פארגו 1.07: מי מגלח את הספר?

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/05/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "פארגו" פרק 7

Fargo - 01x07 - Who Shaves the Barber

קשה לתקן רושם כה גרוע כמו זה שהותירה עלי "פארגו" עד כה, סדרה בינונית מינוס שכל ההילולים כלפיה רק גורמים לאנטגוניזם שלי כלפיה לגבור. פרק כמו החדש, שרוב הזמן היה לגמרי חביב, כורע תחת הרושם הכללי שלי מהסדרה ומהווה יופי של דוגמה למטען שיצירה – כל יצירה – נושאת עליה. למשל: מולי משוחחת עם הרוצח השכיר החירש ושואלת אותו אם הוא יודע לקרוא שפתיים. הוא מהנהן. למה אם כן נאלצנו לחוות את הסצינה הארכנית והמייגעת בפרק השני שבה אדם גולדברג היה צריך לפרש לו כל דבר שנאמר? למשל נוסף: לסטר עושה מהלכים חכמים, מבריקים אפילו, האיש הוא גאון קרימינלי. אם בפרק הקודם לא הבנו מדוע שתל את האקדח בתיק של האחיין שלו, כעת אנחנו מבינים שעשה זאת כדי להביא במהירות את המשטרה לחפש אצל אחיו. איך זה עולם בקנה אחד עם הטמטום התהומי של לסטר במשך פאקינג חמישה פרקים, טמטום מהסוג שממש אילץ אותי לדבר עליו (שוב בפרק השני)? עד כמה שנחמד לראות אותו עם כל כך הרבה ביטחון, לא ראינו שום תהליך שהוביל לזה. רגע אחד הוא ככה ואז פתאום נעשה אחרת.

המטען שלי כלפי "פארגו" הביא לכך שבאמצע הסצינה הבאמת-חמודה במהלך הפרק – שעשויה להיות הטובה ביותר בסדרה – קלטתי שאני לא נהנה ממנה כשם שהיה קורה לו הופיעה בתוכנית אחרת, טובה יותר. נאלצתי להשתחרר מזה במודע כדי לקלוט שבאמת מדובר בקטע נהדר: לורן מאלבו, בלתי מנוצח כדרכו, נכנס אל מעוז הגנגסטרים של פארגו ויורה בהם בזה אחר זה, ואת כל זה אנחנו שומעים מבחוץ, נעים (לפעמים מהר מדי) על פי המקום שבו הוא נמצא.

כמובן, חלק ניכר מאהדתי לסצינה נפגם מיד אחרי כן, כאשר התברר ששני סוכני ה-FBI שיושבים ממש בחוץ, בלי מוזיקה או משהו, כנראה חירשים לא פחות מאותו רוצח ששוכב במיטת בית החולים. הסדרה הזו מתעקשת פעם אחר פעם להציג אוכפי חוק איומים בעבודתם, אבל האם "פארגו" באמת מצפה מאיתנו להאמין לשטויות האלה? כן, היא בהחלט מצפה, שוב ושוב. הקומיקאים המעולים קי ופיל, שגילמו את צמד הסוכנים, הצילו במידת מה את האווילות עם החן שלהם, אבל הסצינה שלהם עשויה הייתה להיות מצחיקה באמת אילולא הגיעה אחרי ששה פרקים שהיו עמוסים גם הם בחוסר יכולת משטרתית. בניגוד גמור לסרט המקורי, אגב, שם המשטרה בראשותה של פרנסס מקדורמנד הייתה נבונה ונשפה תמיד בעורפם של הפושעים. אבל בשלב הזה "פארגו" כבר לגמרי לא מתקשרת לי לסרט המקורי או בכלל לאחים כהן. אולי הם הצמידו את שמם כדי להרוויח מהעניין כמה שקלים, כבר לא באמת איכפת לי.

גם אחלה סצינה כמו זו בתוך פרק נחמד כמו זה לא תהפוך את המכלול לטוב, וקל וחומר שיומרנות שמות הפרקים ("מי מגלח את הספר" הוא שמו של עוד פרדוקס, למי שתוהה) או ציטוטים מספר שמות לא יעשו זאת. סיקוונס התיק בתחילת הפרק, שבמסגרתו עקבנו אחרי האחיין של לסטר מהבית ועד לבית הספר, הזכיר לי מאוד את "שובר שורות", ולא בפעם הראשונה. זוהי סדרה נוספת שממש עיצבנה אותי לעתים קרובות, ובמיוחד בתחילת דרכה (יש לשער שסיקוונס דומה ב"שובר שורות" היה מציג את התיק נופל אל הרצפה, האקדח פולט ירייה והורג את אחד הילדים). אבל בניגוד ל"שובר שורות", שבעיניי זקנתה גאלה את נעוריה, "פארגו" לא צפויה למשוך את הסיפור שלה במשך חמש שנים ולא באמת תוכל להציב משקל נגד. וחשוב מכך – "שובר שורות" אולי הייתה לא פעם איטית, משעממת, יומרנית ולא אמינה, אבל היא והדמויות שלה לא היו מטופשות.

תגיות:
© עידו ישעיהו