי למה בארוחה, הנורבגית הנרגנת יושב ליד איליי וג'ון ליד נלסון במקום ההיפך

 • ocean

  יאדה על הכל. מקווה שלפחות ג'יליאן תיגאל איכשהו בסוף הדרך.

 • Saturn

  הפלוסים:
  – הפרק הכי טוב עד כה העונה ואני רוצה לחשוב שזה בזכות זה שהם סוף סוף הראו בפלאשבקים את נאקי בשנות ה20 לחייו, מתדפק על דלתות העסקים הלא-רשמיים של הקומדור.
  זה הרבה יותר הגיוני, סביר ומשכנע כמשהו שאמור לתת הבנה מחודשת של הדמות מאשר קטעים בהיותו בן 12.
  כמו כן הם מיסגרו את כל העניין סביב כך שנאקי מנסה להרשים את אבא של מייבל ולהראות לו איזה מין אדם הוא כדי שהוא יתן את ברכות לזוגיות שלהם, אז באותו אופן שהאבא נגלה לדברים כך גם הצופים. וזה בגלל הרצון הזה של נאקי שהולך ומנסה לדחוף את האף לתוך העסקים האחרים של הקומדור ולהתקדם בהיררכיה.
  מה הם חשבו לעצמם להקצות 4 פרקים לנאקי בן 12 אני לא יודע. הם יכלו להסתפק באחד.
  – הקאסטינג של נאקי אכן בול.
  – סוף סוף הסיפור של ואן אלדן ואיליי מגיע לחלק הבשרי שלו.
  המינוסים:
  – צ'אקי מגיע לאטלנטיק סיטי ונפגש עם נאקי. האיש לבוש חלופה ונראה שהיו עוד מספר תחנות בדרכו לפני שהגיע כאן. אז למה מן כל התחנות הם בחרו להראות את הפריצה המיותרת? נשגב מבינתי. כל הסיפור הזה פשוט מזורז. בום צ'אקי מגיע לאטלנטיק סיטי; מתחמק מהשוטרים ולבסוף הולך למפגש קטלני עם נרסיס בתוך פרק אחד.
  לפחות אולי נקבל תשובה לאיפה ולמה לעזאזל דאוטר נעלמה במפתיע למרות שהיא וצ'אקי תיכננו והסכימו לברוח יחד בסיום העונה הקודמת.
  – קטעי ואן אלדן ואיילי בארוחת הערב. בסדר, היו כמה סיטואציות מצחיקות. אך זה חלק מהבעיה. דמות רצינית כמו ואן-אלדן שבמהלך העונות נהפכה להפוגה הקומית של הסדרה ושדברים נקרים בדרכה.
  אני גם לא מבין למה צריך את כל עניין הבגידה. מה זה מוסיף? למי זה אכפת? האם זה הולך להיות הדרך בה הם גורמים למתח בין הדמויות ושזה יוביל לאיזה משהו כשהם ינסו למצוא את הראיות כנגד קפונה?
  זה פשוט מרגיש שהם מעכבים את העלילה ודוחפים דברים למלא עד לרגע בו הם מחליטים ללחוץ על ההדק ולהתחיל את הסיפור האמיתי. פרק אחד כדי שהשתול יבין מי אלה ובפרק שלאחר מכן ישר לפרוץ לביתם ולהציע להם את העסקה.

  בנוגע לג'יליאן.
  קודם כל הרופא הזה הוא דמות היסטורית וזו הייתה גישתו למחלות נפשיות.
  שנית, אני חושב שעדיין יכול להיות לה קשר למה שקורה כי:
  נכון הנער שמיקי דויל שכר ושהופיע גם בפרק הזה עם נאקי? ישנה תיאוריה מהופעתו הראשונה לגביו ואין לי ספק שזה מה שזה הולך להיות, אז תתייחסו לפסקה הבאה כספויילרים למי שלא רוצה לדעת:
  אז התיאוריה היא שהנער הזה הוא בובי, הבן של ג'ימי, שבא לנקום את נקמתו. אין לי ספק שזה מה שהולך להיות והסצנה שלו בפרק הזה אישרה את זה עוד יותר כאשר נאקי תוהה אם הוא ראה אותו בעבר.
  אז לדעתי ישנה אפשרות שג'יליאן קשורה לעניין ואולי במשך השנים היא שלחה מכתבים לבובי ואמרה לו הכל ואולי אף דירבנה אותו לעשות מעשה.

  • Michael Ginzburg

   תיאוריה מעניינת מאוד, אשים לב לכך בהמשך.

  • ocean

   לגבי התיאוריה – אם זה יהיה נכון, אתאכזב מאד. אאל"ט מישהו יעץ למיקי לאסוף אנשים מהרחוב שיעזרו בהעמסה, ויתכן שזה היה נאקי בעצמו. אז מה, כזה צירוף מקרים יביא לחדירתו של בובי לתעשיה של נאקי? ולמה שבובי יגור ברחוב אם יש לו משפחה אוהבת? גם אם ג'יליאן מעורבת, נשמע לי מוזר שהוא ישמע לה. הרי בובי התנכר אליה ובחר שלא לחיות איתה.

   • Saturn

    אנחנו לא יודעים אם הנער אכן חי ברחוב וזה לא סתם משהו שהוא סיפר או כיסוי.

    בכל אופן, 'צירוף מקרים' זה השם האמצעי של הסדרה. כמעט בכל עונה ההתפתחויות במיוחד בפרקי סיום העונה מושתתות על צירופי מקרים מן הנוחים ביותר שאי פעם היו על מסכי הטלוויזיה.

  • Eliav Gutman

   ספויילרים אפשריים לאימפריית הטיילת
   ***
   ***
   ***
   תכלס אפשרי, כל הזמן אני מצפה שמי שיהרוג את נאקי יהיה לוצ'אנו או לנסקי. אבל הילד יבוא בתור הפתעה.
   ונאקי כנראה ימות, הוא הדמות ההיסטורית היחידה ששינו את השם שלה, וממה שאני זוכר אמרו בתחילת הסדרה שישנו את השם שלו כדי "לא להיות כבולים להיסטוריה שלו"… עכשיו בחייאת זומזום, הנה כמה דמויות ששינו את השם שלהם: נאקי, אילי, מיקי דויל והקומודור. הקומדור האמיתי נפטר ב1934 והייתה לו קריירה פוליטית פעילה, דווקא ב1920 הוא חזר מהפסקה. ובסדרה הוא מת בשנת 1921? 1922? אילי ונאקי כנראה שגם ימותו, זה למה שינו את השם שלהם.
   היחיד ששינו לו את השם ואולי לא ימות זה מיקי דויל, וזה כי אנחנו (לפחות אני) מחכים למוות שלו מהפאקינג עונה ראשונה וזה פשוט לא קורה!

   • Michael Ginzburg

    בתחילת העונה הקודמת כשאיליי משתחרר מהכלא ומיקי בא לאסוף אותו, אז איליי אומר לו "איך דה פאק אתה עדיין בחיים?" כמה צחקתי!

 • עידו

  פשלה !! בפרק הקודם קאפון מכסח את אחד העובדים שלו והורג אותו עם הפסל…
  בפרק הזה הוא מופיע, צוחק עם קאפון על הא ודא….
  פשלה רצינית….

© עידו ישעיהו