לקוראי הספרים, משחקי הכס 4.09: השומרים על החומה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 09/06/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"משחקי הכס" עונה 4 פרק 9, כולל ספוילרים לחמשת ספרי "שיר של אש וקרח".
אם אתם מחפשים את הדיון בלי ספוילרים לספרים, הנה הוא כאן.

הטקסט להלן כמעט זהה לביקורת הרגילה, אבל אפשר להגיב כאן עם ספוילרים לכל חמשת הספרים שיצאו. מאחר שניתן לראות את המילים הראשונות בתגובות גם כשנמצאים בעמודים אחרים בבלוג, אם אתם מגיבים הקפידו בבקשה לא לחשוף ספוילרים במילים הראשונות שלכם

פעם שנייה בתולדות הסדרה שאני נוכח לדעת עד כמה מרענן ונחמד לקבל פרק שכל כולו מתרחש במקום אחד. המקרה הקודם היה "בלאקווטר" מהעונה השנייה, וכמו אז גם הנוכחי מורכב כמעט כולו מאקשן המהווה את שיאם של אירועים שנבנו זה זמן רב. ההבדל המשמעותי בין אז לעכשיו הוא מה שקרה מסביב – העונה השנייה הייתה כה משמימה, מפוזרת ומבאסת עד ש"בלאקווטר" היה קרן אור בסופה. הפעם, לעומת זאת, האקשן עתיר התקציב והמרהיב למדי החוויר ביחס לאירועים המטורפים של יתר העונה, וזה כולל מן הסתם גם את מה שעתיד להגיע בפרק הבא.

לא מדובר באנטי קליימקס או משהו כזה, הפרק בהחלט היה חביב בעיניי, אבל מיקומו בעונה כמו זו גרעה מאוד מעוצמתו ומסעירותו והפכה אותו לעוד פרק שאפשר לנשום בו אחרי אירוע שעתק את נשמתנו. מה גם שנדרש זמן רב לסערה להגיע, כי עוד לפני הקרבות קיבלנו מנת דרמת יחסים, שיחות על אהבות ורעות, להזכיר לנו על מה בעצם נלחמים פה. זה לא מאוד עזר, אני מוכרח לומר. מלבד ג'ון, סם וגילי, החברים מהחומה רחוקים מכדי שיהיה איכפת לי מהם. מותם של פיפ ואד וגרן נראה שולי וזניח כשם שהיו דמויותיהם בסדרה מאז ומתמיד, והמקרה של איגריט מצער אף יותר. לו הייתה נופלת סמוך יותר לתחילת העונה, כאשר זכר יחסיה עם ג'ון עוד טרי ולא נמרח לאורך עונה שלמה כמעט, הייתי מתרגש ממותה הרבה יותר. ועדיין, זה היה יפה תחת הנסיבות.

ניל מרשל, שביים את "בלאקווטר", אחראי אף על הנוכחי וגם הפעם שמר על תנופה סוחפת ומענגת מהרגע שהתחיל האקשן. השלכת החביות הבוערות למטה (לא הבנתי מדוע איפשרו להם לעמוד ליד השער ולנסות לפרוץ אותו לאורך כל כך הרבה זמן), החרמש הקוצר את המטפסים, סר אליסר שלראשונה חיבבתי אותו (הערה למתרגם שובר השביתה ב'כן' – אם ראינו בפירוש שהוא לא מת אלא נוטרל, מן הסתם המשמעות של "fallen" אינה "נהרג"), והקרשנדו בסצינת וואן-שוט מפורטת שארכה 40 שניות מהרגע שג'ון ירד מהחומה אל הקרב שלמטה – תצוגת תכלית מרהיבה של הסט, של הכוריאוגרפיה, של הקאסט, של תנועת המצלמה ובכלל של התקציב. רחוקה אמנם משש הדקות המדהימות של "בלש אמיתי", אבל עדיין נהדרת.

בסופו של דבר כל הלילה הדחוס הזה היה רק סנונית ראשונה, כדבריו של ג'ון, ניסיון לבדוק את יכולתם ואמצעיהם של השומרים על החומה. זה עלה להם בהמון קרבנות, לא? כך נדמה לפחות. היו בסך הכל מאה וקצת ועכשיו נותרו הרבה פחות. כך שהיציאה של ג'ון אל מאנס נראתה מעט חפוזה וגחמנית, אבל ביחס למה שעתיד לנחות עליהם אם לא יעשו פעולת מנע כלשהי, לא נראה לי שיש להם מה להפסיד.

תגיות:
 • miss bojarsky

  אני גם הרגשתי שהיה פה נסיון לשחזר את ההצלחה של "בלאקווטר" שלא לחלוטין עבד. בין היתר, בגלל שבסדרה, בניגוד לספרים, דמותו של טיריון הרבה יותר עצמתית מזו של ג'ון ונוכחותו הפכה את הפרק למשמעותי יותר. לא שבסרפים דמותו של טיריון לא נהדרת, היא בהחלט, אבל שם גם דמותו של ג'ון נהדרת. בעיניי לפחות. אבל כן, היה אקשן משובח בפרק הזה וסה"כ נהניתי ממנו.

  אני מקווה שהם יסיימו את העונה עם טיריון וטייוין וחזרתה של קייטלין, אחרת זו כבר ממש תהיה הימרחות. מצד שני, כמה שיותר הימרחות, ככה קטן הסיכוי שהם ישיגו את הספרים…

  בקשת תזכורות – בספרים ג'ון הוא זה שהורג את ייגריט? ושם הם כן חוסמים את המנהרות עם קרח?

  • Eliav Gutman

   בספרים ג'ון מחפש אותה בין הגופות לאחר הקרב ורואה שפגע בה חץ שלא הוא ירה, הוא פוגש בה שהיא גוססת והם מפיקים להחליף כמה מילים.
   וגם בספרים לא חוסמים את המנהרות עם קרח, ומי שמת הגנה על המנהרות זה הנפח בעל היד האחת (שלא מופיע בסדרה)

   • miss bojarsky

    וואלה, שכחתי מקיומו של הנפח. תודה 🙂

 • תתש

  אם היה אפשר לשנות את גודל הפונט אז את המשפט הבא הייתי כותב בגודל 72; איפה לעזאזל סטאניס?

  • dror

   יגיע בפרק הבא

 • ניר

  יש לי המון חששות לגבי הפרק הבא

  כמה אירועים אמורים להיות בפרק הבא?
  – התקפתו של מאנס על החומה
  – סטניס
  – סיום ההרתפקאות של אריה וקלאגן
  – גורלו של טיריון
  – קאטלין סטארק

  איך זה נכנס בקצת פחות משעה? ואיך פתאום גון סנו מחפש את מאנס מחוץ לחומה

  האם אני חושש בצדק?

  • miss bojarsky

   זה אכן מטריד.

 • Eliav Gutman

  ספויילרים

  ספויילרים?

  ספויילרים!

  ספויילרים….

  כאב לי שהם הרגו את החברים של ג'ון, אבל זה די הגיוני, בספר החמישי ג'ון שולח אותם למבצרים אחרים ונשאר לבד בקאסל בלאק… פה פשוט הרגו אותם כדי שנרגיש את האבדות גם בצד של ג'ון.

  והם חייבים להראות את קייטלין בסוף העונה. זה כל הקטע של הקליף האנגר…. ואז שכל העונה החמישית המעריצים ישתגעו כי לא יראו את קייטלין כמו שקרה בספרים

 • Sagi Ha

  זה לא היה כמו הקרב בספר…..יא אללה. כמה חבל. ג'ון היה אמור להיות לבד על החומה, הוא וכמה חברים. ג'נוס סלינט לא היה שם, וגם אליסר ת'ורן. אבל למרות זאת, היה פרק מרגש.

© עידו ישעיהו