החיים שאחרי לטרמן

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 06/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות

Cleared for release by Joint Staff Public Affairsמפליא להיווכח כמה רעש יכולה לחולל בארה"ב משבצת השידור של 23:30 בלילה, במיוחד בתקופה רוויית ממירים מקליטים שבה אנשים כמעט לא צופים בטלוויזיה בזמן אמת. בכל זאת מסתבר שגם בשנת 2014 תוכניות הלילה מספקות כותרות בלי הפסקה. אם לא די בכך שרשת NBC הפרישה בפברואר האחרון את ג'יי לנו לטובת ג'ימי פאלון, השבוע הכריז יריבו משכבר, דיוויד לטרמן, כי גם הוא פורש מהתוכנית שהוא מנחה מזה 21 שנה ברשת CBS המתחרה.

לא בדיוק מפתיע. לטרמן ולנו היו שני הטיטאנים של דור אחר שכבר אינו בדיוק רלוונטי. הם נשארו באותה מסגרת שעמה עבדו עשוריים בשעה שברשת ABC התחיל לזנב בהם ג'ימי קימל, צעיר יותר, פרוע יותר ובקיא יותר בהלכי הוויראליות שהופכת אותו לרלוונטית גם בעשור השני של המאה ה-21. NBC כבר הבינה את זה מזמן כאשר ניסתה ב-2009 להחליף את לנו בקונאן אובראיין, מהלך שהתפוצץ לה בפנים עם רייטינג גרוע וניסיון למזער נזקים שהוביל לעזיבתו של קונאן חודשים ספורים אחרי שעלה עם תוכניתו החדשה, אבל לאורך כל הזמן הזה CBS התנהלה בצורה שונה בתכלית. כאשר ב-2013 עשתה NBC מהלך נוסף להחליף את לנו, הפעם בג'ימי פאלון, נשאל מנכ"ל CBS לסלי מונבס אם הם מתכננים משהו דומה ללטרמן. מונבס ענה שלטרמן מוזמן להמשיך עם התוכנית שלו עד מתי שירצה לפרוש.

הזמן הזה הגיע לא הרבה אחרי כן. במסגרת התוכנית שלו ביום חמישי האחרון הכריז לטרמן על הפרישה שלו. "תמיד אמרתי שברגע שזה יפסיק להיות כיף", אמר, "אפרוש עשר שנים אחרי כן". במסגרת מונולוג של תשע דקות המחיש לטרמן עד כמה לבו כבר אינו בעניין. כעת כשיריבו הוותיק פרש, לטרמן בן ה-67 נשאר האחרון באקלים טלוויזיוני שונה בתכלית מכפי שהיה כאשר התחיל. ניתן לשער שאל היעדר-הכיף מצטרפת ההבנה הזו שלו, מוקף בזאטוטים בני ארבעים ומשהו שמנחים תוכניות ליליות אדג'יות, רעננות ומדוברות הרבה יותר מזו שלו. ועם לכתו של לנו, הוא נותר לבדו בצריח.


ההכרזה של לטרמן במלואה

יש עוד זמן עד לפרישה בפועל, זה יקרה רק בתום החוזה של לטרמן ב-2015, אבל כבר עם ההכרזה התחילו לצוף שמועות באשר למחליף, רובם ככולם מקרב אותם זאטוטים מהערוצים המקבילים. באופן מעניין, רבים מהחוזים שלהם פגים השנה או בשנה הבאה: ג'ון סטיוארט, סטיבן קולבר, קונאן אובראיין, צ'לסי הנדלר, ואפילו האוורד שטרן בתוכנית הרדיו שלו. מלבדם ציינו כלי התקשורת בארה"ב את שמותיהם של אלן דג'נרס, כריס רוק, ניל פטריק האריס, טינה פיי ואחרים ככאלה שנלקחים בחשבון, אבל בסופו של דבר מסתמן שמתוך הרשימה הזו ישנם רק אחד או שניים שבאמת ניתן להתייחס אליהם ברצינות, לפחות נכון לעכשיו.

כבר ביום שבו הודיע לטרמן על הפרישה צייצה הבלוגרית והעיתונאית חובבת הסקופים ניקי פינק, שעל פי מקורותיה סטיבן קולבר הוא המנחה היחידי כרגע ש-CBS באמת שוקלת כמחליף ללטרמן. הציוץ שלה קיבל משנה תוקף במהלך סוף השבוע, כאשר האתר Mashable הסתמך על דיווחים משני הצדדים, וטען כי קולבר הוא המועמד המוביל מבחינת CBS ושהוא עצמו אכן מעוניין בתפקיד. כיום קולבר מנחה את "דוח קולבר", תוכנית סאטירה פוליטית מעולה בקומדי סנטרל, שבמסגרתה הוא עוטה פרסונה של מנחה חדשות ופרשן בצלמם של מנחי רשת פוקס ניוז – גבר לבן ועשיר, ימני, שמרני, נבער ונרקיסיסט. מדובר ביצירה גבוהת מצח ומבריקה וקולבר הוא איש רנסנס אמיתי שמבין בהמון תחומים ויודע לראיין כל אורח. מעבר ל-CBS משמעו שינוי עצום שיכלול גם מעבר מארבע תוכניות בנות חצי שעה בשבוע אל חמש תוכניות בנות שעה, ועל פי הדיווח במאשאבל, ויתור על הדמות המומצאת שלו.

"The Colbert Report" Salutes The Troops

קולבר לא היה היחיד ששמו בלט בסופ"ש החולף. בסוף מרץ, פחות משבוע לפני ההכרזה של לטרמן, התברר שצ'לסי הנדלר לא תמשיך עם תוכנית הלילה שהנחתה בערוץ E! בשמונה השנים האחרונות, עם תום החוזה בינה לבין הערוץ בסוף 2014. כעת מדווח The Wrap כי הנדלר גם ככה הייתה מצויה בשיחות עם CBS בדבר האפשרות לשדר תוכנית לילה מאוחרת אחרי לטרמן במקומו של קרייג פרגוסון, אבל עכשיו לנוכח החדשות עם לטרמן, הנדלר מכוונת למשבצת שלו.

הדיווח הזה מעניין במיוחד כי ממנו נובע ש-CBS מתכוננת לאפשרות שבמסגרתה תיאלץ להחליף את פרגוסון, שמאז 2005 מטפח לו בחצות וחצי נישה שונה מכל היתר. אנטי-תוכניות האירוח המוכרות, אינטימית, בלי להקה ובלי ראיונות מתוך כרטיסים. על פי החוזה של פרגוסון, שפג אף הוא בסוף 2014, יש לו זכות ראשונים להחליף את לטרמן. אמנם לא בטוח שהוא ירצה להפוך את התוכנית שלו למשהו כל כך שונה שפונה להמונים, אבל על פי הדיווחים אפשר להמר די בוודאות שגם אם ירצה, CBS תעדיף לשלם לו קנס מאשר לתת לו את המפתחות ל-23:30.

מאז שלטרמן חתם על הארכת החוזה שלו בשנה אחת בלבד עד 2015, CBS הבינה שהסוף קרב והתחילה לדבר עם יורשים פוטנציאליים רבים. לא משנה מי יזכה בתפקיד בסופו של דבר, הוא ללא ספק יעשה זאת בצלו של לטרמן, שחולל מהפכה בז'אנר מאז שעלה עם הלייט נייט שלו ב-1982 עם גישתו הצינית נטולת החנחונים, משקל נגד לליקוקים ול"כמה שאתה נהדר" שעודם רווחים בתעשייה. למעשה, רוב השמות המאוזכרים למעלה מצביעים על לטרמן כעל ההשראה הגדולה ביותר שלהם. ג'ון סטיוארט אמר לו את זה בפירוש מעל במת אמי עת זכה בעוד אחד מהפרסים שלו, ג'ימי קימל צייץ לו את זה כאשר נודע שהוא פורש, סת' מאיירס וג'ימי פאלון הקדישו לו מילים בסגנון במסגרת התוכנית שלהם וכן הלאה. הכיף אולי כבר לא שם מזה עשור, על פי עדותו של לטרמן, אבל את המורשת שלו הוא הנחיל לכל הדור שבא אחריו.


סת' נותן כבוד ללטרמן

תוכניות הלילה ברשתות הגדולות – מה היה עד כה:
1991: ג'וני קרסון מודיע שהוא פורש מהנחיית "תוכנית הלילה" של NBC, מה שמצית מלחמה על כסאו בין דיוויד לטרמן – שיצר והנחה את תוכנית הלייט-נייט המשודרת אחרי קרסון, ואף היה הבחירה המועדפת על המנחה הוותיק – לבין ג'יי לנו, שלאורך שנים החליף את קרסון במקרי הצורך.
1992: קרסון פורש ולנו אכן זוכה בתפקיד.

1993: לטרמן הנבגד עוקר מ-NBC לטובת CBS לתוכנית משלו שמשודרת ראש בראש מול לנו. קונאן אובראיין מחליף את לטרמן במשבצת הלייט נייט ב-NBC.
2003: ג'ימי קימל עולה ב-ABC.
2004: מתוך חשש לאבד את קונאן, שפונה לקהל צעיר יותר, NBC יוזמת מהלך של הפרשת ג'יי לנו חמש שנים מאז, כלומר ב-2009, וקונאן יתפוס את מקומו.
2005: קרייג פרגוסון עולה עם תוכניתו אחרי לטרמן, בשעה 0:30 ב-CBS.

Conan O'Brien2008: ככל שהתקרב מועד השתלטות קונאן על המשבצת והיה ברור ש-NBC עומדת לאבד את לנו, שעדיין סיפק להם את הרייטינג הכי טוב ביחס לכל תוכניות הלילה האחרות, הציעה לו הרשת תוכנית פריים טיים יומית בשעה 22:00, שעד אז הייתה מוקדשת לסדרות.
2009: ג'ימי פאלון מחליף את קונאן, קונאן מחליף את לנו (ולשם כך הוא וכל צוותו עוקרים עם משפחותיהם מניו יורק ללוס אנג'לס), לנו עובר לשעה 22:00. פאלון מצליח ליצור המון קטעים ויראליים וזכורים במסגרת תוכניתו החדשה.
2010: לנוכח נתוני הרייטינג המבישים גם אצל קונאן וגם אצל לנו, NBC מחליטה לחזור בה ולהשיב את לנו אל 23:30 ולדחות את קונאן ו"תוכנית הלילה" אל שעת חצות. קונאן מסרב להצעה ועוזב את הרשת בתחושת עלבון שעד היום לא פגה, אבל גם עם קנס בסך 32 מיליון דולר ששילמה לו הרשת. לנו חוזר להנחות את "תוכנית הלילה" ב-23:30, וקונאן מתחיל להנחות תוכנית לילה ברשת הכבלים TBS.
2013: NBC שוב מחליטה להפריש את לנו עם תום החוזה שלו ב-2014, הפעם לטובת פאלון (בפועל לנו פרש לפני סוף החוזה).
פברואר 2014: לנו פורש ופאלון תופס את מקומו כמנחה "תוכנית הלילה", במה שעד כה מסתמן כהצלחה מסחררת הן מבחינת רייטינג והן מבחינת באזז. סת' מאיירס כעת מחליף את פאלון במשבצת הלייט נייט.
אפריל 2014: לטרמן מודיע שיפרוש מתוכניתו ב-2015.

***

פורסם לראשונה בוואלה

© עידו ישעיהו