הנותרים 1.10: שב הבן האובד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 09/09/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הנותרים" עונה 1 פרק 10, סוף העונה הראשונה

The Leftovers - 01x10 - The Prodigal Son Returns

פורסם לראשונה בוואלה

למשך כמה דקות מדאיגות במהלך הפרק האחרון של "הנותרים" היה נדמה שהוא מזנק בקפיצת ראש מסורבלת אל תוך מחילת הארנב. פתאום קווין גארבי מושלך אל בית המשוגעים. פתאום יד נעלמה מגישה לו את הגיליון הישן של נשיונל ג'יאוגרפיק שבו כלולים כל הרמזים שעשויים להוציא את מעריצי הסדרה למסע 'חפש את המטמון'. פתאום אביו שוב מציג בפניו אמיתות אניגמטיות כשבטלוויזיה משודר הסיטקום "קרובים רחוקים מאוד". פתאום פטי בכלל לא מתה אלא יושבת עליו בפתיינות.

הדקות האלה הפכו ביזאריות יותר ויותר עם כל רגע שחלף, מצד אחד נדמים כמו התממשות הטירוף של קווין ומצד שני הקיצוניות שבהם נדמתה גסה מדי, חלומית מדי. קשה היה להבין היכן מתחילה המציאות והיכן התעתוע, ומאחר שהדברים שראינו התבססו על חשדות חוזרים ונשנים לכך שמצבו הנפשי של קווין מתדרדר, התפנית הזו נראתה כמו משהו שבאמת קורה, לפחות בחלקו. וזה רע. אבל אז קווין התעורר ברכב עם מאט והכל היה בסדר.

הסיקוונס הלא-קצר הזה יכול להיתפס כהצצה נוספת למה שמתרחש בקרבו של קווין, או אולי כתעלול לא מזיק, קריצה כלפי הצופים מדיימון לינדלוף, איש שיודע דבר או שניים על מסכי (ומפלצות) עשן עוד מ"אבודים". אבל יש בחלום המיותר הזה כדי להעיד על התפר העדין שהסדרה הילכה עליו מאז ראשיתה, טשטוש הגבולות שאיפשר לסימבוליזם הכל כך מאסיבי של הסדרה – כלבים, צבאים – להיות נוכח תמידי בה ולהצליח לעבוד. טשטוש שנובע מעולם מוזר שאנשים בו איבדו את קרוביהם מסיבה על טבעית כלשהי.

בסופו של דבר חלק גדול מכוחה של "הנותרים" נובע מהעמימות שלה. כאשר וויין הגוסס אומר לקווין שמשאלתו התגשמה הלב שלנו נמעך – גם אם אנחנו לא יודעים אם זה נכון או לא נכון, אנחנו יודעים שבאותו רגע זה הורס את שתי הדמויות. עוצמה לא פחות גדולה נובעת מאחד הדברים הכי בלתי מנומקים בסדרה – כת "הניצולים האשמים". עד כה התברר בדיעבד כי השתיקה התמידית שלהם היא מעין הכנה לפעם הראשונה שבה ידברו. זה קרה כאשר גלדיס התחננה על חייה כשנסקלה, זה קרה כאשר פטי התחילה לשוחח עם לורי בעקבות האירוע, וכעת זה קורה עם לורי עצמה. אותה אחת שסירבה בכל תוקף לפצות בה, שגם הפעם לא נעתרה לבתה כאשר ביקשה ממנה לדבר, זועקת עתה את שמה מחוץ לבית הבוער.

The Leftovers - 01x10 - The Prodigal Son Returns 02

בחנני, כזהב אצא

שלא כהרגלה השתהתה רשת HBO עם הזמנת העונה שנייה של "הנותרים" והודיעה על חידושה רק לפני כארבעה שבועות. אחרי צפייה בפרק האחרון לעונה, אפשר אולי להבין את העיכוב – הוא בקלות רבה יכול היה לשמש כסוף הסדרה. "שב הבן האובד", זהו שם הפרק. העונה הקפידה להקביל בין האב לבנו וגם הפעם היא עושה זאת. טום חוזר אל העיירה כדי להשאיר את התינוקת על מפתן דלת משפחתו, אבל העיקר שהוא שב, ואף עוצר כשהוא רואה את אמו בדרכו משם. קווין חוזר לזרועות אביו האל וקורא בדמעות פסוקים יפהפיים מספר איוב. הוא מציל את בתו ממוות. הוא נבחן ויוצא כזהב. קווין, הצבי האבוד והרדוף, הצליח לאלף את הכלב המאיים.

לאורך כל העונה הראשונה דיברו על הקדרות הגדולה, העצב והאובדן של הסדרה כעל משהו יוצא דופן בטלוויזיה, כאילו מעולם לא ידענו את "הסמויה", "עמוק באדמה" ורבות אחרות. הפרק האחרון בעונה של "הנותרים" היה מעין זיכוך בכל הנוגע לזה. ניקיונו של קווין ממיכל המים שהביא לו מאט סימן על כך, שוטף מגופו את הדם, העפר והזיעה, מאחוריו קרני השמש מציצות מבעד לעצים והכל נראה שליו וטהור.

המשפחות המתפרקות, הקרובים הרחוקים מאוד, זוכים לרגעיה הראשונים של הזדמנות שנייה. נורה עם התינוקת רגע לפני שהיא מרימה ידיים, הגארבים שעוד עשויים באמת להתאחד, עוד ייתכן שיהיו במיטבם. אנחנו לא יודעים מי באמת היה וויין, הסיפור שלו היה קטוע ומוזר, מן הסתם בכוונה, וייתכן מאוד שהעונה הבאה תספר לנו את כל הסיפור. מה שעל פניו נראה זה שהיה לו כוח כלשהו. החיבוק שהעניק לנורה נתן לה כוחות להמשיך, לעבור איזושהי פינה. כעת כשהיא מתכננת להיכנע ולעזוב, לא אחרת מבתו התינוקת של וויין היא זו שצפויה להציל אותה. ובדרך עקלקלה ואפלולית שאופיינית לעולם פוסט-ההיעלמות, משאלתו של קווין אכן מתגשמת – המשפחה שלו מתקרבת לראשונה מאז שכולם הלכו איש איש לדרכו.

זה לא היה פרק מושלם, וגם לא עונה מושלמת, אבל בשנה הראשונה שלה "הנותרים" הוכיחה את עצמה כאחת מהסדרות הממגנטות והמרגשות על המסך. הסוף המטהר והכמעט-סגור הזה מביא לתהות מה הם מתכננים לעונה השנייה.

תגיות:
 • תיקון: בתחילה ניתן היה לחשוש שנורה מתכוונת להתאבד, אבל בנקודה מסוימת היא אומרת שהיא לא מסוגלת לעשות זאת. היא תיכננה לעזוב את מייפלטון ולחפש חיים חדשים, לכן ארזה את כל חפציה.

  • צודק, תודה.

 • גיא

  פרק יפה אם כי סופו אכן קצת סתום, אבל לא סתום כמו שהיה הסוף של 'אבודים'.
  אני חושב שעזרת לי לנסח דברים שחשבתי עליהם אתמול אחרי שצפיתי: אם ככה זה נגמר, למה צריך עונה שניה? מצד שני, מכיוון שזו היתה סדרה של דמויות יותר מאשר סדרה של עלילה, אולי עוד יש למה לחכות.

 • גיא

  אגב, פרט טריוויה קטן שנודע לי אתמול:
  הידעת שבספר קווין גארבי הוא ראש העיר?

  • לא ידעתי. אני יכול להבין את הבחירה לשנות, מכניס קצת יותר אקשן.

 • Michael Ginzburg

  סיום עונה מרגש ומרסק והסקירה בהתאם. נגעת בכל הנקודות, נהדר!

 • miss bojarsky

  אני לא חושבת שהחלום של קווין היה מיותר. אהבתי את ה-mind fuck הזה ששיחקו איתנו שעעבד כל כך טוב בגלל אותה עמימות שציינת ותחושת אי הוודאות התמידית שמלווה את האירועים בסדרה הזו. האמנתי שזה קורה בגלל שהראו לנו שכשקווין עוצם עיניים וחולם חלומות מוזרים הדברים בעצם קורים, רק שקווין לא ממש זוכר אותם. ואז הוא התעורר והנה הפעם זה כן חלום, זה היה טוויסט יפה. ועדיין, בגלל האופי של הסדרה, אני נשארת תוהה האם זה באמת היה רק חלום? האם יש משמעות למה שקרה בו מעבר להצצה אל תוך נפשו ומוחו של קווין? קשה מאד לומר, כאמור תחושת אי וודאות תמידית ואני באופן אישי אוהבת אותה. זה משאיר מקום לפרשנות והרהורים, הרבה לאחר שמסתיימת הצפייה.

  אני מסכימה שהייתה בפרק הזה סגירה כלשהי של עלילת העונה הראשונה אבל גם השאירו פתח להמשך העלילה ואני מאד שמחה שתהיה עונה שנייה. אני ממש לא מרגישה שמיציתי את הדמויות ואת העולם הזה ואני רוצה לקבל עוד מהן.

  הפסקול בפרק הזה היה נפלא מתמיד והיו חלקים שלמים בפרק בהם לא נאמרה אף המילה, המוזיקה סיפרה את הסיפור במקום הדמויות. זכור לי במיוחד הביצוע נטול המילים של Nothing Else Matters של מטאליקה. בהזדמנות זו אציין שהפתיח של הסדרה התחבב עליי עם הזמן.

  לורי לא מצליחה מייד לזעוק את שמה של ג'יל, מיתריי הקול שלה לא פעלו במשך זמן מה וזה הזכיר לי סיוט שבו מנסים לצעוק (או לזוז) ולא מצליחים, מכיוון שהשרירים של הגוף משותקים בזמן חלום. וזה היה מבעית. כך שהרגע שבו היא מצליחה להפיק את הצליל היה רגע מאד קתרטי. ברגע שהיא צעקה ידעתי שג'יל תהיה בסדר.

  כשנורה רק הגיעה לבית הגארבים חשבתי שהיא עומדת למצוא שם בובת עובר של תינוק. נו, לא הייתי מאד רחוקה. אין ספק שיש בתינוקת של כריסטין ו-ווין כדי לסמל את התינוק/ת שאבדה ללורי וקווין. בעיניי לפחות. ואני כה שמחה שהכלב המופרע שב למוטב ושב אל קווין. קווין הרגיש אשם שבמשאלתו להשתחרר ממשפחתו הוא גרם להעלמותם מחייו וכעת משהוא ביקש שישובו אליו הוא מתחיל לקבל הכל בחזרה – ילדים, אישה, כלב ואף תינוק שהוא לא ידע על קיומו. כמובן שאנחנו לא יודעים לומר אם משאלתו אכן גרמה לכך, אבל זה ייתכן.

  בקיצור, בעיניי זה דווקא כן היה פרק מושלם.

  • Michael Ginzburg

   כן! הכלב המופרע ריגש אותי, עוד לחלוחית לאוסף.

 • Saturn

  כל מה שאתם צריכים לדעת על הכתיבה בסדרה והטיפול בדמויות:
  לורי ברגע לכאורה-מרגש בו היא שוברת את שתיקתה לטובת הצלת ביתה (ממש פרס אם השנה) אבל להגיד לג'יל מתחילת היום שהיא צריכה להסתלק מפה כי הGR עשה מעשה שינחית את כל הזעם של הערייה עליה, את זה היא שומרת לעצמה. אחלה מתיחה! איזו דביקות בנדר השתיקה! גזרה על הבת שלה גזר דין מוות.

  הפיגור מאחורי כל הקונספט של הGR הגיע לשיא בפרק זה. אין מילה אחרת לזה. זה פשוט מפגר. אם אתם עסוקים בהלקאה עצמית ורגשות אשם ורוצים להעניש את עצמכם, יש דרכים מהירות ופשוטות יותר מאשר להצטרף לארגון עם מנהגים דפוקים ולצבוט את כל האנשים עד שהם יכו בכם בחזרה. הארגון הזה בכלל לא צריך להיות קיים, כל החברים בו היו צריכים להיות מזמן בכלא על הפריצה והגניבה מבלוק שלם של בתים. ואני בטוח שמעשיהם לפני תחילת ציר הזמן של הסדרה גם חייבו מעצר.

  נהנתי לראות את הGR מוכים מכל הצדדים. מגיע להם לגמרי. ואם אני אמור להרגיש אחרת אז זה כשלון טוטאלי של הכותבים.
  והלו, שוטרים, מה אתם נותנים ללורי ללכת לה. הלו?!! פאקינג תעצרו אותה ושימו אותה בכלא.

  בזמן שנורה נשברת מהמחזה, אני רק מצחקק מהטמטום של כמה חברי GR פורצים בלילה לביתה עם 3 בובות וכל הרעש מהסידור שלהם בלי שנורה תשמע דבר או תקום משינתה.

  אז טומי הגיע רק כדי לשים את התינוקת וללכת? איפה כבר יש לו לנסוע? מה מונע אותו מלהשאר עם משפחתו, או כפי שזה נאמר על רוב הדמויות בסדרה – מה לעזאזל הקטע שלו? אבל גם דמותו נשארת באפלה.
  לא אהבתי את ההתקלות המקרית באימו.

  אני מקווה שנקבל הסבר להשארות של נורה והשינוי בגישתה חוץ מאשר מציאת התינוק שלפתע שינתה את הכל.

  לפי מה שקראתי העונה הזו מכסה את כל הספר אז נראה לאן יקחו את זה מכאן. אם אירועי פרק הסיום מעידים על סיום חלקו של ארגון ה GR ודומיו, אז זו נקודת אור להמשך.

 • בן

  משהו קטן שסקרן אותי ואולי מישהו יש מושג מה הולך עם זה.. מה הקטע עם התכנית PERFECT STRANGERS שהאבא שמוסד רואה בטלויזיה גם בפרק הזה וגם בתחילת התוכנית וגם איימי ראתה את התכנית הזו בטלויזיה לפניי כמה פרקים. הסבירו שהצוות של התכנית נעלם כולו .. אבל עדיין לא הבנתי אם יש איזה מסר חבוי …. ובנוסף, משו שקלטתי, הכומר מאט הוציא את הכסף בפרק 3 מהאדמה מתוך צנצנת חמאת בוטנים, ובפרק 2 האבא אכל מתוך אותה צנצנת חמאת בוטנים, ונדמה לי שבעוד הזדמנות אכל עוד פעם… סתם רגעים שנתקעו לי בראש… : /

 • Michael Ginzburg
 • Chen Honig

  פרטים שחסרים לי אחרי הצפייה בפרק האחרון לעונה של "הנותרים":
  1. דמויות שיהיה לי איכפת מהן.
  2. קליפהנגר וכיוון להמשכיות כל הסיפור הזה.

  למה אני אחזור לראות את הסדרה הזו?
  סקרנות על העלילה, עם הסתייגויות… (זה מצחיק, כי אני חוזרת בשביל עלילה בסדרה שהרבה טענו פה היא סדרה של דמויות).
  אני מתנצלת אם בתגובותיי אני פונה יותר מדי ל"אבודים" אבל גם שם וגם ב"הנותרים" לינדלוף קצת מפספס בקטעים שאוהבים לקרוא להם "הפלצניים", אך אני דווקא רואה אותם כ"מעניינים". כן כן!
  את ג'ון לוק החליפה פטי, את ג'ק החליף קווין (פחות או יותר) אבל לא היה שום עימות רעיוני. המסתורין האופף מאחורי האנשים בלבן רק התגבר והוסיף יותר שאלות מאשר תשובות לגבי המניע שלהם והמשמעות שהם נושאים עליהם כשהם רוצים להזכיר לעיירה את מה שקרה. הם מנסים להחזיר את הגלגל אחורה, בני העיירה "הרגילים" מושכים את החבל קדימה, אבל מה פשר כל האנדרלמוסיה בעיירה? (שהייתה הזרקה די מושלמת של דרמה לוריד המצוי), אולי הם ניסו להפוך לתוהו ובוהו וחושך על פני תהום רגע לפני הבריאה מחדש של האנושות? (סתם מחשבה תוך כדי הקלדה).

  מה שיחזיר אותי לעונה הבאה היא התהייה של מה יקרה בעיירה לאחר כל הבלאגן הזה. האם הם לא קוראים לה בשמה יותר מדי מפחד שאנשים יאכלו יותר מדי פנקייק לאחר צפייה בפרק? כי ממש בא לי, עם טון של סירופ מייפל.

© עידו ישעיהו