התיקון 2.03: צ'ארלי דרווין

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/07/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" עונה 2 פרק 3

Rectify - 02x03 - Charlie Darwin

גם ככה רציתי מאוד לכתוב על הפרק השני לעונה ופשוט לא הגעתי לזה, ואחרי הצפייה בפרק השלישי אני מצר על כך עוד יותר, כי הנוכחי היה בעיניי פחות טוב משני קודמיו. המגמה של איזון יפה בין המופשט לתכליתי עודנה נמשכת, רק פרק טיפה פחות מוצלח. קורה. עדיין, היו בו רגעים יפים.

היה מבחינתי מאוד צפוי שדניאל יאמר שלא בובי דין הוא שהיכה אותו. יש בכך משהו שעשוי להיתפס כמירוק מצפון, כאילו דניאל לא רוצה במו ידיו להמיט כאב נוסף על המשפחה שגם ככה איבדה בגללו את בתם, והאמת היא שהזווית הזו מקבלת משנה תוקף עם סיפורו של הוליס, הרוצח שג'ון נלחם עבורו לשווא ולשקר. הרי אין לנו עניין ממשי בנדון אחר לרצח שלא ראינו עד כה (כלומר עד לפרק הקודם), אלא שהוא מקרין על מה שקורה עם דניאל. "כמה אנשים האמינו בך?", שואל אותו ג'ון, "אמא שלך, אחותך, אנחנו". "אני פשוט מחווט אחרת", אמר עכשיו הוליס לג'ון, "הייתי מאז שאני יכול לזכור". טאוני אמרה על דניאל בפרק הראשון, "הוא פשוט רואה דברים באופן שונה".

אבל בניגוד להוליס, הדנ"א של דניאל אכן לא נמצא על גופתה של הנרצחת, מה שבינתיים מספק לנו עוגן להיתלות בו. האיש המוזר הזה מנקה את החלון כדי להיטיב לראות, והוא אכן רואה ואף שומע ענף גדול שניתק מהעץ, ניחת על שביל הגישה. "היו רגעים כאן היום שאני מרגיש כאילו נעדרתי רק כמה שבועות ואני עדיין בתיכון", דניאל אמר לאמו יומיים אחרי שהשתחרר. כעת הוא דואג להפוך לאיש המבוגר שהנו, משליך ומסיט מדרכו את החפצים הישנים, הדברים שהיו לו לפני שנכלא, את בובי דין ואת הרצח ואת כל מה שקשור בו. נאיבי להפליא, כפי שיודעת אמנת'ה, אבל דניאל צריך להתחיל מחדש. אולם גם אחרי שהוא משליך הכל, עד כמה שירצה, הוא רצוץ מכדי שיצליח להסיט מאמצע הדרך את הענף הקורס.

הסיפור של טדי בפרט פחות מעניין אותי רוב הזמן, אבל גם הוא זכה לרגע יפה כאשר נאלץ לסייע לדניאל לפסוע מחצר השכן אל ביתם. זהו המפגש הראשון של שני הגברים האלה (כששניהם ערים) מאז שדניאל תקף אותו ושפך קפה על עכוזו, משהו שנראה כי דניאל מתחרט עליו וביקש הפעם להתנצל עליו. חוסר האונים של טדי, שלא מצליח לגרום לחזון שלו להתממש ומצוי ביחסים סבוכים עם אשתו, יכול להיקשר יפה לקשיים של דניאל ועשוי להיות מעניין אם משהו כזה ביניהם אכן יתממש.

 • Chen Honig

  סוף סוף קיבלתי את הפרק של "התיקון" לו ציפיתי, דניאל הולדן התעורר והאט את הזמן בבית ואני בעד, אהבתי את הפרק הרבה יותר מהשניים הראשונים.

  כשדניאל יצא בכדי לדבר עם השכן שחצרו נפגעה מהענף שנפל, אמנת'ה שוכבת על הרצפה וקוראת ספר בשם "הברבור השחור". אותו ספר מתייחס לתיאוריה הנושאת את השם והוד מלכותו וויקיפדיה מסביר: "ברבור שחור הוא אירוע יוצא דופן בעל השפעה גדולה מאוד שלכאורה לא היה ניתן לצפייה מראש – אך מבחינה היסטורית יש לצפות שאירועים מסוג זה יקרו אחת לזמן מה."
  איך שראיתי את הספר ישר עלו בי מחשבות – הדמות הראשית של הסדרה הוא ברבור שחור, דניאל הולדן והפשע בו הוא מעורב עירער את אוחר חייה של עיירה קטנה אבל אני לא חושבת שזו הכוונה. אני חושבת שהחיבור נוצר בין התיאוריה, הענף שנפל ואותה שיחה מקסימה בין דניאל לג'ון בפרק האחרון שלה עונה האחרונה, בו הם דיברו על האפשרויות שיש בעולם החופשי, שואפות במספרן לאין קץ וכל דבר יכול לקרות. אותו ענף הוא הברבור השחור של הפרק ונראה שדניאל מתחיל לנסות להתקיים ולשוט יחד עם כל שאר הברבורים תוך כדי שהוא מנצל את הנפילה כדי להתיידד עם השכן. הולדן קיבל את המכה הכי חזקה כשבובי דין וחבורתו תקפו אותו, וזה הפעיל אצלו סוויץ' – לא עוד דניאל שנותן לעולם להפוך אותו, אלא מנצל הזדמנויות כדי ליהנות מהחופש שניתן לו (מה שיכול להסביר חלק מהגחמה שלו לנסוע על האוטו כמו מטורף בסוף הפרק.)

  אני מתחילה לרחם על טד, הסיפור שלו נהיה עגמומי יותר ויותר. אהבתי את הסצינה בה הוא מנסה לשוחח עם ג'אנט אבל כמו תמיד זה דניאל הולדן שמאפיל על כל רגע בחייו מאז שהוא חזר, ועוד עם אמנת'ה, חוד החנית בקבוצת "דניאל הולדן". הוא התגרה בדניאל, למד את הלקח, ועכשיו הוא צריך לחיות בעומק שעליו נפל מגובה הסולם עליו הוא השקיף על כולם עד אותו יום שבו דניאל התקיף אותו.

  עוד סצינה אהובה: הנאום של השריף כשהוא משחרר את בובי דין, נאיבי אך מבהיר כמה הרצון לנקמה יכול להיות מעוור ולהשאיר אדם הרחק הרחק מהחיים עצמם.

  • miss bojarsky

   אני גם מאד שמחה על חזרתו של דניאל לעולם הערים. מאד נהניתי משני הפרקים הקודמים, אבל התגעגעתי לנוכחותו.

   מאד מעניין מה שכתבת לגבי ברבור שחור, תודה על ההחכמה! אין כמו נהיגה במהירות גבוהה כדי לתת תחושה של חופש ותנועה, לחלוטין הבנתי לליבו.

   יאדו, אני לא משוכענת שדניאל אמר שזה לא היה בובי דין רק מתוך רצון למרק את מצפונו ולחסוך כאב. ייתכן גם שהוא מעדיף לטפל בבודי דין בעצמו. הוא אומר משהו שרומז לכך, אבל אני כבר לא זוכרת את הניסוח. חן?

   אני גם מתחילה לרחם על טד, סך הכל החיים שלו לא פשוטים כרגע ועם כל דושיותו, לא באמת מגיע לו לספוג את כל הבלגן שיוצר השחרור של דניאל.

   • Chen Honig

    לא זוכרת את זה מילה במילה, אבל לדעתי את צודקת, אמנת'ה שואלת אותו משהו כמו
    "why are you letting him get away with this?"
    ודניאל אומר משהו שנשמע נקמני כמו:
    "I'm not letting him get away with this"
    אולי הוא מעדיף לטפל בזה בעצמו, מאחר והיה לו מספיק מכל הרשויות, נצטרך להמשיך ולראות! מה נעשה???

    • אני פירשתי את זה כ"הוא לא יצא מזה כי הוא צריך לחיות עם זה", כמו דניאל עצמו. סיפור נקמה במקרה שלו ייראה לי תלוש לחלוטין (וגם לא מעניין).

     • Chen Honig

      היה את הקטע בפרק השני, כשדניאל צעק "Motivation to change" – שהאסירים צריכים להראות איזהשהו רצון לשנות את דרכם אחרי שהם מבלים זמן בכלא (בשביל זה כביכול הקימו את המוסד הזה).אולי דניאל לא חושב שאפשר לשנות, אולי הכלא בשבילו היה סך הכל עולם מקביל, ולא מקום בו אפשר להשתנות, אז הוא חושב שאפשר לטפל במקרה של בובי דין בדרכים אחרות.
      אולי הוא ינסה להיות דיפלומט?
      אולי אולי אולי…

     • miss bojarsky

      זה העניין, זה פתוח לפרשנות ולכן אני לא לגמרי סגורה לגבי הכוונה שלו בעניין. וגם, לטפל בבובי דין לא בהכרח אומר נקמה, אבל כן התמודדות מולו.

    • miss bojarsky

     הו לא!! תחשבי על כמויות הבמבה והתפוצ'יפס שיוקרבו!!

 • Chen Honig

  הערה פצפונת – הפרק לא נמצא ברשימת הפרקים של הסדרה כשנכנסים לדיון על "התיקון"

  • צודקת, אסדר את זה בהמשך היום.

 • Saturn

  לבנתיים העונה הזו מאכזבת גם בתור אחד שלא יצא מגדרו מהראשונה. יש לי הרגשה שהקצב שלה אפילו עוד יותר איטי והיא לא כל כך מעניינת. בטח כאשר שהולדן היה בקומה וכל הייחוד של הסדרה זה הולדן משתלב חזרה בחיים. לכן טוב לראות אותו על הרגליים.
  עלילות המשנה די דהויות ולוקחות חלק נכבד כמו זאת של טדי והנסיון לקחת את העסק לכיוון חדש. די רוטיני. לי אין כח לדיבורי האלוהים של טאוני והנסיונות שלה לאיחוי היחסים שלה עם טדי עשו את זה ברור שהיא תסכים לחתום על החוזה. קשה לי לראות אפשרות אחרת מאשר כשלון של העסק ואיבוד הבית.
  הקטעים עם הנידון האחר סתמיים ולא תורמים דבר גם אם מנסים לראות את כזה כהקבלה להולדן. עדיף אולי שייגעו בתעלומה הראשונית של הסדרה.
  רק אמנת'ה נשארת כדי לסחוב את הסדרה ובתקווה שדניאל יצטרף למשימה. ג'ארד ממשיך להיות זר לסדרה ולדמויות האחרות.

  • Chen Honig

   מסכימה לגבי ג'ארד, היה לו תפקיד די גדול בעונה הראשונה, בצורה שבה הוא נתן לדניאל לחוות קצת ילדות שאבדה, אבל בעונה השנייה זה נראה כאילו מנסים להכניס לו סצינות בכוח כדי לא לוותר על הדמות.

© עידו ישעיהו