משחקי הכס 4.04: שומרת השבועה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 30/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 4 פרק 4
עם התייחסות כבדה לספרים אבל בלי ספוילרים עתידיים

בעת פרסום הפוסט מקדים אותו דיון פורה בתגובות

באתי לכתוב שהיו לי ציפיות רבות לקראת העונה הזו, שאמור היה לחלוש על חלקו השני של הספר השלישי, אבל בזמן שכתבתי את המשפט הבנתי שהוא לא ממש מדויק. אמנם צפויים שיאים נוספים על פי הספרים, ואמנם נהניתי אפילו מספרים 4 ו-5, אבל כלום לא הסעיר אותי או נחקק בזכרוני כשם שעשתה החתונה האדומה. זו מלכתחילה נקודת פתיחה לא מדהימה ל"משחקי הכס" החל מהעונה הרביעית והלאה, ולמרות שאני נהנה וישנם רגעים טובים, זה לא זה. לא רק בגלל שקראתי את הספרים וכעת אני צופה בהמחזה שלהם, אלא להפך, כי יותר מאי פעם נדמה שחלק מהשינויים שיוצרי הסדרה עושים נעים בין מטופשים למקוממים. נקודת השפל היא כמובן ג'יימי שאונס את סרסיי, סצינה שעסקנו בה רבות בשבוע שעבר, אבל היא רק הסמן הקיצוני.

שלא יובן לא נכון, אני לא טהרן, אין לי קשר רגשי לסדרת "שיר של אש וקרח". גם לה יש בעיות קשות (בעיקר פירוט יתר, עניין ש"משחקי הכס" בהחלט תיקנה עד כה) ומבחינתי הסדרה והספרים יכולים לשכון זה לצד זה כשתי יצירות נפרדות. אבל הבעיה היא שככל שדיוויד בניוף וד.ב. וייס סוטים מהנראטיב המקורי, כך אני מטיל ספק ביכולת הבסיסית שלהם לספר סיפור. למשל העניין הזה עם בראן. אני מבין את הקושי לייצר איזשהו עניין בקו העלילה המשמים שלו, שגם בספרים אינו מדהים ובטלוויזיה בכלל הופך להיות פיהוקון אימתני. הבעיה היא שלשם כך בניוף את וייס שינו מן היסוד את הגעתם של הפראים אל החומה, ולשם כך גם את מעלליו של ג'ון.

אני מפספס משהו? הרי מאנס ריידר שלחו את הדבוקה של איגריט וג'ון אל מעבר לחומה כדי שיעזרו להם לתקוף מבפנים – כל הזמן הזה החבר'ה של מאנס בכלל לא טרחו להתקדם? החברים שלהם פשוט נמצאים עכשיו מדרום לחומה ומקווים לטוב? אם קאסטר נמצא 60 מייל מצפון לחומה ומאנס עצמו אפילו לא הגיע לשם, משהו בהתנהלות שלו ממש לא תקין. ואפרופו, לא סיימנו את העונה הקודמת עם דאבוס שמדרבן את סטאניס לצאת להושיע את המשמר מהמתקפה הממשמשת? אז מה, סטאניס ומאנס תיאמו איכשהו לדחות את התוכניות שלהם – האחד צריך לגייס כסף והשני מתעכב עם מחנה של עשרות אלפים – כדי שיתאימו לג'ון במשימתו להרוג את חבריו הבוגדניים (עם הניסיונות של לוק להפריע)? בקיצור, זה נראה כמו תכנון לקוי מן היסוד של הסיפור, ואם זה מה שקורה כאשר בניוף את וייס נותנים לעצמם דרור, מוטב שיפסיקו לעשות את זה.

אבל זה עוד לא הכל, כמובן, כי קוראי הספרים קיבלו עכשיו משהו חדש לחלוטין: המהלכים הלבנים. הם לא רק קרחונים מרופטים אלא יש בהם כמה חבר'ה שנראים הדורים למדי, ואת התינוקות שהם לוקחים הם לא אוכלים או מקריבים – השבח לאל – אלא הופכים גם אותם לגושי קרח כמותם. עד כה אהבתי כל כך את העיצוב של הסדרה הזו. למעשה, בעיניי זו מעלתה העיקרית. הדרקונים מדהימים (איפה הם היו הפעם, אגב? הייתי מצפה שהם יהוו כלי חיוני בזמן כיבוש עיר), הסטים מהממים והאפיות אפית. אבל מה שראינו בפרק הנוכחי, בלי קשר לעובדה שהוא מתאר משהו שעוד לא הגיע בספרים, נראה ממש אידיוטי. השורה הארוכה והטקסית הזו של דמויות עטויות שחורים במה שנראה כמו סט שנגנב מ"איש הפלדה", הלוק השטני של המהלך שאחז בתינוק – כל זה נראה כמו משהו מ"באפי" או "אנג'ל". אמנם שתי סדרות טובות בערך פי חמש מ"משחקי הכס", אבל עדיין כאלה שמציגות עולם שונה בתכלית. "משחקי הכס" אמורה לתאר פנטזיה עם רגליים נטועות בקרקע, וזה ממש לא מה שקרה כאן. האימג' הזה מצטרף אל הסצינה האיומה של ג'יימי וסרסי מהפרק הקודם, שבדיעבד בהחלט ייתכן שתהווה את הקפיצה מעל הכריש בסדרה הזו, וגורם לי להתבאס מהסדרה. אני לא יודע מה עוד יראו לנו מהמהלכים הלבנים האלה, הניחוש שלי הוא שלא הרבה. אני רק מקווה שכאשר נגיע אליהם בספרים, התיאור יהיה מאוד שונה.

אגב, זה אני או שהמשפט של טיריון "סאנסה אינה רוצחת" נשמע כמו אות מבשר על כך שהיא בהחלט תהיה רוצחת? הגיוני ומעניין.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר.
ניתן לעשות זאת כאן בפוסט שלי עליו הכולל ספוילרים לחמשת הספרים.

תגיות:
 • מד-דוג

  ספויילר לפרק כמובן…

  פרק טוב מאד, בסטנדרט הגבוה של הסדרה (אך כמובן לא מתחרה בפרקי השיא), אבל חבל שהם רצים בכל הסיפור של דיאנריס.. כל פעם היא מגיעה למקום מסוים, 30 שניות אחרי זה, היא כובשת אותו וכולם משתחווים לרגליה…
  העלילה מאד פשטנית ומקוצרת. לא קראתי את הספרים, כך שאני לא יודע אם זה גם שם מתואר כך (בלי ספויילרים בבקשה), אבל אפשר היה להרחיב את סיפור הכיבוש ולא רק – פרק אחד הולכים ליעד הבא ופרק לאחר מכן כובשים את היעד, וחוזר חלילה…

  השיחה בין סאנסה לבייליש הייתה מעניינת וכמובן גם השיחה של מרג'רי עם סבתא שלה שבה גילינו מי באמת אחראי על הרצח של ג'ופרי… ככה אני אוהב את זה! גם סצינת הפיתוי של טומן הייתה מוצלחת.

  העלילה של ג'ון סנו לא ממש תפסה אותי (והייתה די צפויה), אבל לפחות שוב ראינו את ההולכים המתים אחרי הרבה פרקים של העדרות… (למרות שאני תמיד מעדיף את הפוליטיקה על פני העל טבעי).

  • מעניין שאתה כותב על המהירות בה דאינריז כובשת ערים, בעוד מרבית התלונות מאז העונה השנייה (ובצדק) הן שהיא מבזבזת יותר מדי זמן במסעות וכיבושים במקום לכבוש את כס המלוכה.

   • לא ברורות לי הטענות על דאינירז. כלומר, יש לי קצת ביקורת על קו העלילה שלה, אבל ממקום אחר.
    ברור לי שדאיינירז היא אחד הגורמים המשמעותיים בכל "משחקי הכס". וככזאת- חייבים לשמור אותה לסוף הסדרה. היא צריכה להגיע בעונות האחרונות. אנשים תחכו בסבלנות, אתם יודעים כשנכנסתם שמדובר בסדרת אפוס שמשתרע על המון עונות. אם דאניריז תגיע למעלה המלך עכשיו יקרה אחד משני דברים- או שהיא תכבוש אותו- ואז זה יהיה השיא של הסדרה, וכל מה שיגיע אחר כך יהיה מעפן, או שהיא תמות, ואז יהיה באסה ולא יהיה לי בשביל מה לראות יותר. היא חייבת להגיע בסוף, ואז גם אם היא לא תנצח, זה עדיין ישאיר את השיא בסוף הסיפור.
    מה שכן אני יכולה להסכים עם הביקורת על המחזור בקו העלילה שלה. כאילו זה דיי נכון שזה פשוט אותו דבר עוד פעם ועוד פעם. זה היה מגניב בפעמים הראשונות כשהיא כבשה את הערים, אבל עכשיו זה פחות או יותר אותו שטיק כל פעם. שיתנו דברים אחרים, התמודדות אחרות. שלא יעשו את זה כזה קל עבורה פשוט להגיע לכל מקום ולכבוש אותו. (אני חושבת שקו העלילה שלה בעונות 1- 2 היה יותר מעניין ולא חזר על עצמו כמו עכשיו).
    אבל היי, לפחות דריו המעפן לא היה בפרק (אני שונאת את הדמות שלו. החלפת השחקן לא עזרה, פשוט דמות מעצבנת). ואם כבר… גריי וורם ומיסאנדי!!! מבחינתי הפאור קאפל של הסדרה. בבקשה בבקשה עוד סצנות איתם!! הם כאלה חמודים ביחד. (בכלל הם הדמויות הכי שוות בכל האנשים שקשורים לדאניריז).

    • אני יותר נוטה להסכים איתך, שהבעייתיות העיקרית היא במיחזור כיבוש הערים. כנראה זה מה שתורם למיאוס מקו העלילה שלה. אני לא מצפה מדאני לכבוש את מעלה המלך מחר, אבל הם צריכים לשנות כיוון.

     דאאריו היה שם ברקע, במהלך הכרזת העצמאות של עבדי העיר.

    • Matoy

     "דאיינירז היא אחד הגורמים המשמעותיים בכל "משחקי הכס"", "חייבים לשמור אותה לסוף הסדרה. היא צריכה להגיע בעונות האחרונות", סליחה.. אבל מה? את רצינית?
     כל הרעיון בסדרה הזו שהיא לא צפויה. כולם חשבו שנד סטראק ישרוד יותר מחצי עונה. שרוב סטארק לא ימות עם אשתו, הבן לעתיד שלו, ואמו. לרגע כולם חשבו שנסבול את ג'ופרי לכל אורך הסדרה.
     אז גם דאנריז לא מוגנת. ולהגיד את האמת.. טוב שכך. אני לא יודע אם היא תשרוד או תמות. לא קראתי את הספרים. אבל אני יודע דבר אחד.
     היא ממש, אבל ממש, לא "צריכה להגיע בעונות האחרונות". לפחות ממה שהסדרה הזו הרגילה אותי עד עכשיו – היא בהחלט יכולה להחליק על בננה ולמות או לסמוך על האדם הלא נכון.

     • הרגת אותי עם הבננה. נכון במובן מסוים, אתה צודק. אני משערת שההסתכלות שלי שונה. צריך לזכור דבר ראשון שדאני לא התחילה כשהיא נראית כמו דמות מרכזית והיא לגמרי התפתחה לאחת הדמויות המשמעותיות ביותר, בעוד שנד ורוב כן עשו רושם כזה ולכן ההפתעה הייתה בהריגה שלהם. מצד שני- עכשיו היא כן נראית כמועמדת הכי חזקה שכן זה עושה את הסיכויים שלה להישאר בחיים קטנים מרגע לרגע.
      מצד שלישי אני יכולה גם להגיד שאכפת לי ממעט מאוד דמויות בסדרה הזאת, לא היה אכפת לי לא מנד ולא מרוב ולא הפריע לי שהם מתו, אבל אם דאני תמות זה ממש יהרוס לי. מצד רביעי, אני זה לא רוב האנשים שכן הושפעו.
      מצד חמישי לדאני יש משהו אחד שאין לאף אחד אחר- דרקונים. זה עושה אותה הכי שווה מבחינתי כי אני רוצה קרב עם פאקינג דרקונים!! ואחרי דבר כזה אני לא רואה איך הסדרה יכולה לנסוק משם אז זה חייב לקרות בסוף איך שאני רואה את זה.
      אבל אני באמת לא יודעת כלום, ואולי אני טועה, אני אומרת מה שנראה לי שיהיה הכי נכון לסיפור עצמו. ולדעתי דאני צריכה להגיע הרבה יותר מאוחר. אבל בכל מקרה צריכים גם להפסיק לתת לה לעשות אותו דבר כל פרק במשך עונה וחצי. יש גבול לכמה אפשר לכבוש ערים בכזאת קלילות, זה גם מתחיל קצת לשעמם בשלב מסוים.

     • Saturn

      לא קראתי את הספרים ואין למה מושג מה הולך לקרות אבל מאז שהראו בסדרה את המהלכיםזומבים ושאפשר להרוג אותם רק ע"י שריפתם, ההרגשה שלי שדאיינירז תגיע לווסטרוס רק מתי שהמהלכים יפלשו לווסטרוס כדי שהיא תוכל לבוא עם הדרקונים ולהציל את המצב.

      בכלל, לדעתי זו צריכה להיות הטקטיקה שלה. להנות מהמלכות בדרום ולהעביר את הזמן עד שתקיפה כזו של המהלכים תתרחש. אם היא יכולה לעשות משהו כדי להקדים תקיפה שכזו אז אדרבא. כי היא תהייה המושיעה של ווסטרוס ותציל את כל העולם ותזכה באהדה מטורפת בכל הממלכה וקשה לי לראות איך כל שאר הטוענים לכתר יוכלו לעמוד בדרכה או לאיים עליה אחרי שהיא הצילה את עורם והפכה ליקירת ווסטרוס. מה גם שעד כה לא ראיתי דבר שיכול לתת פתרון כנגד הדרקונים שלה.

 • שנאוצר

  עושה רושם שמעכשיו, עבור הקוראים, צפייה בסדרה הולכת להוות ספוילר לספרים שעוד לא יצאו.

  • Miv Miv

   מה אתה מתכוון? אם הם עוד לא יצאו איך אתה יודע שהמאורעות בפרק הם ספוילרים?

   אתה מתכוון לספרים שעוד לא תורגמו?

   • miss bojarsky

    אין ספרים שעדיין לא תורגמו, הכוונה לספרים שמרטין עוד לא פרסם. קראת את הספרים?

    • miss bojarsky

     לא משנה, שנואצר כבר נתן תשובה טובה מזו.

   • שנאוצר

    ספוילרים בחלק האחרון של ההודעה למי שלא ראה את הפרק.

    זה ידוע שלצורך הסדרה מרטין גילה לאחראים על הסדרה פרטים שהוא עתיד להכניס בספרים שעוד לא יצאו, מכיוון ש-א. מרטין כותב ממש לאט והסדרה עלולה להדביק אותו תיכף ו-ב. הוא זקן, אז ליתר ביטחון הוא בעצם סיפר להם את כל מה שהולך לקרות עד הסוף, כך שלמקרה שהוא חס וחלילה ייפטר בטרם עת, יהיה מישהו שיסיים את הספרים והסדרה במקומו.

    אז בקיצור – הסצינה בסוף הפרק מעולם לא הופיעה, הוזכרה או נרמזה בשלב שבו הספרים נמצאים עכשיו (חמישה נכתבו, השישי ככל הנראה בשלבי סיום וייצא בשנה הבאה, השביעי והאחרון – רק השד יודע מתי ייצא), אבל היא גם מציגה באופן רשמי דמות שבספרים קיומה היה בכלל מוטל בספק. אז ככה הם גם חשפו לנו את הקיום והמראה* של משהו שמרטין תיכנן לחשוף רק בספר שעוד לא ייצא. וזה מטומטם בהתחשב בעובדה שכמעט כל קווי העלילה עדיין נמצאים בספר השלישי נכון לעכשיו, אז למה להם לערבב דברים מספר 6 כשיש לכם עוד את 4 ו-5?! בקיצור, הם הרסו לקוראי את הספרים את הספרים, עד כמה שזה נשמע מטורף.

    * המאכזב. לעזאזל, למה המלך של ההלכים הלבנים נראה כמו אחת המפלצות של ריטה מ"מייטי מורפין פאוור ריינג'רס"?

    • Miv Miv

     (סליחה על החפירה)

     אני יודע שבעונות הקודמות הסדרה סטתה כמה פעמים מהספרים, מי אמר שהם לא עשו את זה שוב? אנחנו עוד לא יודעים אם הסצנה באולם הקרח היא חשובה כל כך להמשך, ואם היא באמת לא משמעותית יתכן שהם הוסיפו את זה על דעת עצמם.

     מעניין אותי גם מה שאמרת על כך שהוא סיפר להם את כל מה שיקרה. האם ידוע מה היקף המידע שהוא נתן להם? אני משער שמדובר בעיקר על תפניות משמעותיות (מי ישלוט בווסטרוז וכדו') כי את העלילה של הספרים הוא עוד יכול לשנות כמה פעמים. אני לא כל כך מבין את הסיבות שכתבת. שהסדרה תעקוף את הספרים – דיה לצרה בשעתה. הוא לא חיב לספר להם את זה עכשיו ולהסתכן בהדלפת ספוילרים. אם הוא חושש למות הוא יכול להשאיר את ראשי הפרקים לפני מותו ליוצרי הסדרה. הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה לדחיפות הזו היא שהם צריכים לכתוב את העלילה והדמויות לסדרה בהתאם למאורעות העתידיים.

     אבל אני משער לפי איך שכולם מדברים על זה שמדובר במשהו מוסמך, ולכן השאלות שלי הן רק שאלות. נחמתי לקוראי הספרים היא שמכיון שג'ורג' מרטין קשור להפקת הסדרה, הוא לא יתן להם לעשות משהו שבאמת יפגע משמעותית בחווית הקריאה.

     • שנאוצר

      ספוילר לעונה 3 ולפרק הנוכחי

      יש סיבה מהותית למה לא מדובר בשינוי ככל השינויים. שינויים בולטים בעונות הקודמות עדיין סבבו סביב אירועים בסיסיים שבכל זאת קרו בספרים. לדוגמה, הדמות של טאליסה לא הייתה קיימת במקור – בספרים רוב התחתן בכלל עם בתו של אחד הלורדים נושאי הדגל של טייווין לאניסטר שאת טירתה כבש, והיא "ניחמה" אותו מינית בזמן שהיה פצוע ושמע על המוות לכאורה של שני אחיו הקטנים ביד תיאון, וראה עצמו מחוייב להתחתן איתה בשל כך למרות הפרת השבועה לוולדר פריי. אז בקיצור, אומנם הדמויות והנסיבות הקטנות היו שונות מהמתואר בספר, אבל בסופו של דבר האירועים הבסיסיים והשתשלותם היו פחות או יותר זהים.
      אבל פה, כשאתה מכניס דמות שלא רק שלא הייתה בספרים, אלא גם היה ערפול מוחלט ומכוון לגבי עצם קיומה – זאת כבר ליגה אחרת של שינויים שמרטין, למרות שאין לו בדיוק זכות החלטה על העניין, היה נוזף ביוצרים קשות עליו והיה יוצר פיצוץ בהפקה.

      והדברים שאמרתי לגבי מרטין וההפקה הם נכונים. אני לא יכול ממש לענות לך למה זה ככה, אבל זה ככה וזאת עובדה. זה די בטוח שהחבר'ה האלה יודעים טוב מאוד מה הולך לקרוא בעתיד (לדוגמה, הם היחידים מלבד מרטין שיודעים את התשובה לשאלה הכי מסקרנת בספרים, מי שיודע למה אני מתכוון יודע למה אני מתכוון).

  • miss bojarsky

   זה בדיוק מה שאני חשבתי בסוף הפרק וזה מאד מטריד אותי.

 • Queen_K

  ספוילרים לפרק.

  פרק מעניין ומצמרר מאוד (סצנות המורדים וצליבת אנשי מירין היו קשות
  במיוחד לצפייה) שבעיקר הבהיר מדוע אנשי הספרים התמרמרו על סצנת האונס של ג'יימי
  וסרסיי בפרק הקודם. כאילו לא קרה דבר, השניים הללו ממשיכים את אותה השיחה בדיוק
  שקיימו בפרק שעבר על הנקמה בטיריון והיחסים ביניהם. הפרק כלל גם שתי סצנות
  משמעותיות ומעניינות נוספות עם ג'יימי – זו עם טיריון וזו עם בריאן, שתיהן מרגשות
  לטעמי ושופכות אור על השינויים שדמותו עברה (אם לא מתייחסים לסצנת האונס, שוב).

  הטמטום של בראן ממשיך היטב את האמירה של כלב הצייד מהפרק הקודם על
  הסטארקים. סירייסלי, מה יש לכל בני סטארק שהם מתעקשים לצעוד לתוך מלכודות ברורות
  מראש שעליהן מתנוסס דגל נוטף דם? נקווה שג'ון סנואו לא יגיע לראות אותו נשחט, כמו
  שקרה לאריה רגע לפני החתונה האדומה.

  מסכימה לגבי דאינריז. העלילה שלה מתחילה לחזור על עצמה ולמעט עניין
  הצדק מול הרחמים – כבר ראינו את דאני מענישה ומוציאה להורג את מי שמנסה להתעסק
  איתה, בעונה הראשונה – לא ממש הבנתי בשביל מה התעכבו על עניין מירין פרק נוסף.
  בהחלט יכלו לסגור את זה בפרק אחד.

  גילוי הרוצח של ג'ופרי – לא היתה שם הפתעה, כנראה מן הרגע שבו גילינו
  שאצבעון חטף את סאנסה ושסר דונטוס (?…) היה שליחו כל הזמן. לא ברור למה הליידי
  אולנה בחרה בעיתוי הזה ולא חיכתה עד שמרג'רי תיכנס להריון מג'ופרי – אחרי הכל, היא
  מעמידה את שני נכדיה בסכנה ברורה ומיידית – מה גם שטומן לא אמור להיות מלך עד
  שיגיע לפרקו, לא?…

  • אני חושבת שאין מנוס מלהדחיק את סצנת האונס. לא שזה דבר הגיוני לעשות, אבל למען הבריאות הנפשית שלי אני חייבת להדחיק כדי להיות מסוגלת להמשיך להינות באופן כלשהו מקו העלילה של ג'יימי (שאכן ממש מגניב).
   לגבי ליידי אולנה – אני מבינה מה את אומרת, היה יותר הגיוני אם היא הייתה מחכה שמרג'ורי תיכנס להריון ממנו, ומצד שני לא כזה בעייתי עבורי להצדיק את זה. היא ראתה שג'ופרי הוא כזה מפלצת לא צפויה שהיא החליטה שהיא לא מסכנת את הבת שלה. לכי תדעי מה הוא יכול לעשות, עם כמה שהיא הצליחה בעבר לתמרן אותו, כנראה שעדיין הסיכון שהוא יכול סתם יום אחד לחטוף קריזה ולהרוג אותה או לאנוס אותה או וואטאבר לא שווה את הסיכון (זה גורם לי האמת ממש לאהוב את אולנה). היא החליטה לצמצם נזקים. לפחות לקבל משהו עבור כל מה שמרג'ורי סבלה מההיכרות שלה עם ג'ופרי (החתונה, שזה מעמיד אותה במצב יותר טוב מאשר אם היה מת לפני החתונה), ושהיא תצטרך להתאמץ קצת יותר בשביל טומן. לא אופטימלי בכל מקרה, אבל כנראה ההחלטה הכי טובה תחת הנסיבות.
   ואם כבר- איזה חמוד טומן!! הם אשכרה הכניסו חתול לסצנה איתם. יכלו לעשות אותו יותר אדורבל?

   • Queen_K

    אני חייבת להתעקש על הנקודה הזו.
    ההחלטה של אולנה להתנקש בג'ופרי אחרי החתונה לא הוסברה בפרק, והיא לא עקבית לתחמנות של הדמות הזו ולעדינות שבה היא ונכדתה טוו את הקורים שלהן עד כה. העיתוי היה מוזר, ומה גם שלמרות שסרסיי מתעקשת להאשים את סאנסה וטיריון – די ברור שמי שירוויח הכי הרבה ממותו של ג'ופרי (מלבד טומן) הם הטיירלים. בקיצור, יש שם וואחד חור בעלילה שדי ביאס לי את הדמות הזו – כי ממש כמוך, מאוד אהבתי אותה עד כה.

    • לא הוסברה, אבל כמו שאמרתי, אני יכולה להסביר את זה לעצמי בלי שזה יראה לי יותר מדי ofc, ולכן לא חור מבחינתי. כן אולנה ערמומית וחכמה ויודעת מה חשוב ותהיה מוכנה לתחמן ולהתנהג בערמומיות כדי להשיג מה שהיא רוצה, אבל זה דווקא מראה שבניגוד לחכמים ו/או אנשי כוח אחרים (טייוון למשל), עדיין יש לה קווים אדומים בנוגע לאנשים שהיא אוהבת ועדיין יש דברים שלא מספיק חשובים כדי שהיא תסכן את נכדתה בשבילם. זה גורם לי לאהוב אותה יותר, לא פחות (מעניין אם יסבירו לנו איך נוצר הקשר בינה לבין ליטל פינגר).
     גם לא כזה מופרך בעיני שסרסי חושדת בטיריון ובסאנסה. ראשית כמו שכבר אמרתי לפני כמה פרקים, סרסי לא חכמה והיא עשתה הרבה דברים מטופשים במהלך הסדרה כך שאמין לי ביותר שהיא תקפוץ למסקנות שגויות. בנוסף צריך לזכור כמה דברים:
     1. הסצנה שהיא ציטטה את טיריון בפרק הקודם- זה היה אחרי שהיא הרגה את רוז בעונה 3 אאל"ט (היא חשבה שהיא הזונה שטיריון מאוהב בה והרגה אותה כדי להעניש אותו. כמובן שהיא טעתה והזונה הייתה שיי), ואז הוא אמר לה את מה שהיא התייחסה אליו בשיחה שלה עם ג'יימי בפרק הקודם- שהוא אמר שביום שהיא תהיה הכי שמחה הוא ינקום בה (לא זוכרת את הציטוט המדויק).
     2. את בעצמך אומרת שהנסיבות למוות לא אופטימליות עבור הטיירלים, לכן קל למישהו מבפנים ולא מבחוץ כמונו הצופים, לא לחשוד מבהם אני מניחה. במיוחד לאור העובדה שכמו שאמרת- לעשות את זה לפני שג'ופרי יממש את הנישואים עם מרג'ורי קצת מוריד מהם את החשד.
     3. היא בעיקר נסערת ורוצה נקמה עכשיו, מה שמאוד משבש את יכולת החשיבה שלה בכלל. נראה שהיא יותר משרוצה צדק פשוט רוצה נקמה ולהוציא את העצבים שלה על מישהו וזה יותר קל והגיוני לה לעשות את זה על סאנסה ועל טיריון. לא אומרת שזה מוצדק כן? רק שמשם זה נובע.

     • הציטוט של טיריון הוא מהעונה השנייה, אחרי שסרסיי איימה עליו שהמאהבת שלו נמצאה והוכתה. הוא חשב שזו שיי, אבל אז רוז הוכנסה חבולה ושניהם התנהגו כאילו היא הזונה שלו. אז טיריון איים על אחותו והציטוט היותר מדויק הוא: "אני אפגע בך בגלל זה. יום יגיע ותחשבי שאת בטוחה ושמחה, והאושר יהפוך לאפר בפיך."

     • הציטוט של טיריון הוא מהעונה השנייה, אחרי שסרסיי איימה עליו שהמאהבת שלו נמצאה והוכתה. הוא חשב שזו שיי, אבל אז רוז הוכנסה חבולה ושניהם התנהגו כאילו היא הזונה שלו. אז טיריון איים על אחותו והציטוט היותר מדויק הוא: "אני אפגע בך בגלל זה. יום יגיע ותחשבי שאת בטוחה ושמחה, והאושר יהפוך לאפר בפיך."

      • נכון. התבלבלתי. היא הרביצה לה ולא הרגה אותה (ג'ופרי הרג אותה מאוחר יותר).ואני זוכרת שהוא העמיד פנים שזו היא באותה סצנה, כדי לגרום לה לחשוב שהיא מצאה את האישה הנכונה. אבל חוץ מזה לסצנה הזאת התכוונתי- והציטוט הזה גורם לחשדות של סרסי בטיריון להיראות פחות מופרכים ממה שנראה ממבט ראשון.

     • Mika Gill

      אאל"ט היה זה אצבעון שקישר בין הטיירלים ללאניסטרים והציע שמרג'ורי תהיה המלכה הבאה, אשתו של ג'ופרי כדי לחזק ברית.

    • Saturn

     אירוע החתונה הייתה ההזדמנות הכי טובה להתנקש בג'ופרי במינימום חשד. זאת הכנראה ההופעה הכי פומבית שיכולה להיות לג'ופרי ושהוא נמצא במחציתם של עשרות ומאות מוזמנים מכל רחבי הממלכה שאפשר למצוא לכל אחד מניע לרצח וההזדמנות הכי סבירה שמישהו יעשה משהו.

     מתי אולנה הייתה בוחרת להרעיל את ג'ופרי? כל סיטיואציה אחרת מצומצת יותר ופרטית יותר ומספר החשודים קטן יותר ועם אפשרות גדולה מאוד שמדובר במישהו שקרוב לג'ופרי.

     מצד אחד את אומרת שאולנה הייתה צריכה לחכות שמרג'ורי הייתה בהריון ומצד שני אומרת שהמרוויחים הכי גדולים הם הטריילים בביצוע הנוכחי. אולי העובדה שמרג'ורי לא בהריון בעת ההתנקשות תוריד את החשד מהטיירלים כי גם הלאניסטרים יגידו 'הם היו מחכים שמרג'ורי תהיה בהריון לפני שהם נפטרים מג'ופרי כדי שיהיה להם יורש'.

     וכפי שראינו בפרק הזה, לאולנה הייתה תוכנית שמרג'ורי 'תגנוב את ליבו' של טומן בזמן שכולם עסוקים בהעניינים האחרים כדי להבטיח את מקומה שוב כמלכה.

 • Michael Ginzburg

  הדבר שהכי זיעזע אותי בפרק: התכנית הזדונית של ג'ופרי יימח שמו בנוגע לחתול הפלאפי! 0_0

  • מי מתחיל קמפיין להמלכתו של סר פאונס?

 • Saturn

  שוב אני צריך תזכורות:

  1. אז מה קרה עם נחיל המהלכים שראינו צועדים באחד מפרקי סיום העונה?
  2. מה בראן מחפש מעבר לחומה ומדוע הוא ממשיך את המסע?

  פרק לא רע. קיבלנו תשובה די ברורה לגבי הרעלתו של ג'ופרי אם כי אני לא זוכר אם ראינו אז משהו שיסביר איך הרעל הגיע מהתליון למשקה?

  ג'יימי מפנה אוזן קשבת לטיריון. מקווה שהוא יצליח למנוע את הרשעתו.

  טומן הוא הבן של רוברט או שמדובר בעוד אחד של ג'יימי?

  הסבתא של מרג'ורי עם הסרט הזה שקשור לאורך רקותיה וסנטרה תמיד מזכירים לי איזה דיוקן של ואן-גוך.

  • אם הוא בלונדיני ויצא מאיזור החלציים של סרסיי – חשדהו.

  • שנאוצר

   ספוילרים

   1. נכון הנחיל הזה שם פעמיו לאיזה הר אחד? הם עשו את זה כי על ההר הזה התקבצו מלא אנשי משמר הלילה שיצאו מצפון לחומה. אז אותם הם חיסלו (ראינו את התוצאות של המפגש בתחילת עונה 3), אבל אם מישהו עדיין שואל "יואו למה הזומבים הלבנים האלה עוד לא הגיעו לחומה", אז התשובה היא שבינתיים הם אפילו לא *ניסו* להגיע לחומה. התקיפה שלהם בסוף עונה 2-תחילת 3 הייתה בדיוק בגלל הסיבה ההפוכה, שאנשי המשמר נדחפו פתאום לשטח שלהם.
   2. הוא מחפש את הדמות ההיא שמופיע בחלומות שלו כל הזמן, "העורב בעל 3 העיניים", שבראן מאמין שיכול ללמד אותו איך לנצל את יכולות שינוי העור האלה שלו (שינוי עור = להיכנס לתור הגוף של הזאב שלו, למשל) למקסימום. זאת העלילה שכנראה עוסקת במיתולוגיה העמוקה של ווסטרוז אז מי שמגיע בלי הכנה מוקדמת באמת יהיה קצת מבולבל.

   3. הוא הבן של רוברט רק בכאילו, אבל הדאדי האמיתי של ג'יימי.

   • Saturn

    שוב תודה על התשובות. אגב, האם חזרו אליך עם תשובה בנוגע לאחיה של דאינריז ואי חסינותו מחוםאש?

    • שנאוצר

     האמת היא שלזה… אין ממש תשובה. מרטין אמר מחוץ לקאנון שהחסינות הזאת לאש היא סתם אגדה שהמציאו על בני טארגריין, ובעצם יש בעצם הרבה מקרים בהיסטוריה של ווסטרוז של בן טאגריין שנהרג בשריפה או מאש. מה שהציל את דאינריז היה ככל הנראה העובדה שהיא שרפה מכשפה והכישוף שלה היה קשור בזה איכשהו. אבל בעצם לא נראה שהולכים לקבל על זה תשובה משמעותית אף פעם, לפחות לא בספרים.

  • Mika Gill

   ממש פה, בפתיל בעקבות הפרק השני, יש לינק שמסביר איך זה קורה,כולל תמונות. מבלי למצוא אותו ולשים אותו שוב, אתמצת לך;
   זוכר שהסבתא ניגשת לדבר עם סאנסה המסכנה שיושבת לצד בעלה בשולחן של המשפחה? היא מלטפת לה את השיער ומשחקת איתו קצת, ואומרת "כל כך הצטערתי לשמוע על אחיך ועוד בחתונה! מי יעשה דבר מתועב כזה בחתונה?" ואז אמנם איש הפרופס עשה עבודה מצוינת (וגם סבתא אולנה, טיהי) והאבן החסרה בעיקר מוסתרת מתחת לצמה של סאנסה – אבל אפשר ממש לראות את זה. אם יש לך נגישות לפרק 2 שוב, תוכל לראות את זה. עוד דבר, זה שבשלב כלשהו מרג'ורי ממקמת את הכוס מול סבתא שלה דווקא, ואז ג'ופרי בוצע את הפאי והורג כמה יונים על הדרך, וכשכולם עסוקים עם זה, ליידי אולנה יכולה להרעיל את הכוס. ואז הפאי (שהוכנה לפי מצוותה של מי ששילמה עליה, ליידי אולנה, קצת עבשה ומצריכה שתיה, שתחליק אותה בגרון. אז מרג'ורי מביאה לג'ופרי את הכוס (שהרעל כבר בתוכה, ונושא הכוס ממלא אותה ביין, וג'ופרי מת.

 • טניה

  ספוילר

  בראן מוכיח שוב כמה הוא יוסלס, בסוף הפרק הגעתי למסקנה שלא אכפת לי ואף מעט מייחלת למותו
  ג'יימי ובריאן!! גאד הם הזוג הלא ממומש הכי אדורבל… ליבם ממש נשבר כשהם נפרדו
  לורד בייליש מתחיל לעצבן אותי- תמיד ההסברים שלו הם הפוך על הפוך על הפוך- חשבתם ששיקרתי כשאמרתי את האמת כשבעצם אמרתי את האמת במטרה לשקר ראבאק הבנו!! אתה ערמומי ונכלולי וחכם! תנוח
  זה רק אני או שהגרפיטי באדום בעיר עבדים היה צורם? למרות שה כן מסתדר עם זה שהם דוברי וכותבי אנגלית כביכול

 • תתש

  השינויים מהספרים מתחילים לעצבן אותי. לא בגלל עצם היותם שינויים, אלא בגלל שאין להם שום תרומה לעלילה.
  אחת מהתמות העיקריות של סדרת הספרים היא הניתוק ההדרגתי של חברי משפחת סטארק אחד מן השני והאמונה שלהם שרוב האחרים מתים. אם בראן וג'ון אכן יפגשו בפרקים הבאים כפי שאני חושש, זה הולך לשנות באופן דרסטי את הטון שאופף אותם. גם יש אחד מנקודות העלילה המשמעותיות בהמשך הדרך למעשה עוקרה מתוכן בעקבות מה שראינו בפרק הזה.

 • – פחות או יותר ידעתי מי אחראי להרעלה (ליידי אולנה) אז לא נדהמתי מההודאה שלה בפני מרג'רי. גם לא מהמעורבות של באייליש.
  – עוד מישהו דמיין את מאסטר איימון כשליידי אולנה סיפרה על החתן שיועד לה במקור? לא אופתע אם זה אכן היה הוא, ליבו נשבר והוא הצטרף למשמר הלילה (אני יודע שסיפור הרקע שלו שונה ואולנה אמרה שהחתן שלה כבר היה כסוף שיער לפני אי אילו שנים).
  – אין כמו להקשיב לשיעורי הפתיינות של ליידי אולנה, ואז להיזכר שפעם דיאנה ריג הייתה מושא תשוקתם של נערים וגברים בעור שחור צמוד.
  – חבל לראות את בריאן וג'יימי נפרדים לדרכיהם, אבל המשימה שלה חשובה (הוא התכוון שהיא תגן על סאנסה, כן? שלא נחשוב שהוא אנס וגם מפר שבועות.) ובכל מקרה, מעניין לראות את הציוותים המעניינים החדשים (ג'יימי וברון, בריאן ופודריק) וגם את ההבדלים בין הפרידות של הדמויות; ג'יימי מעניק לבריאן מספר מתנות, היא עוזבת כמעט בבכי; ברון נותן לפוד מתנה מטיריון ומזלזל במחוות קיטשיות.
  – יכול להיות שכבר ליהקו מחדש את הילד המפרק הקודם, שהוריו וכפרו נטבחו ע"י הפראיים? רק עכשיו אני מקשר בינו לבין הילד שרצה להתאמן עם החרבות.
  – התרגיל של הקומנדר חזר לנשוך אותו בישבן, כצפוי. כל הפרצופים המוכרים (ולוק*) הולכים עם ג'ון סנואו, הקומנדר נשאר אנסים חסרי שם, ילד, מלומד זקן עיוור וסאם. הו, שיט…
  – אגב סאם, אחרי חמש דקות הוא מבין ששגה והיה עדיף לגילי להישאר בין אנסים, גנבי לחם אנסים, רואי חשבון אנסים, מאחרים להחזיר סרטי דיוידי אנסים וגנבי אופניים חסרי ליבידו.
  – זה בסדר אם מה שהכי הטריד אותי אצל העורבים לשעבר שהשתלטו על ביתו של קראסטר, זו השתייה מגולגלתו של ג'אור מורמונט? כבר אמרתי בעונה שעברה שכאב לי על מותו בטרם עת.
  – ג'ורה יהיה מוכן לקבל את גריי וורם כבן משפחה?
  http://i.imgur.com/hrwZxDn.jpg

  * שכחתי שלוק נשלח אחרי שארי הסטארקים. אז הנה, לוק נשלח אחריהם והוא מתחבר מהר עם ג'ון סנואו.

 • ותודה ל-Dorkly:

  עשרה הבדלים בין הספרים לסדרה.
  http://robot6.comicbookresources.com/2014/04/take-a-look-levar-burton-endorses-free-comic-book-day/

  "משחקי הכס" היא "משפחה בהפרעה" עם חרבות.
  http://www.dorkly.com/article/61501/game-of-thrones-is-arrested-development-with-swords

 • Saturn

  ובנוגע למה שאמרתי לגבי הדמיון של ליידי אולנה:

  http://25.media.tumblr.com/52a20d50b2f005027e49b6009bdd9447/tumblr_mjx5zmbmRW1qk4ih5o1_500.jpg

  http://uploads7.wikipaintings.org/images/vincent-van-gogh/self-portrait-with-bandaged-ear-1889-1.jpg!Blog.jpg

  בפרקים האחרונים זה יותר בולט כי הסרטהצעיף הזה יותר דק.

 • שועל במנוסה

  זה היה הפרק של ג'יימי, עם סצינות יפות מאוד. הקטע המרגש שלו עם בריאן, השיחה המרגשת עם טיריון וגם השיחה עם סרסיי. די כבר, היא נמאסה. מה שעוד נמאס זה עלילת העל טבעי. אי אפשר להתרכז בבתים ובפוליטיקה במקום כל הסחות הדעת האלו?

 • ספוילר "ליהוקי" להמשך העונה:
  סר פאונס לא יופיע שוב לפחות עד העונה הבאה. זבלים.
  http://www.vulture.com/2014/04/ser-pounce-game-of-thrones-meow-bye.html

  • Saturn

   מצויין. קיטי סן-פנטסטיקו תשמור על הבכורה.

© עידו ישעיהו