פארגו 1.10: מסעף מורטון

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/06/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "פארגו" פרק 10, הפרק האחרון, בקצרה

Fargo - 01x10 - Morton's Fork

אין לי הרבה לומר על הפרק האחרון (לעונה הראשונה?) של "פארגו". היה בסדר. לא חרדתי לגורלה של אף דמות בעיקר משום שלא איכפת לי משום דמות (וגם לא באמת חשבתי שיקרה משהו למולי ההריונית), אבל הפרק קשר את הקצוות וגרם לנו לראות לראשונה שמאלבו אינו בלתי מנוצח. ישות כלסטר נייגארד יכולה להפיל אותו. הוא מציב לו מלכודת צייד שאכן מכניעה אותו, הוא פותר בקלילות מיידית את חידת השועל, הארנבת והכרוב של סוכני ה-FBI (אני מוכרח להודות שהיה לי קשה לראות את המוות האלים של קי ופיל). על אף העובדה שהפצע שמאלבו מסב לאפו של לסטר מזכיר את אירועי תחילת הסדרה, האיש רחוק מלהיות אותו נעבעך שהכרנו פעם. איך לסטר הפך לאיש החד הזה? שוב, אין תשובה.

אבל לא נורא. קיבלנו סוף, עוד קריצה או שתיים לסרט המקורי (הבקתה של מאלבו, השימוש שלו במכונית מסוכנות רכב), מרטין פרימן היה מעולה, וגם אם הדיבורים על עונה שנייה יבשילו לכדי משהו אמיתי, אני כבר לא אהיה שם.

מה חשבתם אתם?

תגיות:
 • Sagi Ha

  אל תמהר כ"כ להבטיח. יש עוד עשרה חודשים לעונה השניה. אני נהנתי מכל רגע שבו ת'ורנטון היה על המסך. איזה שחקן מופתי. סדרה מעולה, פסקול ממסמס, דמויות ביזאריות, דיאלוגים קורעים, נופים מרהיבים, צילום מדויק ומשחק טופ אוף דה נוטצ'. הנאה אמיתית.

 • Michael Ginzburg

  תהיה עונה שנייה, זו אנתולוגיה, כמו 'בלש אמיתי'.

  כפי שאמרת, הפינאלה היה בעיקר בשביל לסגור קצוות ולטעמי זה נעשה בצורה הכי טובה שאפשר, בלי לחרוג מתימות מוסר וגורל – כל אחד קיבל את מה שמגיע לו והאיזון שב על כנו, בערך.

  • אין שום דבר רשמי ובניגוד ל"בלש אמיתי" דובר בתחילה על מיני סדרה, אבל הרייטינג טוב והמבקרים מתעלפים משום מה, אז סביר להניח שאכן תהיה.

   • Michael Ginzburg

    רשמי לא, אבל בכל מקום כותבים כאילו זה רשמי, משום מה. התכוונתי כי היה ותהיה עונה נוספת, ככל הנראה כן, היא תכלול דמויות ועלילה חדשים לגמרי.

 • Michael Ginzburg

  סיכום מעניין של העונה מאת אמילי נוסבאום מתוך הניו יורקר
  http://www.newyorker.com/arts/critics/television/2014/06/23/140623crte_television_nussbaum

 • Iter Impius

  בהחלט אחלה פרק, אך חבל שלא יותר מזה.

  במיוחד אהבתי את תגובותיהם של גאס ובתו לשעשועון הטלוויזיה, שמתקשר באופן נפלא לאירועי הסדרה. במקום לחיות חיים שלווים, רגועים, נוחים – במילים אחרות, לקחת את הכסף, להסתפק במה שיש לך ולא להיכנע לשגעון גדלות – לסטר החליט (פעמיים), בתחילת הסדרה ובפרק 9, להמשיך במשחק, לנסות להתקדם הלאה. יפהפה ההבדל בין הגישות, של גרטה הקטנה, שמחפשת אתגרים וסיכון ולא מוכנה להתפשר ושל גאס, הבוגר, שיודע כבר דבר או שניים על החיים ומבין שלפעמים עדיף להניח את הסיכון בצד, לטובת חיים יציבים ורגועים.

  המשל הזה מתקשר היטב גם לסיפור של מולי על הבחור עם הכפפות והרכבת. כפפה אחת עפה לו והוא אפילו לא שם לב. כמה זמן אחרי כשהוא כבר ברכבת הוא לפתע קולט, אך בוחר לזרוק גם את השנייה. הכפפות לא היו חשובות לו מספיק כדי לחזור אחורה ולאסוף אותן וכל שרצה היה להתקדם הלאה ולראות מה מחכה לו בהמשך הדרך. בדיוק כמו לסטר, אין לו ערך למה שהיה לו ולמה שיש לו, הוא רוצה רק עוד ועוד ולעזאזל הכפפות, עכשיו הרכבת פה והיא תיקח אותו לא רק אל עבר כפפות אלא גם אל מעיל, נעליים וכל הקולקציה.

  כרגיל, לא אהבתי כמה החלטות מטופשות בעליל של הדמויות, בראש ובראשונה – הדרך הקלה בה פאקינג שני סוכני FBI נהרגים. ואני לא מדבר רק על התקדמותם הטיפשית לעבר המכונית המגיעה, אלא גם על כך שהם פשוט ישבו במכונית בזמן שכל העורף שלהם חשוף. מאלבו היה יכול לבוא מאחורה ולחסלם בפשטות רבה.

  אגב מאלבו, המוות שלו מאוד הפתיע אותי. לא ציפיתי לכך ולא ציפיתי שגאס יהיה זה שיהרוג אותו. נחמד.
  למרות זאת, די מבאס שגם הוא וגם לסטר מתו – הרבה יותר מדי הפי הנדינג. ממש לא מתאים לסדרה כזאת.

  גם לא מובנת לי ההתעקשות של מאלבו להרוג את לסטר, מה משעמם לך בחיים? נו טוב.

  • אגב השעשועון, גם שם הפרק מתייחס לכסף: מדובר בתיאוריה ישנה הקשורה למיסים ואומרת שאם אדם חי בצניעות, הוא חוסך כסף ולכן יכול לשלם מיסים; אם האדם מבזבז כסף בראוותנות, יש לו כסף כדי לשלם מיסים. בכל אחד משני התרחישים האזרח לא יכול לחמוק מתשלום מיסים.

   בעניין תיאוריית הכפפות, חשבתי בתחילה על מה שמיכאל כתב בהמשך (שמדובר שתי נשותיו של לסטר), אבל כל אחת מהתיאוריות שהועלו פה נשמעת הגיונית.

   מאלבו היה טורף והוא לא יכל לתת ללסטר הטרף לחמוק ממנו. גם אם הוא "ריחם" עליו בעבר ושינה את חייו, זה היה משחק עבור מאלבו. עכשיו לסטר התערב בענייניו כי הוא חשב שהם שווי ערך. בסופו של דבר לסטר תיעל את הצייד שבו ונאבק בחזרה, מה שהוביל למותו של מאלבו בידי צייד אחר (עוד "טרף" מסכן שחייו השתנו לרעה ולטובה בגלל מעורבותו של מאלבו) ולהפיכתו הסופית של לסטר לטורף הניצוד, וסוף חייו שלו עצמו.

   • Tally S

    זה הפירוש של "מסעף מורטון"?
    תהיתי לגבי זה כי בהוט התרגום של שם הפרק היה "בחירות כוזבות" (וב-EPG האהבל "בחירות כואבות").

    • כשמשלמים מיסים מרגישים רע; כשלא משלמים בכל מקרה מרגישים רע מאוחר יותר. אכן בחירה כואבת.

 • Sagi Ha

  היי, מישהו רוצה לשחק "מאה דברים שלמדתי מפארגו"? להתחיל?

  • לך על זה.

   • Sagi Ha

    השחקנית שמשחקת את מולי אמרה כך בטוויטר:

    Twitter: @Allison_Tolman: The line we cut is "it's not a story about a man who loses a glove. It's a story about a man who gives his gloves away".

    מישהו רוצה שוב לשקול את הסיפור לאור דבריה? כנראה שהיא מדברת על האנוכיות של לסטר.

    דברים שלמדתי מפארגו:

    כשהבן המפגר שלך בא להגיד לך משהו על חנות חיות, תקשיב לו ואל תשתיק אותו.
    תן שלוק מהפחית שלך לאדם שידבר איתך בבי"ח, והוא יסכים לרצוח עבורך מישהו.
    מלכודות דובים נועדו גם ללכוד פסיכופתים שטניים.
    אם יש לך שבר פתוח עצבני במיוחד, השתמש בחוט של הוילון כדי ליישר את העצם.
    הדבר הכי טוב לעשות כשרוצח שטני שהרג עשרות אנשים יוצא מהבקתה שלו, היא לחכות לו בפנים עד שיחזור.
    בבית מלון בוגאס, בתוך מעלית, לעולם אל תגיד "כן" לאדם עם אקדח מתחת למעיל.
    אפשר לקנות 300 אלף צרצרים בחנויות חיות.
    כשאתה ממש נואש, התפלל לאלוהים וחפש מזוודה עמוסת כסף בשלג.
    ב 2006 עדיין יש אנשים שמשתמשים בקלטות וטייפרקורדר להקליט. הם גם איחסנו את הטייפ והקלטות במזוודה יוקרתית שמתאימה לנשיאת, איך לא, טייפ וקלטות.
    שחקן פוטבול לשעבר שפיצח 200 גולגלות לא יכול להפחיד את השטן.

    • Chen Honig

     מי שבורח מאשמת רצח כמו מפגר, ימצא את מותו במרדף מפגר
     תעבוד בעבודה שאתה שונא, ותגשים את עצמך רק אחרי שאתה יורה בטעות במישהי
     כשאתה נמצא בסכנת חיים, היה עירני לכל מה ומי שנמצא סביבך, זה יוכל לשמש אותך בתור מגן או מלכודת
     כשאתה רואה מישהו שאתה חזית בו רוצח בדם קר, אל תפנה אליו אם תראה אותו בלאס וגאס, גם אם זכית בפרס סוכן הביטוח של השנה

  • Michael Ginzburg

   פירוש משל הכפפות מאחד המגיבים ברשת –
   Molly's parable: The first glove was Lester's first wife he killed,
   which was an "accident" just as the rider who accidentally loses one of
   his gloves. The second wife Lester allowed to be killed just like the
   second glove in Molly's story was purposely thrown out so that both
   could be found by somebody else. Interesting

 • Chen Honig

  לא הייתה לי ולו הרגשת קתרזיס אחת בפרק הזה. גם כשמאלבו ונייגארד מצאו את מותם, פתאום מצאתי את עצמי אדישה לגמרי לכל מה שקרה. כן, פחדתי לגורלם של משפחת סלברסון המורחבת, אבל לא יותר מדי. הקרח שנשבר תחת רגליו של לסטר היה יפה לצפייה, אבל באמת – לברוח מהמשטרה בלי לשים לב על מה אתה דורך? הגיע לו למות בצורה מטופשת. הדם איפשר סוף סוף לראות את פרצופו האמיתי של מאלבו – שטן מארץ השטנים. הוא היה דומה קצת לג'וקר של הית' לדג'ר.

  מודה ומתוודה, את הסדרה התחלתי לראות בגלל מרטין פרימן, והוא בסופו של דבר היחיד שגרם לי להמשיך איתה – התחילה בתור הבטחה: הצחיקה, הפחידה, שעשעה, אבל השטיקים שלה נמרחו מדי. אולי אם הם היו מצמצמים באיזה שני פרקים, היה יכול להיות קצת יותר חד ושנון.

  גם אני לא הבנתי איך לסטר פתאום נהיה כזה חכם שהוא הצליח לפתור את החידה בכמה שניות, וגם אני כנראה לא אמשיך לעונה השנייה. אם היו רעיונות "עמוקים", הדמויות והעלילה לא ממש התעמקו בהם, פשוט קפצו ממשל אחד לשני, מדימוי אחד לאחר, בלי להשאיר מקום לדון או לחשוב עליהם.

  בב"ת ופרימן שחקני על, אני מקווה לראות עוד מפרימן עכשיו שכוכבו עולה, שרלוק וההוביט היו אחלה בחירות לקריירה, שימשיך ככה.

  • לא חושב שלסטר היה חכם מהרגיל כמו שהסוכנים היו טיפשים. אחד מפנטז שכל חייו הם חלום וחד חידות פשטניות (אף אחד לא הכיר את החידה העתיקה הזו?) ושותפו פוטר אותו בזילזול. לסטר רק היה עם ראש פתוח ופחות טיפש.

   • Sagi Ha

    תמיד קיימת האפשרות שלסטר פשוט מכיר את הבדיחה ורק רצה להשוויץ שהוא יודע לפתרה, כהרגלו.

    יש תמיד אפשרויות שלא מצוינות ואי אפשר להסיקן מהתסריט, אך הן קיימות. בפרק ההוא של הדייטית המטורפת שהייתה ללואי ב"לואי", פארקר פוסי השחקנית נשאלה על הסצנה בבר, שבה הדמות שלה ליז מסורבת לקבל משקה מהברמנית. כולם אמרו שזה בגלל שהיא הייתה שם בעבר ועשתה בושות משכרות ולכן הברמנית סירבה להגיש לה משקה חריף, אך פארקר פוסי אמרה שייתכן גם שהברמנית פשוט טעתה בזיהוי, וחשבה שליז היא מישהי אחרת.

   • Michael Ginzburg

    כן, החידה ופתרונה די ידועים, למדתי עליה בחטיבה, לא זוכר באיזו מסגרת.

 • danlevin

  אני לא מבין לעזעזל על מה אנשים מדברים , סדרה פשוט מעולה ומרתקת , אם תהיה עונה 2 ברור שאצפה

 • Saturn

  פרק סיום עונהסדרה מאכזב, חסר סיפוק ואנטיקליימקס.

  לא אכביר מילים על הFBI והשיטור, רק אגיד: להשאיר את קודי התקשורת במכונית זה לא בערך כמו לשים את כרטיס האשראי יחד עם הקוד הסודי?
  גאס מוצא את הבקתה באופן אקראי תודות לזאב. אחרים בטח ירעיפו שבחים על הסמליות של טורף אחד סותם את הגולל על טורף אחר.
  מאלבו חוזר פצוע וגאס יורה בו ללא מאמץ. לא עדיף כבר לתת ללסטר להרוג את מאלבו עם כל הכבוד לסגירת המעגל של גאס?
  אז אי אפשר להתענג על מותו של מאלבו ואי אפשר להתענג על מפלתו של לסטר, שאיכשהו מצליח לחמוק מהמשטרה במשך שבועיים (ומשום מה עדיין נשאר במיניסוטה) וטובע באגם קפוא (גורלו המקורי שציפה לו אחרי חטיפתו ע"י צמד הפושעים). לא זוכים לראות אותו נעצר, את תגובות כל האנשים, את אחיו משוחרר ומביט בו בזעם וכו'.

  הדבר שאזכור לטובה מהסדרה הוא נעימת הפתיחה.

  • דור

   ניטפוק קל (וספוילר):

   לסטר לא נשאר במינסוטה אלא ברח למונטנה. שתיהן אומנם מדינות מושלגות בארה"ב ששמן מתחיל באות מ' אבל המרחק בין פארגו לפארק בו הוא נתפס הוא כ-1500 ק"מ לפי גוגל מאפס שזה לא מעט.

   • Saturn

    תודה על התיקון.

 • miss bojarsky

  אני גם לא נפלתי מהפרק הזה. לא ברור לי למה, אבל כל חוסר ההגיון והטיפשות שקיבלתי בהבנה במהלך כל הסדרה, ממש הציקו לי הפעם. במיוחד שני סוכני האף בי איי, שהייתי מצפה שילמדו לקח מהפאשלה הקודמת שלהם.

  וכמו חן, אני גם הרגשתי קצת אנטי קליימקטיות בנוגע למוות של מאלבו ולסטר. אני גם חוששת, לאור זה שלא ראינו גופה ושייתכן ותהיה עונה שנייה, שלסטר הצליח לשרוד איכשהו.

  אני כן שמחה אבל על הסוף הצודק, במיוחד על כך שמולי, גאס, אביה של מולי והבת של גאס יצאו מהסיפור בשלום. אני כן חששתי מאד לחייהם. וסה"כ מאד נהניתי מהעונה הזו ואם תהיה עונה שנייה, אני לכל הפחות אבדוק אותה.

  • לאור תגובתך חיפשתי מידע על אנשים ששרדו נפילה לאגם קפוא. מצאתי בעיקר מדריכי הישרדות למצבים כאלה, אבל אף מילה על אדם ששרד זאת במציאות. העיקר במדריכים הוא להיות מוכן לכך ולפעול לפי מספר שלבים; אני לא חושב שלסטר הגיע לאגם מוכן ושהוא יודע כיצד להציל את עצמו, אבל נחכה ונראה, אם תהיה עונה שנייה.

   • miss bojarsky

    במציאות זה היה לחלוטין חסר סיכוי, אבל מציאות והגיון הם לא ממש הצד החזק של הסדרה הזו…

 • הרגע הכי טוב היה המונולוג של בוב אודנקירק. הוא סיפק לי משהו ששיוועתי אליו כל העונה וזה העמקה מסויימת למישהו מהדמויות בסדרה הזאת.
  במקום דמויות מורכבות ומעניינות קיבלתי שורה של קרטונים חד מימדיים ומשעממים שרובם פועלים באופן שחוצא כל גבול של היגיון סביר, ואלו שכן פועלים בהיגיון, פועלים באופן צפוי ומשעמם. כמעט בלי התפתחות של דמויות (וכשהיא כבר קוראת היא כ"כ שטחית ולא מנומקת), כאשר הניסיון לתת עומק מתבטא בחידות ומשלים פלצניים שלא תורמים כלום לעלילה וכל מטרתם לשווע מעטה של "תיחכום ואיכות" כדי שנרגיש שאנחנו אינטיליגנטים כשאנחנו מנסים להבין את משל הכפפות המפגר.
  רגע אחד בלט לטובה בתוך הר הבולשיט המעצבן הזה, רגע ששל כנות אמיתית של דמות, כאשר הדמות של אודנקירק מספרת למולי שהוא רצה לחשוב שאנשים טובים. שהוא רצה לחיות בעולם שבו הוא יוכל להגיד שלום לשכן שלו בבוקר. ושהוא כבר לא סומך על אנשים. הגילוי הכנה הפשוט והאנושי הפך בין רגע את הדמות של אודנקירק לדמות הכי מנומקת שם. זה גם הבהיר את היחס הלא הגיוני שלו כלפי לסטר בעבר (באופן תת מודע הוא הכיר את לסטר כאדם טוב, הוא לא היה מסוגל לחשוב עליו כאדם שיכול לבצע רצח, הוא רצה לחיות באותה תחושת תמימות שאפשר לסמוך על אנשים). וזה גם הוסיף מימד אנושי לדמות שהייתה שטחית באופן מכעיס.
  אבל חוץ מזה, הכל היה גרוע.

  • Michael Ginzburg

   גם אני ממש אהבתי את המונולוג של אודנקירק.

  • קלעת היטב.

© עידו ישעיהו