האמריקנים 2.09: עיט לוחם

פורסם ע"י ‏miss bojarsky‏
בתאריך 26/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "האמריקנים" עונה 2 פרק 9

The Americans - 02x09 - Martial Eagle

איזה פרק מטלטל רגשית. הסדרה הזו מותחת את גבולות ההזדהות עם דמויות למחוזות שטרם הכרתי. אני לא מזדהה כלל עם המטרה של של פיליפ ואליזבת, ויותר ויותר קשה לי להאמין בהם שהם עושים, אבל אני מאמינה שהם מאמינים בזה וכל כך אכפת לי מהם. ובאותה העת גם לפיליפ קשה יותר ויותר לבצע את המשימות שלו והמשבר הזה כבר לא נוגע (רק) לעובדה שסגנון החיים האמריקאיים קוסם לו, אלא לאופי הפעולות שלהם והקושי שלו להרוג אנשים ו/או להרוס את חייהם. הוא נקרע לחלוטין בין האהבה שעדיין יש לו כלפיי אמא רוסיה וכלפי אליזבת לבין המוסר והמצפון שמעיקים עליו והרצון שלו בגאולה. נשבר לי הלב כשהוא צעק על פייג' ופחדתי פחד מוות שהוא יהרוג את הכומר. כה הוקל לי כשהוא עזב. ה-600 דולר היו רק תירוץ, סיבה נוחה לזעם שבעצם נובע מהבלבול לגבי אמונותיו וזהותו. הוא כה קרוב לנקודת שבירה. והמשחק של מת'יו ריס פשוט יוצא מן הכלל, מי ידע באותם ימים של "אחים ואחיות" איזה כשרון אדיר חבוי שם.

הסצינה שלו עם מרת'ה הייתה גם היא מכמירת לב. כה אירוני שהיא אומרת לו שהיא אוהבת אותו על כל צדדיו כשיש כה הרבה שהיא לא יודעת לגביו. אבל יש בזה גם מן האמת, היא מכירה צדדים שלו שאליזבת לא מכירה וכשהיא ניסתה להכיר, זה לא עלה יפה. אליזבת לא מסוגלת לקבל אותו לגמרי כמות שהוא, זו בעצם הטרגדיה. אין אף אחד שיכול לקבל אותו לגמרי כמות שהוא כי הוא לא מסוגל לקבל את עצמו כמות שהוא, כי הוא לא יודע מיהו. ואז הכומר מטלטל לפניו את האפשרות של קבלה והוא רוצה באופן נואש להאמין בכך. אני נוטה לחשוב שאותה אמירה שלו שהוא ייעשה הכל למען בתו מאוד חשובה, ושיום אחד זה מה שייטה את הכף ויגרום לו לעבור צד. זו נקודת החולשה שלו שאותה יוכלו לנצל.

גם לאליזבת קשה, גם היא נאבקת לאחרונה עם האופי הדואלי של חייהם ועם הדברים שהיא נאלצת לעשות למען המטרה. הדברים שהיא אומרת לאותה אישה מהפגישה לגבי יחסיה עם פיליפ הם לא שקר. אבל פיליפ צודק, זה אולי לא קל יותר עבורה אבל פחות מסובך. בסיס האמונה שלה איתן יותר, קשיח יותר. קשה לה, אבל היא כן יודעת מיהי.

מהצד השני, עם המטרות של בימן אני מזדהה, הוא בצד שאני בעדו. אבל אני יותר ויותר מאבדת כבוד כלפיו כאדם. הנאום של אשתו היה מדויק. הרומן שלו עם נינה גורם לו לאבד מן היושרה שלו וכשהוא אומר שאף אחד לעולם לא מאמין שיום אחד הוא יבגוד במדינה שלו, הוא מדבר על עצמו. על הדברים שהוא מוצא את עצמו מוכן לעשות כדי להגן על נינה. וקשה לי יותר לקבל את הבגידה בעקרונות במקרה שלו, כי אלה העקרונות שאני מאמינה בהם. אליזבת מאמינה לחלוטין במטרותיה ואני מכבדת את זה, הגם שאני לא מזדהה איתן. פיליפ נקרע ואני נקרעת יחד איתו. אבל בימן מאבד את דרכו ואני חוששת שהוא ימצא את עצמו בצד הלא הנכון. אני מקווה שלא.

תגיות:
 • כתבת מדויק ונהדר, ואני מבין למה הרגשת צורך לפרוק אחרי הצפייה. בעיניי הפרק הזה היה נקודת מפנה בסדרה ואחד הפרקים הטובים ביותר בה, אם לא הכי טוב. פרק דמויות כמעט לחלוטין, אחרי סצינת פתיחה רוויית אקשן ומתח שמצלקת את נפשם של פיליפ ואליזבת'. כאשר פיליפ הסיע את המדען הרוסי, הלה הטיח בו שהוא מפלצת והדברים האלה ללא ספק חדרו עמוק מתחת לשריון שלו ומלווים אותו מאז (ומן הסתם קיננו עוד לפני כן). בפרק הזה הוא הוא הגיע לנקודת שבירה כלשהי, כזו שהוא לא יכול לאפשר לעצמו להישבר מעבר לה כפי שכמעט קרה עם הכומר. הוא כל כך שונא את עצמו בשלב הזה עד שכבר לא איכפת לו להיגרר עוד למטה, והוא עושה את מה שנמנע לעשות בפרק הקודם – משמיע למרת'ה את ההקלטה המפוברקת.

  מתיו ריס מתעלה על עצמו בעונה הזו, ואני מקווה שהוא יזכה להכרה משמעותית בעונת הפרסים,

  • miss bojarsky

   חן חן 🙂 אני גם חושבת שייתכן וזה הפרק הטוב ביותר שלהם עד כה. ואני מסכימה, הוא פורק את התיעוב העצמי שלו על מרת'ה בכך שהוא משמיע לה את אותה קלטת. כביכול הוא עושה זאת למען המטרה, אבל זו גם דרך בשבילו לחלוק את הרעל הזה שמפעפע בו, לא לכאוב לבד.
   כשהוא מדבר עם הבחור ממשרד ההגנה, זה שעבד עבור אמט, הוא נותן לו את אותו נאום שהוא אומר לאליזבט שהוא לא צריך לשמוע ובעצם נותן אותו לעצמו. נראה שבנקודה כלשהי הוא בכלל שוכח שהבחור שם והוא מדבר אל עצמו, מנסה להחזיר לעצמו את האמונה והדבקות במטרה, להצדיק את כל המוות. אם הוא יגלה את מה שטען אולג בפני ארקדי, שהרוסים אחראים למה שקרה בצוללת בגלל שהם מיהרו ולא הייתה שום תוכנית אמריקאית זדונית עם תוכניות מזויפות (ואני מניחה שזה נכון), זה בכלל יגמור אותו.

   • תתש

    האמריקאים אכן שתלו תוכניות מזויפות, אבל הרוסים עדיין פישלו עם הצורה בה הם ניסו להתאים את המדחפים המזויפים על צוללת מדגם שאסור היה להם לנסות עליו.

    • miss bojarsky

     הממ… ידענו שהם שותלים תוכניות מזויפות לפני שהרוסים גילו את זה? אני כבר לא זוכרת.

 • תתש

  מצטרף לדברי השבח על הפרק הנפלא הזה, והסדרה המופלאה הזאת. נכון לרגע זה האמריקאים היא הסדרה הכי טובה של עונת השידורים הנוכחית (כן, אפילו טובה יותר מבלש אמיתי), ורק עם מתחרה אחת שיכולה לגנוב לה את הכתר.

  • miss bojarsky

   מד מן?

 • חנה

  השלמתי את הפרקים ועכשיו אני בקצב השידור הרגיל של הסדרה.

  אני לא מצליחה לשים את האצבע על הסיבה, אבל העונה השניה טובה יותר מהעונה הראשונה (שהיתה טובה מאד בפני עצמה).

  כמו שכבר כתבו, הפרק הזה היה מצוין והציג את הדמויות במצב הכי שביר שלהן, בין אם הן מודעות לכך ובין אם לאו. מצד אחד הזדהיתי איתן (התגובה של סטאן כשאשתו מודיעה לו שהיא עוזבת אותו, המצב הרגשי של פיליפ) מצד שני כעסתי עליהן (סטאן מנצל את כוחו באופן מניפולטיבי בניגוד לעקרונות המקצועיים/ אידאולוגיים שאמורים להנחות אותו, פיליפ-קלארק משמיע את ההקלטה המפוברקת למרת'ה).

  מסכנה מרת'ה. כרגע היא הדמות שהכי עצוב לי בשבילה.

  • יש לי תחושה שמרת'ה תהיה הראשונה מהדמויות הקבועות שנראה אותה מגלה על הזהות האמיתית של פיליפ ו/או אליזבת', מה שיביא למותה. פעם לא היה איכפת לי ממנה, עכשיו קצת יותר.

 • Saturn

  יאפ. פרק מצויין. אחריו גם עוד יותר מובן למה הפרק הקודם הסתיים עם התחינות של הנרי כלפי הוריו לגבי היותו בן-אדם.

  אני מתבייש להגיד אבל כל הסיפור של הצרח של ולאד פרח מזכרוני ואני צריך רענון. מה היו נסיבות מותו של אמאדור? כיצד גילו שולאד נרצח ע"י ה FBI? מי זה הפטרסון הזה שפיליפ ואליזבת' תפסו בזמנו?

  • אמאדור עקב אחרי מרת'ה כי הוא גילה שיש לה מישהו אחר מלבדו, והמישהו הזה הוא כמובן קלארק. הוא פתח איתו בדין ודברים ופיליפ הימם אותו ולקח אותו לאיזשהו מחסן או משהו, שם יחד עם אליזבת הם ניסו להבין מה הוא יודע. הוא מת מפצעיו.

   אני לא בטוח שהרוסים יודעים בוודאות איך ולאד מת, אני חושב שהם פשוט הסיקו שהוא נרצח. למיטב זכרוני נינה התעמתה בנושא מול סטן והוא כמובן לא הודה בזה, אבל היא לא האמינה (אני חושב שזה מה שגרם לה להתהפך בחזרה ולהיות סוכנת כפולה).

   פטרסון היה איזשהו מנהל ב-CIA שהורה על החיסול של זוקוב, המאמן הרוסי של אליזבת בשעתו, אדם שהיא מאוד אהבה. היא ופיליפ ניסו לחסל אותו לאחר מכן על דעת עצמם, אבל לבסוף החליטו לשחרר אותו. בשלב מאוחר יותר, באחת הסצינות האהובות עלי בסדרה, קלודיה התחזתה לקשישה נחמדה שרק רוצה להשתמש בטלפון שלו, נכנסה לביתו ורצחה אותו באיטיות ובכאב.

 • Michael Ginzburg

  תיאור מדויק, מיס בוז'רסקי! 🙂

  הסדרה הזו הולכת ומשתפרת, הרבה זמן לא ראיתי Character Study ברמה כה גבוהה.

  הפרק הקודם נגמר עם מונולוג קורע לב של הנרי ("אני בנאדם טוב!") והפעם זו הייתה פייג' שדרשה כי יכירו בה, כאשר הנסיבות אחרות. כואב לי על העתיד של הילדים הללו.

© עידו ישעיהו