עמק הסיליקון 1.06: מיקור פנים צד ג'

ספוילר "עמק הסיליקון" עונה 1 פרק 6

גם לאחר הצפייה בפרק השישי אני עדיין חושב שהייחוד ב"עמק הסיליקון" מגיע בזכות השילוב המגניב של חנונים וקומדיה. חוסר הביטחון וההתמודדות עם החברה והעולם שטס בקצב מהיר מהווים מעין עמוד שדרה בעלילה ובהתפתחות הדמויות. זה הצליח ב"מפץ הגדול" עם חנונים-מדענים ואפשר לומר שגם ב"קרועים" (הבריטית ולא האמריקאית) עם חנונים-מתבגרים. משהו עובד כמו שצריך בגבול בין הקומדיה לדרמה הרצינית כביכול שאמורה להיות סביב חנונים המקימים חברת סטארט-אפ. גם בפרק השישי חוסר הביטחון היה גורם משמעותי – ריצ'ארד מול קווין ילד הפלא היהיר שגייסו כדי שיעזור ויוריד את עומס העבודה, דינש והדילמות המיניות שחווה, וג'ארד שאפילו מול מכונה מנסה להישאר מנומס וחביב.

את הפרק הובילו למעשה נושאים מאוד חשובים – סקס, סמים וילדים בעייתיים, נושאים שהשילוב שלהם עם חנונים מייצר בדרך כלל פיצוץ. הסקס הגיע מכיוון לא צפוי וזה דווקא מה שבאמת היה מצחיק בפרק. ארליך היה מצוין כששמע שחברתו של גילפויד מעוניינת לשכב דווקא עם דינש ולא איתו. העניין שחברה של גילפויד רוצה לשכב עם דינש לא הזיז לארליך כמו שהזיז לו שהיא בחרה מכל יושבי הבית דווקא בדינש ולא בו. מעמדו של ארליך כזכר-אלפא של ה"אינקובטור" התערער, והרגע הקטן בו ניסה להרשים את טרה בקפיצת הראש לבריכה, עם בגד ים שלא היה מבייש את גולדה מאיר, היה לדעתי הפיק של הפרק. אחרי התלבטויות רבות (שכללו הכנת טבלת "לעשות" או "לא לעשות") דינש מסכים לבקשתו של גילפוילד לשכב עם חברתו – אך מהר מאוד הבין כי גילפויד כרגיל צחק עליו.

אחרי שחברי "פייד פייפר" הגיעו למסקנה כי הם לא עומדים בדד ליין החליטו לגייס לעזרתם את קווין הצעיר והגאוותן כדי שיקודד את פלטפורמת ה"ענן" של החברה. האמת שזה היה הקו הפחות מצחיק או מעניין בפרק. אני אומר את זה ומוציא מהמשוואה את הרגע הקורע באמת, כשריצ'ארד הולך לקנות מילדים קטנים "אדרל" (ממשפחת הריטלין) עבור קווין שאיבד את זה אחרי 48 שעות של קידוד. גם כאן מגיע הכבוד לארליך על רגע מצחיק ממש. אחרי שילדים עבדו על ריצ'ארד ושלחו אותו חזרה לבית עם סטירה רצינית, ארליך רואה את ריצ'ארד הטרוד מציץ דרך החלון בחשש. שנייה אחרי אנחנו עם השניים בדרכם חזרה לילדים ברגע ענק של "תראה לי מי זה היה!", ארליך מחלק סטירות לילדים ומאיים בהגזמה: "אני אהרוג את אמא שלך! ואאנוס את אבא שלך!". אין מה להוסיף. הדמות של ארליך גאונית.

ג'ארד הקשיב לעצתה של מוניקה לתפוס טרמפ עם הרכב של פיטר גרגורי (שהיה חסר בפרק). האמת שזה יכול היה להיות קו הרבה יותר מצחיק אבל ג'ארד מהווה דמות משנה למדי לכן כנראה לא הגיע להרבה זמן מסך בפרק. תחילה ג'ארד התלהב מהרכב-ללא-נהג של פיטר אך במהרה למד על בשרו את הבעייתיות הנלווית. עם סיום הפרק, ברגע בו הבין ג'ארד כי אין אף אחד אנושי מלבדו בלב הים, צץ לו מוסר ההשכל המטריד שמלווה את עולם הגאדג'טים והפיתוחים הטכנולוגיים. מעין יריקה קטנה של יוצרי הסדרה לבאר שממנה הביאו את הפורמט? נראה ככה.

© עידו ישעיהו