אורפן בלאק 2.08: משתנה ומלא דאגה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 09/06/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "אורפן בלאק" עונה 2 פרק 8?

"Orphan Black" Ep 208 Day 6 Photo: Jan Thijs 2013

תגיות:
 • miss bojarsky

  נתחיל מזה שעד כה מאד נהניתי מהעונה. שמעתי תגובות מאנשים שהיא פחות מוצלחת ו/או מופרכת מדיי, אבל עד הפרק הזה ממש לא הרגשתי בכך. מבחינתי היה הכיף הרגיל של אקשן, מד"ב ותככים ותצוגת משחק מרהיבה של טטיאנה מסליני.

  אבל, הפרק הזה גרם לי לעקם את פרצופי קשות. טראנס קלון? באמת? באמת? אבל באמת? זה לא עניין המופרכות שמפריע לי, זה פשוט מטופש ומרגיש כאילו מישהו ניצח בתחרות "הפכו את הפאנפיקשיין שלי לפרק". ולא שאני מזלזלת בפאנפיקשיין, הוא יכול להיות מעולה, אבל במקרה הזה זה פאנפיקשיין זול ומגוחך. ועם כל אהבתי לטטיאנה והערכתי ליכולות המשחק שלה, כגבר היא לחלוטין לא עובדת לי. במקרה הזה היא לא הרגישה לי כמו דמות ממשית ושונה לחלוטין, אלא כמו שחקנית שמנסה להיראות ולהישמע כמו גבר ולא ממש הולך לה. יכול להיות שבטיפול אחר זה יכול היה להיות קו עלילה מעניין ומיוחד, אבל זה נעשה בגסות ורק נתן לי תחושה של גימיקיות. תדבקו בדמויות השיבוטים שכבר יש לכם, הן מעולות, לא צריך לדחוף בכוח עוד דמויות שונות רק בשביל הקטע של "הא, תראו, קלון טראנס!".

  שאר הפרק היה סבבה, במיוחד קו העלילה של קוזימה, שהיו בו רגעים מצחיקים ומרגשים והסוף שלו שהיה חזק ומטריד. רק שזה קצת הלך לאיבוד בשטות הזו של טוני.

  • Mika Gill

   די, את כבר לא לבד בחושך 🙂
   מעניין איך יצא שיבוט שהוא גבר כוא בגוף של אישה. זה קצת סותר את כל הפואנטה שהם קלונס, לא?

   • miss bojarsky

    הו, תבורכי 🙂 כבר עמדתי לפרסם סטטוס בפייסבוק ולשאול אם אף אחד חוץ ממני לא ראה את הפרק הזה.

    מוטציה. גם אצל שרה יש כנראה איזו מוטציה, ששינתה אותה ככה שהיא כן יכולה ללדת. מהמ שהבנתי, טוני הוא לא זכר, אלא טראנס. אני מניחה שעל כרומוזום 23 (אם אני זוכרת משהו מלימודי הביולוגיה שלי בתיכון…) יש לו XXY במקום XX וזו נחשבת מוטציה בלי קשר לעניין הקלונס. יש לו סממנים גם של זכר וגם של נקבה ובגלל זה הוא מזריק טסטוסטורון. אבל באמת שזה לא המדע והאם זה כן או לא הגיוני שזה יקרה מבחינה ריאליסטית שמטריד אותי. הסדרה הזו גם ככה בלתי ריאליסטית בעליל כבר מזמן, אם לא מההתחלה. זה בעיקר הצורה המטופשת שבה כל הנושא הוצג.

    • Mika Gill

     כלומר, זו לא באמת הצורה שמטופשת, זה שטטיאנה – למרות שהיא שחקנית נפלאה ללא ספק – לא עובדת לך בתור גבר.
     עכשיו שאלה רגע – בעצם הן כולן קלונז סינטטיים? זה לא ששרה והלנה הן "המקור" ששוכפל?
     כלומר, מה שקרה הוא ששמו בתוך האמא שלהן עובר אחד והוא בעצמו (ובלי גן התאומים וכו' וגו') התפצל לכדי שני תינוקות, ואז היא החליטה בעצם לא מתאים לה ומסרה את שתיהן לאימוץ, או משהו?
     הו, שוין.

     • miss bojarsky

      לא… כמו שכתבתי בתגובה הראשונה שלי, כל אופן הצגת הדמות של טוני הייתה מטופשת וגימיקית. זה לא רק טטיאנה. זה גם מופרך ולא ריאליסטי במיוחד, אבל שוב, כמו שכבר כתבתי, זה לא מה שהפריע לי פה.

      ממה שאני הבנתי, כן, כל הקלונז הם סינתטיים. אני לא ממש זוכרת מה בדיוק קרה עם אמיליה.

      • Mika Gill

       מאיזו בחינה "הצגת הדמות"? סורי. לא מצליחה לרדת לסוף דעתך.
       אבל אישית, בעיקר מטריד אותי שהיה לו שיער ארוך.

       • miss bojarsky

        מבחינת האופי שלה, ההתנהגות, הטקסטים. הייתה פה הזדמנות לדיון מעניין בנושא של זהות שלא נגעו בו מלבד משפט וחצי שנאמר כבדרך אגב. במקום זה הציגו בצורה זולה את "החבילה שלו" וכל מה שהוא עושה זה לקלל ולהתחיל עם פיליקס (הו, כמה חתרניים אנחנו, תראו, פיליקס מנשק את הגרסא הגברית של אחותו!) ואז הוא עוזב. בקיצור, לי זה הרגיש שכל ההבאה של טוני נעשתה בשביל הסנסציה בלבד וזה לא שירת את העלילה או את הדמויות בשום צורה שהיא. את ההודעה מפול אפשר היה להעביר בשלל צורות אחרות. תחברי את זה לכך שטטיאנה ממש לא עבדה עבורי כגבר והרגשתי שאני בתכלס רואה את שרה מתחפשת ולא דמות שעומדת בפניי עצמה, ויוצא מזה קו עלילה שלא אהבתי משום בחינה שהיא.

        אני מקווה שזה היה ברור יותר 🙂

        אני בסדר גמור עם השיער הארוך, לשים על טטיאנה פאה קצרה בטח היה גורם לה להיראות אפילו מוגחך יותר.

        • Mika Gill

         יפ, עכשיו הכל מובן. תודה!
         וכן, בהחלט יש מצב שפאה קצרה היתה יכולה ליות בעייתית.

         • miss bojarsky

          🙂

        • מסכים שזה נעשה ממש גרוע, נקודת שפל בעונה שהייתה לא רעה עד כה, ובעיקר אחרי פרק שמבחינתי היה שיא יצירתי של כל הסדרה עד כה (מעטה הקרח של רייצ'ל נסדק כשהיא פוגשת באביה לראשונה מזה 20 שנה, דוני מגלה שאליסון היא שיבוט, ליקי נרצח בטעות). הדבר הכי גרוע בעיניי היה הנשיקה עם פיליקס. הוא ושרה אמנם אחים אומנים, אבל זה עדיין מעוות.

         • miss bojarsky

          הו, עשית מרתון של כל הפרקים עד כה?

          כן, כל המשיכה בין טוני ופיליקס גרמה לי להרגיש לא בנוח. זה הזכיר לי חלקית את הפיאסקו של דקסטר ודברה.

          הפרק הקודם אכן היה חזק.

          שכחתי לציין שאחד הדברים שאני אוהבת במיוחד בעונה הזו הוא כמובן נוכחותו של מיכאל הויזמן. הוא חסר לי בפרק האחרון.

          • ראיתי שמונה פרקים בשלושה שבועות, זה נחשב למרתון? (:

          • miss bojarsky

           אה, אז לא 🙂

    • פשוט יעל

     רגע, אני חושבת שהתבלבלת – אם הוא טראנס (ולא זכר מלידה), אז לא קשור כל ענייני הכרומוזומים. מדובר על תפישת מין/מגדר, שזה בעצם בראש (ולכן יש גם ספקטרום מגדרי, אנשים שהם ג'נדרקוויר או א-ג'נדר וכו').
     מכיוון שאני לא רואה את הסדרה אני לא יודעת עד כמה השיבוטים של הדמות מוצגים כשונים ממנה מבחינת תכונות אישיות ואופי וכו', אבל בהנחה שהם יכולים להיות מאוד שונים זה מזה באופי ובהתנהגות, העובדה שאחד מהם טראנסג'נדרי לא צריכה להיות 'מוטציה'.

     • Mika Gill

      כן – ולא.
      בעיקרון, תפיסת המגדר לא נמצאת רק "בראש", כי אם כך, אז צודקים כל הדתיים הקיצוניים, ואין דבר כזה "להיוולד ככה", כי "הכל בראש". אם, מנגד, הוא גבר שכלוא בגוף של אישה, סביר להניח שיש פה בעיה עם הכרומוזומים.
      יכול להיות שלא, ואין ספק שאף אחד לא יודע אם מבחינת כרומוזומים ירון נולד עם מגדר שגוי, או עם כרומוזום XY ולכן הרגיש שדנה כלואה אצלו עמוק בפנים, כי אלא אם יש סיבה לבדוק, אף אחד לא טורח לבדוק את הכרומוזומים של תינוק. או אדם בוגר. אבל לדוגמה, שמעתם על הסיפור של התאומים הזכרים שאצל אחד מהם היתה תקלה כשעשו את הברית שלו (אגב, יכול להיות שזו סתם היתה מילה, אבל בלי הברית, קרי, שלא מדובר ביהודים בכלל) ואז הוחלט להפוך את זה שבטעות חתכו לו את האיבר לתינוקת. כשהילדים היו בסביבות גיל המצווה, הילדה באה להורים שלה ואמרה להם שמשהו לא בסדר. היא לא מרגישה בכלל בת. היא בעצם בן. ומן הסתם, כולם ידעו שזה לא "בראש שלה", כי כולם ידעו שהיא לחלוטין נולדה בן זכר. כמובן, בשלב הזה כבר היה יותר קל "ליצור בנים", אז החזירו אותו להיות בן. הפואנטה היא, שאני באמת לא יודעת אם להסתכל על טראנסים כ"משהו בראש" או שזה משהו בגוף שהתקלקל, קרי מוטציה.

     • miss bojarsky

      זה בתכלס הסדרה שהתבלבלה כי גם התייחסו אליו כטראנס וגם הזכירו את עניין הכרומוזומים. וזה לא חייב לסתור, זה יכול להיות גם מוטציה של XXY (

      Klinefelter syndrome) וגם אישו של תפישת מגדר שנובע מהמאפיינים הפיזיולוגיים.

      עצם העובדה שהסדרה התייחסה אליו כאל "טראנס קלון" כבר מעידה על הבעייתיות של כל הנושא מבחינתי, כי זה מה שהוא היה מבחינתם. המונח הזה כשלעצמו זול ומטופש.

 • נורית הוראק

  אני זוכרת שכשהייתי בבית הספר לתסריטאות הייתה תקופה כזו שהיה נורא אופייני לשלב דמויות לסביות או הומוסקסואליות ותמיד צחקנו על זה שבהתאם לכך לכל אחד מאיתנו התלמידים יש תסריט עם לסבית ייצוגית. אני חושבת לאור הייבול הקולנועי והטלוויזיוני האחרון שטרנס הוא כנראה הדבר הנוכחי שמחליף את זה. אני חושבת שהדמות הייתה מעניינת אם כי באמת פאן פיקשנית אבל הביצוע שלה בסדרה לא היה טוב והנשיקה עם פליקס הייתה רק בגלל גורם הזעזוע ובכלל לא ישבה לי מתאימה לדמות של פליקס.

© עידו ישעיהו