התיקון 2.07: מוזר כמוך

פורסם ע"י ‏חן הוניג‏
בתאריך 04/08/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" עונה 2 פרק 7

Rectify - 02x07 - Weird As You

בחלומו דניאל הולך ליער החשוך ופוגש את שני חבריו שקשורים לתקרית עם האנה דין. טריי מתגנב מאחורי גבו, ג'ורג' צועד לכיוונם עד ששלושתם נפגשים. זה יכול היה להיות הסיכום הכולל של כל הפרק אילולא השיר שהיה ברקע. "Is that all there is" הוא שיר שנכתב בהשראת סיפור של תומאס מאן בשם "התפכחות" (Disillusionment). הסיפור והשיר מספרים בגוף ראשון חוויות של אחד\ת אשר מצפים לגדול ביותר ומתאכזבים גם כשהם חווים אותו, ואפילו הסוף המתקרב לא מפליא אותם ולו לרגע, החיים בשבילם הם אכזבות קטנות, כשהמוות הוא האכזבה האולטימטיבית. הדובר בסיפורו של מאן מתוודה שהגישה הפסימיסטית שלו לחיים העכירה אותם ואף יותר מזה, הפכה אותו למשוגע, ולמי מתאימה התגית הזו אם לא לטריי?

דניאל לוקח את אופניו של ג'ארד ונוסע איתם לביתו של טריי. האופניים הם מוטיב חוזר בסדרה המסמל את התמימות של פעם אשר נלקחת ממנו עם השנים, תמימות שהיא רק זיכרון. דניאל לוקח את הזיכרון (או אולי יותר נכון להגיד חוסר הזיכרון) הזה איתו אל המכר שלו מימי בית הספר. בגישתו התמימה לחיים אחרי הכלא הוא בא להגיד לטריי שהוא לא שומר לו טינה, כנראה על כך שהעיד נגדו לשוטרים בליל הפשע, וטריי מצידו מזמין אותו פנימה אל תוך מבצר הבולשיט שלו. כמה שקרים סיפר טריי? על הקשר שלו עם ג'ורג', על גורלו, על האנה דין, כמה סיפורים הוא סיפר ובמה אפשר להאמין? הוא הקנקן הריק המנסה למלא עצמו – בסוגי אלכוהול שונים, בכדורים, באמיתות עקומות ושקרים, הוא ישחק אותה כאילו הוא הכל כשבעצם הוא כלום. כשדניאל מעמת את טריי עם הנאומים שלו בנסיעה לפלורידה, ושואל אותו אם אפשר להבין מדבריו שהחיים חסרי משמעות, טריי בורח כי אין עמוק יותר בשבילו מאשר תחתית הקנקן, בסיס הריקנות האנושית.

טריי הוא אותו דובר בספר אשר לא מאפשר לעצמו להתלהב, הוא מסתכל על הדברים כמו שהם. בן-דוד שלו מדרגה שנייה דקר ספרנית כמה פעמים, משפחתו לקתה בתדהמה, היא לא שפטה את החוויה אלא הרשתה לעצמה להתעמק בחדוות הפליאה. טריי מצידו לא לקח את המקרה קשה, להיפך, הוא הצטער שהוא לא ראה את אותן מחזות של הדוד, לא היה לו איכפת מחייו. בעיניו האנה דין הייתה כלבה וזונה, ג'ורג' היה מוזר כמו דניאל, הוא שכב עם נשים וגברים, זה לא שינה לו. הוא צופה ומשתתף שזוכה באור מן ההפקר, וכשהוא לא נהנה, לפחות הוא שותה ומסתמם כדי להעצים את החוויה.

מול טריי ישנו דניאל הג'נטלמן, זה שלא הסכים לשמוע מילות גנאי מוטחות כלפי זכרונה של האנה דין, הוא לא הסכים שטריי ילכלך את דיוקנה הזוהר בתמימותו, אותו אחד שהוא מצייר בדמותה של טאוני. הוא יאמין כי הנסיעה לפלורידה היא טובה והיא "תביא אותם לאנשהו", אך היא בעצם הביאה את הולדן לידי מבוי סתום. קיר לבנים שגם אנחנו בתור צופים נותרנו מולו, כי כשטריי אומר משהו כמו: אתה מי שאתה. זה כמו להיות אינדיאני." למה הוא מתכוון? יכול להיות שדניאל הולדן הוא בעצם הומוסקסואל בארון? יכול להיות שדניאל באמת הרג את האנה דין מתוך ייאוש? יכול להיות שדניאל פשוט מוזר וזו תמונת החיים שלו שמעוותת? אל מול טריי, הבעל, האב, האדם בעל העבודה המסודרת והבית, דניאל הוא דווקא האיש בעל המהות, זה שיש לו הרבה יותר וזה בגלל שהוא מרשה לעצמו להתפלא. הסוף נשאר פתוח, לא ידוע באמת מה קרה בזירת הפשע, לא ידוע מי מדבר אמת ומי לא, אבל אם נדע באמת מה קורה, האם זה יספק אותנו? האם נאמץ את הסיפור לחיקנו או שנחשבו לעצמנו, Is that all there is?

בזמן שצמד הטיטאנים התחממו והתלקחו, החיים בעיירה פולי זרמו על אש קטנה יחסית. הקטע עם טאוני היה *פיהוק* אבל אמנת'ה המסוממת גילתה בטדי צד יפה – צד משועשע ומבין, אשר יודע לנצל את הרגע בשביל להתחבר גם עם הבן אדם שהיה לו הכי קשה עד עכשיו. אמנת'ה עישנה מאותה סיבה כמו טריי, היא גם הרגישה צורך למלא את היום המשעמם שלה במשהו יותר מלהיב, אבל היא בכל זאת נהנתה מהדברים הקטנים – מהריח של החנות שהייתה פעם של אבא שלה, מחיבור קצר עם טדי ומזמן איכות עם מכונת הממתקים שהיא כל כך אהבה. בפרק זה מתגלה המכנה המשותף הגדול ביותר של טדי ואמנת'ה והוא הנאמנות למשפחה: טדי לא מסכים לשתף פעולה עם הסנטור הנבזי, הוא יודע שהפללה של דניאל תקרע את שבט הולדן-טלבוט לגזרים, הוא מעדיף לחיות עם השקר הזה בשביל להציל את מי שחשוב לו. אמנת'ה תרשה לעצמה לנוח על זרי החשיש עד שעניין המשפט של דניאל יגיע והיא תחזור להיות הלוחמת שהיא.

אך מעל אמנת'ה וטדי ישנו כוח עליון אשר קוראים לו פוליטיקה בריונית, והסנטור לא יוותר. הוא ידרוך על כל מי שצריך בשביל להגיע רחוק בקריירה האישית שלו, הוא יטיל את האימה על הקטן ביותר ואם זה לא יעזור, הוא יעלה בסולם אבות המזון. יש את התובעת המחוזית ששמה לעצמה למטרה להביא את דניאל לבית המשפט, היא קשוחה ועקשנית, אך יש לי הרגשה שג'ון ואמנת'ה אף יותר, רק דניאל הולדן נראה לי תלוי על עמוד של חוסר אמונה במערכת.

זה היה פרק שאיפשר לי לקוות בתור צופה שאזכה סוף סוף לדעת מה קרה שם ביער, אך במקום לענות, הפרק הוסיף עוד שאלות חוץ מעובדה פשוטה אחת: האמת תצא מכל פה, אך לא מזה של טריי. אך האם זה כבר משנה מה קרה שם? תגידו לי אתם.

© עידו ישעיהו