משחקי הכס 4.06: חוקי האלים והאדם

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 12/05/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 4 פרק 6?

תגיות:
 • סתם אחד

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר

  פרק מגניב… – אני אהבתי….
  הדבר היחידי שהייתי משנה הוא את סצינת הרועים (לא אוסיף מעבר לכך) שאיתה היה צריך לפתוח את הפרק.
  דאיינריז, דאיינריז…. המסכנה סובלת מתסמונת איציק מרדכי/ מתן וילנאי/ המלך בראתיון – קצין טוב הוא לאוו דווקא מנהיג טוב (כפי שהעיר האחד האנשים החכמים [חכם גם במובן שמכיר את "משחקי הכס"] בסדרה- להיות לוחם/ צודק/ קשוב- זה פשוט לא מספיק בשביל לשרוד בוושינגטון).

  לגבי תיאון/סטניס/נסיך מירין שכחתי את שמו- אין מה להוסיף היה אפשר לוותר עליהם בפרק ולעבור הלאה (אם כי הקור של מנהל הבנק היה מעולה אל מול הנוסלטגיה, הסנטימנטליות, הגינונים וה"נרטיבים" של אנשי שבע הממלכות- וגם ההומאז/ לשיחת ה"כאוס" הוא סולם- שאיני יודע אם הופיע בספרים).

  ועכשיו למנה העיקרית- המשפט- לטעמי (לא קראתי את הספר) היה בנוי בצורה מעולה- המתח שבין הפארסה המבויימת למראית העין של שמירה על הנוהל התקין ("טוב בסדר, שאל שאלה אחת…") היה מעולה.

  שאפו לסרסיי על הבימוי המבריק (בהנחה שלטיווין אכן לא היתה יד במעל), בניית הקייס, הובלת העדויות וגיבוש ה"ראיות"- כמעט מתקרב לפרקליטות המשטרתית נגד דפני ליף….

  ג'יימי עדיין תקוע עם קוד נאמנות שלו לאחיו ול"משפחה"- האם הוא באמת מאמין לאביו שיקיים את חלקו בעסקה?

  ספויילר הלאה……
  ועוד ספויילר מבוסס הפרומו לשבוע הבא
  את מי ייקח טריון לייצג אותו בדו הקרב? את ג'יימי או את שומר ראשו? מעניין….. הרומו לא חושף- אני מקווה שהם כבר יציגו את זה שבוע הבא ולא ידחו את דו הקרב לעוד שבועיים תוך כדי התעסקות באחד מזליון קווי העלילה האחרים.

  • aviad

   שם הפרק ה8 חושף בצורה די ברורה מי ייצג את טיריון… מי שחושש מספויילרים ממליץ לו להימנע מימד"ב ודומיו, אני נשרפתי כבר

   • Queen_K

    רק השמיני? אוח

   • Miv Miv

    אני לא יודע מתי זה חוצה את גבול הטעם הטוב והספוילרים, ואם זה חוצה אני מזמין את יאדו למחוק. אבל יש לי הסבר פשוט לשם הפרק, שאם הוא נכון אתה בכלל לא מספוילר.

    • בדקתי מה שם הפרק ואני מבין למה אתה מתכוון, אבל בוא נחכה לשידורו (אחרי פרק 7 ופגרה אחת) כי אין מקום לספוילרים עתידיים או מהספרים.

     • Omer Zauber

      מה פגרה, יש עוד מעט שוב פגרה?

      • Miv Miv

       שבוע אחד. הפעם היחידה בעונה 4.

 • Tomer

  ספוילר
  *
  *
  פרק נפלא. הטוב ביותר לעונה הנוכחית עד עכשיו, לטעמי.
  הנאום חוצב הלהבות של טיריון היה כל כך אמין שזה הרגיש כאילו הוא יוצא מהפה של פיטר דינקלג' בעצמו.
  היה צפוי בעיניי ששאי לא באמת תעזוב את קינגס לאנדינג, השאלה המעניינת בעיניי היא האם עוזרו של טיריון (ששמו כל הזמן בורח לי) באמת הפר את ציוויו של טיריון ולא העלה אותה על ספינה.
  *
  דאינריז מתחילה להבין שהתפקיד של מלכה לא באמת נוח כמו שהיא חשבה שהוא. היא לא יכולה להיות מלכה מושלמת. פרק הקודם החלו להיווצר סדקים בשלטון שלה כאשר נודע לנו שרודנים חדשים עלו בערים אותן היא שחררה, והפרק הזה נתן הרגשה כאילו היא אבודה ולא יודע באמת מה תפקידה.
  *
  הצחיק אותי שבפרק היו לפחות 4 פעמים בהן פירטו את כינוייהן של דמויות שונות והשתמשו באותם הכינויים ("מלכ/ת האנדלים, שליט שבע הממלכות") על המועמדים לכס- על סטאניס, קאליסי, טומן וטיווין.

  • Miv Miv

   *

   *

   וואו, לא חשבתי על ברון! אם הוא בגד בטיריון, זה יהיה מסמר הקבורה האחרון בארון של האיש המסכן הזה. כשמרטין מוציא חוזה על מישהו…

   עד עכשיו היה ברור לי שטיריון יבקש מברון לייצג אותו בדו קרב. אבל עכשיו שאתה אומר את זה, ייתכן שסרסיי שאיי וברון כרתו ברית יחד להפיל את טיריון. אם ככה את טיריון ייצג מישהו חלש יחסית, והוא יפסיד במשפט.

 • Miv Miv

  אז מי יהיו

  הלוחמים בדו קרב?

  מטעם טיריון: אולי ברון. אבל זה תלוי בשאלה שכתב Tomer, האם ברון עדין נאמן לטיריון. רוב האבירים לא ירצו לייצג את קוטל המלך, וסביר שטיווין יכריח איזה אביר שולי לייצג אותו, כדי שיהיה משפט הוגן. אפשרות נוספת היא ג'יימי, שבמעשה הזה יגיע לשיא ה"חזרה בתשובה" של העונה השלישית והרביעית. אם כן, לא בטוח שזה יהיה יעיל בשביל טיריון. ג'יימי לא בשיאו לאחרונה, כידוע… מה שבטוח, סצנות האימונים של ברון וג'יימי מקבלות משמעות שונה לגמרי פתאום.

  מטעם סרסיי: הבחירה המתבקשת היא ג'יימי, לוחם דגול והאח הנערץ עליה. אבל לדעתי, יש סיכוי טוב שסרסיי תבחר בלוראס טיירל. קודם כל, הוא לוחם מפורסם, והוא ניצח את ג'יימי עוד בשיא כוחו (בטורניר שהתרחש לפני מאורעות הסדרה) בנוסף לכך, סרסיי מחוייבת כאשתו העתידית לתת לו את הכבוד הזה.

  Whadoo you think?

  • עינב

   אני לא חושבת שסרסיי יכולה לבחור בגיימי, מהסיבה הפשוטה שהוא פשוט לא יסכים להילחם נגד טיריון ולגזור את דינו במקרה שהוא ינצח..
   מצד שני, אם טיריון יבחר בגיימי, זו עלולה להיות בעיה עבור סרסיי, שלא תרצה לראות את גיימי מת…

   • Omer Zauber

    לג'יימי גם אין יד והוא לא ממש יכול להלחם.. אבל ללאניסטרים יש עוד אנשים אלימים שעושים מה שהם אומרים להם..

  • לוראס טיירל זה ההומו? באמת הוא ניצח את ג'יימי?

   • Miv Miv

    כן זה ההומו, וכן, הוא ניצח את ג'יימי. זה לא קורה בסדרה, אבל מסופר על ידי אצבעון.

    הוא גם אח של המלכה.

    • אח של המלכה? אתה מדבר על מרג'ורי? כי הבנתי שכולם מתייחסים כרגע לסרסי כמלכה.

     ובלי להישמע מעליבה או משהו, זה מפתיע שהוא ניצח את ג'יימי בימיו הדו ידיים. כנראה אסור לשפוט ספר ע"פ העטיפה וזה.

     • סרסיי היא מלכת העצר, מרג'ורי היא מלכה דרך נישואיה לג'ופרי (לא יודע אם זה אומר שגם היא מלכת עצר מפני שבעלה מת), והיא מיועדת להיות מלכה בפועל שוב עם נישואיה לטומן.

      לוראס גם ניצח את ההר בעונה הראשונה, בדו קרב שנראה על המסך (בעקבות ההפסד, ההר הזועם ערף את הראש של סוסו).

      • מה ההבדל? לא יודעת מה הסטטוס הנוכחי,פשוט אני רואה שכולם מתייחסים עדיין לסרסי כמלכה ואף אחד לא מחשיב כרגע את מרג'ורי (ע"ע השיחה בבנק הברזל).

       מעניין אגב אם מרג'ורי תנסה לעזור איכשהו לטיריון בהתחשב שהיא היחידה כרגע במעלה המלך שיודעת בוודאות שהוא לא אשם.

       ושאפו ללוראס!

       • אימה של המלכה אליזבת' המשיכה לחיות 50 שנה אחרי בעלה המלך והייתה בעלת התואר "המלכה האם" עד יום מותה. זה אותו הדבר.

        מאחר וסרסיי הייתה המלכה במשך כמעט שני עשורים, מרג'ורי הייתה מלכה למשך שתי דקות וכרגע אין מלכה בפועל – כולם רגילים להתייחס אליה כמלכה. המעמד שלה לא שונה בהרבה מכפי שהיה במהלך נישואיה.

     • Miv Miv

      זה אכן מפתיע. אני משער שאם היינו בטורניר היינו מפסידים הרבה כסף בהתערבות, ובלשונו של אצבעון:

      “I backed Ser Jaime in the jousting, along with half the court, When Loras Tyrell unhorsed him, many of us became a trifle
      poorer.

      וכן, התכוונתי למרג'ורי. סתם יצא לי מלכה בטעות.

      • היא אכן מלכה. רק לא מילולית. 🙂

     • שנאוצר

      זה דווקא לא ממש מפתיע, העובדה שלוראס יכל לנצח אותו. גם בסדרה ציינו בשלבים מוקדמים שלוראס נחשב לאחד האבירים הכי הלוחמים הכי טובים בממלכה, על אף גילו ומראהו. בספרים זה מפורט יותר (ג'יימי רואה בו את עצמו של לפני 15 שנה), אבל גם בסדרה הזכירו את זה.

  • Omer Zauber

   יותר סביר שאם סרסי תבחר בלוראס, זה בגלל הסיכוי שהוא בכל זאת יהרג בקרב והיא לא תצטרך להנשא לו

 • Michael Ginzburg

  אחרי עוד אירועים לא כ"כ מעניינים או מסעירים בפרק, הגיע המשפט וסיפק כמה מהרגעים הגדולים ביותר בתולדות הסדרה. פיטר דינקלג' עילאי וזה הפרק כרגע שהוא חייב לשלוח לאמי. לא הבנתי משהו, טיריון דורש להילחם מול טייווין? או שהוא צריך לבחור בא כוח? (כלומר, ג'יימי…)

  • שנאוצר

   ספוילר
   הוא לא דורש להילחם בטייווין, אלא "משפט בקרב" – כלומר, דו קרב בין שני לוחמים שמייצגים כל צד במשפט. הנאשם והמאשים בהחלט יכולים להיות אותם לוחמים אם הם רוצים (ככה נערך המשפט של כלב השמירה בעונה הקודמת), אבל מכיוון שפה מדובר בגמד ובאיש בן 70 – סביר להניח שהם יבחרו מישהו שייצג אותם ולא יילחמו אחד בשני.

   • Michael Ginzburg

    אוקיי, תודה. ומה בדבר העובדה כי המרגלים של ואריז לא הזכירו בפניו את נוכחותה של אריה, כשסיפרו לו על מעללי האונד, אותם העביר במועצה?

    • Miv Miv

     מאיפה הם אמורים לדעת שזאת הייתה אריה? לכל אורך הסצנה בפונדק אף אחד לא זיהה אותה.

     • Michael Ginzburg

      זה מה שאני שואל. מי כן אמור אם כך? לא ברור איך לא מזהים אותה בשומקום.

      • Miv Miv

       הסיבה היא פשוטה: בווסטרוז אין מצלמות. היחידים שמכירים את אריה הם אלה שראו אותה פנים אל פנים, ואיך שהיא נראית עכשיו ספק אם גם הם יזהו אותה.

       למעשה, מאז שאריה ברחה מווינטרפל היא פגשה המוני אנשים ואף אחד מהם לא חשב שהיא אריה סטארק. הראשון שזיהה אותה היה ההאונד, אבל זה באמת בגלל שהוא הכיר אותה כבר, וגם שהוא חכם יותר מהרבה אנשים.

       • Michael Ginzburg

        היית מצפה שהמרגלים של ואריז ידעו מיהי אריה ואיך היא נראית.

        • שנאוצר

         תזכור שעלילת הסדרה מתפרסת על פני שנתיים עד עכשיו, תזכור שאריה הייתה במשך השנתיים האלה באשפתות ושינתה את התסרוקת שלה יותר מפעם. פחות אפשר להבין את זה בסדרה כי מייסי וויליאמס תמיד תיראה בת 12 לא משנה כמה היא תנסה, אבל אחת הכוונות היא שהילדה התבגרה והשתנתה בשנים האלה, גם חיצונית.

        • Miv Miv

         אני משער שלואריז אין אפשרות לפרוס מרגלים בכל פונדק בווסטרוז. האנשים שלו ככל הנראה אוספים מידע מעדים (למשל, בעל הפונדק שבו שהו אריה וההאונד) והעדים, כמו שכתבתי לא מכירים את אריה.

         חוץ מזה, אריה היא כבר לא כזה נכס יקר בשביל הממלכה. אין לה שום חשיבות פוליטית. אני לא רואה סיבה שכל מרגל של ואריז יצטרך להכיר את פני אחותו של המלך כרות הראש, שההנחה הכי סבירה היא שהיא מתה כבר שנים.

         • בדיוק. הם לא יודעים איך היא נראית כי אף אחד לא חושב שזה חשוב שהם ידעו, אף אחד לא מחפש אותה. אין סיבה שידעו.

   • וגם כך נערך המשפט של טיריון בעונה 1 אצל ליידי פסיכית איכשלוקוראים לה. טיריון בחר את ברון להיות בא כוחו בקרב (לאחר שביקש להביא את ג'יימי אך לא הותר לו).

 • Iter Impius

  פרק מצוין, מהתחלה ועד הסוף, אפילו קאליסי הייתה מעניינת הפעם.

  תענוג היה לראות את מייקרופט הולמס כבראבוסי מן המעניין. מארק גאטיס בהופעה קצרצרה ויוצאת מן הכלל.
  המשפט כמובן – בנוי היטב, מאוד מותח, מרגש וקורע לב. טיריון היה מהעונה הראשונה הפייבוריט שלי.

  ואם כבר הזכרתי את העונה הראשונה, אני חייב לציין שהנוכחית מאוד מזכירה אותה. טיריון הוא כרגע הכוכב של הסדרה בדומה לנד סטארק המנוח שהיה הכוכב בזמנו. בדומה לנד, גם חייו של טיריון מונחים על הכף וכנראה רק בצמד הפרקים האחרונים נדע מה יעלה בגורלו. האם יהיה זה גורל זהה לשל נד?

  • Miv Miv

   קשה להשוות בין נד לטיריון. כשמתחילים סדרה או ספר באופן אוטומטי מחפשים את המלךלורדמנהיג של המחנה הטוב, ומתייגים אותו כגיבור הסדרה. מכיון שבית סטארק הצטייר (ועדין כך) כסמל האצילות וטוב הלב, נד נהיה אוטומטית הגיבור. טיריון, חשוב ככל שיהיה, לא תופס את המשבצת הזאת.

   • Iter Impius

    אין סתירה בין הדברים.
    גם טיריון וגם נד הם דמויות מעוררות הזדהות וכאלה עושות את המעשה הנכון והמכובד (רוב הזמן). טיריון תופס משבצת של דמות טובה וחיובית, כמו נד. אין עוד הרבה דמויות בוגרות בסדרה שהן כמוהו.

    • Miv Miv

     האמת שלא תמיד קל להגדיר מי גיבור הסדרה. זה ענין של פרשנות. יכול להיות אפילו שבספרים דמות אחת תצטייר כחשובה ביותר, ובסרטים דמות אחרת. אני חושב שיש הבדל משמעותי בין נד לטיריון, כמו שכתבתי. אני גם מסכים עם הדמיון שציינת.

     בשבילי באופן אישי טיריון הוא לא גיבור הסדרה. הסיבה העיקרית היא שאני חושב שהתואר הזה דורש איזשהי השפעה על ההתרחשויות. מאז הפציעה שלו על הבלאקווטר טיריון היה בעיקר שק החבטות של ג'ופרי. לעומת זאת, דאנרייז כבשה ערים, אריה התגברה על מכשולים שונים וג'ון התבלט במשמר הלילה. כל אחד מהם קרוב בעיני להיות גיבור יותר מטיריון. אבל זה באמת ענין סובייקטיבי.

  • בלי לדעת כלום מהספרים, אני שמה 1000 מטבעות זהב שטיריון לא ימות עד סוף הסדרה. זו דמות אחת שאין מה לחשוש לגביה. (המעריצים בחיים לא יסלחו על המוות שלו).

 • פרק נפלא ונהדר ומושלם וכו'.
  – אני מסרב לשפוט את ברון נכון לעכשיו ומוכן להאמין שהוא אכן וידא ששאיי עלתה על הספינה. זו לא תהיה בעיה עבור סרסיי למצוא אותה גם בלב ים ולהחזיר אותה למעלה המלך, ובכל מקרה שאיי העידה נגד האריה שלה בגלל דבריו המגעילים בשיחתם האחרונה (כי רק כך הטיפשה הייתה מוכנה לעזוב אותו ולברוח אל מקום מבטחים). למרות שברון הוא ביריון רודף בצע, אני מאמין שהחברות שלו עם טיריון מתעלה על המניעים האנוכיים שלו (אלא אם דבריו המוקדמים של ואריז יוכיחו אותי על טעותי).
  – פעמיים סרסיי השתמשה בלבו הרחום וחיבתו לזונות של טיריון נגדו, פעמיים זה הוביל להתפרצות זעם ולנאום רושף אש.
  – אגב רושף אש, דאני איבדה שליטה מוחלטת על הדרקונים. מה הפלא שהיא לא מצליחה לתפקד כשליטה אמיתית? לפני שתי עונות הייתי מתרעם על הזילזול של טייווין באיום מעבר לים, עכשיו אני מסכים איתו.
  – ואריז היה אחת הדמויות הכי טובות בסדרה מאז העונה הראשונה, עכשיו הוא בטופ פייב שלי. רק חבל על הבגידה בטיריון.
  – מייקרופט הולמס יושב בראש בנק הברזל. כמה הולם.
  – אם בראווס רק לומד את המילה הכתובה ומזלזלים בו מפני שהיה פורע חוק (סליחה, הוא רק הוביל משלוחים בים שבמקרה היו גנובים), הוא מוכיח את עצמו יותר ויותר כאחד האנשים החכמים ומשכנעים בווסטרוז.
  – כמו בפרק שעבר שחשף את מעשיו האמיתיים של באליש, היינו זקוקים לתזכורת מהעונה הראשונה שג'ורה מורמונט נשלח מלכתחילה כמרגל אחר הטארגריאנים?
  – מייס טיירל – אחד האנשים העשירים והחזקים-לכאורה בשבע הממלכות, אבל הכלבה של טייווין לאניסטר.
  – מסכן ת'יאון. אפילו יארה כבר מוכנה לקבל אותו כמת. אם למישהו היה ספק שניתן למצוא תחליף לג'ופרי – רמזיי גם לוקח את העניינים לידיים (במיטה ועם נשק) וגם תככן מפולפל. ג'ופרי יכול להמשיך ולהנות מפאי יונים בגיהנום.
  – בלי סאם, בלי הבלאגן מעבר לחומה, בלי פראיים שטובחים ואוכלים כפר צפוני אקראי; זה רק שידרג את הפרק.

  • Michael Ginzburg

   זה היה ידוע וברור שג'ורה למעשה ריגל עבור הלאניסטרים? לא זכרתי את זה בכלל וגם ברשת דנו על כך, חשבתי שזה הוזכר כבדרך אגב ע"י ואריז והיינו אמורים להרים גבה ולומר WTF
   תודה על התזכורת אם כך!

   • למיטב זכרוני, זה צוין באחת מישיבות המועצה כשרוברט היה בחיים. הועלתה הצעה להתנקש בחייה של דאינריז ונד הביע התנגדות.

    • Iter Impius

     זה צוין גם בעונה הראשונה, באחד מהפרקים הראשונים. ממש קשה לזכור, למען האמת.

   • זה צויין כמה פעמים בסדרה (גם בעונה 2, כשדאני מגיע לעיר הקסמים הזאת אז יש איזה קוסמת שמדברת עם ג'ורה ושואלת אותו אם הוא יבגוד בה שוב והוא אומר שלא, וגם כשהם פוגשים את השני איכשלוקוראים לו שמייעץ לה גם הוא מזכיר את זה).
    בכל מקרה לא הפריע לי שהזכירו את זה כי יש כ"כ הרבה פרטים בסדרה וזה בהחלט אחד מהפרטים האלה שיכולים להישכח ע"י חלק מהאנשים, אז זה טוב להזכיר את זה מדי פעם. מה גם שההזכרה של זה נעשתה בצורה דיי אלגנטית, ולא בצורה המגוחכת של הטוויסט של ליטל פינגר, אז סבבה מבחינתי.

   • ד"א, אף על פי שכבר כתבתי שזה צוין באחת ישיבות המועצה תחת שלטונו של רוברט, צריך להזכיר שהוא לא ריגל עבור הלאניסטרים אלא עבור המלך – או יותר נכון ואריז – שבשעתו היה רוברט.

  • Miv Miv

   חשבתי על זה שוב, וגם אני רוצה לתת אמון בברון. הסדרה לא סיפקה סיבות לבגידה מצידו. אם הוא יבגוד זה יהיה טוויסט שלא נובע מאירועי הסדרה, סתם גחמה של היוצרים. חוץ מזה, אני ממש אוהב את טיריון ואני לא מוכן להשאיר אותו בודד כל כך.

   • Omer Zauber

    מה בגידה, הוא שכיר חרב… הוא התחיל בכלל אצל קייטלין סטארק

    • Miv Miv

     גם אתה צודק…

  • Omer Zauber

   -אני היחיד שהפריע לו שלבראבוסים לא היה מבטא… בראבוסי? (כבר שמענו לפחות בראבוסי אחד – סיריו פורל, המורה לריקוד מיםסיף של אריה)

   • שכחתי מזה, והם טרחו להזכיר לנו את פורל בפרק הקודם.

    • Udi Doron

     הם הזכירו את סיריו פורל, אבל לא הראו שום קטע שלו – המטרה של התזכורת ההיא הייתה, לדעתי, יותר להכניס את השם "בראווס" לתודעה.

     • לאו דווקא, כי בראווס מוזכרת בסדרה לא מעט (רק לפני שני פרקים דאבוס עלה על הרעיון לפנות אל בנק הברזל). לא היו צריכים להראות את סיריו וגם לא חשבתי שהכוונה הייתה להזכיר אותו או את בראווס; ציינתי זאת כתזכורת אקראית לדמות שמתה בעונה הראשונה ושכחתי שהיה לו מבטא ייחודי, לכן לא שמתי לב שכשראינו סוף סוף את העיר המפורסמת – לתושבים שחזינו בהם אין מבטא.

      • Omer Zauber

       אגב סיריו פורל.. "מאמיני אינטרנט הדוקים" מאמינים שסיריו פורל הוא לא אחר מאשר….. ג'אקן הג'הר.. הבחור שיכול לשנות את הפנים שלו והיתה לו חיבה משונה לאריה, וגם ידע את השם שלה בצורה מפתיעה,
       וגם הזמין אותה לבוא להתאמן ולהיות חסרת פנים כמותו,
       וגם הגיע מהתאים השחורים בקינגס לנדינג, לשם היה הלך סיריו פורל במקרה בו הוא לא נהרג.

       בלי שום טענה סותרת, אני בוחר להאמין שזה אכן המקרה

       • Miv Miv

        הבעיה עם ג'אקן הג'הר שהוא לכאורה כל יכול. בסדרה ריאלית כמו משחקי הכס, דמות כל יכולה היא כמו באג בתוכנה. המגבלות הרגילות לא חלות עליה, ואפשר לשער איזה השערות שרוצים.

        אם הייתי נצמד לחוקים הרגילים של הסדרה הייתי אומר: ג'אקן מדבר בסגנון מאוד שונה מסיריו. סיריו היה מגלה לאריה שזה הוא. סיריו התגאה בזה שהוא היה משהו כמו "סייף ראשון" בבראבוס, וג'אקן לא עושה רושם של מישהו עם היסטוריה יציבה. יחסית למישהו עם היכולות של ג'אקן, סיריו בזבז את הזמן של אריה על שטויות. אחרון חביב, שומרי המלכה לכדו את סיריו והרגולכדו אותו. אם הוא היה ג'אקן, הוא היה בורח מהחדר ומחליף את הפרצוף לפנים של ג'ורג' בוש, וכך חוסך לעצמו הרבה צער, צינוקים וכלובים.

        אבל מכיון שהוא כל יכול, הוא יכול להחליף לא רק פרצופים אלא גם סגנון התנהגות. יכולות להיות לו סיבות מסתוריות לכך שהוא מסתיר את זהותו מאריה (שהרי הכל מסתורי לגביו) והוא שוב לא מלמד את אריה את הסודות שלו בגלל סיבות מסתוריות כלשהן. היתה לו גם סיבה מאוד חשובה לבלות בצינוקי הטירה.

        (למעשה, בספר הוא הרבה פחות כל יכול מהסדרה. בעוד שבסדרה הוא בדרך נס נפטר משומרי העיר, בספר יש לו תכנית מדוקדקת. עדין, גם בספר רב הנסתר על הנגלה בקשר אליו)

        • Omer Zauber

         המשפט האחרון שלך בעצם מתחיל את התשובה שלי.. ג'אקן הוא מאוד מיסתורי ולא יודעים עליו הרבה, יש מצב שהוא נתפס ככל יכול כי אנחנו לא יודעים מה המגבלות שלו. (הוא קצת כמו הקונטיניואם טרנספנקשיונר, מכשיר מאוד מסתורי ועוצמתי, שמיסתוריותו מתגמדת רק אל מול עוצמתו.. אף אחד לא יודע עליו כלום)

         • Miv Miv

          אני מסכים איתך שאפשר למצוא תשובות, אבל התשובות הללו לא מבוססות על פרטים מהסדרהספרים. למשל, לומר שסיריו גנב זהות זאת אכן אפשרות, אבל אני חושב שהיא לא נובעת מדברים אחרים שנאמרו בסיפור.

          עכשיו זה כבר ענין אישי. אני לא כל כך נהנה מתיאוריות אם אין להם בסיס במקור. בהקצנה, אפשר לומר שנד סטארק לא מת, וחללית חיזרים שטסה במהירות האור חטפה אותו ברגע האחרון והשאירה ראש אלטרנטיבי. זה אפשרי, אבל זה לא כיף.

          זה מזכיר לי: לפני משהו כמו שבע שנים ג'יי קיי רולינג אמרה שדמבלדור הוא גיי. החברים שלי אמרו שאין משמעות למה שסופר טוען אם אין לזה רמז בספרים. אישית, היום אני חושב שזאת "תיאוריה" שכן מתלבשת יפה על הספרים. אבל הדיון דומה.

          • Omer Zauber

           תראה, הסדרה פחות מעודדת את זה, אבל הספרים כל הזמן נותנים לך רק חצי מההתרחשות, הרבה פעמים רמזים או חידות למה שהולך לקרות או מה שכבר קרה.
           הספרים -מבוססים- על זה שאתה קורא מה שכתוב, וצריך לחשוב מה אתה יכול להבין מזה.

           כשאריה רואה את איליריו וואריז מדברים מתחת לטירה האדומה, בספרים אריה לא יודעת מי אלה, והיא מתארת איך הם נראים…. כקורא אתה צריך לשים לב -מה- הם אומרים, ולהבין -מי- הם באמת… ( בסדרה כצופה אתה פשוט ויזואלית רואה אותם)

           אתה יודע כמה רמזים מקדימים יש לחתונה האדומה? (החל מדאני בבית הלא מתים שרואה חיזיון של אדם עם ראש של זאב ועוד כל מיני דברים ועד שניה לפני זה כשההאונד אומר לאריה "בוא נלך לחתונה הארורה של הדוד שלך" ( באנגלית זה היה bloody wedding…)

           בנוגע לתאוריה הספציפית הזאת, יש דיונים שלמים של דפים על גבי דפים אם הוא אכן סיריו פורל או לא…הייתי נותן קישורים אבל הרוב מתייחס אל הספרים וזה דיון על הסדרה. והסדרה לא אוהבת לתת לצופה לחשוב.. (בגלל זה אין אף צופה שחשב בכלל על התאוריה הכלכך פופולארית שג'ון הוא בעצם הבן של ראיגר טארגריין (אח של דאינריס (לא זה שקיבל כתר מזהב)) וליאנה סטארק (אחות של נד) ונד מנסה להגן עליו מרוברט שהיה הורג כל דבר שקשור לראיגר..
           כי הסדרה לא ממש תרמה לזה…. יש רק שני משפטים על כל הנושא בעונה הראשונה (דאני וג'ורא שמדברים על זה שראיגר מת כשהוא ניסה להלחם למען האישה שהוא אהב (לא נשמע מתאים כלכך לאליה מארטל, כי רוברט לא נלחם בו בגלל אליה וכי אליה היתה בקינגס לנדינג בכלל כשהוא מת) ורוברט ששואל את נד "כמה מאות פעמים ראיגר אנס את אחותך?".
           לעומת הספר שנותן הרבה יותר מזה.

           אבל נראה לי שכבר גלשתי מספיק 😛 )

          • Miv Miv

           כל כך נכון. אני עצמי ראיתי את העונה הראשונה לפני די הרבה זמן. לאחרונה התחלתי לקרוא את הספרים, וכשהגעתי לקטע של אריה שהתייחסת אליו התחלתי לחשוב: מי האנשים האלו? בדקתי תיאור פנים, מבטא. אפילו שמתי לב ל little birds. אחרי שסיימתי את הספר הראשון עברתי על אירועים נבחרים בסדרה, ופתאום הנה ואריז! אגב עד שקראתי את ההודעה שלך לא היה לי מושג מי הוא השני (מבחינתי זה לא ספוילר)

           אני לא חושב שזאת בעייתיות בכתיבה של הסדרה. זה נובע מההבדל בין עשר שעות סדרה ל800-1000 עמודים בספר. עדי שיהיה כר פורה לתיאוריות מבוססות באמת, צריך חומר מקור רחב מספיק.

           אגב, הרמז הכי משמעותי מבחינתי לחתונה האדומה היתה העובדה שהיא הייתה לגמרי הגיונית. אנחנו מכירים את וולדר פריי. מודעים לעוולה שנעשתה לו. רואים את השאננות שבה רוב הולך לחתונה. תיאוריסט מקצועי היה יכול לצפות שמשהו רע יקרה, גם אם לא את גודל הזוועה.

          • Omer Zauber

           בנוגע לכמה צפויה היתה החתונה האדומה, מסכים לגמרי. אני חושב שאנשים לא צפו אותה מראש בגלל שהם לא הפנימו את הקטע של "בעולם האמיתי גיבורים יכולים למות"
           אני זוכר שקראתי את זה בפעם הראשונה והיתה לי הרגשה מאוד רעה…. לא ידעתי -שזה- יקרה, אבל משהו ממש צרם לי. המשכתי לקרוא שוב רק אחרי שבוע.

           בגלל זה אני חושב שמי ששם לב לאחד הנושאים העיקריים שעלו מתחילת העונה יוכל להבין לפחות איך קו עלילה אחד הולך להפתר, אבל אני לא רוצה להרחיב יותר מידי כי יאשימו אותי בספויילר ולא בחשיבה קולנועיתסיפורית 😛

          • אפשר שניה שאלות לעשות קצת סדר בראש?

           ראיגר הוא מי שמתייחסים אליו כ-מלך המטורף? הוא זה שג'יימי הרג אותו? ואם כן, איך רוברט הגיע להיות מלך?

           רוברט היה נשוי לליאנה? אם כן, למה היא מתה?

          • עינב

           ראיגר הוא הבן של המלך המטורף, ואח של דאני.
           רוברט לא היה נשוי לליאנה אלה היה מיועד להתחתן איתה, מתישהו ראיגר חטף את ליאנה, ובגלל זה התחיל המרד, שבמהלכו ליאנה מתה ורוברט עלה לשלטון.
           אני מקוה שזה היה ברור, ולא מקושקש מדי…

          • ברור מאוד. תודה רבה 🙂

          • Omer Zauber

           אז זאת בעצם הגרסא המקוצרת שדיברתי עליה 😛

          • Omer Zauber

           זאת הולכת להיות טיפה חפירה, אם זה ארוך מידי ותבקשו אני אכתוב גרסא מקוצרת 😛

           משפחת טרגריין
           אאיגון היה המלך המטורף, הילדים שלו היו ראיגר, וייסריז, ודאינריז. ראיגר היה נשוי לאליה מארטל, אחות של הצפע האדום (אוברין מארטל שהגיע מדורן רק בתחילת העונה הזאת) ולהם היו שני ילדים, שנרצחו על ידי ההר (ההר דקר את הילדה ומצא את האמא מניקה את הילד שהיה אז תינוק, ניפץ את הראש שלו על קיר ולפי השמועות אנס אותה ואז רצח אותה כחתיכות מוח עדיין על הידיים שלו). ראיגר מת בקרב מול רוברט.

           רוברט הופך להיות מלך
           רוברט ונד הכירו כששנים היו בחניכות אצל ג'ון ארין, והפכו לחברים מאוד טובים, ורוברט גם התאהב באחותו של נד, ליאנה.
           מתישהו ומסיבה לא ברורה, ראיגר חטף את ליאנה, ובראנדון ( האח הבכור של ליאנה ונד) וכמה חברים שלו רכבו לקינגס לאנדינג לדרוש שהיא תשוחרר. אאריז שגם ככה היה פרנואיד ומטורף, כלא את כולם, וזימן את האבות שלהם. הוא הוציא את כולם להורג חוץ מאת ריקארד סטארק (האבא) שדרש משפט בקרב. אאריז הסכים אבל טען שהאלוף של בית טארגאריין היא בעצם אש. לבראנדון הוא נתן לצפות בכל זה כשהוא קשור בצוואר, ובעצם "נתן לו הזדמנות לחלץ את אבא שלו" עם חרב מחוץ להשג יד.
           סוג של "המסור" גרסת ווסטרוס.
           רוברט ונד והוסטר טאלי (אבא של קייטלין – שהיתה מיועדת לבראנדון במקור) וג'ון ארין ( וכל הבתים הקטנים יותר שנאמנים להם) פתחו במרד, כשרוברט בראש כי אמור להיות לו טיפה דם טארגרייני במשפחה ( מה שהופך אותו להכי קרוב לכתר).

           אני אקצר כי לא הכל ידוע וקרו המון דברים שלמרות שהם מאוד מעניינים הם כמעט לא חשובים באמת.

           רוברט נפצע בקרב על הטריידנט, אחרי שהוא הרג את ראיגר. הוא שלח את נד להגיע עם שארית הצבא ממש עד קינג'ס לנדינג, ושם הוא גילה שהלאניסטרים השתלטו על העיר, בטירה עצמה הוא מצא את ג'יימי לאניסטר על כס הברסל אחרי שהוא הרג את המלך המטורף בעצמו (ובעצם הפר שבועה כי הוא היה אח במשמר המלך).

           בנקודה לא ברורה בסיפור, אני חושב שאחרי שהשתלטו על העיר, נד מגיע לדורןבליווי של 6 חברים,והוא מוצא שלושה אחים במשמר המלך (ארתור "חרב הבוקר" דיין, ג'רולד "השור הלבן" הייטאואר, ואוסוולד "אין לי כינוי מגניב" וונט) ונלחם בהם. מהקרב יוצאים רק שני אנשים בחיים, נד סטארק וחבר שלו, האולנד ריד (אבא של מירה וג'וג'ן, חברים של בראן).

           אחרי הקרב הזה קיים רק תיאור שחזר על עצמו לא מעט בספר, של נד יושב ליד ליאנה שגווועת על מיטה מכוסה בעלי כותרת של ורדים אדומים, והיא מתחננת שהוא "יבטיח לה" משהו. ואז היא מתה.
           רוברט נושא את סרסיי לאניסטר (ומצליח בטעות לקרוא לה "ליאנה" בליל הכלולות שלהם, מה שמבטיח לו פגישה עם חזיר בר בהמשך החיים).
           נד, שהתחתן עם קייטלין במקום בראנדון עוד לפני המערכה, חוזר הביתה עם בן לא ידוע שהוא טוען שהוא בנו מאישה שהוא לא מוכן לדבר עליה.

           אם אני אמשיך על התאוריה ממקודם – הטענה היא שראיגר חטף את ליאנה כי הוא אהב אותה (הגרסא של דאני היא שהם היו נאהבים, הגרסא של רוברט היא שהוא אנס אותה, לא ידוע מה היא הגרסא הנכונה).
           ה"הבטחה" שליאנה התחננה מנד שיבטיח לה, היא -כנראה- שישמור על הבן שלה בסוד, כי אחרת יהרגו אותו, והיא -כנראה- מתה לאחר הלידה.

          • זה היה ממש טוב ועשה לי סדר בראש לגבי הרבה דברים תודה רבה!!! (למרות שאני נשבעת שבשלב כלשהו עצרתי כדי לצייר אילן יוחסים של המשפחות השונות. לא צוחקת).
           – למה ההר הרג את אליה והילדים? (ההר עבד אצל הלאניסטרים והרג אותה בפקודתם? בגלל זה אוברין רוצה לנקום בהם?)
           עוד כמה שאלות בשביל לעשות סדר:
           ג'ון אריז- בעלה הקודם של הפסיכית? נכון? אחות של קייטלין?
           דאני היא האחרונה שנשארה למשפחת טארגריין? למה בעצם היא טוענת שיש לה זכות על הכס? בגלל שאבא שלה שלט והיא היורשת?
           איך רוברט בעצם הפך להיות מלך רשמי אחרי כל הקרב ומות אאיגון?
           איפה ברנדון עכשיו? הוא מת?

           שאלה לא קשורה- רק הבהרה- הנשים לא משנות את שם משפתחתן אחרי שהן מתחתנות נכון? כלומר אם אתה אומר שם של אישה + משפחה – הכוונה לשם של ההורים שלה נכון?

          • Omer Zauber

           בית קלגיין הם בית נתין של בית לאניסטר, אז לאניסטר אמורים לקחת אחריות לכל מה שבית קלגיין עושה (בפקודתם או שלא)

           ג'ון ארין הוא בעלה המת של הפסיכית וימין המלך לפני נד.

           יש את דאני, יש את אאימון על החומה ( אבל זה "כאילו" סוד שהוא טארגריין, ג'ון וסאם עולים על זה מהר) יש לכאורה את ג'ון,
           יש אולי כל מיני ממזרים או בני דודים איפשהו,

           ויש את הדורנים, שגם להם יש דם טארגרייני (כשטארגריין התחילו לכבוש את כל שש הממלכות האחרות, הם לא הצליחו לכבוש את דורן, למרות שהיו להם דרקונים. דורן הצטרפה לשבעת הממלכות בחתונה)

           אבל מכל אלה דאני הכי קרובה בגלל שהיא הבת של המלך "החוקי" הקודם.

           רוברט הפך להיות המלך הרשמי כי הוא הרג או הבריח את כל האחרים, ואז אמר שהוא המלך… האנשים האחרים שהשתתפו במרד הסכימו לתת לו למלוך (הסכימו לתת לו או הסכימו שיש לו את הזכותף זה אותו דבר בסופו של דבר)

           ברנדון נרצח על ידי אאריז (נחנק מהחבל, אם זה לא היה ברור)

           בנוגע לנשים – לא חשבתי על זה, אני חושב שבדרך כלל קוראים להן לפי השם של הבעל, אלה אם כן בית האב שלה חשוב יותרמי שמדבר עלאל הדמות הכיר אותה לפני שהיא שינתה שם….

           אני דיברתי על קייטלין כטאלי בעיקר כדי להזכיר מה היה בית האב שלה 😛

           זה -טיפה- עוזר (או מבלבל):
           ((של הסדרה מאחת העונות הקודמות, לכן חסרים הרבה אנשים אבל גם לא מספיילר))
           http://www.scifireaders.net/wp-content/uploads/2011/07/SoIF-Family-Tree.jpg

          • תודה רבה!! וכן הקישור עוזר (וגם מבלבל P:)

           עוד משהו ששכחתי לשאול- למה בעצם- בהנחה שהתיאוריה לגבי הוריו של ג'ון סנואו נכונה- היו הורגים אותו אם זה היה מתגלה? מי היה הורג אותו ולמה?

          • Omer Zauber

           חשבתי שכבר אמרתי 😛

           בעיקר רוברט היה הורג אותודואג שיהרגו אותו

          • Miv Miv

           כמו שעומר כתב, רוברט. לרוברט יש שגעון בקשר לכל מה שקשור לראייגר. היו לו שני ויכוחים קשים על זה עם נד במשך השנים: את האחד ראינו בעונה הראשונה, כשרוברט היה נחוש לחסל את דאנרייז והתינוק שבבטנה (היא הייתה הרה) ונד התנגד. הויכוח הזה הוביל לפיטוריו הזמניים של נד ממשרת הימין. היה להם עוד ויכוח קודם לכן, על רצח הילדים של ראייגר. נד היה מזועזע, ורוברט התייחס לזה בשלוות נפש.

           חיפשתי היום בספר הראשון, וראיתי שנד נזכר בהבטחה שלו לאליה פעמיים: כשהוא מתווכח עם רוברט על התנקשות בדאנרייז, וכשהוא מבטיח לזונה שהולידה את הממזר של רוברט לספר לו על התינוק שלו (הוא נזכר בזה אינספור פעמים חוץ משתי אלה)

           כל הדברים האלה תומכים בתיאוריה חזק. הם אמנם לא מראים שדוקא ג'ון היה הילד הזה של ליאנה. אבל זה יהיה ממש ממש מגניב. זה תעלול מבריק: במקום להחביא את הילד אצל איזו משפחה ענייה, לקחת אותו אליו לטירה ולהכריז עליו כממזר שלו. גאוני.

          • Omer Zauber

           *הבטחה לליאנה, לא אליה

           אגב, אני הבאתי רק את הדוגמאות שהיו בסדרה לתאוריה הזאת, יש עוד אבל הם הופיעו רק בספרים ( ולא רציתי לספיילר למי שיחליט שהוא רוצה גם לקרוא את הספרים)

          • Miv Miv

           ערכתי את ההודעה שלי, ותודה שאמרת.

           אגב, אני חייב לומר שדי הרס לי הפירוט שנתת להוצאה להורג של אבא של נד ואח שלו. לא אמרתי לך כלום כי השאר רצו לשמוע, אבל העובדות האלו לא מופיעות בספרים עד הנקודה שהגעתי אליה – שני שליש מהספר השני.

          • Omer Zauber

           צודק, ומצטער, ערכתי וציינתי שיש טיפה ספויילרים למי שירצה לקרוא על ההיסטוריה דרך הספרים

        • הדיון הזה מעניין ואתם יכולים להמשיך, רק חייבת הערה אחת- כתבת עכשיו את המשפט: "בסדרה ריאליסטית כמו משחקי הכס, דמות כל יכולה היא כמו באג בתוכנה" ברצינות? משחקי הכס ריאליסטית?

         • Miv Miv

          היא ריאליסטית בכל מה שקשור לאופן שבו אנשים פועלים, בקשר לפוליטיקה ובקשר למלחמות. ביצירות לא ראליסטיות דמויות לפעמים יעשו דברים הירואים או מרושעים, אבל כאן הן פשוט יהיו בני אדם.

          אבל היא באמת לא ריאליסטית בענין של דרקונים, קסמים, וכדו' מכיון שבינתיים הדברים האלה תופסים חלק מזערי מההתרחשויות, ומכיון שבתיאור דמויות ופוליטיקה הסדרה יותר ריאליסטית מאינספור סדרות מציאותיות אחרות, אפשר בבטחון לקרוא לה… (נחשו)

          • אבל אתה התייחס לסוג של כוח על טבעי בסדרה ולחוסר הראליסטיות שבו (הדמות של ג'אקן הג'הר), לא לאיזו טקטיקה פוליטית או וואטאבר.

          • Miv Miv

           הכוונה שלי הייתה שבמשחקי הכס יש חוקיות. דברים לא קורים סתם, אלא בעקבות מאורעות אחרים ומניעים של דמויות. דמות כמו ג'אקן הופכת כל מאורע לאפשרי, בלי התחשבות בשום דבר אחר.
           יתכן שהשתמשתי במילים הלא נכונות. אם את מסכימה עם השאר זה מספיק לי (-:

          • הבנתי למה התכוונת, סתם שעשע אותי השימוש במילה "ריאליזם".
           במקום זה אפשר לדבר על הגיון פנימי של יצירה/חוקיות פנימית של יצירה וכמה היא נשמעת אליה וכו'.

           אה, ולא, אני ממש לא מסכימה ש-"היא ריאליסטית בכל מה שקשור לאופן שבו אנשים פועלים, בקשר לפוליטיקה ובקשר למלחמות. ביצירות לא ראליסטיות דמויות לפעמים יעשו דברים הירואים או מרושעים, אבל כאן הן פשוט יהיו בני אדם." אבל לא התייחסתי לזה כי זה לא רלוונטי 🙂

          • Miv Miv

           מסקרן אותי למה את חושבת שהסדרה לא ריאליסטית מבחינת הדמויות (אני באמת לא מנסה לריב או להתגונן) אני מאוד התרשמתי ממנה בתחום הזה.

           אני חושב שיש כאלו שיגידו שההגזמה עם קללות, אלימות, מיניות והשילוב בין השלושה יוצר עולם לא אמיתי, כאילו ריאליסטי, עם אנשים מרושעים יתר על המידה. אני חושב שזה נכון יותר בקשר לסדרה מאשר לספרים. אני בכוונה בודק בכל פעם שמופיע השורש ז.י.ן בספר האם זה סתם בשביל השוק, או שזה באמת מתאים לאנשים, ולרוב מרטין יוצא זכאי. על הסדרה יותר קשה לי לסנגר.

          • זה מצריך קצת חפירה ויכולת ניסוח חדה יותר מכפי שיש לי ברגע זה. אז אולי בפעם אחרת 🙂

          • Omer Zauber

           יש מצב שמה שמיב מיב התכוון אליו הוא שבניגוד להרבה ספרי פנטסיה שנשענים על סט ערכים מאוד לא מציאותי (תמיד הטוב יעשה בסוף את הדבר הטוב והוא תמיד ינצח ולרוב לא יגרם לו נזק קבוע, ותמיד הרע הוא רע כי הוא פשוט מאניאק מטבעו) ובמקום זאת במקום סדרה של שחור ולבן ואפור או שניים בדרך, זאת סדרה כמעט בלי שחור או לבן והמון המון אפורים,
           ואם תתנהג באצילות אבל בצורה מאוד טפשית כנראה שלא תשרוד הרבה זמן (קראתי שוב את הספר הראשון השבוע, וכל פרק של נד אני חושב לעצמי – "איזה אידיוט….."
           http://www.winterfell.altervista.org/extra/ned.jpg

          • Miv Miv

           הערה: זאת פעם ראשונה שמישהו קורא לי מיב מיב (-: הסיפור הוא שבהתחלה קראתי לעצמי israelmiv באתרים שונים כשישראל הוא השם העיקרי, וmiv בשביל להבדיל ביני לבין שאר הישראלים. מסיבות שאני לא יכול להזכר בהם נרשמתי לפייסבוק תחת השם miv miv.

           גם אני נדהמתי מהטפשות של נד. הענין הוא, שבספרים רבים מוכרים את הטפשות הזאת כאילו זה הדבר הנכון לעשות. אבל כמו שטיווין אומר לטומן על מלך שנחשב למלך של צדק: איזה צדק יש בכך שאתה מת ומאפשר לאנשים מסוכנים להשתלט על הממלכה? (כבר שכחתי את המשפט המדויק)

          • הבנתי למה הוא התכוון.

           יש משהו נכון לגבי חוסר הצדק של העולם הזה שמשקף את העולם האמיתי. אבל בנוגע לדמויות עצמם. אני רואה ב-95% מהם רק שחור ולבן. רק טוב ורע ולא אפור. בכלל, כמעט אף דמות שם לא מרגישה לי כמו דמות אלא כייצוג של trope שאפשר לסכם בצירוף של מספר מילים: ההוא שלא חזק אבל יודע הכל ומתמרן מאחורי הקלעים (ואריז, אצבעון, ליידי אולנה), אנשים רשעים אך חכמים (סטאניס, טייווין). אנשים אצילים עם קוד ערכי ומוסרי גבוה שהם גם אנשים טובים (נד, רוב. וכל הלאניסטרים בעצם). הנשים שמחליטות ששמלות זה איכסה ושלהילחם זה מגניב, ופאק יו פטריארכיה (אריה, בריאן, איגריט, יערה), סתם כאלה אנשים מגניבים שיודעים להילחם, לזיין ולשלוף קץ' פרייזס תוך כדי (אוברין, ברון, דריו). וזה מה שעולה לי כרגע. לא רואה דמויות אנושיות. רואה דמויות חדות מיימדים.
           וכאמור זה מצריך פירוט יותר רב ואני לא במצב נסיח כרגע, אז פירוט יתר לא יבוא עכשיו, אם בכלל.

          • Omer Zauber

           זה בגלל שאת לא קוראת את הספרים 😛 הסדרה פשוט -דלה- באישיות

          • יכול מאוד להיות. ובכל זאת הסדרה היא יצירה בפני עצמה וצריכה לעמוד ולהישפט בפני עצמה. (ומיב מיב גם דיבר על הסדרה לא הספרים).

          • Miv Miv

           האמת שאם לא היה הבדל בעומק של הדמויות בין הספרים לסדרה הייתי מופתע. הספרים מסופרים מנקודת מבטן של הדמויות, וכל פרק הוא צלילה אל תוך הראש של מישהו אחר. משהו מזה חייב להאבד בסדרה.

           אבל אני לגמרי מסכים maayanzil, הסדרה לא יכולה להתחבאות מאחורי הספרים.

          • Miv Miv

           אני מצטער שאני מגיב למרות שאמרת שלא בא לך לדון בזה עכשיו, אבל אני פשוט לא יכול להתאפק.

           כתבת: "הנשים שמחליטות ששמלות זה איכסה ושלהילחם זה מגניב, ופאק יו פטריארכיה (אריה, בריאן, איגריט, יערה) לכל אחת מהנשים שציינת יש סיפור אחר מאחורי הגבריות שלה. אריה היא אכן באופייה לא "נשית", אבל מה שגרם לזה לבוא לידי ביטוי היה בעיקר חיי הנדודים שנכפו עליה. בריאן נולדה מכוערת וענקית, והיא מצאה את עצמה בלוחמה. אני משער שיארה נהייתה כמו שהיא בכלל החיים הקשים על איי הברזל, שלא אפשרו לוותר על חצי מהאוכלוסיה לתפירה וריקודים. וגם בגלל ששאר האחים שלה מתו או נשבו. אבל אני לא זוכר מי זו איגריט )-:

           יכול להיות שגם ההבחנות האלה נובעות מחוסר הפירוט שבסדרה.

          • כל הדברים האלו כמעט ולא מופיעים בכלל בסדרה. ולזה אני מתייחסת. אגב, זה לא אומר שאני לא אוהבת את רוב הדמויות בה (כולל ארבעת הנשים ה"גבריות" שציינתי), אני רק חושבת שכמעט כולם מאוד חד ממידיות ולא מורכבות. וכן, סביר להניח מאוד שבספרים הם עמוקות יותר, אבל כאמור, לא מדברת על הספרים.

           ואיגריט היא החברה של ג'ון סנואו (אולי ייגריט?)

  • Saturn

   לא הייתי קורא לזה שדאני איבדה שליטה על הדרקונים. דווקא ממושמע מצידם להמשיך לצוד חיות ולא את בני-האדם. חוץ מזה, גם אם איבדה שליטה למה זה אמור להוריד ממנה ולגרום לזלול ביכולתה ההנהגיתטקטית?

   לא כל כך הבנתי מה כה מסמר במעשי רמזי בפרק זה. בבחורה שבוחרת לשכב איתו ושמחה מאוד להענות לבקשתו? זה שהוא הורג אנשים שבאים להרוג אותו? ראינו את זה בכל מקום בסדרה. וגם קטעי המיינד גיימז שלו בפרק – ראינו דברים דומים. איך זה אמור להשתוות למעשי ג'ופרי הסתמיים וחסרי התכלית של ילד שפשוט עושה כל מה שבא לו כי הוא יכול? סצנת הרחצה גם הראתה שלמעשי רמזי יש פואנטה ומטרה מבחינה טקטקית וצבאית.

   • לפני מספר פרקים ראינו את הדרקונים רבים על טלה שחוט ואחד מהם התפרץ בזעם על אמו. ספוילר לספרים (לאירוע שקרה בפרק הזה וקראתי עליו בדיון אחר):
    במקור הרועה הביא לדאני את עצמותיו המפויחות של בנו, בסדרה החליטו לרכך את מעשי הדרקון.
    סוף ספוילר

    מה הקשר למסמר? אמרתי שאם מישהו פיקפק (והיו שפיקפקו) בדמותו כמי שתוכל להחליף את ג'ופרי כנבל מרכזי, הפרק הזה הוכיח שהוא מתעלה על ילד הכאפות. ג'ופרי מעולם לא יזם בעצמו, מעולם לא היה אסטרטג, הוא ברח מעימותים אלימים ובכלל מכאלה בהם ידו לא הייתה על העליונה או תחת הגנתם של שומרי ראשו, והדרך היחידה להכניס בחורה למיטתו הייתה בנישואים כפויים או מאורגנים (בהנחה שהכלה הייתה שורדת את ליל הכלולות), או לשלוח אליו זונה שתחטוף מכות רצחתשופד למוות. לא נראה שרמזיי זקוק לפטישים כאלב או אחרים במיטה והאישה שאיתו (זו שהתלוותה אליו לציד בתחילת העונה) שוכבת איתו מרצון, הוא משתתף בקרב ללא היסוס וכעת רוקם מזימה שמערבת משחק פסיכולוגי מתוחכם במטרה למוטט סופית את בית גרייג'וי. והאכזריות שלו? כן, היא לא שונה מזו של ג'ופרי, אבל נראה שיש בו גם הרבה יותר מזה.

    • Saturn

     אז נגיד שהדרקונים לא בשליטה, למה זה אמור לשקף לרעה את יכולתה הטקטיתאסטרטגית? במקרה הכי גרוע הדרקונים יוצאים מהארסנל שלה – עדיין יש לה צבא גדול ותמיכה גדולה.

     ההשוואה של רמזי וג'ופרי מבחינתי הייתה בנוגע האם מישהו יתפוס את מקומו בדמות שאהבנו לשנוא ודמות שהיא בן-אדם איום ונורא. אין ספק שרמזי נבל מרכזי אבל הוא לא מתקרב לשנאה היוקדת שג'ופרי הצליח להוציא מכל צופה.

     הסיבה לכך היא בדיוק הדברים שכתבת. ג'ופרי היה פרחח שלא עשה דבר – ילדון שמקבל את המלוכה בזכות שם משפחתו ומתחיל במסע לא נגמר של Power abuse לשם Power abuse סתם כי בא לו וכי הוא יכול והוא יודע שאף לא יעצור אותו. לא הייתה שום תכלית או מטרה במעשיו חוץ מלהשתמש בכוח שלו לרעה ובשביל 'הצחוקים'.

     לכן לרמזי אין סיכוי להגיע לרמות של ג'ופרי ושהוא 'פשוט' עוד נבל אזכרי בסדרה עם ייחוד משלו אבל לא משהו שמתסיס כמו ג'ופרי. לכן לא הבנתי את אמירתך לגבי 'תחליף' לג'ופרי כי מהבחינה הזו זה לא קרוב. אדם ששוכב עם מישהי בהסכמת שני הצדדים מול מעשי ג'ופרי כנגד נשים? הרג מתוך הגנה עצמית מול הרג לשם הרג והתעללות? מיינד גיימז והתעללויות נפשיות שסופם מטרה צבאית כלשהי לעומת מעשי ג'ופרי חסרי התכלית וכי ככה בא לו?

     • זה לא משפיע על יכולותיה האסטרטגיות (שקיימות תודות לארבעת הלוחמים המנוסים שמובילים את הכוחות בהנהגתה ומייעצים לה), כן על יכולות השליטה שלה שכבר מוכחות כלא קיימות בהיקף הרבה יותר רחב.

      לא אמרתי שרמזיי ראוי להיות שנוא ברמות של ג'ופרי (אבל כן אפשר לשנוא אותו בגלל מעשיו האכזריים, בייחוד לת'יאון) אלא האפשרות שיהווה נבל ראוי. כמובן שהוא כבר מתעלה על המלך הממזר – כנבל וכדמות – בדיוק מהסיבות ששנינו ציינו.

 • Michael Ginzburg

  "הם תפרו לו תיק. הם ביקשו להשפיל אותו. הם קראו לו בוגד. גזר הדין שלו כבר היה חתום וסגור. הוא לא העלה על דעתו שדווקא בן משפחה שהוא בכלל לא אוהב יביא למפלתו. הוא
  לא ניחש שהאנשים שנסמכו על שולחנו כשהחזיק בקופה הציבורית יהיו אלה שיתקעו
  סכינים בגבו. הוא לא האמין שהאישה הכי קרובה אליו תפנה לו עורף. הוא לא חשב
  שחייו הנהנתנים ישניאו אותו על כולם. הוא לא מבין מדוע בכלל ניצח את המלחמה עבור העם שכעת לועג לו. אבל הוא לא יוותר. הוא לא יקבל על עצמו את הדין. הוא לא יסגור עסקה ולא יבקש חנינה. הוא לא ירצה את עונשו בחור שחור כאדם עלוב ומושפל. הוא רוצה צדק.
  *אגב, מה נגמר במשפט אולמרט?"
  http://blog.yes.co.il/?p=1176

 • miss bojarsky

  הסדרה הזו קונה אותי בחזרה, זה היה פרק חזק.

 • Saturn

  נו מה, עכשיו אני צריך להזהר מYNET והספויילרונים שלהם בבקרי יום שני?
  אכן הפרק הכי טוב העונה. מאכזב שהמשפט באמת היה תפור הרמטית ופשוט הצגה אחת גדולה אבל הנאום הארסי בסוף היה מצויין. מצפה לראות מה יהיה בtrial by combat.

  לא מבין מה אתם רוצים מדינאריס וכישורי הנהגתה. כל מה שהפרק הזה מראה זה שהיא צריכה להתחיל להאציל סמוכיות ולמנות אחרים לתפקידים נוספים כי עד כה היא התפיסה שלה היא מאוד אישית ופנים מול פנים ומפגינה חום לנתיניה. אבל כשאתה צריך להיפגש עם 212 אנשים זה כבר לא פרקטי.

  לא הבנתי את התוכנית להשתמש בת'יאון כסוס טריואני. האם לא כל 'אנשי הברזל' מודעים שת'יאון מוחזק ע"י רמזי ומה מצבו? אני מצפה שמה שיארה הקריאה ללוחמים מפורסם בכל איי הברזל והמאחזים שלהם. אז ברגע שהם רואים את ת'יאון שפשוט יחבטו לו בראש ויקחו אותו. אם רמזי באמת הולך להוציא אותו למקום פתוח במפגש מול 'אנשי הברזל' אני לא רואה סיבה למה מה שתיארתי לא יקרה.

  • מסכימה לגבי דאנירז. לא מבינה מה רוצים? לדעתי זה מעניין שהיא עומדת סוף סוף בפני מכשולים אמיתיים אחרי שעונה וחצי בערך הכל הלך לה חלק ובלי שום בעיות כאילו לכבוש עוד עיר ועוד עיר זה משחק ילדים. אבל זה לא גורם לי להרגיש שזה מראה שהיא לא יודעת להנהיג. היא לומדת וזה הגיוני לגמרי שזה עניין של ניסוי וטעייה. לא רואה בעיות בכישורי ההנהגה שלה רק כי היא נתקלת בבעיות (איזה מנהיג לא נתקל?), נראה איך היא תתמודד איתם, זה המבחן. (ומבחינתי זו תשובה גם מעולה לכל חסרי הסבלנות ששואלים למה היא לא מגיעה כבר לווסטרוז, היא רוצה להרגיש מוכנה לפני, ואני לגמרי אוהבת אותה על זה).

   השוט של הדרקון היה כזה אוסום btw!

   לגבי ת'יאון- נראה לי שהרעיון הוא שרמזי ישחרר אותו ואז ת'יאון ילך למקום הזה של אנשי הברזל או וואטאבר, ויהתנהג כאילו הוא הצליח לברוח או וואטאבר, ושהוא יראה נאמן להם וכו', אבל בעצם כל זה יהיה רק קטע של לאסוף מידע לרמזי (ואולי לגרום להם נזק). עכשיו שרמזי בטוח ב-100% שת'יאון, סליחה, ריק, נאמן לו הוא בוטח בו מספיק כדי לעשות את זה. מניחה.

   • Saturn

    במקרה שכזה אני מצפה שיארה תוציא צו שכל מי שרואה את ת'יאון שיחבוט בו בראש ויחזיר אותו כדי לא להסתכן.

    • יחזיר אותו לאן? לבית שלה? לשם הוא בדיוק רוצה להגיע.

     • Saturn

      העיקר שלא יתנו לת'יאון להסתובב חופשי – אם רואים אותו בחופשי אז מיד לאסור אותו. ת'יאון לא הסכים לבוא עם יארה כאשר היא הסתננה והגיעה עד תאו. אין סיבה להאמין לאיזה סיפור שהוא יינסה למכור לגבי זה שהוא ברח ולכן מה שצריך לעשות זה לתפוס אותו, לאסור אותו ולשלוח אותו למעוז איי הברזל ורק אז לשאול שאלות.

      • אני לא חושבת שהיא תיקח את זה יותר מדי ברצינות. אתה צודק, הסצנה הזאת כן אמורה לגרום לה להיזהר, אבל הסצנה הזאת הייתה כ"כ מגוחכת ולא הגיונית ומיותרת, שאני לא אתפלא אם בפעם הבאה שהיא תראה אותו היא תאמין לו שהוא חזר לעצמו.

  • Miv Miv

   גם אני חושב שזה בסך הכל ענין של האצלת סמכויות.

   זה אפילו הרגיש לי כמו רפרנס לחומש שמות. משה מוציא את בני ישראל ממצרים, כמו דאנרייז משחררת העבדים.
   י"ח י"ג
   "ויהי ממחרת וישב משה לשפוט את העם ועמד העם על משה מן הבקר עד הערב"
   יתרו, חותן משה, אומר לו: (י"ח י"ח)
   "נבל תבל גם אתה גם העם הזה אשר עמך כי כבד הדבר ממך לא תוכל עשהו לבדך".

   ואז יתרו מייעץ לו להאציל סמכויות: שרי עשרה שרי חמשים, שרי מאות ושרי אלפים,

  • Omer Zauber

   לאנשי הברזל אין וואטסאפ….. אשה (יארה… איזה שינוי שם מפגר)הודיעה לקומץ אנשים שלה וזהו… אם הם ינסו ללכת להודיע לכל המקומות שנכבשועד שהם יחזרו לאיי הברזל יקח מיליון שנה…

   או לפחות כמה שבועות

   • Saturn

    יש עורבים או יונים, יש דרכים להעביר חדשות או פקודות. באותו אופן שמותו של ג'ופרי ידוע גם לאנשי בראבוס.

    • Omer Zauber

     עורבים (לא משתמשים ביונים) נשלחים מטירות, לא מקבוצה של רוכבים. נסה להסתכל על המפה של ווסטרוס, דרדפורט ממש רחוקה מאיי הברזל, ולמרות שאנשי הברזל השתלטו על טירות וביצרונים זניחים, אם אשה תשלח הודעות לכל אנשי הברזל שנמצאים עכשיו בצפון היא כנראה תשלח הודעה שתיאון מת, כמו שהיא אמרה לאנשים שלה. אם הוא יופיע פתאום באחת הטירות הכבושות מתנהג גמו תיאון של פעם, רוב הסיכויים שיחשבו שאשה טעתה, ויתייחסו אליו כמו אל תיאון

     • Saturn

      נשמע כמו תירוצים. דרכים להעברת מידע היו קיימים בתקופות מוקדמות מאוד ובכל אופן בסדרה עצמה ראינו איך ידיעות על מיתות והתפתחויות שונות מגיעים מקצה אחד לשני בזמן סביר. (פחות מבערך שבועיים אחרי מות ג'ופרי, בבראבוס יודעים שהוא מת).

      אנשי הברזל בוודאי מזמן יודעים שת'יאון אסיר של רמזי ואחרי הפרק הזה היא צריכה גם להעביר את המידע שאין לבטוח בו אם הוא יראה את פניו, בטח כאשר היא אומרת שבשבילה הוא מת עכשיו, אז את ההודעה הזו הם צריכים להעביר לכל השאר.

      כנראה לא נדע כמה זמן יעבור בין הפרק הזה עד למתי שרמזי ישלח את ת'און למשימה שלו אבל הלוחמים של אנשי הברזיל אמורים לדעת שיש לחשוד בו אם הוא לפתע יופיע עם סיפור בריחה צולע אז הכי נכון זה לשחק אותה על בטוח ולבודד אותו ולהחזיר אותו לאיים כך שאם הוא 'סוכן כפול' שלא ייתנו לו מרווח לעשות כלום.

      • Omer Zauber

       http://gameofthrones.net/images/Westeros_Maps/Map_The_North.jpg

       לפי מה שאנחנו יודעים מהסדרה אנשי הברזל פלשו לאיזורים שבין החוף הסלעי לווינטרפל ( בגדול החצי המערבי של צפון היבשת) ודרדפורט נמצאת ממש בקצה המזרחי. אתה קורא לזה תירוצים, אבל אין שום דרך שיארה יכולה להעביר הודעה -לאןשהו- לפני שהיא פיסית מגיע לטירה שבשליטת אנשי הברזל.

       , הבראווסים יודעים שג'ופרי מת כי יש קשרי מסחר ענפים בין ווסטרוס לבראווס והם לא באיזור מלחמה…

       http://i.cdn.hbo.com/custom-assets/enrichments/series/game-of-thrones/images/map/x2-images-3-4.png

       ברוואס לא כתובה במפה הזאת, אבל היא יושבת על אחד מהאיים שבים הצר, בין היבשת המזרחית לווסטרוס. זה מרחק -ימי- שהוא גם יותר -קצר- מהמרחק של יארה לעבור לפני שיש לה יכולת פיסית להעביר הודעה.

       אבל אם כל זה עדיין נשמע לך כמו תירוצים אתה מוזמן לחשוב מה שאתה רוצה….

       • Saturn

        אחלה, נראה יותר קרוב ממה ששיערתי. אם החדשות על מותו של ג'ופרי הגיעו עד לסטאניס ועד לבראבוס אז אין שום סיבה שמה שיארה תרצה לדווח לא יגיע לאנשי איי הברזל, בוודאי ללוחמים שמוצבים בחזיתות היותר קרובות לדרדפורט. ואני לא רואה למה היא לא תרצה לדווח על משהו שהוא שווה ערך למותו של הנסיך.

      • Omer Zauber

       הסרתי את התגובה הקודמת שלי כי סתם נכנסתי לויכוח.

       הבעיה שלי היא שכל הסצנה הזאת מאוד מאוד הזויה.
       יארה הגיעה לדרדפורט במטרה להציל את תיאון, הרגה את כל השומרים בחדר, רמסי הגיע, "עשה משהו" ונתן לה לברוח (כשאני חושב על זה הם הגיעו על סירות… אין שום מקור מים ליד דרדפורט, אבל לא חשוב).

       מה רמזי עשה שם בעצם שגרם לה לומר למי שלא היה איתה שתיאון מת?
       אני הייתי חושב שאם היא מגיעה למצב שהיא לא יכולה להציל אותו משם, היא הייתה לפחות מנסה להרוג אותו – ואם היא לא יכלה להרוג אותו (רמזי בדרךיותר מידי שומריםמהשלא יהיה), אז גם הדרך היחידה בה היא הצליחה לברוח היא רק אם רמזי -נתן- לה לברוח, אולי כמו שהוא נתן לנשים אחרות לברוח לפני שהוא צד אותן.

       עדיין עומד מאחורי הטענה שלי ששתי הדרכים היחידות להעביר הודעה היא עם סוס או עם עורב. עורבים לא היו לה וסוסים (אם אני זוכר נכון?) גם לא היו לה… והיא גם עוברת דרך איזור לחימה, אסור לשכוח.

       ובנוגע לידיעות על ג'ופרי לבראווס – בראווס הרבה יותר קרובה ממה שאתה חושב (זה נקרה "הים הצר" והוא ברוחב הרבה יותר צר מווסטרוס עצמה). בראווס נמצאת בקשרי מסחר עם ווסטרוס, והדרך היא ימית וידידותית, יחסית, ולא איזור מלחמה. חדשות והודעות עוברות לשםמשם מהר

       • הסצנה הזאת היא סתם פילר מעצבן, ולדעתי לא תהיה לה שום השפעה על העלילה ועל הדמויות. אפשר פשוט לשכוח שזה קרה (ספוילר כנראה לספרים בנוגע להתרחשויות של הפרק הזה ולא מעבר)- הבנתי שהסצנה הזאת בכלל לא הייתה קיימת בספרים ולכן כמו התרחשויות נוספות העונות שלא קרו בספרים, היא לא באמת תשפיע על האירועים באיזו צורה ולכן סגרו אותה באופן כה לא הגיוני ומזורז.

        לגבי זה שהיא אמרה שת'יאון מת בשבילה (היא לא התכוונה מת בפועל, אלה כאילו "מת בשבילי", יענו היא מתנכרת לו)- זה לא קשור למה שרמזי אמר לה, זה כתגובה לאיך שת'יאון הגיב כשהוא ראה אותה (התכחש לעצמו, לשם שלו, אמר שהוא נאמן לרמזי וכו'). הוא בגד מבחינתי > לכן מת מבחינתה.

        הקטע שהיא ברחה היה מגוחך מאוד, ונגיד שהיא הייתה צריכה לברוח, כן זה מגוחך שרמזי יכל לתת לה לברוח. כאמור, נראה שכל הקטע הזה נועד למרוח זמן ולשמש כפילר בלי משמעות.

        דורון פישלר סיכם את זה הכי טוב:

        "אחרי כל כך הרבה זמן בים, יארה ואנשיה נחושים במשימתם ואין מצב שיחזרו בלי תיאון. הם מסתערים על טירתם של הבולטונים, והמשימה נראית כאילו היא מצליחה מאוד, מלבד פרט אחד קטן: תיאון שטוף המח לא רוצה לבוא, ומעדיף להישאר הכלב הטוב של רמזי. מתפתח קרב, ואז רמזי שולף את נשק יום הדין: מפתח! לכלוב אחד של כלב! שאותו הוא מסובב לאט לאט, כשהוא עומד שם בלי חולצה, במרחק של מטרים בודדים מכם ולכם יש חרבות ופור פאקס סייק, רק בפרק הקודם סנדור קלאגן הסביר שהמנצח בקרב הוא זה שיש לו שיריון יותר טוב, לא? ובאופן לא ייאמן, הדבר הבא שקורה הוא שיארה ולוחמיה הנועזים נמלטים עם הזנב בין הרגליים בחזרה אל הסירות שלהם. מה הם יכלו לעשות? הם היו מוכנים לכל, אבל היו שם כלבים. כלבים, אתם מבינים?!

        וכך במחי סצינה וחצי יארה עברה מ״כל עוד הם מאיימים על נסיכינו, המילה ׳יליד הברזל׳ ריקה ממשמעות!״ ל״שייזדיין תיאון, בואו נלך הביתה״. מסע ימי באורך של חודשים, והבטחה עוד מהעונה הקודמת, הסתיימו בלא כלום. תיאון לא ניצל, יארה לא נהרגה, שום דבר לא השתנה, ועוד עלילת משנה טפשית ומלאת חורים התחילה והסתיימה בלי שום משמעות אמיתית. עכשיו נחשו איזו עלילת משנה מהפרק הזה לא היתה בספרים."

        (http://timeout.co.il/%D7%AA%D7%A8%D7%91%D7%95%D7%AA/%D7%98%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%99%D7%96%D7%99%D7%94/%D7%9E%D7%A9%D7%97%D7%A7%D7%99-%D7%94%D7%9B%D7%A1-%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9D-%D7%A4%D7%A8%D7%A7-6-%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%94-4)

        • Omer Zauber

         מצד אחד היא לא היתה בספרים, מצד שני כל הקו עלילה של תיאון הוקדם בשני ספרים..

       • Saturn

        לא ראינו לפני ההסתננות שליארה יש ספינה גדולה? אמורים להיות כלים ואמצעים לשליחת הודעות גם כשאתה בשיט. בכל אופן, המינימום שאני מצפה ממקרה בו ת'יאון מגיע למוצב של בני הברזל ומהתל בהם זה שיגידו שההוראות החדשות איחרו להגיע.

 • מה היה קורה לו הצופים היו דמות בסדרה?
  http://www.dorkly.com/comic/62766/if-the-audience-were-a-character-on-game-of-thrones

  במקרה או שלא, בשבוע שעבר היה מערכון מעט דומה ב"רובוט צ'יקן".
  https://www.youtube.com/watch?v=AYfCnidtr3s

 • Jakob Jakubowitsch

  לא מבין את התלונות על שדאני לא שולטת על הדרקונים
  כאילו מי באמת חושב שאפשר להשתלט על הדרקונים הללו באופן מלא?

 • סוף חלופי לנאום של טיריון.
  https://www.youtube.com/watch?v=jvHK6blDJaQ

© עידו ישעיהו