משחקי הכס 4.04: שומרת השבועה

ספוילר "משחקי הכס" עונה 4 פרק 4
עם התייחסות כבדה לספרים אבל בלי ספוילרים עתידיים

בעת פרסום הפוסט מקדים אותו דיון פורה בתגובות

באתי לכתוב שהיו לי ציפיות רבות לקראת העונה הזו, שאמור היה לחלוש על חלקו השני של הספר השלישי, אבל בזמן שכתבתי את המשפט הבנתי שהוא לא ממש מדויק. אמנם צפויים שיאים נוספים על פי הספרים, ואמנם נהניתי אפילו מספרים 4 ו-5, אבל כלום לא הסעיר אותי או נחקק בזכרוני כשם שעשתה החתונה האדומה. זו מלכתחילה נקודת פתיחה לא מדהימה ל"משחקי הכס" החל מהעונה הרביעית והלאה, ולמרות שאני נהנה וישנם רגעים טובים, זה לא זה. לא רק בגלל שקראתי את הספרים וכעת אני צופה בהמחזה שלהם, אלא להפך, כי יותר מאי פעם נדמה שחלק מהשינויים שיוצרי הסדרה עושים נעים בין מטופשים למקוממים. נקודת השפל היא כמובן ג'יימי שאונס את סרסיי, סצינה שעסקנו בה רבות בשבוע שעבר, אבל היא רק הסמן הקיצוני.

שלא יובן לא נכון, אני לא טהרן, אין לי קשר רגשי לסדרת "שיר של אש וקרח". גם לה יש בעיות קשות (בעיקר פירוט יתר, עניין ש"משחקי הכס" בהחלט תיקנה עד כה) ומבחינתי הסדרה והספרים יכולים לשכון זה לצד זה כשתי יצירות נפרדות. אבל הבעיה היא שככל שדיוויד בניוף וד.ב. וייס סוטים מהנראטיב המקורי, כך אני מטיל ספק ביכולת הבסיסית שלהם לספר סיפור. למשל העניין הזה עם בראן. אני מבין את הקושי לייצר איזשהו עניין בקו העלילה המשמים שלו, שגם בספרים אינו מדהים ובטלוויזיה בכלל הופך להיות פיהוקון אימתני. הבעיה היא שלשם כך בניוף את וייס שינו מן היסוד את הגעתם של הפראים אל החומה, ולשם כך גם את מעלליו של ג'ון.

אני מפספס משהו? הרי מאנס ריידר שלחו את הדבוקה של איגריט וג'ון אל מעבר לחומה כדי שיעזרו להם לתקוף מבפנים – כל הזמן הזה החבר'ה של מאנס בכלל לא טרחו להתקדם? החברים שלהם פשוט נמצאים עכשיו מדרום לחומה ומקווים לטוב? אם קאסטר נמצא 60 מייל מצפון לחומה ומאנס עצמו אפילו לא הגיע לשם, משהו בהתנהלות שלו ממש לא תקין. ואפרופו, לא סיימנו את העונה הקודמת עם דאבוס שמדרבן את סטאניס לצאת להושיע את המשמר מהמתקפה הממשמשת? אז מה, סטאניס ומאנס תיאמו איכשהו לדחות את התוכניות שלהם – האחד צריך לגייס כסף והשני מתעכב עם מחנה של עשרות אלפים – כדי שיתאימו לג'ון במשימתו להרוג את חבריו הבוגדניים (עם הניסיונות של לוק להפריע)? בקיצור, זה נראה כמו תכנון לקוי מן היסוד של הסיפור, ואם זה מה שקורה כאשר בניוף את וייס נותנים לעצמם דרור, מוטב שיפסיקו לעשות את זה.

אבל זה עוד לא הכל, כמובן, כי קוראי הספרים קיבלו עכשיו משהו חדש לחלוטין: המהלכים הלבנים. הם לא רק קרחונים מרופטים אלא יש בהם כמה חבר'ה שנראים הדורים למדי, ואת התינוקות שהם לוקחים הם לא אוכלים או מקריבים – השבח לאל – אלא הופכים גם אותם לגושי קרח כמותם. עד כה אהבתי כל כך את העיצוב של הסדרה הזו. למעשה, בעיניי זו מעלתה העיקרית. הדרקונים מדהימים (איפה הם היו הפעם, אגב? הייתי מצפה שהם יהוו כלי חיוני בזמן כיבוש עיר), הסטים מהממים והאפיות אפית. אבל מה שראינו בפרק הנוכחי, בלי קשר לעובדה שהוא מתאר משהו שעוד לא הגיע בספרים, נראה ממש אידיוטי. השורה הארוכה והטקסית הזו של דמויות עטויות שחורים במה שנראה כמו סט שנגנב מ"איש הפלדה", הלוק השטני של המהלך שאחז בתינוק – כל זה נראה כמו משהו מ"באפי" או "אנג'ל". אמנם שתי סדרות טובות בערך פי חמש מ"משחקי הכס", אבל עדיין כאלה שמציגות עולם שונה בתכלית. "משחקי הכס" אמורה לתאר פנטזיה עם רגליים נטועות בקרקע, וזה ממש לא מה שקרה כאן. האימג' הזה מצטרף אל הסצינה האיומה של ג'יימי וסרסי מהפרק הקודם, שבדיעבד בהחלט ייתכן שתהווה את הקפיצה מעל הכריש בסדרה הזו, וגורם לי להתבאס מהסדרה. אני לא יודע מה עוד יראו לנו מהמהלכים הלבנים האלה, הניחוש שלי הוא שלא הרבה. אני רק מקווה שכאשר נגיע אליהם בספרים, התיאור יהיה מאוד שונה.

אגב, זה אני או שהמשפט של טיריון "סאנסה אינה רוצחת" נשמע כמו אות מבשר על כך שהיא בהחלט תהיה רוצחת? הגיוני ומעניין.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר.
ניתן לעשות זאת כאן בפוסט שלי עליו הכולל ספוילרים לחמשת הספרים.

© עידו ישעיהו