משחקי הכס 4.10: הילדים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/06/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 4 פרק 10, סיום העונה הרביעית

Game of Thrones - 04x10 - The Children

הביקורת מפורסמת כשמקדימות אותה 11 תגובות

ד.ב. ווייס ודיוויד בניוף אמרו מראש שמדובר בפינאלה הטובה ביותר של הסדרה עד כה, ולא שזה קשה לנוכח סיומי העונות הקודמות הנינוחים והפושרים, אבל הם לגמרי עמדו בהבטחה. לא רק מפאת רצף האירועים המסחרר בפרק שלמיטב זכרוני הוא גם הארוך ביותר בתולדות "משחקי הכס", אלא גם כי היו קשורים זה בזה באופן די מושלם. הוא המשיך בדיוק מאותה נקודה – עוד משהו שאני לא זוכר מתי ואם קרה בעבר – ג'ון יוצא אל מאנס.

השיחה ביניהם הייתה סגירה כה יפה של המון מעגלים, אחת מיני רבות בפרק, וזה מה שהפך אותו לכה חזק. לא זאת בלבד שזו הייתה הפגישה הראשונה שלהם מזה עידן ועידנים, מאז שג'ון עזב עם החבורה כדי לטפס אל החומה ומאז הבגידה שלו בהם, אלא שגם נעשתה מיד אחרי שחבריהם נפלו בקרב. ובעיקר, חברתם המשותפת איגריט. אני מאוד אוהב את העובדה שמותה לא עובר בלי אזכור והרכנת ראש. אם הקשר שלנו איתה עומעם לפני המעשה, מה שעבורי לפחות הפחית את דרמת החץ בלבה, טוב שלפחות אנו זוכים לכך אחרי לכתה, וכך גם בשיחה של ג'ון עם טורמונד מאוחר יותר – כל אלה היו מרגשים מאוד.

באותה שיחה מסתבר שמאנס, שהעוויות הפנים שלו היו קריקטוריות מאי פעם, לא מעוניין לכבוש או ללחום, אלא מחסה לאנשיו מפני המהלכים. בקשה לגיטימית ביותר שמעניין מאוד לראות כיצד יתייחסו אליה בהמשך. ואז פתאום הגיעה התשועה, אלפי פרשים, וזה היה מרהיב למראה. סוף סוף איחוד בין שני קצוות עלילתיים שמעולם לא ראינו ביניהם ממשק – סטאניס וחבורתו, כה תלוש בעיני ג'ון עד שאינו מבין מי בא להצלתם. זו הייתה הסצינה הראשונה מני רבות בפרק שהמחיזו באופן מושלם בעיניי את מה שקראתי בספר. המערך המדויק הזה של הסוסים ורוכביהם, תוקפים את היער משני צדיו. כל הדקות הראשונות הללו היו יכולות באותה מידה להשתייך לפרק הקודם. לא רק כי הן המשך ישיר לאירועיו וסיפקו קשירת קצוות רגשית, אלא כי מבחינה תימטית היו מנותקות משאר העלילות.

Game-of-Thrones-04x10-The-Children 02"אחזיק מעמד יותר זמן ממך"
(אריה סטארק)

שם הפרק קולע באופן כה יפה למהותו: הילדים. ילדי היער שבראן פוגש ושהקדימו את ראשוני האדם, טיריון לעומת אביו, סרסיי כחוצצת נחרצת בין אביה לבין בנה, אריה שאיבדה את כל מי שיש לה בעולם. וגם ילדיה של דאינריז, הדרקונים, שהרגו את ילדתו הפעוטה של איכר בגילוי שובר לב – נראה שהיא הבינה במה מדובר ברגע שהאיש התחיל לדבר. דאינריז, שפעם אחר פעם גילתה עד כמה קשה למלוך, הגיעה אל השפל בשלטונה עד כה. רגע אחרי שהבינה שלא כל העבדים רוצים להיות חופשיים, נוכחה לדעת שהדרקונים שהביאו אותה עד כה פוגעים בה כעת. שוב אני לא יכול שלא להתפעל לנוכח הדרקונים. אפקטים יפהפיים בסצינה יפהפיה, דאני כולאת את שניים מילדיה. בספר היא הטילה את המלאכה על הלא טמאים, אבל הגיוני פי כמה שתעשה זאת בעצמה כאמם, האדם שהכי קרוב אליהם ושהסיכוי שיתקפו אותו כמעט לא קיים.

הבדל נוסף מהספר שאהבתי מאוד: המפגש של בריאן עם אריה והכלב. במקור הפציעה של סנדור בכתף (בסדרה זה קרה מנשיכת הגבר שתקף אותו בפרק השביעי לעונה, בספר זה קרה בקרב במסבאה שראינו בתחילת העונה) היא זו שלבסוף הכניעה אותו – אבל אהבתי את המפגש הבלתי צפוי הזה אף על פי שהיה לי ברור שלא יניב דבר. הוא האיר יפה ומחוכם גם את דמותה של בריאן וגם את דמותה של אריה והזכיר לנו את הלך הרוח של כל אחת מהן – "אז למה לא הגנת על אמא שלי?". כבונוס קיבלנו קרב אדירים בין בריאן לסנדור שהיה מעולה ובוצע היטב. התוצאה לבסוף היא אותה תוצאה. קלגיין התחנן בפני אריה שתהרוג אותו, ראשית בדברי זוועה ואז בתחנונים מפורשים, אך היא פשוט נותרה אדישה, נטשה אותו ועזבה. זו הייתה המחזה נפלאה נוספת של סצינה מעולה בספר, ומשחק נפלא של רורי מקאן. למרות שאריה חבשה את פצעיו, למרות החיבור ביניהם, היא לא עושה עמו את החסד של לגאול אותו מייסוריו – סנדור נשאר לגסוס בשעה שאחיו גסס בעצמו מפציעות הרעל של הנסיך אוברין.

אולי העובדה שאריה אינה הורגת אותו מהווה בעצם עדות לאמביוולנטיות שלה – היא דקרה בקלות יתרה את מי שצריך בפרקים הקודמים, אבל לא מסוגלת להביא את עצמה להרוג אותו. "זה מה שאתה עושה?", שאלה בריאן, "שומר עליה?". סנדור ענה בפירוש: "כן, זה מה שאני עושה", וזה בהכרח מה שהוא עושה, כי הוא עצמו מונה את כל האנשים שאיבדה – איזו עוד סיבה יש לו להישאר איתה למרות שאין אף אחד שיוכל לשלם עליה כופר? ברבות הימים נוצר חיבור אמיתי בין סנדור לאריה, שני היצורים הבודדים הללו, ולמרות שמדי לילה עדיין איזכרה את שמו במניית מועמדיה להרג, בסופו של דבר לא עשתה זאת למרות שהיו לה מספיק הזדמנויות. וגם הפעם לא.

היא עושה את הדבר הנבון ביותר המתקבל על הדעת ומשנוררת את דרכה אל מעבר לים הצר, שם סביר להניח שחייה יהיו הרבה פחות הפקר, ושם אנשים יכולים להחליף את מראה פניהם כשם שעשה ג'קאן הג'ר, אותו אחד שנתן לה את המטבע שהציגה כעת לקפטן הספינה. האופציות להמשך פשוט מרתקות, ואני בעיקר ממש רוצה שתפגוש שוב את סיריו פורול. לא ראינו שהוא מת ועל כן אני מאמין שהוא חי, וכנ"ל סנדור, אפילו בעולמה האכזר והאנטי-מוסכמות של "משחקי הכס".

בזמן שאחותו הגדולה פורצת דרך חדשה, כך גם עושה בראן בצפון הרחוק-רחוק, וכדרכו בקודש מספק את קו העלילה החלש ביותר (בסדרה כמו בספר). ידענו שאנחנו הולכים לקראת שיא כלשהו, משהו בלתי מוכר, אבל העניין הזה סיפק יותר מדי דברים ביזאריים בבת אחת. המתקפה המוזרה עליהם של השלדים היוצאים מן הקרח (1) – מה זה היה לעזאזל? מי אלה? האם אי פעם שמענו על דברים כאלה? ואז הגיעה ילדת היער (2), והיא זרקה על השלדים משהו עם אפקט של רימון יד (3). כולם מיהרו להיכנס אל תוך המערה ומסתבר שהשלדים לא יכולים לעשות זאת כי הם מתפוצצים (4), לאחר מכן הגיעה הפגישה עם העורב עם שלוש העיניים, שמתברר כי הוא זקן המלופף בעץ עצום ממדים (5) או מה שזה לא יהיה. ווטף? יותר מדי יש מאין בבת אחת. בתווך הזאב של בראן, סער קיץ, עשה מעט מאוד כדי לעזור לו כשהותקף על ידי השלדים, וג'וג'ן מת, מה שלא קרה בספר.

זה היה היעד של בראן אחרי שתי עונות תמימות, שנתיים וכעשרים פרקים שבהם הוא וחבורתו מתקדמים לעברו באיטיות משמימה. הקליימקס של בראן, והוא היה בלתי מלהיב ברמות מעציבות. אם זה לא עזר להפיח עניין בסיפור שלו, דבר כבר לא יעשה זאת. אפשר רק לקוות שישתלב בצורה מגניבה ומפתיעה כלשהי במרקם הכללי של "משחקי הכס", אבל אני לא בונה על זה.

לאן שזונות הולכות

שיאו של הפרק, כמובן, היה גורלו של טיריון. היה שם שינוי קריטי ועצום ממה שהיה בספר, והוא נוגע לגילוי על טיישה, הרעייה שהייתה לטיריון בצעירותו (אם הנושא הזה לא עלה עכשיו לא סביר שכבר יעלה בסדרה, אבל אם אינכם רוצים לדעת דלגו לכותרת הבאה): כזכור, כשהיה בן 16 נשא טיריון לאישה מישהי שהתאהב בה אחרי שג'יימי והוא הצילו אותה מאונס, ובדיעבד התגלתה כזונה שג'יימי אירגן עבורו כדי שידע אישה. כאשר הדבר הגיע לאוזני אביו, טייווין מסר אותה למשכב של אנשי המשמר שבזה אחר זה בעלו אותה ושילמו לה לעיני טיריון. כעת, כאשר ג'יימי משחרר את אחיו מהכלא בגרסה המקורית, הוא יודע שזו כנראה הפעם האחרונה שייתראו ולכן מרגיש צורך להתוודות: טיישה לא הייתה זונה כלל. טייווין פשוט ביקש לבטל את הנישואין האלה ועל כן המציא את הסיפור הזה ונעזר לשם כך בג'יימי. אישה אומללה שבאמת אהבה את טיריון ולבסוף נאנסה על ידי המונים. בתמורה לאמת שחשף ביקש ג'יימי לדעת את האמת מטיריון – האם אכן רצח את ג'ופרי? טיריון הנבגד, במאמץ להכאיב לאחיו, ענה שכן ואף נשבע להרוג את ג'יימי יום אחד.

זה היה רגע כה מבאס מבחינת יחסי האחים, אלמנט כה מקסים עד אז שגם בסדרה ראינו לאורך כל העונה ובפרק הנוכחי, עד שבמובן הבסיסי ביותר שמחתי ממש שפרידתם לא הוכתמה על ידי העניין הזה. מה שבכל זאת נפגם מהותית עקב ההשמטה היה הסצינה עם טייווין מיד אחרי כן. עד כמה שהייתה טעונה בסדרה, במקור היא הייתה נפיצה בערך פי אלף. הסיבה שמלכתחילה טיריון מגיע אל אביו היא זו, וכשהוא אוחז בקשת מולו בשירותים הוא שואל אותו לאן הלכה טיישה כעת. טייווין לא באמת לוקח את האיום ברצינות, וגם אינו זוכר. הוא עונה לטיריון: "להיכן שזונות הולכות". טיריון יורה בו בבטן. המשפט הזה בספר עתיד לרדוף את טיריון, מה שגורם לי להבין עוד פחות את ההשמטה הזו. זו לא פגישה ארעית בין בריאן לסנדור שאחריה הכל נשאר אותו דבר, או ניסיון הצלה מעפן של יארה את אחיה תיאון. זה נראה כמו שינוי דראסטי מהנתיב שדמות מרכזית אמורה ללכת בו (לגבי העניין הזה הגיבו בבקשה רק בפוסט המוקדש לקוראי הספרים).

הכפיר והאריה

ימיו האחרונים של טייווין לאניסטר לא היו מדהימים. כישורי ההורות שלו חזרו לבגוד בו. סרסי בתו המפוכחת הימרתה את פיו ואף סיפרה לו את האמת עליה ועל ג'יימי. טיריון בנו השנוא רצח אותו. התכנונים שלו לשמור על כוחה הגדול של משפחת לאניסטר ועל האינטרסים שלה נקטעו בבת אחת. ההימלטות של טיריון נעשתה באופן קתרטי – ראשית עצם העובדה שוואריז וג'יימי דואגים לו ועומדים לצדו (על ג'יימי ידענו, על ואריז לא), אבל אז טיריון גם מגלה ששיי בגדה בו ואת דו הפרצופיות התהומית של אביו, שסולד מזונות אבל מכניס אחת למיטתו, את זו שהייתה של בנו והוא שלה. פניו של טיריון כאשר חנק אותה היו בעיניי מפגן משחק טוב פי כמה מאשר במשפט שלו. עדיין אוהב אותה אבל מכלה בה את כל זעמו, את עלבון בגידתה, קודם במשפט שלו ועכשיו במיטת אביו. לאחר מכן הוא הולך אל הבא בתור, אביו שאומר לו שוב ושוב שהוא בנו והוא אביו. האיש החזק הזה, העצום הזה, מת בשעה שחירבן מחץ שירה בו בנו הגמד שכה שנא.

כעת, כשכבר לא נותרו לו עניינים להסדיר, טיריון חובר אל ואריז, מוברח בתוך ארגז כמו המכשף שהתעלל בוואריז ולימים יובא על ידיו כדי להחזיר לו רעה תחת רעתו. דנדון הפעמונים גורם לוואריז להבין שטיריון עשה משהו שלא אמור היה לעשות ושמוטב גם לו עצמו לעלות על הספינה. ואריז וטיריון על ספינה אחת, אריה על ספינה אחרת, מפליגים סוף סוף הרחק מהתופת של ווסטרוז.

Jaime-and-Tyrion Game of Thrones

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר! אפשר לעשות זאת בפוסט המוקדש לקוראי הספרים.

תגיות:
 • aviad

  נהניתי עד מאוד, אבל הם באמת חייבים לעבוד על פיזור טוב יותר של העלילה לאורך העונה. היה כמעט עמוס יותר מדי.

 • שנאוצר

  כפרק בפני עצמו – אחד הטובים בסדרה. כעיבוד לספרים? Meh. שלושה שינויים גדולים היו בפרק הזה, אחד נהדר (מהסוג שבטח מרטין דופק לעצמו בראש ושואל איך הוא לא חשב על זה בעצמו), אחד תמוה ולא ברור למה הוא שם אבל אפשר להחליק, ועוד אחד שהורס את מה שיכל להיות אחד הרגעים הכי עוצמתיים בסדרה. ידעתי שקוגמן היה צריך לכתוב את הפרק הזה.

  • hel12

   אשמח לדעת לאיזה 3 שינויים אתה מתכוון ואיזה מהם נהדר תמוה והורס. אני מניח שפה זה יהרוס אז אולי תכתוב את זה בפוסט לקוראי הספרים ותפנה אותי לשם או כל דרך אחרת שאוכל לדעת? תודה 🙂

  • גם אני אשמח לדעת

 • assafTV

  ספוילר, כמובן
  משחקי הכס 4.10

  אז ככה, לאחר פרק 8, לא התאפקתי והלכתי לוויקי לגלות מה יקרה לטיריון. לכן האירוע בפרק היה מעט אנטי-קליימקטי עבורי. איכשהו בראש שלי זה היה יותר דרמטי.
  ואחרי שראינו שלל ראשים כרותים, ראשים מנופצים, גרזנים בראש (ג'.ר.ר. מרטין ממש אוהב לתת בראש הא?), מעיים שפוכים, ושלל איברים המתנתקים מהגוף בצורה גרפית, מעולם לא הרגשתי כאב פיזי ודאגה לדמויות בזמן צפייה בפרק כמו שהרגשתי בדו-קרב בין ההאונד לבריאן.
  מה שהחל כדו-קרב סטנדרטי הפך לדו-קרב מלוכלך, מדמם ומיוזע ובעיקר כואב. כל הכבוד אגב גם לשחקנים וגם להפקה (הבימוי, צילום, עריכה, עריכת סאונד) שהעבירו את זה בצורה (יותר מדי) טובה. אשכרה כאב לי פיזית במהלך הצפייה.

 • מד-דוג

  ספויילר
  ספויילר
  ספויילר

  וואו, איזה פרק. ללא ספק אחד מהטובים שהיו העונה ובסדרה בכלל – וכזה שמסכם עונה מאד מוצלחת, רוויה בעלילות מצוינות ובהפתעות רבות.
  כיאה לסדרה, הפרק יצאו מן העלילה לפחות 3 דמויות חשובות (ועוד אחת חצי-חשובה), ביניהן הכלב (וחבל שכך, למרות שיש סיכוי תאורטי שאיכשהו הוא שרד את זה…). מקבץ יפה בשביל פרק בודד.
  אין ספק שאריה שולטתתתת!!!!1 וכמובן השינוי שחל על טיריון וההחלטה שלו לרצוח גם את המאהבת הבוגדנית שלו וגם את אביו הייתה מאד משמעותית לעתיד ולדמות. יפה היה לראות שואריס החליט להצטרף אליו כשהבין מה עשה ולאן הרוחות ינשבו.
  אני חשבתי שהעלילה של ג'ון סנו מעבר לחומה תטופל רק בעונה הבאה, אבל פתרו את הסיפור באופן חכם, אחרי שכבר שכחתי מי בדרכו לכיוון הצפון…

  היחידה שבאמת ביאסה כל העונה היא קאליסי. לא עשתה כלום רוב העונה. בשביל מי שהייתה מבחינתי הדמות המעניינת ביותר בעונות הראשונות, בעונה הנוכחית כל העלילה שלה (וגם הדמות) הייתה מבאסת מאד. אני מקווה שיהיה שיפור בעונות הבאות.

 • Tomer

  טוב, וואו.
  *
  *
  כשהפרק הסתיים, זה הרגיש יותר כאילו סיימתי לצפות בסרט בקולנוע. סצנות הקרב, מוזיקת הרקע, העריכה- כשמסיימים לצפות בפרק הזה מבינים למה הסדרה הזאת כל כך מצליחה- פשוט מאוד, בגלל שהיא לא סדרת טלויזיה. זאת יצירה קולנועית באורך של 10 שעות.
  *
  ספוילרים:
  *
  הסצנה המשמעותית ביותר בפרק ישבה בשוליו. האיש הכי חזק בווסטרוז נתפס עם המכנסיים למטה (חה, ראיתם מה עשיתי שם?) ומקבל חץ ללב, אחרי שיחה עם טיריון, שישר החזירה אותי לקרב של אוברין עם ההר. אני, כמובן, למוד קרבות במשחקי הכס, יודע שאם טיריון לא יירה עכשיו- כנראה שיקפוץ עליו אחד השומרים וישסף לו את הגרון או יפוצץ לו את הגולגולת עם הידיים. אבל היי! טיריון הספיק לסיים את הדו שיח ולירות בטייווין ואף אחד לא הרג אותו! הוא אפילו הצליח לברוח! הפי אנד במשחקי הכס. מי היה מאמין.
  *
  אז אתם אומרים לי שבראן סוף סוף הגיע למקום אותו הוא מחפש כבר 2 עונות, ולא קורה כלום? עכשיו נזכרתי למה הסדרה הזאת יכולה לעצבן אותי כל כך.
  *
  סה"כ הייתה עונה טובה. אין ספק שנהנינו.

  אסטה לה וויסטה. נתראה בעונה הבאה.

  • שנאוצר

   ספוילר ספוילר ספוילר מקביל

   בספרים המוות של טייווין הרבה יותר משפיל, כי החץ של טיריון לא פוגע לו בלב, אלא בדיוק במקום שבו טייווין עושה שימוש, שם בשירותים. לא ברור לי למה לא הציגו את זה, מה, הם חשבו שמה שאירע לתיאון כבר היה יותר מדי?

   • שנאוצר

    אגב, בסדר לעשות פה עוד ספוילר למה-שהיה-אמור-להיות-ובסדרה-כבר-פספסו-את-ההזדמנות-אז-זה-לא-ספוילר-לעתיד-לקרות? כי הפרק הזה הכיל, דווקא בסצינת השיא, את ההשמטה הכי מבאסת שנתקלתי בה בסדרה עד עכשיו, ואנשים צריכים לדעת כמה עוד יותר עוצמתית היא יכלה להיות.

    • עשה את זה עם אזהרה מראש, כל אחד יקרא על אחריותו.

    • אה, אני יודע למה אתה מתכוון ואני מתייחס לזה בעצמי בביקורת שלי שתפורסם בקרוב (גם כן עם אזהרה).

     • שנאוצר

      האמת שנראה לי שדווקא אתה מתייחס להשמטה אחרת ממה שאני מדבר עליה.

      • מיכל

       למה התכוונת? הסתקרנתי.

       • שנאוצר

        בהנחה שאת לא מקוראי הספרים –
        יש בפרק שתי השמטות משמעותיות, ויאדו התייחס לאחת מהן בביקורת. יש עוד אחת, שאומנם היא אינה זאת שהתכוונתי אליה, אבל גם היא די משמעותית. בעצם, *ממש* משמעותית. את בטוחה שאת רוצה שאת רוצה את הספוילר הזה?

        • אם כן, אז נא לעשות זאת רק בפוסט לקוראי הספרים (או בהודעה פרטית כמובן).

        • מיכל

         מהתגובה הראשונה שלך הסקתי שבגלל שמדובר בהשמטה לסצנה שכבר הייתה, היא לא משפיעה על המשך העלילה ולכן לא מהווה ספויילר משמעותי, אבל אם היא "*ממש* משמעותית", אז אני אתאפק, תודה 🙂

 • תתש

  ספוילר ספוילר ספוילר

  ההגעה של טאניס הייתה אנטי-קליימקטית בעליל. אין שום הסבר מניח דעת לגבי למה העבירו את זה מהפרק הקודם.

  הסדרה הפכה בענה הזאת מעיבוד טלוויזיוני של סדרת ספרים, לפאנפיק מוסרט.

  • מה קורה איתך? ספיילרת בתחילת התגובה שלך. תיקנתי עכשיו אבל שים לב להבא בבקשה.

  • Michael Ginzburg

   ספוילר
   גם ההגעה של הילדה ורימוני האור הגיעו משומקום, כמה נוח.

 • Sagi Ha

  הדו קרב הזה היה ביזיוני. לא מבין איך מרטין מאשר להם שינויים כאלו מסיביים בעלילת הספר.

  • Michael Ginzburg

   ספוילר

   איזה דו קרב? בראן והכלב? היה מצוין, הרבה יותר טוב מזה של אובריאן וההר מבחינתי.
   הכבדות, הנחישות והעקשנות של שניהם התפוצצה על המסך, זה היה אדיר.

   • שוב פעם אובריאן?

    • Michael Ginzburg

     הנסיך אובראיין וההר – הקרב שלהם לא ממש הרשים אותי, למעט הסיום.
     בעוד הקרב בין בראן והכלב היה מרתק ועשוי לעילא.

     • לא, אתה ממשיך לקרוא לו אובריאןאובראיין. זה אובריןOberyn.

      • Michael Ginzburg

       כמעט אותו דבר, מה יש למרטין משמות דומים? בראן, בריאן, ברון, אוברין… פור פק'ס סייק.

      • Omer Zauber

       ואנשים ממשיכים לקרוא לדאינריז "קאליסי", זה כמו שהם יקראו לסטאניס "הוד מעלתך"

       • לא זה לא. המילים "הוד מעלתך" הם מילים מוכרות לדוברי עברית. יש להם קונטוציה מאוד ספציפית, ואנשים שחיים בעידן הזה ירגישו מוזר לקרוא לדמות בדיונים אינטרנטים "הוד מעלתך". חאליסי לעומת זאת הי מילה עלומה. אף אחד לא שמע אותה לפני הסדרה, והיא הפכה מזוהה עם הדמות של דאני. מעריצים זורמים עם לקרוא לדאני חאליסי, זה לא מרגיש להם לא במקום או מוזר. לכן- זה לא אותו דבר כמו "הוד מעלתך". טכנית- מילולית זה אולי אותו דבר. בקונטציה דיבורית זה לא אותו דבר. ההוכחה נראית כמו טאוטואלגיה אבל מה לעשת. מעריצים קוראים לדאני חאליסי, אף לא קוראים לאף אחד אחר "הוד מעלתך". מסקנה- למילים אין את אותם משמעות בלשון הדיבור, אם היה, לא היו קוראים לה חאליסי.

        • Omer Zauber

         אז זאת טעות של יוצרי הסדרה, עובדה שאף אחד מקוראי הספרים לא קורא לה "חאליסי" ולכולם זה נראה לה מוזר, בעוד שהרבה צופי סדרה לא היו מזהים את השם "דאינריז" או "דאני"
         (בכל מקרה, מקרה ה"הוד מעלתך" היה רק דוגמה)

         • לא מבינה מה כ"כ מפריע לאנשים שקוראים לה חאליסי, זה יותר זורם. לא חושבת שרוב צופי הסדרה לא יודעים שקוראים לה דאינריז

          • Omer Zauber

           כי זה לא השם שלה, זה המקבילה הדותראקית לmy lady או my queen

          • נו, בחייאת זומזום. מדובר על דמות בדיונית בסדרה בדיונית. וזה לא שזה נאמר כדי לרדת עליה או משהו. כאילו אני הכי בעד לכבד פאנדומים וכל זה, אבל ההתעקשות הזאת מרגישה לי קטנונית :

          • Omer Zauber

           את לא יודעת כמה הפאנדום הזה קטנוני.
           בתור דוגמא, יש תאוריה מאוד נפוצה בין קוראי הספרים בנוגע לג'ון סנו ולאמא האמיתית שלו (ולצורך העניין, גם מי האבא האמיתי שלו) אם את רוצה, אפרט יותר בפרטי, כי מגיעים מהתאוריה הזאת לכצה מסקנות מעניינות.
           הדיון על התאוריה הזאת, באתר הכי גדול שקשור לספרים ולסדרה (westeros.org), כשכל פעם שהת'רד מגיע ל400 הודעות פותחים ת'רד חדש, הגיע כבר לת'רד מספר 85. וזאת רק תאוריה אחת מתוך עשרות, מאות תאוריות, ובכולן מתקטננים על כל מילה. 😀

          • אני מכירה את התיאוריה עליה אתה מדבר (יותר נכון מישהו הסביר לי אותה פעם, אני לא בטוחה שאני באמת זוכרת אותה, אבל זה לא כזה משנה, כי אין לי כוח לנסות להבין אותה שוב :P).
           מה הכוונה מתקטננים על כל מילה?

          • Omer Zauber

           גררמ בכתיבה שלו ממש אוהב רמזים, לפני החתונה האדומה, למשל, ההאונד אומר לאריה, בוא נלך לחתונה הארורה (bloody) של דוד שלך,
           יש עוד באמת עשרות דוגמאות על איך שימוש במילה כזאת או אחרת משפיע באמת על המשמעות של כל משפט.
           כל עניין לוראס-רנלי, לא מופיע בספרים בצורה ברורה לעין – אבל הם הולכים להתפלל ביחד מתישהו, או כשסאנסה אומרת ללוראס שהיא הצטערה לשמוע שרנלי נרצח, ושמרג'ורי בטח שבורה, הוא מסתכל עליה בכעס ואומר – היא שבורה? ואיך אני מרגיש?!
           כשזה התחיל להיות יותר ברור, אולנה טיירל אומרת שלבראתיאונים תמיד היו רעיונות משונים (queer ideas), ובסוף כאילו בשביל שגם הקורא הכי דיביל יבין – ג'יימי אומר ללוראס בהזדמנות כלשהי שהוא ידחוף לו חרב למקום שגם רנלי לא הצליח למצוא..
           בקיצור, הספרים מגניבים כי העלילה בהם קוראת גם בין המילים

          • אה, מגניב לאללה. דווקא דיונים כאלה ממש מגניבים ואני אוהבת דברים כאלה במדיומים שונים
           (נניח בסדרות- ראנינג גאגס, פורשאדויינג איסטר אגס וכו', דברים כאלה שרק האובססיביים שמים אליהם לב). זה לא קטנוניות מבחינתי. מי שאוהב אוהב.
           זה לא אותו דבר כמו להתעצבן מזה שאנשים קוראים לדאנירז חאליסי. ככה זה נראה לי לפחות. (מצד שלישי, אולי כי לפי הספרים זה לא זורם לקרוא לה ככה ואז זה צורם להם כי הם הכירו את הדמות קודם, אבל מה לעשות, ככה זה מדיומים שונים, לא יודעת).

 • Michael Ginzburg

  מה האינטרס של ואריז לעזור לטיריון? הלוואי שיתנו אמי לדינקלג', סצינות קורעות לב!

  • Eliav Gutman

   ואריז טען במהלך הסדרה שכל מה שהוא עושה זה למען הממלכה. בעונה הבאה כאשר יציגו לאן הוא וטיריון יגיעו תבין טיפה יותר מה התוכניות שלו (וגם לא במלואם, את זה גם מי שקורא את הספרים עוד לא יודע)

   • Michael Ginzburg

    בסדר, אבל כרגע אי אפשר להבין את התכניות שלו, מי שלא קורא את הספרים יכול רק לנחש.

    • Omer Zauber

     הוא כנראה יודע שטיריון לא רצח את ג'ופרי, ואולי איזה חוש צדק משונה גרם לו לעזור לו לברוח? (או שאולי סתם ג'יימי איים עליו) הוא מן הסתם לא ידע שטיריון יבקר קודם אצל טייווין

  • hel12

   אני ישר נזכרתי שבעונה הראשונה ואריז דיבר עם איליריו מופאתיס (ההוא שאירח את דאני וויסריז בבית שלו וארגן את החתונה של דאני עם דרוגו), כשהם מסתובבים במעלה מלך ואריה שומעת אותם מדברים על כל מיני דברים ואני זוכר שהיה משתמע מכך שואריז בצד של הטארגאריינים (אם זכרוני אינו מטעה בי). אז מיד כשראיתי שואריז שט לאסוס ישר חשבתי שהוא בטח ינסה לתמוך בדאינריז וירצה שהיא תכבוש את כס הברזל. זה לפחות הניחוש שלי לגבי האינטרסים שלו…

 • Queen_K

  ספוילר ספוילר ספוילר

  אז כמו שנאמר פה כבר, הפינאלה הכי טובה לעונה הכי טובה של משחכס, בעיניי לפחות. אני אגב לגמרי ציפיתי שמאחורי הדלת לא יחכה ואריז אלא סוף מר לטיריון, אולי מחווה של ג'יימי לסרסיי. עד הרגע האחרון שבו הוא נראה בארגז לצד ואריז חרדתי לגורלו.
  למרות הטוויסטים והרגעים הבלתי נשכחים, נותרו אצלי לא מעט סימני שאלה אחרי הפרק.
  חשבתי גם שטיווין יגיב לוידוי של בתו בהוצאתו להורג, או בעונש אכזרי אחר. קצת מבאס שלא זכינו לראות אותו מגיב לגילוי הזה.
  העלילה של בראן אכן היתה ווטף אחד גדול, ואני עדיין לא ממש מבינה את הפואנטה של הקווסט שלו. גם הסיומת של דאינריז היה מאכזב לאללה – התרגלנו לראות אותה מושלת בפינאלות, כעת נראה שלא הרבה קורה בצד שלה.
  למה בריאן לא סיפרה לאריה על סאנסה הנמלטת (שאגב, היתה חסרה למדי בפרק)? הבחירה של אריה שלעצמה היתה תמוהה מאוד בעיניי. הסיבה היחידה לכך ששרדה עד כה היתה סאנדור, ועכשיו כשהוא איננו הביטחון שלה נראה כמו יהירות גרידא.
  לא זכרתי את המטבע כלל, הנחתי שזה קשור למתנקש חסר הפנים, אבל נראה לי שנהיה לי בלגן כבר עם בראבוס ואיי הברזל והבנק וכו'. מישהו יכול לסכם לי בשני משפטים, רק על סמך מה שידוע לצופי הסדרה? תודות מראש 🙂

  אגב, ניטפוק קטן – אריה ולביא זה אותו הדבר. אולי התכוונת לאריה וכפיר (גור אריות)?

  והתייחסות ספוילרית לפסקה על טיריון בביקורת של יאדו (רק לפסקה, לא קראת את הספרים):
  אני שמחה שנכנסתי לקרוא את הפסקה הזו, כמו שקראתי בזמנו על סצנת האונס של ג'יימי וסרסיי, למרות שאני מקישה ממנה על העתיד של דמותו של טיריון. אני מסכימה עם יאדו שהיעדרה סגר יפה יותר את יחסיו עם ג'יימי, אבל הקלוז'ר עם שאיי היה פשוט מוזר. הבנתי מדוע העידה נגדו במשפט, ניחא, אבל לשכב עם אביו? לקרוא לו "אריה שלי"? נראה שזה נועד לדחוף את טיריון מעבר לקצה ועבורי זה היה פשוט יותר מדי.

  • שנאוצר

   בראבוס היא עיר נורא גדולה, נורא משפיעה ונורא חשובה בעולם של משחקי הכס, שהצופים אמורים לדעת רק על שני מוסדות בו כרגע: בנק הברזל (*אין* קשר לאיי הברזל, שנמצאים בערך בצד השני של העולם ביחס לעיר הזאת) שמלווה כסף בערך לכל דבר שקיים אבל מאוד דורסני בדרישות שלו להחזרים, והמפקדה הראשית של המתנקשים חסרי הפנים.

   • Queen_K

    תודה 🙂
    וגם המורה לסיף של אריה משם, נכון?

    • שנאוצר

     אכן, ויותר מזה – יש תאוריה (שימו לב, תאוריה, ועוד אחת פתוחה למדי שמבוססת על פרט אחד בלבד, אז זה לא ספוילר) שאותו מורה, סיריו פורל, וז'אקן האג'ר, המתנקש חסר הפנים שאריה הסתובבה איתו בעונה השנייה – הם אותו בנאדם.

     • Queen_K

      אני יודעת שזה מאוד רלוונטי לדיון, אבל אישית ממש התבאסתי כשז'אקן החליף פנים אז. המקורי היה ממש חתיך 🙁

      • Mika Gill

       אין שום סיבה שהוא לא יחליף בחזרה לחתיך, או לחתיך אחר

  • yaddo

   צודקת לגבי הכפיר, תיקנתי, תודה.

 • Jakob Jakubowitsch

  היה פרק טוב מעולה לעונה מעולה.
  אכן הרבה עלילות אבל זה זרם היטב
  האמת על הרע או המשעמם זה חאליסי נראה שמאז שהיא תקועה במקום אחד אין ממש עלילה טובה לתת לה.. היא צריכה לחזור ולצאת לכבוש

  אהבתי את העלילה של אריה
  אבל אני לא מבין איך זה שנתנו להאונד ולה ללכת מהמבצר של דודניתה כשהיא הזדהתה בפניהם כאריה סטארק.
  לא חשוב שאם קחו אותה זה יעזור להם?

  טיריון וטיווין היה גם מעולה וטוב שברח הדיאלוג, והכל היה מעולה
  בקיצור מאד נהניתי מהעונה ומחכה כבר לעונה הבאה..

 • Omer Zauber

  רק תיקון:
  סער הוא הזאב של רוב, להזכירך, הראש שלו תפור לגופה של רוב.
  הזאב של בראן הוא קיץ,

 • ran

  ספוילר


  4 עונות מחנכים את קהל הצופים על כוחה של החומה
  וברגע אחד סטאניס על אלפי פרשיו חוצה אותה כאילו היתה מבואות נחל הירקון…
  ודבר נוסף, הקטע עם בראן היה כל כך בעייתי ולא שייך,
  מעבר לעובדה שהילד/בחור מתבגר בקצב מהיר מדי,
  כמו שנלקח דירקט מהארי פוטר.

  • תמי

   תתפלא אבל לאנגלים היה קשה מאד לחצות את הירקון

  • dror

   חשבת על זה שאולי נתנו לו לחצות אותה?

  • Omer Zauber

   אני חושב שסטאניס הגיע דרך הים כי הוא יצא מבראווס, אבל אני לא מאוד סגור על זה
   מה שאני לא מבין זה איך הוא הגיע עם כלכך הרבה סוסים ואיפה הוא מצא אותם בדרגוןסטון?

   • hel12

    אם תיזכר לפני כמה פרקים סטאניס ודאבוס נפגשו עם בנק הברזל ודאבוס הצליח לשכנע אותם לתמוך בהם כלכלית, ככה שהם השיגו מימון לאוניות ולצבא (כנראה שכירי חרב שדאבוס דיבר עליהם בתחילת העונה).

  • שין-גימל

   ספוילר   מה שהפריע לי עם סטאניס זה שעד הנקודה הזו הדבר הכי משמעותי שקרה איתו העונה היה שהוא הלך לבנק. בחיי, החיים שלי מרגשים יותר.

   וחוץ מזה:

 • הפעם האחרונה שבה ראינו את גנדרי הייתה בסוף העונה השלישית של "משחכס" כאשר יצא לחתור ל.. אנשהו, מי זוכר בשלב הזה. כעת סוף סוף מתברר היכן הוא. http://uproxx.com/webculture/2014/06/the-actor-who-plays-gendry-on-game-of-thrones-finally-checked-in-on-twitter-2/

 • Saturn

  פרק סיום עונה – ספויילרים.
  פרק מוזר. אז כן, כנראה הפינאלה הכי טוב בסדרה אבל עדיין מוזר. על כל דבר חיובי אפשר למנות דבר שלילי.
  הזכירו לי, הפעם האחרונה שראינו את סטאניס הוא נכשל בבראבוס להשיג תמיכה כספית כדי לבנות צבא. אז מאיפה הוא צץ פתאום עם כל אלה ומי קרא לו?

  ההופעה הפתאומית הזו פשוט זולה מדי עבור הסדרה הזו. מעשה שנעשה עבור גורם ההפתעה מאשר כל דבר אחר. סטאניס מגייס צבא ובא לעזור כנגד האיום על החומה ואין לזה זכר כבר כמה פרקים? למעשה שכזה אמור להיות footprint עבור כל הצדדים בסדרה, זה אמור לעלות על הראדר ולעשות גלים. לא חושב על סיבה למה לכל הנושא הזה הייתה דממה-אלחוט מאשר הרצון לעשות טוויסט של הדקה ה90.
  הקרב של בריאן-קליגן היה הרבה יותר טוב מאשר הדו-הקרב של פרק 8, מה שמעיד כמה הקרב הזה היה מאכזב. הפרידה של אריה מ'הכלב' הייתה יפה, במיוחד ההתעקשות לא לגמור את זה עם 'המחט' בלב.
  הבעיה – שום דבר מזה בכלל לא היה צריך לקרות. אין שום סיבה שאריה תמשיך להיות בדרכים. היא הגיעה ליעד שלה. למה ממשיכים את הקו הזה ומורחים אותו? זה בערך כמו 'בגולשים בזמן' שקווין מגיע לעולם שלו אבל עוזב כי מישהו שימן את דלת הכניסה. רציתם לספר יותר? אז שיהיה הגיון.

  אין שום סיבה טובה למה שאריה תעזוב את הוייל. אני לא מבין, אריה והכלב שמעו את השומר אומר שלייסה מתה והם עשו אחורה פנה במיידי? מה זו השטות הזו? א. האירי זה המקום הכי בטוח בשבע הממלכות עבור אדם עם שם המשפחה 'סטארק'. ב. אז מה אם לייסה מתה, לא יהיה שום אחד מהיועצים שיכיר אותה וירצה בטובתה? אריה לא רוצה לפגוש את רובין? ג. הגעתם לעיר מבטח. לא מעבירים שם כמה לילות? עושים רי-סטוק למצרכים? מבלים כמה לילות במיטה כמו שצריך? נחים? פוגשים ברחוב את אחותכם?
  שוב, החליטו מההתחלה אנחנו 'נמשיך עם מעללות אריה בדרכים ולא משנה מה ולא משנה כמה טיפשי ומגוחכת תהייה ההחלטה של אריה להפנות את הגב ולשוט לבראבוס'.
  לגבי טיריון, שוב מאכזב 'ששולפים קלף' שבאותה מידה יכול היה להישלף מוקדם יותר. אז מבריחים אותו בקלות יתרה מהצינוק ו-ואריס לפתע מצטרף לתוכנית. שוב אזכיר את הפתרון שלי: במקום שאוברין יציע עצמו ל-trial by combat (או בנוסף, כתוכנית ב' למקרה שימות) הוא יאיים על חייה בדורן של מריסלה. פשוט מאוד. סדרה שמתהדרת במורכבותה, בירידה לפרטים, בפוליטיקה ובכיסוי כל הבסיסים – את העניין הזה הם היו חייבים להעלות.
  וכפי שראינו גם בפרק הזה, סרסיי וטיווין מציבים את הילדים והמשפחה בראש המעלה ולכן היו מוותרים במהרה על עונש המוות של טיריון. ומהנקודה הזו הם היו יכולים לעשות בדיוק את מה שעשו פה.
  כן, התיאור של איך הדבר נעשה בספר היה נותן הרבה יותר קונטקסט ומשמעות לכך שטיריון בוחר ללכת לסגור חשבון עם אביו ועל זה שנראה שטיריון לא היה הורג אותו לולא טיווין היה ממשיך ופולט את המילה 'זונה' על האישה שטיריון אהב. אז לבטח אם הידיעה על ה'זונה המקורית' הייתה גלוייה וטרייה אצל הצופים. זה היה נותן דגש לסלידה של טיווין מטיריון במשך כל חייו, שלא ייתכן שאישה שתהיה עם טיריון לא תהיה זונה במקצועה.

  אבידה גדולה ללאניסטרים שיעשה אותם פגיעים הרבה יותר בפני טועני הכתר האחרים. זו גם די אבידה לסדרה מבחינת הדמות ומה שהיא עוד יכלה לתת, אבל כן, גרסת הספר אכן עושה את הריגתו קלה יותר לעיכול מבחינת הלמה זה קרה עכשיו ולמה ככה.

  • באותו הפרק דאבוס תיקן את הרושם הראשוני שהותיר סטאניס על ראשי הבנק. הסצנה לאחר מכן, בה הוא מבקר את חברו הפיראט בבית הבושת עם ערמת מטבעות, רמזה על הצלחתם.

   מירסלה (Myrcella).

   • Saturn

    נכון.
    היה שם גם את אחד ההיילייטים של העונה עם הבדיחה שסיפר הפיראט.

  • hel12

   שמע אני חושב שזה תמיד קל להתלונן על מה עשו ולהגיד היה אפשר לעשות ככה והיה אפשר לעשות ככה, אבל!
   1. שום דבר מההצעות שהצעת לא הייתה נשמעת לי מעניינת במיוחדת והייתה משפרת את העלילה ואת הסדרה
   2. יש סיבה לכל דבר שהם עושים, אתה לא יודע איזה השלכות הולכות להיות לדברים שקורים עכשיו בסדרה לכן אין לך אפשרות להחליט אם משהו שקרה היה מיותר או שהיה אפשר לעשות את זה אחרת..
   3. נראה לי קטנוני בכלל להגיד: "למה לא עשו ככה" – אתה נהנה מהסדרה? תצפה ותהנה, לא נהנה? אל תראה. מה שצוות הסדרה ראה לנכון לעשות הוא עשה, התלונות האלה מעבר לכך שהם לא עוזרות, הם גם מפגרות לדעתי.

   ודבר אחרון, אני לא חושב שהיוצרים צריכים לתת לך ולשאר הצופים את מה שהם רוצים לראות, כל היופי בסדרה הוא שאתה לא תמיד מקבל את מה שרצית או ציפית…
   אם הצופים היו יודעים מה הם צריכים, הם לא היו הצופים, הם היו היוצרים…

   • זה בדיוק מה שעושים לא מעט אוהבי טלוויזיה – הופכים ליוצרים בעצמם. זו הדרך היחידה לעשות את מה שאתה רוצה לפי החזון שלך במקום להתלונן (אם מצליחים לדלג מעל מפיקים ומנהלי רשתות וכל מיני אנשים בחליפות; לואיס סי.קיי. הוא דוגמה ליוצר ששולט בכל שלב בהפקת הסדרה שלו, למעט השידור ברשת FX.) מצד שני, זה חלק מהעניין בביקורת.

   • Saturn

    אפשר להגיד את זה על כל סדרה ואז פשוט להמנע כלל מלמתוח ביקורת, לא?
    זה שאין חובה שאקבל את מה שאני רוצה זה בסדר כל עוד הבחירה של היוצרים מחזיקה מים.
    לי לא מובן איך זה אמור להתקבל על הדעת שאריה הגיעה למפתן האירי ועשתה אחורה פנה בגלל בשורה כזו או אחרת של השומר. היו לה ולכלב את כל הסיבות בעולם להכנס לעיר ובמינימום להעביר שם כמה ימים.
    זה פשוט נראה שהם בכח מנסים להמשיך קו עלילה של ארייה בדרכים כנגד כל שיקול אחר. רוצים את זה? אז למה בכלל להביא אותם למפתן של האירי? איזה תועלת בדיוק היה לעניין הזה? שארייה תידע שגם דודתה מתה ושידפקו הלצה לגבי איך כל מי שהכלב מתכנן לקחת כופר ממנו מת? אוקיי..
    שהיו מפגישים בין בריאן והכלב לפני בכלל שאריה הגיעו לאירי ואז זה היה קצת יותר הגיוני, למרות ששוב אם אני איירה וקרוב לאירי אז אני במינימום נכנס לעיר שם לכמה ימים לפני שאני הולך לאיפה שהחלטתי ללכת.
    בנוגע להצעה שלי בנוגע מירסלה, הסיבות לדעתי שמוטב שהסדרה הייתה לפחות מעלה אותה באוויר:

    א. כאשר טיריוןג'יימיאוברין מנסים לחשוב על פתרון למצב, זה מתבקש שתועלה אפשרות שלא שמה אותם בסכנת מוות. יחסה של סרסיי כלפי ילדיה היה במרכז העונה מבחינת הדמות שלה, ושהותה של מירסלה בדורן אוזכרה מספר פעמים. איום או רמיזה של איום על חייה או שלומה של מירסלה בדורן היה מוריד את סרסיי מהעץ.

    ב. משחקי הכס הראתה בעבר מורכבות מבחינת דינמיקות, פוליטיקה, דיפלומטיה וכו'. הסדרה ניסתה להציג את כל הצדדים ואת אפשרויות הפעולה השונות. לכן זה חורה כאשר סדרה שכזו כושלת להתייחס לאופציה מאוד מתבקשת.

    ג. במידה ואוברין רוצה להשתתף בקרב כי כך יוכל להרוג את ה'הר' בלי השלכות, העניין של מירסלה יכול היה להיות כתוכנית מגירה. אם כבר טוויסטים של הדקות האחרונות אז למה לא אחד בסגנון 'היי, סרסיי, זוכרת את מירסלה? מה אם..'
    נראה לי עדיף מהקלות שבא מבריחים את טיריון מהצינוק.
    ד. לא דרשתי שזה יהיה הפתרון, אלא שהאפשרות לפחות הייתה צריכה להיות על השולחן. אוברין יכל היה להגיד 'בדורן לא מתנהגים ככה. בניגוד לאנשים אחרים אנחנו לא נפגע בילדה..' וזה היה מחזק עוד יותר את מעמדו המוסרי מול הלאניסטרים ו'ההר'.

    • הנקודה האחרונה שלך – זה בדיוק מה שאוברין אמר לסרסיי בשיחתם מול המפרץ, כשהראתה לו את מתנת יום ההולדת שהיא שולחת לבתה (הספינה).

     • Saturn

      אפשר תזכורת לשיחה ולההקשר? אוברין כבר מונה כחלק מהמשפט אז?

      • בפרק 5. אוברין הוזמן ע"י טייווין להיות שופט בפרק 3, המינוי הרשמי של השופטים הוכרז בפרק 6. אישית לא פירשתי זאת כאיום על סרסיי, אבל נראה שהיא לא האמינה לאוברין שמירסלה שלמה ומאושרת.
       https://www.youtube.com/watch?v=OZKgxzW4J3o

       • Saturn

        כן, זה פחות מתאים. זה יכל לעבוד מצויין אם היו לוקחים את מה שהוא אמר והיו שמים את זה כתגובה להצעה.

    • דרך אגב, יצוין שבספר אריה והכלב לא הגיעו לקן הנשרים בכלל, זה עוד משהו שהסדרה הוסיפה ושאני מסכים איתך שהוא יותר בעייתי מאשר טוב.

    • בנוסף לכך שאוברין לא ישתמש באיום על ילדה כי זה סותר את כל המהות של הדמות, כפי שתומר הסביר, המוטיבציה של אוברין בקרב מול ההר לא הייתה להציל את טיריון. נכון, אמנם נראה שטיריון התחבב עליו. הרושם הזה ניכר גם במשפט ובשאלות שלו בתור השופט, וגם בשיחה שלו עם טיריון במעצר. ואני מניחה שאוברין באמת הגיע למסקנה שטיריון לא צריך להיכלל יחד עם שאר הלאניסטרים מבחינת השינאה שלו אליהם, כי טיריון הוא אדם טוב. ועדיין אני מסופקת אם אוברין היה עושה מאמצים אפילו מינורים להציל אותו אם לא היה יוצר לו משהו מזה.
     המטרה העיקרית שלו הייתה להרוג את ההר, ואולי להוציא ממנו מידע לגבי המוות של אחותו. חייו של טיריון היו שיקול קטן עד לא קיים בכל העניין הזה.
     גם אין שום סיבה שמישהו ממחנה טיריון יעלה על דעתו לבקש מאוברין לאיים על סרסי ע"י מירסלה.
     א. מי שבעד טיריון, קרי טיריון וג'יימי, יודעים שהוא שונא את הלניסטרים, ולא ממש יחשבו שיש איזשהו טעם בלדבר אליו כדי שיציל לאניסטר.
     ב. אפילו אם זה בכאילו, או לא יודעת מה, אני לא רואה לא את ג'יימי ולא את טיריון רוצים לערב את מירסלה בעניין הזה, ולהוות לה איזשהו סיכון אפילו הקטן ביותר. היא בכל זאת משפחה שלהם, וגם אם לא, היא ילדה קטנה וחפה מפשע, גם ג'יימי וגם טיריון לא יעשו שום דבר שיכול לסכן מישהי כזאת גם אם הסיכוי אפסי.

     • Saturn

      התייחסתי לזה בעצמי:

      1. כן, אוברין רצה להרוג את ההר ולכן אמרתי שהתוכנית לגבי מירסלה תיצא לפועל רק במידה והוא יפסיד בקרב.
      2. לאו דווקא צריך לפגוע במירסלה אלא פשוט להציב את האיום ולראות אם סרסיי מוכנה להסתכן ולהסתמך שמדובר בבלוף.
      3. למה שאף אחד ממחנה טיריון יחשוב על אפשרות כזו? 'אחותי שמה את ילדיה בראש ובראשונה -> מירסלה נמצאת בדורן בשביל לתחזק את היחסים איתם -> נסיך דורן נמצא פה, התחבב עלי ונבחר לתפקיד בכיר במשפט. בוא נבדוק אם הוא מוכן להצטרף לתחבולה שכאילו תאיים על שלומה של אחיינתי'.
      שוב, אין לי בעיה עם ההסתייגות ולמה לבסוף תוכנית כזו לא תיצא לפועל. פשוט היה חסר לי שמישהו יגיד 'מה אם נשתמש במירסלה כמיקוח כלשהו' ואז שייפסלו את האופציה על הסף איך שהם רוצים.
      הפתרון של טיריון מוברח מהמקום הכי שמור במעלה המלך בקלות יתרה גם הוא לא אופטימלי ודי שחוק.

      • מי בדיוק היה מאיים על מירסלה אם אוברין היה מת? יותר מזה, מי בכלל במחנה טיריון? היחידי שיש לו השפעה כלשהי הוא ג'יימי, ולא הייתה לו מספיק השפעה אז בשביל לעשות תחבולה שכזאת. טיריון מהתא שלו לא יכול לעשות כלום פחות או יותר.
       איך ג'יימי בכלל ידבר עם מישהו מדורן כדי לשכנע אותו? מה יש לג'יימי להציע שטייוון וסרסי לא יכולים?
       ג'יימי לא יכול לאיים בעצמו כי הוא בעצם יאיים להרוג את הילדה שלו, והבלוף יהיה ברור.

       • Saturn

        מן הסתם זה היה מדובר בתוכנית מגירה שהם הכינו מקודם אז זה לא בעיה. הפילגש של אוברין יכלה לעשות את אקט האיום או טיריון עצמו בסגנון 'בשיחותיי עם אוברין בצינוק החלטנו כך וכך ושלחנו לדורן הודעה שבמידה ותגיע הידיעה שאוברין הפסיד ומת, יקרה XYZ למירסלה'. זה יכול לעבוד גם בתור בלוף או בתור כוונה אמיתית וגם לא צריך לאיים על חייה אלא מספיק להרע את איכות החיים שלה בדורן כדי שסרסיי תחשוב פעמיים.

        • זה מאוד מאוד דחוק. זה בטח לא משהו שאני חושבת שצריך להחשיב בתור חור.
         כאילו תחשוב שניה מנק' המבט שלהם- של טיריון וג'יימי נניח, שהם היחידים שבצד של טיריון.
         הם יודעים שסרסי יודעת שאוברין שונא לאניסטרים, הרי טיריון היה בעצמו ממש מופתע שאוברין בחר להילחם בשבילו, אז מנק' המבט של טיריון וג'יימי- למה שסרסי תאמין שהחיים של טיריון כ"כ חשובים לאוברין שהוא יאיים על החיים של מירסלה.
         וגם אם נניח שהם ירצו להגיד שהם שיחדו את אוברין או מישהו מדורן לפגוע במירסלה. הרי אין לטיריון או לג'יימי אפשרות להציע משהו שטייוון או סרסי לא יכולים להציע. לטייוון ולסרסי יש הרבה יותר סמכות. והם יכולים או לעלות את סכום השוחד, או פשוט לאיים על הבן אדם שיאיים על מירסלה.
         בקיצור, צוות טיריון לא העלה את התוכנית הזאת כי אין בה שום הגיון ואין שום סיכוי שהיא יכולה לעבוד. אין שום סיבה שסרסי תאמין שהמוות של טיריון יגרום למישהו בדורן לפגוע במירסלה. והעובדה שהם לא העלו את זה היא ממש לא חור.

         • Saturn

          שוב, אני לא לא מסכים עם דחיקות העניין ועד כמה סרסיי הייתה קונה כזה מהלך וכו', אבל בנואשות של טיריון צרם לי שאופציה כזו לא הועלתה, ולו רק כדי להיפסל אחרי 5 דקות בגלל מגוון הסיבות שאת או אחרים הציעו.
          אישית הייתי מעדיף שטיריון היה ניצל כתוצאה מתוכנית כזו מאשר מה שקרה בפועל עם ההברחה שגם לה יש בעייתיות בנוגע ל pluasibility של העניין.

  • תגובה לכל הדיון: is it alright to nitpick?
   https://www.youtube.com/watch?v=CrBiDELfaKk

 • הפעם האחרונה שבה ראינו את גנדרי הייתה בסוף העונה השלישית של "משחכס" כאשר יצא לחתור ל… אנשהו, מי זוכר בשלב הזה. כעת סוף סוף מתברר היכן הוא. https://www.facebook.com/Coffee.Plus.TV/posts/798522946847525

© עידו ישעיהו