משחקי הכס 4.05: הראשון לשמו

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 05/05/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 4 פרק 5?

Game of Thrones - 04x05 - First of His Name

תגיות:
 • Michael Ginzburg

  תמצית הפרק: הולכים, מדברים, הולכים, מדברים, שותים, נלחמים, הודור, ג'ון סנואו, נלחמים, הודור.

  • assafTV

   ספוילר משחקי הכס 4.05 (וגם לעונה 4 של אנג'ל)
   אני מבין שהתעלמת מהקטע שבו ליסה מתוודה שהיא זו שהרעילה את ג'ון ארין אחרי שליטלפינגר שכנע אותה ואף סיפק לה את הרעל. כלומר כל מה שבעצם הניע את כל העלילה עד כה היה פאקינג ליטלפינגר! הוא הג'סמין של משחקי הכס!

   ובקטגוריית אסף-עושה-ספירת-מלאי: חצי עונה מאחורינו, חצי עונה עוד לפנינו אבל ששה שבועות עד לסיום יען כי בסוף השבוע של יום הזכרון האמריקאי (ראשון ה-25/5) לא ישודר פרק. כלומר הפסקה בין פרקים 7 ל-8.

   • Queen_K

    אנג'ל?
    ג'סמין?
    יכול להזכיר את הרפרנס למי שצפה בפעם האחרונה לפני עשור?

    • assafTV

     ספוילר עונה 4 של אנג'ל
     את זוכרת שקורדיליה היתה בהריון? את זוכרת שהיא היתה בהריון עם ג'סמין? שהיצור בתוכה היה בעצם ג'סמין? כלומר ג'סמין מולידה את עצמה?
     יפה. עכשיו כדי להגיע לסיטואציה הזו שקורדיליה בהריון היא היתה צריכה להתעלות לישות שמיימית. ולפני כן לקבל את החזיונות. ולפני כן להגיע בכלל ללוס אנג'לס ולפגוש שוב את אנג'ל. ואנג'ל היה צריך לעזוב את סאנידייל ולהגיע ללוס אנג'לס. ופרד היתה צריכה להגיע לפייליאה לאחר שפתחה ספר שהוביל אותה למימד הזה ואז אנג'ל החזיר אותה ללוס אנג'לס. וגאן היה צריך לאבד את אחותו לערפד. ולורן היה צריך להגיע למימד הזה. ו-ווסלי היה צריך להיות מועף מהמועצה. ועוד ועוד. ובכן אנחנו מגלים במהלך עונה 4 שכל הדברים שקרו להם מזה זמן היו בעצם הכל תכנון של ג'סמין. שהיתה צריכה להניע אותם בכיוון הנכון ושכל הכלים על הלוח יהיו במקום הנכון בזמן הנכון.

     • Queen_K

      טוב, אתה חייב להודות שזה הכי פאר פאצ'ד…

  • שנאוצר

   מסכים, זה אכן הפרק הכי משעמם וחסר פואנטה של העונה עד כה, אבל כבר התרגלתי שלכל עונה חוץ מהראשונה יש פרק אחד או שניים כאלה. אבל אני כן רוצה לחזק את דבריו של אסף, הגילוי שהיה בפרק הוא גילוי *מאוד* משמעותי וחשוב ואני חושב שלא כדאי לך להתעלם ממנו.

   • Michael Ginzburg

    דיברו על זה ברשת, העניין כי ליטל פינגר הוא למעשה זה ש"קובע" מה יקרה בסדרה.

 • miss bojarsky

  בעייני דווקא היה יופי של פרק (במיוחד בהתחשב ברמה הלא אחידה של הפרקים בעונה הזו). ישנו כמובן הגילוי המאד משמעותי בנוגע לליטלפינגר שהיה עשוי בצורה מצויינת, ככה כבדרך אגב. אבל גם מעבר לכך, מאד נהניתי מהשיחות של סרסיי עם כולם, לשם שינוי אפילו הצלחתי להרגשי אמפתיה כלפיה ולא חשבתי ברצון להחטיף לה כאפה. לא שאני בעד הקמפיין שלה נגד טיריון חס וחלילה, אבל לפחות היא הפגינה רגש אמיתי וגם חכמה.

  גם מהאינטראקציה של אריה וההאונד מאד נהניתי. ובריאן ופוד היוו קומיק ריליף חמוד.

  העלילה במוצב של קראסטר עדיין חסרת פואנטה לחלוטין אבל לפחות היה בה יותר עניין הפעם. רק הייתי שמחה אם הם היו מפסיקים כבר כל הזמן לעסוק באונס/נסיון לאונס, מיצינו, תעברו הלאה.

 • תתש
 • פרק כביר ומי שאומר אחרת לא מבין כלום! (למעשה כל העונה עד כה מעולה בעיני, חוץ מהקטע שאתם יודעים מי עשה את אתם יודעים מה).

  תזכורות בבקשה לדברים ששכחתי:
  – למה אריה רוצה להרוג את ההאונד?
  – למה היא רוצה להרוג את ההר?
  – למה ההאונד רוצה להרוג את ההר? (זה אח שלו לא? זה כי ההר שפך עליו את המים הרותחים ועשה לו כוויה?)
  – לא הבנתי למה ליטל פינגר רצה שארין תהרוג את בעלה? (חח איזה פתטי זה שהיא עצרה פתאום לתת מונולוג קצר של "תקציר הפרקים הקודמים ביחסי עם לורד בייליש". רגע של טלנובלה סוג ז'). ומה בעצם ההשפעה של זה הייתה?

  • ליסה. ארין הוא שם משפחתה מנישואיה לג'ון ארין, יד המלך בפרק פתיחת הסדרה שהורעל. בעקבות המכתב ש"שלח" לנד סטארק, נד הצטרף אל רוברט ומשלחתו אל מעלה המלך כדי להחליף את ג'ון בתפקיד, ולחקור את חשדותיו של בנוגע לממזריות ילדיו של רוברט. בגלל המכתב הזה התגלגלו כל העניינים, שהובילו לאישום הבגידה של נד, הוצאתו להורג, עלייתם לשלטון של הלאניסטרים, מלחמת הצפון בצבא המלך, מצבם בכי רע של ילדי סטארק, מפלתו של ת'יאון וכו' וכו'. הכל בגלל אצבעון קטן.

  • Miv Miv

   למיטב זכרוני:
   ההאונד הרג את מייקה, בן הקצב וחבר של אריה, בעונה הראשונה. הוא עשה את זה במצוות המלכה.

   כשאריה וחבריה למסע היו בהארנהול (זה היה במבצר של לורד טיווין בעונה השניה) ההר היה זה שעשה את הסלקציה ובחר בכל יום איש להוצאה להורג (תוכלי להיזכר בעכבר שלועס את דרכו דרך בטן של בני אדם)

   אני חושב בההאונד שנא את ההר בגלל המים הרותחים. ליתר דיוק, העובדה שהוא תקע את הראש שלו בתוך הגחלים והחזיק אותו שם עד ש"שלושה בני אדם מבוגרים הצליחו לעקור אותו".

   דרוש אישור מקוראי הספרים…

   • יותם

    אכן, סנדור (The Hound) קיבל את הכוויה בפניו לאחר שאחיו דחף את פניו למחתה (כלי נייד המכיל גחלים בוערות – כמו אח נייד).

  • Miv Miv

   ופרק אדיר גם בעיני

  • שנאוצר

   יאללה, בשביל מה אני פה.

   – איפשהו בתחילת העונה הראשונה (או הספר הראשון), כלב השמירה הרג חבר טוב מאוד של אריה. זוכרת, כשהיא שיחקה עם נער פשוט עם אחד בחרבות, ואז ג'ופרי בא והפריע וננשך על ידי הזאבה של אריה? אז הכלב, שאז היה שומר הראש של ג'ופרי, "העניש" את את הילדון בדרכו הייחודית, כלומר, דרס אותו עם סוס.
   – אמממ, האמת שאני לא יודע. כי הוא קשור ללאניסטרים והיא שונאת כל מה שקשור בהם? אני לא חושב שהיא בכלל פגשה אותו במהלך הסדרה.
   – כן, הוא רוצה להרוג את ההר כי זהו אחיו הגדול, האחד שדחף את פניו לתוך האש באח בוערת (לא מים רותחים) בגלל סכסוך על צעצוע כשהיו ילדים.
   – למה ליטלפינגר עשה את זה ורוצה את כל העניין? אוהו, זאת שאלת השאלות, האמא של כל השאלות בשיר של אש ושל קרח. אפילו מי שסיים את הספרים לא יכול בדיוק לענות לך, כי מניעיו של אצבעון הם אולי אחד הסודות השמורים ביותר של הסדרה, סוד שייחשף בפנינו (אם בכלל) בעמודים האחרונים של הספר השביעי ב-2020.

   • Miv Miv

    בקשר לליטלפינגר: האם קיבלת את הרושם שאכן יש תשובה, ושיש הסבר עקבי לכל המעשים שלו? אני שואל בגלל שיש שני סוגים של מבטיחי הבטחות ויוצרי תעלומות: יש את היוצרים של lost שמעלים מליון שאלות שאין להם תשובות עליהן, ובסוף מתמודדים עם התוצאות, ויש את הסוג השני… אני פשוט לא מכיר את ג'ורג' מרטין מספיק בשביל לדעת לאיזו קבוצה הוא שייך.

    ואגב, כמו שכתבתי בהודעה שלי אריה פגשה את ההר בהרנהול, איפה שהוא עשה את הסלקציה. אני לא יודע אם זה הופיע בספרים.

    • יובל

     בכל הנוגע ל"תשובות לשאלות", מרטין הוכיח את עצמו בספר השלישי שסוגר המון קצוות (ושימש כמעיין "סוף הטרילוגיה ההתחלתית"). אני מקווה (ומאמין) שנראה את אותה סגירת קצוות גם בספר השביעי.

   • Queen_K

    "אפילו מי שסיים את הספרים לא יכול בדיוק לענות לך"
    איך זה לא ספוילר להמשך הספרים?…

    • שנאוצר

     להגיד שמשהו *לא* קורה (ואינו "X לא מת") נחשב כספוילר?

     • טכנית אני מניחה שאם ממש רוצים אפשר לקטלג את זה כספוילר, אבל לי אישית (ואני מדברת בתור ספוילרפובית מדופלמת) זה נראה קטנוני.

     • אני לא מחשיב את זה כספוילר לא בגלל שזה לא קורה, אלא כי לא מדובר בפרט עלילתי כלשהו – רצח, נקמה, קשרים בין דמויות וכיו"ב – הן אם קרה והן אם לא. זה אומר שעדיין לא קיבלנו הסבר שמן הסתם עוד יגיע (ולמרות שאנחנו מדברים על ספוילרים לספרים, אנחנו גם יודעים שאין לעניין הזה קשר לסדרה כי יכול להיות שהיא תחשוף את זה בשלב מוקדם בהרבה).

      • Queen_K

       אבל זה לא נאמר כך. זה לא היה "בהמשך" (שיכול להתפרש כ"בפרק הבא" וגם "בעונה הבאה") אלא עובדה לגבי הספרים עד כה, מה שאומר שזה כן תחום בזמן. העניין הוא שגם בפרק שעבר היתה לך (שנאוצר) הערה דומה (על דאינריז כמדומני) ומכיוון שאתה יודע כל, כל עובדה שאתה זורק – בין אם עמומה ובין אם ספציפית – היא עובדה שרלוונטית לעתיד ולכן היא ספוילר. אני לא רוצה להיות "דאט פרסון", אבל אני גם לא רוצה לדעת מה קורה מעבר לנקודת הזמן בסדרה. אם מעיין שואלת לגבי המניעים של ליטל פינגר היא מן הסתם לא שואלת על מה שעוד לא ידוע בסדרה, אלא מבקשת ניתוח של מישהו שצפה/קרא בהתחשב בעובדות שידועות לנו עד כה.

   • thedarkmaster

    אני הבנתי שכן הסבירו את מניעיו של אצבעון בפרק(הוא רצה להעיף את ג'ון ארין מהתמונה בכדי להתחתן עם לייסה אשתו, שהייתה ועודנה מאוהבת בו, ולמלוך במקומו, לא?)

    • Miv Miv

     את האמת שלא חשבתי על זה. החיסרון העיקרי בהסבר שלך הוא שלקח המון זמן עד שבייליש התחתן איתה בפועל. אבל זאת לא באמת בעיה, יתכן שליסה דחתה מחזרים בכוונה מכיון שהוא הבטיח לה להתחתן איתה בסופו של דבר (והיא אכן דחתה מחזרים)

     אבל הדבר העיקרי שזה לא מסביר הוא למה בייליש ביקש מליסה לכתוב לקייטלין מכתב שמאשים את הלאניסטרים ברצח של בעלה.

  • וואו.. תודה לכל העונים. זה ממש עוזר (כן נזכרתי בכל הדברים האלה ברגע שאמרתם, פשוט יש יותר מדי דמויות בשביל לזכור מי עשה מה).

   לגבי ליטל פינגר, נראה לי שהמניע שלו ברור, אם כי פשוט מאוד. הוא רצה להיות עם קאט והוא חשב שכל המעשים האלו יוכלו לגרום להריגת נד (מה שהוא תרם לזה בעונה 1) ואז שהוא יוכל להיות עם קאט.
   עכשיו כשהיא מתה נראה לי שהוא הולך על הדבר הכי קרוב שהוא סאנסה (הוא אמר באיזה פרק שהיא מאוד מזכירה לו את אמא שלה). לדעתי הוא זומם איכשהו להרוג את ליסה ואיכשהו להיות עם סאנסה.

   • שנאוצר

    ספוילר ספוילר ספוילר

    לגבי עניין ה"הוא ממש רוצה את קאט"… אפשר אומנם להבין למה אנשים חושבים ככה, אבל לדעתי זה ממש לא נכון, אפילו עם המידע הנוסף (והמועט) שאני יודע עליו מהמשך הספר הזה. אם הוא כ"כ רוצה את קייטלין ולשם כך רוצה להיפטר מאדארד – למה לו להפעיל שרשרת אירועים שמפילה חצי מחצר המלוכה ומביאה את כל הארץ למלחמה? ליטלפינגר אולי מניפולטור, אבל הוא לא טיפש, אם המטרה שלו הייתה אך ורק להשיג את קייטלין, הוא היה מוצא דרך הרבה יותר… לעניין להיפטר מבעלה ולהביא אותה אליו. כנ"ל לגבי סאנסה, מה מפריע לו סתם לשלוח אליה באישון לילה מישהו שיחטוף אותה וישלח אותו אליו? למה לו להרוג מלך תוך כדי? בקיצור, למרות שאצבעון הוא כנראה הדמות היחידה שגם קוראי הספרים וגם צופי הסדרה יודעים עליה פחות או יותר אותו דבר דבר – אני חושב שלסכם אותו כחרמן אובססיבי שמוביל למותם של אלפים רק כדי להשיג את הזיון עם מלכת הכיתה (או הבת שלה) עליו הוא חלם שנים די עושה לו עוול.

    • אני לא חושבת שהוא רוצה רק להשיג זיון, אני חושבת שהוא רוצה להיות איתה/ן ושהיא/הן יאהבו אותו חזרה.
     הוא רוצה נגיד עכשיו שסאנסה תתאהב בו, הוא לא יחטוף אותה, אלא יסדר את זה שהוא זה שמציל אותה מגורל נורא. היא צריכה להאמין שהוא בן אדם טוב.
     כנ"ל לגבי קאט נראה לי. לא היה עוזר אם סתם הוא היה גורם לנד למות, הוא היה צריך לגרום לזה להיראות כאילו הוא ניסה לעשות הכל כדי להציל אותו, ולצאת מלאך בקיצור (רק שהיא לא קנתה את זה).
     צודק שזו לא המטרה היחידה, והוא בטח גם רוצה כוח וכסף, אבל ממה שראינו עד עכשיו ממנו, הדבר שהוא דיבר עליו בהכי הרבה תשוקה זה שהוא רוצה להיות עם קייטלין (היה סצנה בעונה הראשונה שרוז הזונה אאל"ט רצתה לשכב איתו והוא אומר לה שלא בגלל שהוא עוד אוהב את קייטלין).
     יכול להיות שאני טועה. כמו שאמרתי אנחנו יודעים עליו מאוד מעט. (ואני מסכימה שגם לאור ההסבר שלי זה קצת מופרך לחשוב שהוא יכל לצפות בדיוק מה יקרה, או שלא היו לו דרכים יותר פשוטות לעשות את זה, אבל נו, זה סספינד לדעתי).

    • miss bojarsky

     בהחלט. אין ספק שאצבעון אהב את קייטלין וחושק בסאנסה כתחליף והוא משלב זאת בתוך המזימות שלו. אבל אין לי כל ספק שמדובר רק בחלק אחד מתוך תוכנית מורכבת בהרבה.

   • Miv Miv

    נראה לי גם צירוף מקרים די חשוד

    שליטל פינגר החליט להרוג את ג'ון ארין בדיוק כשהוא היה שקוע בחקירת גילוי העריות של סרסיי וג'יימי. נראה לי הרבה יותר סביר שליטל פינגר דאג לחיסולו של ארין בשביל לזכות בהכרת תודתם של הלאניסטרים. על הדרך הוא גם ניצל את זה לסכסך בין סטארק ללאניסטר, מסיבות שאני לא יודע להסביר.

    ואני מסכים עם שנאוצר שלא סביר שאצבעון עשה את הכל כדי להרוג את נד. מה גם, שהתרחיש הסביר ביותר היה שנד ישלח לחומה, ורק גחמה מטורפת של ג'ופרי גרמה למוות שלו, וזה רק אחד מהדברים שהיו יכולים להשתבש.

    אני כנראה לא הראשון שחשב על זה, אבל ליטל פינגר – מסובב את כולם על האצבע הקטנה. יש כזה ביטוי באנגלית בכלל?

    • מבחינת נד המניע הראשי להרעלת ג'ון ארין היה החקירה שלו. מאחר ועכשיו ידוע לנו מי הרעיל אותו באמת, אולי הוא מעולם לא חקר את עניין הממזרות? המוות שלו היה רק כלי בידיו של באליש.

     המקבילה האנגלית לפתגם היא "to wrap around one’s little finger".

     • Miv Miv

      זה לא יכול להיות. ג'ון ארין בבירור חקר את הממזרות: הוא שאל את ספר שושלות המלכים, ביקר את גנדרי בנפחיה והלך לפגוש את הזונה עם התינוק הממזר של רוברט. אלו דברים שיש עליהם עדויות ברורות (הנפח מספר לנד על הביקור של גנדרי, פייסל על הספר, והמשרת של ארין על הביקור בבית הזונות)

      אני זוכר את כל זה מהספר הראשון (שרק אותו קראתי) אבל אני חושב שגם בסדרה זה כך.

      • צודק, הספקתי לשכוח את הפרטים האלה.

     • Omer Zauber

      רק לחדד – הפתגם הוא המשמעות ה"נסתרת" של השם של ליטל פינגר. במקור הכינוי ניתן לו ע"י אח של קייטלין, אדמור טאלי. כי פטיר באיליש היה מבית זניח במקום בשם "רמת האצבעות" (סוג של פיורדים קצת מצפון לאייר, אם למישהו בא להסתכל במפה), ופטיר הוא רזה וקטן.. זה אמור להיות כמעט סוג של כינוי גנאי.

  • Omer Zauber

   תקציר קורות משפחת קלגיין

 • יובל

  גם לדעתי היה פרק פשוט מעולה, הזכיר לי את הפרקים הגדולים של עונה 3. כתיבה מושחזת, אקשן טוב,
  אינטריגות, וסוף סוף קצת תשובות לשאלות- ליטלפינגר הוא אחת הדמויות הכי מרתקות בסדרה. בכלל, אני מת על
  סאנסה, ליטלפינגר, ליסה ורובין. יהיה כיף בEyrie.

 • Queen_K

  שאלה קטנה ולא קשורה ספציפית לפרק –
  מישהו יכול להזכיר לי מה עלה בגורלו של גנדרי, הממזר של רוברט?
  אאל"ט הוא שוחרר על ידי סר משהו (יד ימינו של סטאניס, ברח לי השם) אחרי שמליסנדרה וסטאניס ביצעו בו את טקס העלוקות ורצו להרוג אותו – אבל מה קרה לו אחרי?
  *למען הסר ספק – שואלת רק לגבי מה שראו כבר בסדרה ולא מה שידוע מהספרים העתידיים, כמובן.

  • Omer Zauber

   אין קשר בין ג'נדרי של הספר וג'נדרי של הסדרה

   בכל מקרה, לא ידוע מה עלה בגורלו אחרי שדאבוס הבריח אותו מדרגונסטון

   • Queen_K

    זה מה שחשבתי. תודה!

 • Omer Zauber

  יש לסדרה הזאת מסורת שנמשכת עוד מהעונה הראשונה – תמיד מתישהו מגיעים לנקודה בה אני מגיע למסקנה שכשאומרים שהסדרה מבוססת על הספרים, בעצם מתכוונים שמי שכתב את הסדרה, שמע על הספרים דרך טלפון מקוטע ממישהו שקרה את הספרים האלה לפני 10 שנים וסיפר מה הוא בערך זוכר, ואז הכותב ניסה לחבר כל מיני נקודות איך שנראה לו נכון.

  אחרת אי אפשר להסביר את כמות הפישלוים והשינויים שיש בסדרה מהספרים, (ועוד בכזאת רמה ירודה)

  ככה בדיוק הרגישו לי שני הפרקים האחרונים

 • Saturn

  מעניין אותי אם יש פגיעה ברייטינג מצד צופים שקודם קראו את הספרים ולא רוצים לראות את הסדרה שמתחילה לתאר דברים שהספרים טרם הגיעו אליהם עד שהספרים ייצאו.
  פרק בסדר.
  מסכנה סאנסה. נראה לי כבר עדיף להשאר במעלה המלך מאשר להיות אצל דודתה המטורללת – בטח כשהיא מתכוונת לשדך אותה עם רובין.

  • Miv Miv

   למזלה של סאנסה

   ליסה לא יכולה להשיא אותה כשהיא עדין נשואה לטיריון. ולכן, חייהם של שניים תלויים על עף המאזניים במשפט הקרב ובא.

  • אין שום פגיעה ברייטינג. להפך, הפרק הזה שבר שיא צפייה נוסף.
   http://insidetv.ew.com/2014/05/06/game-of-thrones-ratings-surge/

 • אלכס

  הפרק היה די משעמם. התחושה היא שלא קרה שום דבר משמעותי – רק דיבורים ופילרים עד שיהיה משהו מעניין. אופן הגילוי של אחד הפרטים החשובים בסדרה – סיבת המוות של ג'ון ארין – נעשה ביד גסה וחובבנית. באמת ליסה הייתה צריכה להזכיר לליטל פינגר את כל הדברים האלה? מעצבן.

  • לגמרי לגבי הגילוי. זה היה כזה- "זוכר את הדבר הזה ששנינו יודעים? זוכר? בכל זאת אני אזכיר לך אותו שוב לפרטי פרטים, סתם בלי סיבה, למרות שאתה יודע בדיוק על מה אני מדברת. אולי אחר כך גם נצחק צחוק מרושע".
   אבל האמת שזה חצה את הגבול שבין רע ל-כ"כ רע שזה טוב, שאפילו נהניתי מזה.

   • Miv Miv

    אני באמת לא יודע מה עבר להם בראש. זאת הייתה אחת התגליות המפתיעות ביותר אי פעם בסדרה, וזה היה עשוי בצורה כל כך מטופשת. זאת בדיוק צורת הדיאלוג שמזהירים עליה בחוגי כתיבה יוצרת.

    אני חושב שזה לא הפריע לי בעיקר בגלל ההלם מגודל התגלית.

    • thedarkmaster

     אבל למה זו הייתה אחת התגליות הכי גדולות של הסדרה? כלומר, אחת המפתיעות, אולי (למרות שהיא לא כל כך הפתיעה אותי). אבל איזו השפעה יש לה על הסדרה. אז הלאנסטרים לא הרגו את ג'ון ארין, אז מה? זה לא משנה כלום. אז זה היה אצבעון, נו? זה אומנם פריט העלילה שהתחיל את כל אירועי הסדרה אבל למי גרם לו אין כל השפעה בכלל. הוא באותה מידה היה יכול למות משעמום.

     נראה לי שגם אם כל ווסטרוז תלמד ברגע זה את האמת מאחורי מותו של ג'ון ארין אף אחד לא יוכל לעשות כלום (היחידים להם היה אכפת מזה ושהיו רוצים להעניש את אצבעון כבר מתו).

     • Miv Miv

      יכול להיות שזה קשור לזה שקראתי את הספר הראשון וחצי מהשני בשבועות האחרונים, ואני מודע היטב לאופן שבו המוות של ג'ון ארין הוביל לאירועי הסדרה. המכתב של ליסה לקייטלין מתברר כבולשיט. המאסר של טיריון (שבו ליסה הייתה ממש נואשת להרוג אותו) גם הוא שקר. ליסה וקייטלין ביחד הפכו את הלאניסטרים לנבלים האולטימטיביים, בעיקר על סמך הרצח של ג'ון והתקיפה של בראן. אבל כעת מתברר שלליסה לא הייתה שום סיבה טובה לשנוא את הלאניסטרים, חוץ מהפסיכוזות שלה. היא הונתה את אחותה בצורה מרושעת ובעקיפין הובילה למותו של נד. התקיפה של בראן תוכננה קרוב לודאי על ידי ליטלפינגר (הפגיון היה שייך לו, את זה אנחנו יודעים מזמן) מאהבה של קייטלין מילדות. בספרים, יש אזכורים אינסופיים של קייטלין בוחנת את הצלקות על ידיה ושל הרצח של ג'ון ארין על ידי הלאניסטרים. הכל בולשיט. תוסיף על כל זה את העובדה שלקח שלוש וחצי עונות עד שהפרט הזה נחשף…

      באשר לעתיד, התגלית הפכה את ליטלפינגר (בעיני) מסתם עוד בוחש בקלחת, למישהו מסוכן ועצמתי באמת. העובדה שהוא שיחק באהובים ובקרובים שלו כאחד בלי שהם יחשדו (לצורך מטרות לא ידועות) מציגה אותו כערמומי באופן שטני כמעט.

      תוך כדי שאני כותב את זה אני חושב על ליסה. מה בעצם המניע שלה? אפשר לומר "היא פסיכית מאוהבת ולכן היא עשתה את הכל" אבל זה נראה לי שטחי מדי בשביל מרטין, או לפחות כך אני מקווה.

      • התקיפה של בראן? יכול להזכיר לי על מה אתה מדבר? (אתה לא מדבר על ג'יימי שדחף אותו מהחלון נכון? היה עוד משהו?).

       זאת הבעיה לדעתי לצופי הסדרה. ברגע שהתגלה הדבר הזה- הייתי כזה- אוקי זה נראה לי שהתגלה פה משהו ממש ממש חשוב, רק שאני לא זוכרת כרגע מה זה לעזאזל אומר. ואז אחרי הפרק כל צופי הסדרה בלבד הלכו לברר מה המשמעות של הדבר. אבל כן, ברגע שמבינים מה זה אומר אני כן חושבת שזה משמעותי מאוד.
       מישהו יכול להזכיר לי שניה למה בעצם קייטלין רצתה להרוג את טיריון?

       • Miv Miv

        הקשר בין התקיפה של בראן לתגלית שבפרק הוא פרשנות שלי בלבד, ואני מצטער אם יצרתי את הרושם שזה קריטי להבנת הפרק. אבל אני אסביר למה התכוונתי.

        אחרי שגיימי לאניסטר הפיל את בראן, הוא שכב חסר הכרה במיטה. מישהו שלח אליו מתנקש שניסה לרצוח אותו, אבל קייטלין והזאב של בראן ביחד עצרו אותו. בעקבות זאת קייטלין פתחה בחקירה בקשר לפגיון של המתנקש (זה היה פגיון מיוחד) והגיעה למעלה מלך. בייליש פגש אותה שם, ואמר שהפגיון היה שלו, ושהוא הפסיד אותו לטיריון בהימור. בעקבות זאת (וזה באמת לא ראיה מי יודע מה) והעובדה שקייטלין נפגשה בטיריון במקרה בפונדק דרכים, היא שבתה אותו ולקחה אותו לקן הנשרים, לאחותה.

        כבר מהספר הראשון אנחנו יודעים שבייליש שיקר, וטיריון מעולם לא זכה בפגיון ממנו (כי יש פרקים מנקודת המבט של טיריון) מכיון שעכשיו אנחנו יודעים שלבייליש היה אינטרס לסכסך בין לאניסטר וסטארק (הוא ביקש מליסה לשלוח מכתב לקייטלין, שמאשים את הלאניסטרים ברצח של ארין) נראה לי סביר להניח שהוא עצמו יזם את התקיפה, כדי להעמיק את הסכסוך, ואולי כדי לשרת את סרסיי שלא רצתה שבראן יתעורר ויזמר.

        • הבנתי. נשמע הגיוני. תודה.

 • thedarkmaster

  פרק מצוין. אני לא מבין את האנשים שאומרים שפרק מסוים של 'משחקי הכס' הוא "רק דיבורים עד שיקרה משהו מעניין" כי הסדרה הזאת בנויה בעיקר מדיאלוגים. ולדיאלוגים ב'משחקי הכס' יש חשיבות רבה שכן הם בונים את היחסים בין דמויות שונות ונותנות להן עומק. והדמויות הן עיקר הסדרה, לא ההתרחשויות, לא הקרבות, לא ההריגות ולא העירום. והפרק הזה כלל כמה דיאלוגים מצוינים (סרסיי-מארג'ריי וסרסיי-אוברן) אם כי גם היו כמה פחות מוצלחים (סרסיי-טייווין. כן, הדיבור על מצבה הכלכלי של ווסטרוז נורא מעניין ונותן נפח ריאליסטי לסדרה אבל ההתעקשות של טייווין לא להיכנסת לעניין בפרטי פרטים למרות דרישותיה של סרסיי רק יוצר את הרושם שליוצרי הסדרה לא היה הכח להתחיל להשקיע ביצירת עולם כלכלי עבור הסדרה).

  אני לא ממעריציהם של אריה והכלב. אני לא כל כך סובל אותם, האמת. בפרק הזה העלילה שלהם לא מתקדמת לשום מקום (כרגיל) אבל לפחות היחסים ביניהם מתחילים להתפתח לכיוון שיכול להיות מעניין מאוד.

  אפרופו יחסים מתפתחים, אחד מקווי העלילה האוהבים עליי מהפרק הוא זה של בריאן ופוד. הם חמודים ומשעשעים ואני מאוהב בכל אחד מהם אפילו יותר אחרי הסצינה המשותפת שלהם.

  אבל אז אנשי הצפון היו חייבים להפציח. הסצינה עם בראן ושני חבריו הכבולים לעמוד הייתה דווקא טובה. למדתי שהסיבה שהם הולכים צפונה היא בכדי להיפגש עם "מישהו". זה מסקרן. ראינו קצת יותר מאי פעם מיכולתיו של הילד הבלונדיני, גם קיבלנו עוד תזכורת לחשיבותו של בראן, אבל משם הכל מתדרדר. ג'ון סנואו ואנשי משמר הלילה תוקפים את המורדים בבית קראסטר בסצינת המלחמה עם הכיאוגרפיה הכי מחורבנת שהייתה מאז מתקפת הפראים מלפני שני פרקים, הבריחה של בראן וחבריו לא הגיונית והניסיונות לבנות מתח פשוט מביכים וממש לא מתאימים לסדרה ברמה כזו (האם הם הולכים לאנוס את מה-שמה-עם-התלתלים? כן? כן!? לא! הנה באה ההצלה ברגע האחרון! האם הוא הולך להרוג את ג'ון סנואו? כן? כן! לא! הנה באה אחת מבנות קראסטר ונועצת חרב בגבו! ואז יש את זה עוד פעם, לעזאזל! האם הוא הולך להרוג את אחת מבנות קראסטר חסרת הישע? כן? כן!? לא! ג'ון סנאו הורג אותו מאחור ברגע האחרון!) וגרוע יותר, הסיקוונס הזה די מוציא מהמשוואה את הדבר המעניין היחיד שהיה לקו העלילה של ג'ון סנואו (הכוונה ללוק).

  • Miv Miv

   מסכים עם כל מילה.

© עידו ישעיהו