האמריקנים 2.09: עיט לוחם

פורסם ע"י ‏miss bojarsky‏
בתאריך 26/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "האמריקנים" עונה 2 פרק 9

The Americans - 02x09 - Martial Eagle

איזה פרק מטלטל רגשית. הסדרה הזו מותחת את גבולות ההזדהות עם דמויות למחוזות שטרם הכרתי. אני לא מזדהה כלל עם המטרה של של פיליפ ואליזבת, ויותר ויותר קשה לי להאמין בהם שהם עושים, אבל אני מאמינה שהם מאמינים בזה וכל כך אכפת לי מהם. ובאותה העת גם לפיליפ קשה יותר ויותר לבצע את המשימות שלו והמשבר הזה כבר לא נוגע (רק) לעובדה שסגנון החיים האמריקאיים קוסם לו, אלא לאופי הפעולות שלהם והקושי שלו להרוג אנשים ו/או להרוס את חייהם. הוא נקרע לחלוטין בין האהבה שעדיין יש לו כלפיי אמא רוסיה וכלפי אליזבת לבין המוסר והמצפון שמעיקים עליו והרצון שלו בגאולה. נשבר לי הלב כשהוא צעק על פייג' ופחדתי פחד מוות שהוא יהרוג את הכומר. כה הוקל לי כשהוא עזב. ה-600 דולר היו רק תירוץ, סיבה נוחה לזעם שבעצם נובע מהבלבול לגבי אמונותיו וזהותו. הוא כה קרוב לנקודת שבירה. והמשחק של מת'יו ריס פשוט יוצא מן הכלל, מי ידע באותם ימים של "אחים ואחיות" איזה כשרון אדיר חבוי שם.

הסצינה שלו עם מרת'ה הייתה גם היא מכמירת לב. כה אירוני שהיא אומרת לו שהיא אוהבת אותו על כל צדדיו כשיש כה הרבה שהיא לא יודעת לגביו. אבל יש בזה גם מן האמת, היא מכירה צדדים שלו שאליזבת לא מכירה וכשהיא ניסתה להכיר, זה לא עלה יפה. אליזבת לא מסוגלת לקבל אותו לגמרי כמות שהוא, זו בעצם הטרגדיה. אין אף אחד שיכול לקבל אותו לגמרי כמות שהוא כי הוא לא מסוגל לקבל את עצמו כמות שהוא, כי הוא לא יודע מיהו. ואז הכומר מטלטל לפניו את האפשרות של קבלה והוא רוצה באופן נואש להאמין בכך. אני נוטה לחשוב שאותה אמירה שלו שהוא ייעשה הכל למען בתו מאוד חשובה, ושיום אחד זה מה שייטה את הכף ויגרום לו לעבור צד. זו נקודת החולשה שלו שאותה יוכלו לנצל.

גם לאליזבת קשה, גם היא נאבקת לאחרונה עם האופי הדואלי של חייהם ועם הדברים שהיא נאלצת לעשות למען המטרה. הדברים שהיא אומרת לאותה אישה מהפגישה לגבי יחסיה עם פיליפ הם לא שקר. אבל פיליפ צודק, זה אולי לא קל יותר עבורה אבל פחות מסובך. בסיס האמונה שלה איתן יותר, קשיח יותר. קשה לה, אבל היא כן יודעת מיהי.

מהצד השני, עם המטרות של בימן אני מזדהה, הוא בצד שאני בעדו. אבל אני יותר ויותר מאבדת כבוד כלפיו כאדם. הנאום של אשתו היה מדויק. הרומן שלו עם נינה גורם לו לאבד מן היושרה שלו וכשהוא אומר שאף אחד לעולם לא מאמין שיום אחד הוא יבגוד במדינה שלו, הוא מדבר על עצמו. על הדברים שהוא מוצא את עצמו מוכן לעשות כדי להגן על נינה. וקשה לי יותר לקבל את הבגידה בעקרונות במקרה שלו, כי אלה העקרונות שאני מאמינה בהם. אליזבת מאמינה לחלוטין במטרותיה ואני מכבדת את זה, הגם שאני לא מזדהה איתן. פיליפ נקרע ואני נקרעת יחד איתו. אבל בימן מאבד את דרכו ואני חוששת שהוא ימצא את עצמו בצד הלא הנכון. אני מקווה שלא.

תגיות:
© עידו ישעיהו