משחקי הכס 4.03: שוברת השלשלאות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 21/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 4 פרק 3?

Game of Thrones 04x03 - Breaker of Chains

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • שנאוצר

  ספוילר ספוילר ספוילר
  (כולל התייחסות *שאינה מספיילרת* לספרים)

  האמת שדווקא לא היה פרק משהו. מאוד Underwhelming, מרגיש כמו עוד אחד מפרקי סיום העונה המוקדשים
  לאפטר שוק ואיסוף שברים, שזה אומנם לא פלא אחרי מאורעות הפרק הקודם, אבל יש סיבה שבגללה פרקי סיום עונה בסדרה הזאת נחשבים לדי גרועים. בדרך כלל אני לא מסכים עם
  טענות על "העלילה לא מתקדמת" ומגן על הסדרה כשהיא מואשמת בזה, אבל הפרק הזה דווקא היה בין היחידים בסדרה
  שבהם אני חייב להסכים עם המשפט הזה. קו העלילה היחיד שכן התקדם משמעותית הפרק
  (דאני) דווקא היה עשוי הפעם בצורה ממש לא משהו, בטח בהשוואה. כמובן, היו דברים נחמדים
  מאוד, כמו אריה והכלב וטיריון ופוד, אבל זה היה בעיקר פילרים.
  אגב, משהו
  שעשו ממש אבל ממש גרוע: טומן. הוא אמור להיות ילדון תמים ורגיש, לא ציפיתי
  שהוא יהיה כ"כ חסר רגש יממה אחרי שאח שלו מת. הסצינה הזאת לא הייתה
  בספרים, אבל תמיד דמיינתי בראש סצינה משלימה שבה טייווין "ממנה" את טומן
  למלך, בזמן שהאחרון בוכה בהיסטריה כמו הילד הקטן שהוא, כמובן בגלל הטראומה ממות אחיו, אבל גם בגלל האחריות (לכאורה) שנופלת עליו בבום אחד. בפועל קיבלנו את הגרסה בת ה-10 של הטרמינייטור.

  • Michael Ginzburg

   כן, שכחתי לציין את משמר המלך, מה הם באמת הולכים לעשות מול רבבות קניבלים ואנשי מיינס ריידר?

   • שנאוצר

    אני לא מבין, אתה רוצה שיספיילרו לך? 😉

    • Michael Ginzburg

     רק תגיד לי מתי נפטרים מסאם, הוא לא מעניין! 🙂

     • אתה לא מעניין! סאם חמודי!!

      • Michael Ginzburg

       סאם בחור נחמד והכל וגם הבחורה והתינוק שאיתו, אבל למה הם שם?
       כרגע, אין להם שום הצדקה עלילתית. מה גם, לא נראה כי מפריע יותר מדי לסאם העובדה שאנשי המשמר לא מאמינים לו שהוא הרג לבן מהלך.

       • Mika Gill

        אז אם הם לא מאמינים לו, למרות שראית את זה קורה – אתה לא רואה מה השיבות שלו? הוא הצליח להרוג את הלבנים למען השם.

  • קיו

   רווח ספוילר ליתר בטחון……..

   לא מסכים איתך לגבי טומן. שים לב שהחליפו את השחקן שלו למישהו יותר מבוגר וככזה אלמנט הילדותית שלו, שהוא כנראה התכונה הכי בולטת שלו בספרים, לא רלוונטי לסדרה. כמו שטיווין ציין עדיין יש לו אופי רגוע ועדיף לאין שיעור על זה של ג'ופרי, אבל לצפות שהוא יתנהג כמו בספרים יהיה לא נכון ולא הגיוני.

 • Michael Ginzburg

  פרק שבהחלט הניח את הדעת. אמנם לא בישר על המשכיות ממשית לפרק המצוין לפניו ושוב הייתה התעסקות לא מעניינת בסיפור של סאם, אבל בגדול היה מאוד מעניין לראות ולבחון את התגובות של
  דמויות שונות למותו של ג'ופרי. נדמה כי טייווין הולך להכשיר כראוי את אחיו הקטן של המלך המורעל,
  להפוך אותו לבובה על חוט הרבה יותר ממושמעת. סארסיי וג'יימי בסצינת גילוי עריות מבחילה ואם לא די בכך אז מעל מקום משכבו של גופת ג'ופרי. והייתה סצינת אורגיה. וזרגים מטילים מימיהם על חולות. מקסים.

  דאיינריז. תכל'ס, גם אני הייתי הורג בשבילה. מאוד מרומם רוח לראות את ההתנהלות שלה מעיר לעיר,
  כובשת את לבבות העבדים ומצרפת אותם לשורתיה. החביות עם השלשלאות השבורות היה מהלך מבריק.

  שמחתי לראות את לורד בייליש חוזר אלינו, מעניין מה הוא מכין בשביל סאנסה וכיצד היא תשרת אינטרס
  מסתורי שלבטח יש לו.

  אריה ודה האונד צמד-חמד! "אבא"…

  אהבתי את התפנית בה טייווין מספר לנסיך ההוא על כך ששניהם זקוקים אחד לשני כי דאיינריז בדרך
  עם שלושה דרקונים. האם שניהם גם ימשכו בחוטים בשביל להטות את המשפט לטובת טיריון? טייווין יודע היטב עד כמה טיריון חשוב לממלכה ואיך בזכותו למעשה נוצח הקרב המשמעותי מול סטאניס.

  • Mika Gill

   האמת שטרם קראתי, אבל יש לי הרגשה שאוברין דווקא יביא אותה לטייווין בהפוכה.

 • תתש

  עבר זמן מאז שקראתי את הספר השלישי, אבל אני לא זוכר שג'יימי "חצי אנס" את סרסי.
  בשלב הזה אני גם די בטוח שהכותבים מנסים לטרלל (מלשון troll) את קוראי הספרים, עם אי-הדיוקים והשינויים של ההיסטוריה/מיתולוגיה של ווסטרוז.

  • miss bojarsky

   גם לי זה לא זכור.

  • שנאוצר

   ספוילר ספוילר
   גם בספר ג'יימי קיים איתה יחסי מין ליד הגופה (הפחות טרייה מבסדרה) של ג'ופרי, אבל שם כל הסצינה הייתה מתוארת מנקודת מבטו של ג'יימי. ככל הנראה היה מדובר בחצי אונס גם שם, אבל זה לא תואר באופן מובהק בגלל שהכל מסופר כאן מפרספקטיבה שהיא בשום אופן לא אובייקטיבית בעניין הזה.

  • ב-AV Club פירסמו פוסט מיוחד על העניין.
   http://www.avclub.com/article/rape-thrones-203499

   • Miv Miv

    כתבה יפה. אני מסכים עם השאלה (למה היה צורך לשנות את הסצנות מהספרים) אבל אני לא בטוח שאני מסכים עם התשובה (כדי לזעזע)

   • כתבה מעולה. מסביר במדויק את הבעייתיות שבעניין הזה (וגם בעניין של דאנירייז, שעצבן אותי נורא בעונה ה-1).

   • Queen_K

    והנה התגובה של מרטין לכל העניין. אני מודה שלא קראתי הכל כי הוא גם מתייחס אחורה לספרים וזה סתם מעצבן בעיניי, אבל אם הבנתי נכון – השינוי בסצנה נבע מהשינוי בטיימליין של ג'יימי.
    http://www.eonline.com/news/534141/george-r-r-martin-sounds-off-on-game-of-thrones-controversial-rape-scene-we-never-discussed-the-change

    • Miv Miv

     יש שם ספוילרים לספרים הבאים?

     • Queen_K

      האמת שזו הסיבה שבגללה הפסקתי לקרוא. לדעתי לא, אבל גם ההתייחסות להבדלים בין הספרים לסדרה קצת הורסת לי. אם מישהו שקרא את הספרים יוכל לקרוא ולבדוק…?

      • אין ספוילרים עתידיים.

    • מוזר לי שהוא אומר שהוא כתב את זה בספר מנק' מבט של ג'יימי, כי הקטע שצוטט מהספר במקומות שונים היה כתוב בגוף שלישי.
     בכל מקרה, דווקא אם זה כן היה כתוב מנק' מבטו- זה דווקא אמור לתת לסצנה מצולמת וכביכול "אובייקטיבית" בסדרה יותר כלים להציג את זה באופן יותר מדוייק, לא פחות כלים.
     אגב- זה מסכם את זה יפה:
     http://gameofthronesdaily.tumblr.com/post/83460367708/game-of-thrones-a-summary

     • שנאוצר

      כל הספר כתוב בגוף שלישי, ועדיין התיאורים בספרים מגיעים מנקודות מבט שונות באופן מובהק. זה לא סותר.
      וכשאנשים מדברים על העניין הזה, הם מתכוונים שמה שהולך בסדרה הוא דווקא כן ההצגה הכי אובייקטיבית. הם מתכוונים לומר שכבר בספרים זה היה אונס בתכלס, אבל בגלל שזה מתואר מנקודת המבט של ג'יימי, התיאור היה מאוד "לטובתו" וככה אם אתה לא קורא ומבין לעומק, אתה יכול לטעות ולחשוב שזה לא אונס.

     • שנאוצר

      כל הספר כתוב בגוף שלישי, ועדיין התיאורים בספרים מגיעים מנקודות מבט שונות באופן מובהק. זה לא סותר.
      וכשאנשים מדברים על העניין הזה, הם מתכוונים שמה שהולך בסדרה הוא דווקא כן ההצגה הכי אובייקטיבית. הם מתכוונים לומר שכבר בספרים זה היה אונס בתכלס, אבל בגלל שזה מתואר מנקודת המבט של ג'יימי, התיאור היה מאוד "לטובתו" וככה אם אתה לא קורא ומבין לעומק, אתה יכול לטעות ולחשוב שזה לא אונס.

      • אממ.. לא. יש ספרים שכתובים בגוף ראשון. מילולית. כלומר הגיבור מספר את מה שקורא לו מגוף ראשון. אני לא קוראת כמעט בכלל ספרים, ואפילו לי יצא להיתקל בזה לא מעט. כמו כן גם נתקלתי בספרים שמחליפים נק' מבט מפרק לפרק ועדיין שומרים על הגוף הראשון (כל פרק מסופר מגוף ראשון של דמות אחרת). השימוש בגוף שלישי נותן לזה אוירה יותר "אובייקטיבית" של סופר יודע כל.
       אבל זה לא ממש משנה, דיי ברור מהתגובה של גרר"מ לסצנה ולשוני שלה לטלוויזיה זה שהוא לחלוטין לא התכוון שזה יוצג כאונס, אלא סקס הדדי ששתי הדמויות מעוניינות בו. הוא אמר שזה היה אמור להיות מטריד, אבל לדעתי הוא התכוון לעובדה שהם נכנעו ליצרים שלהם ושכבו בפאקינג חדר ליד הבן המת שלהם, לא בגלל שהיה בזה כפייה מסוימת.
       זה מאוד הורס את הבניה של הדמות של ג'יימי, במיוחד שראינו שהוא יצא מגדרו להגן על בריאן מאונס בעונה 3, כלומר שהוא רואה באונס דבר מאוד נורא, ועם כל התסכול הנוכחי שלו ועם כל החלק הרע שבו זה לא מתיישב עם המקום שהוא נמצא.
       גם בסיטואציה שבה זה נעשה זה ממש לא ממקום של- "אוי אני כ"כ רוצה אותה שהיצר משתלט עלי ואני לא שומע מה היא אומרת" (לא שזה יהיה בסדר, כן?). אבל זה ממקום של "יא זונה, איך לעזאזל את לא רוצה לשכב איתי בלוויה של הבן שלך? אני אראה לך מה זה". כלומר זה מודע וזה נעשה כדי לפגוע בה.
       ואתה יודע מה? אם זאת הייתה הכוונה של היוצרים זה היה אפילו יכול להיות מעניין. אין בעיה אינהרנטית עם סצנת אונס לכשלעצמה, כל עוד מתייחסים לזה ברצינות הנכונה- וכל עוד יהיו לזה השלכות בהמשך, בהתחלה כשחשבתי שזה מכוון זה דווקא נראה לי מעניין כי זה הרגיש לי קצת הפוך על הפוך, אחרי כמה פרקים שבהם היטו את ג'יימי חזק לכיוון של הטוב ואת סרסי חזק לכיוון הביצ'ית- חשבתי שזה מעין תזכורת של – לא, לא, אנשים הם לא שחור ולבן וכולם יכולים להיות קורבנות ומקרבנים ויהיה לזה השפעה על ההמשך ובאמת לא ברור לאן יקחו את זה מכאן. אבל לפי מה שהיוצרים אמרו, הם אפילו לא התכוונו שזה יראה כמו אונס. זה מטריד מכמה סיבות:
       1. לצלם סצנת סקס בלי לשים לב שאתה מצלם סצנת אונס- היי לך תרבות האונס, תודה על ההדגמה (מאט ווינר אגב מוסר ד"ש 🙂
       2. זה הולך בטח להיתפס כעוד משהו מינורי/מריבת אוהבים/משהו שלא יתיחסו אליו בכלל בפרקים הבאים כמו העניין עם דרוגו ודאניריז.

       • שנאוצר

        את קראת בכלל מה שכתבתי? לא אמרתי שכל ספר בעולם כתוב בגוף שלישי, כאילו שאני לא יודע שיש ספרים שכתובים בגוף ראשון, אלא שכל *ה*ספר הספציפי הזה (שיר של אש ושל קרח, סופת החרבות) כתוב בגוף שלישי.

        • אופס, דילגתי על ה' הידיעה. טוב סליחה. אבל הכל מקרה כל העניין של מאיזה גוף הספר כתוב שולי בכל מקרה מבחינתי לדיון.

       • לי

        אבל את מסתכלת על זה מנקודת מבט מודרנית. עד לא כל כך מזמן גם בישראל אונס של אשה על ידי בעלה לא היה נחשב אונס. הייתי מנחשת שבעיני ג'ימי יש הבדל גדול בין אישה שנאנסת ע"י גבר זר לבין זה שהוא שוכב עם המאהבת שלו כשלא בא לה. למרבה הצער זה לא מובן מאליו ששני המקרים הם אונס באותה המידה, בטח לא בעולם של הסדרה.

        • זה גם נכון.
         אבל הנה הקטע. ליצירות מודרניות שמדברות כביכול על זמנים עתיקים יש את הכוח דווקא לבקר דברים ממש רעים שאז הוצגו באור תמים או נורמטיבי. ומשחקי הכס ללא ספק עושה את זה לא מעט (עצם העובדה שקיימים עבדים למשל. אפשר להגיד שזה מייצג את רוח התקופה- אבל צריך להסתכל על זה ממרחק של הסופר/יוצר- הוא מראה שהיו אז עבדים- אבל איך הוא מציג את זה? כמשהו שולי, או כמשהו איום ונורא שפעם היה נחשב לנורמטיבי- ותראו איזה חארות בני אדם על זה שהתנהגנו ככה פעם?).
         אבל כשאתה מציג אונס כמשהו מינורי, או אפילו שאמור להיות סקסי או לא יודעת מה, רוח התקופה היא לא פקטור. זה לא עצם העניין שהסדרה מציגה מעשי אונס- אלא, שבקו העלילה של דאנירז נגיד- אונס הוא בס"כ פאק אישיות שולי שאישה יכולה לתקן אצל בן הזוג שלה. עכשיו גם זה לא משהו לא מציאותי. יש דבר כזה תסמונת שטוקוהלם ויש א/נשים שמתאהבים באנסים שלהם. אבל תציגו את זה כדבר המעוות והאיום שהוא באמת. אל תעשו רומנטיזציה למערכת יחסים של אישה והאנס שלה! אל תציגו את זה כאילו, אוי הוא התאהב ועכשיו הוא בן אדם טוב.
         אותו כנ"ל עם ג'יימי. אם הסצנה הייתה מוכנסת כדי להעביר איזה ביקורת על איך גברים תפסו שמותר להתייחס לנשים ע"י המעשה של ג'יימי, ניחא. אבל זה לא נראה הכיוון שאליו היוצרים הולכים בהתחשב שהם אמרו שהם חשבו שזה אמור להיות קטע "אפור", והם בטח לא יראו שום השלכה של המעשה, לא על סרסי ולא על ג'יימי (אם הם כן, יכול להיות שאשנה את דעתי על העניין).

        • Mika Gill

         כשלא בא לה כי מבחינתה הוא "פגום" – כי בכל נסיבות אחרות, גופה של הבן שלה או לא גופה של הבן שלה, היא היתה שוכבת איתו בכל זאת.

         • אז לא בא לה כי הוא פגום מבחינתה. ז-כ-ו-ת-ה!!! זה לא נותן לו שום זכות קלה שבקלים לאנוס אותה.

       • miss bojarsky

        אני מסכימה איתך. אחרי שקראתי את מה שאמרו הבמאי, מרטין והיוצרים, יש פה מבחינתי ביצוע כושל ביותר והפגנה של שיקול דעת לוקה בחסר. אם התכוונו שזה יהיה אונס – זה מיותר ולא מתאים כלל למקום בו הדמויות נמצאות כעת לעומת הסצינה בספר שמתיישבת עליהם בול. ואם לא התכוונו, אז יש להם הבנה מאד בעייתית לגבי מה מהווה אונס לעומת יחסי מין בהסכמה. אני בוחרת פשוט לדבוק בגרסת הספר.

       • Mika Gill

        אני אגיב טיפה, למרות שקראתי בעיקר ברפרוף בגלל התינוק ואחיו, אז סליחה 🙂

        לגבי הספרים, יש גוף שלישי ויש גוף שלישי. לא כל גוף שלישי הוא מנקודת מבט של סופר יודע כל. יש מקרים – הארי פוטר הוא דוגמה אחת מאוד מובהקת – בהם הגוף שהשלישי הוא מנקודת מבט של דמות אחת בלבד.
        כך גם פה. הגוף השלישי הוא לא סופר יודע כל, אלא גוף שלישי אבל רק מה שהדמות יודעת נכון לאותו רגע.
        וצבחינתי, זה לא היה "לא מתאים לך להזדיין בהלווייה של הבן שלך, אני אראה לך מה זה" אלא יותר "לא מתאים לך לשכב איתי יותר אחרי כל השנים בהן עשית עלי מניפולציות כי רצית אותי יותר מהכל ועכשיו אני מקולקל בעיניך כי חתכו לי את היד? לא מקובל עלי"
        ובחיי שאני לא מאמינה שאני אשכרה חושבת ככה, אבל זה כל כך מגיע לה. כל כך! מבחינתי, בכל השנים שקדמו היא היתה אונסת אותו (גם אם בעזרת זה שעשתה עליו מניפולציות – אגב, עוד כילד, כן?) ועכשיו כשמבחינתה הוא לא עשה עבודה מספיק טובה כי נתן לאנשים להשחית אותו, היא לא רוצה לשכב איתו יותר.

        • אני מניחה שמה שאת מדברת על מה שהיא עשתה בשנים הקודמות זה מאיזשהו ידע מהספרים שאין לי. כי בסדרה אין שום איזכור ל"מניפולציות שהיא עשתה עליו", או לא יודעת לגבי מה שהתכוונת).
         גם אם כן, קשה לי מאוד מאוד להאמין שאני אי פעם אצדיק אונס (כן, גם לא של גברים, כן, גם לא של אנסים. גם להם אני לא מאמינה שמגיע להיאנס).
         לפי הדמות שלה בסדרה- אין שום ספק ש*לא* מגיע לה להיאנס וכל הצדקה של דבר כזה מחליאה אותי.
         האם היא בן אדם טוב? לא, מן הסתם היא בן אדם נורא. (אגב, לא נורא כמו שאחרי תופסים אותה, אפילו לא בממדים של הסדרה. לפי הנתונים שלנו ג'יימי הוא בן אדם יותר רע ממנה- הוא הפיל ילד מהחלון וגרם לו להיות נכה. סרסי עם כל הדברים הנוראיים שהיא, קשה להתוכח על העובדה שהיא באמת ובתמים אוהבת את הילדים שלה, דבר שלא ניתן להגיד על אף דמות נבל אחר בסדרה הזאת) .
         אבל מה זה משנה, כבר ברור שהיוצרים בס"כ הכל רוצים לתת לנו התענגות קלה על אלימות. הם יוצרים דמויות חד ממדיות של רעים וטובים, כדי שנתענג במצפון שקט על אלימות דוחה רק כי היא מבוצעת על דמויות שאנחנו שונאים. מהמם. אני אישית לא מתכוון להמשיך לשחק את המשחק הזה.

         • Mika Gill

          בטח שיש! המעשה הנתעב שאת מזכירה שג'יימי עשה, הוא עשה בגללה. בשבילה.
          "the things I do for love".
          וכן, זה גם מגיע מידע מהספרים, אבל ממש לא רק.
          הוא בגד בעצמו כשהוא הורג את המלך עליו נשבע להגן בשביל להציל אלפים. כן, כולל את אבא שלו, אבל ממש לא רק בשבילו. וראינו אותו מספר על זה לבריאן. הוא מציל את בריאן כי הוא לא מסוגל לראות אונס, לדעת על אונס. וזה עוד לפני שמתחיל להיות לו באמת אכפת ממנה. ומה שכן יצא לך לראות זה איך סרסי מתייחסת אליו. בעיקר מאז שחזר "פגום".
          אז לא, ממש לא התענגתי על זה. אבל מנגד, ממש קשה לי לראות בזה אונס.
          כי האמת? האמת המוחלטת?
          אני בהחלט חושבת שאם יש לאדם שנאנס אפשרות לאנוס את מי שאנס אותו (ואם צריך, אז בעזרת מעשה סדום) – טוב, לא יודעת מה אני חושבת על זה יותר מדי, אבל אני חושבת שאם אי פעם אתקל במקרה כזה של קורבן אונס שאונס את האנס שלו – אני לא אחזיק את זה נגדו. אפילו לא קצת.
          בכל מקרה, סרסי היא אדם הרבה *הרבה* יותר גרוע מג'יימי. למעשה, ג'יימי בכלל לא נבל לדעתי. לא מאז שלמדנו עליו עוד פרטים, כמו מה קרה כשהוא נהיה קוטל המלך ולמה זה קרה בכלל.
          אגב, אני לא זוכרת אם בכלל דובר בסדרה למה הוא בכלל הלך למשמר המלך מלכתחילה. דיברו על זה?

          • הוא בחר לזרוק את בראן "בשבילה" (זה היה בשביל שניהם- הוא לא רצה שיתפסו אותם, בסופו של יום) אבל הוא בחר לעשות את זה. איזה מניפולציה בדיוק היא עשתה עליו? זה שהיא בהיסטריה ואומרת לו- "הוא ראה אותנו, הוא ראה אותנו"? כי זה כל מה שהיא אמרה וע"ס זה הוא מחליט לזרוק אותו. אם לזה את קוראת מניפולציה, ואם זה גורם לך לחשוב שסרסי גרמה לג'יימי לזרוק את בראן, לא יודעת מה להגיד לך, כנראה שמבחינתך לג'יימי אין שום אחריות על המעשים שלו, אלא לסרסי יש אחריות על המעשים שלו. אולי היא בכלל גרמה לו לאנוס אותה, מאחר שרק היא אחראית על מה שהוא עושה?

           אם את צריכה ריענון של הזיכרון:

           https://www.youtube.com/watch?v=8cFx5HSpAvQ

           בסדרה היא לא אנסה אותו, אני לא יכולה להעיד אם היא אנסה אותו בספרים כי לא קראתי אותם. בספרים הוא בכלל לא אנס אותה.

           לא, לא מגיע לה להיאנס, לא, אין לו שום זכות לאנוס אותה גם אם היא לא רוצה לשכב איתו בגלל שהוא בלי יד. כן. זה לא פאקינג נותן לו זכות לאנוס אותה, לא משנה כמה שטחית תרצי לקרוא לה.
           אני לא מאמינה שאנחנו אשכרה מנהלות את הדיון הזה.
           לא אמרתי שסרסי לא בן אדם רע, וג'יימי אכן עבר תהליך, והפך לדמות יותר אפורה, שאפשר בהחלט להזדהות איתה ולאהוב אותה לפעמים, נחשפו בו הרבה צדדים טובים בעונה שעברה, ורואים את האמפטיה שלו לבריאן, והמעשים הטובים שלו לחלוטין לחלוטין עומדים לזכותו. זה לא מוחק את המעשים הרעים שלו. זה לא מוחק את העובדה שהוא זרק ילד מהחלון, כמעט הרג אותו והשאיר אותו נכה לכל החיים. מידת הרוע שלו או שלה (והיא גם בן אדם נורא), הוא לא שום פקטור בשאלה כמה מגיע לו לאנוס אותה. לא מגיע לו-לאנוס-אותה-אף-פעם- תחת-שום-נסיבות.
           אם את חושבת אחרת, כנראה שמערכת הערכים שלנו שונה בשביל לנהל את הדיון הזה.

          • Mika Gill

           אין ספק שזה שקראתי את הספרים משפיע (אני באמצע השלישי כרגע, כן? אז בכל מקרה אין סכנה שאני אדבר על משהו שטרם קרה בסדרה, רק שנהיה מאופסים, כן?).
           אבל היא עושה עליו מניפולציות מאז שהם ממש קטנים. והיא זו שהופכת את מערכת היחסים שלהם לדבר החולני שהיא. וזה לכשעצמו – תקני אותי אם אני טועה, כן? – זה אונס. כי היא מתחילה עם זה כשהוא ילד. כשהוא לא בגיל להסכים. ונכון שהיא גדולה ממנו בשתיים שלוש דקות או משהו כזה (או חצי שעה? כמה זמן לוקח ללדת תאומים בלי ניתוח קיסרי בכלל?) אבל בפעם האחרונה שבדקתי, לשכב עם מישהו בגיל 16 למשל, זה אונס. נכון?
           ואם נער בן 16 שוכב עם ילדה בת 13, זה אונס, כי היא לא יכולה באמת להסכים. ואם נער או נערה בני 15-16 שוכבים עם ילד/ ילדה בני 4-5 זה בכלל בכלל אונס. וגם אני לא מאמינה שאני משתמשת במינוח כמו "בכלל בכלל" שהוא הצד השני של המטבע "חצי אונס".
           אונס זה אונס זה אונס.
           אבל אם אדם שמתאהב באנס שלו במסגרת שטוקהולם אחר כך משתחרר מזה ומצליח לאנוס את האנס שלו, את מחזיקה את זה נגדו?
           לא, באמת שאני שואלת את זה כי אני סקרנית לדעת.
           כי מבחינתי, זה בדיוק מה שקורה כאן.
           אני לא חושבת שהוא שוכב איתה בשביל לשכב איתה, בשביל היצר.
           אני חושבת שהוא עושה את הדבר האחד שהוא יכול לעשות כדי להכאיב לה. כדי להחזיר לה על כל מה שהיא עשתה – ועדיין עושה לו.

           אבל אולי זו רק אני 🙁

          • אבל בסדרה אין שום אינדיקציה להניח שהיא אנסה אותו. אני זוכרת רק שיחה אחת שסרסי מדברת על היחסים שלה עם ג'יימי ואני לא מוצאת את זה כרגע ביוטיוב, ממה שזכור לי היא מספרת שהם שכבו כי הם אהבו. בנוגע לגילאים, לא חושבת שמזכירים מתי הם התחילו לשכב. נכון שיש הסכמות שונות לגילאים שונים, אבל זה תלוי גם בהפרש הגילאים. נדמה לי לפי החוק מותר לשני ילדים בני 14 לשכב. (בכל מקרה אם הם באותו גיל בכל מקרה בפעם הראשונה שהם שכבו, בעייתי להגיד מי "אנס" את מי – כי יחסי הכוחות פחות או יותר שווים). אני לא בטוחה, ואני לא אבדוק כי זה לא רלוונטי. אני מסתמכת על הסדרה כי היא יצירה נפרדת מהספר. אין לנו שום מידע, ואין לנו שום דבר שירמוז שסרסי אנסה אותו אי פעם (למען האמת זאת פעם ראשונה שאני בכלל שומעת את הדבר הזה מקוראי הספרים). אז זה לא רלוונטי ולא משנה.

           אם מישהו אונס מישהו אחר בגלל שהראשון אנס אותו- דבר כזה צריך להיות מטופל בצורה מאוד עדינה, ובכל מקרה אם זאת הייתה הכוונה זה לא היה צריך להיות מטופל ככה והיו צריכים להבהיר שזה קשור לאונס (ראיתי סרט אחד בו הייתה נערה שנאנסה ע"י איש מבוגר, ואז היא מצליחה לסמם אותו לקשור אותו וכשהוא מתעורר לאנוס אותו עם דילדו כנקמה. אני חושבת שגם הסצנה הזאת היא שנויה במחלוקת, אבל הדרך שבה היא מופיעה בסרט היא אמורה לעורר מחשבה, והיא מטופלת הרבה יותר נכון). פה אין שום ניסיון כזה כי היוצרים בכלל לא התכוונו שזה יהיה אונס. כך שזה לא הייתה אמורה להיות נקמה, בטח לא בגלל אונס של סרסי את ג'יימי שלא התרחש בסדרה. מה שנותר היא סצנה שצולמה כסצנת סקס ויצאה סצנת אונס. אף אחד מהאנשים שביים/ערך את זה לא שם לב שזאת פאקינג סצנת אונס. ונשארנו עם סיפור שקורה בו אונס אבל לא תהיה שום התייחסות אליו. מדהים.

          • Mika Gill

           בואי ניגע בנקודה החשובה באמת – זה שליוצרים לא היה מושג שזה אונס – זו ממש ממש בעיה. עצומה.
           כי בשם כל השדים, אם היא אומרת לו "לא" והוא עונה "לא אכפת לי מה את רוצה או לא רוצה" – זה חד משמעית אונס.
           (ולצורך העניין הקודם, היא אנסה אותו בזה שעשתה עחיו מניפולציות ושכנעה אותו שזה בסדר מגיל צעיר וגרמה לו להתאהב בה – ורק בה. אגב, ג'יימי לא שכב עם אף אחת מלבדה, בעוד שהיא בהחלט שוכבת עם אחרים. אז כאמור – מבחינתי זה עדיין בסדר ולעולם לא אחזיק את זה נגדו)

          • אבל מה שאת מתארת זה אולי משהו שקרה בספרים (וגם מזה אני לא חד משמעית אטען שהיא אנסה אותו בהכרח לפי התיאור שלך. צריך לזכור שהיא בגיל שלו וגם לא ברור כמה שיקול הדעת שלה באותו גיל שהיא עשתה עליו מניפולציות כפי שאת אומרת – אבל כל הרעיון באונס בגיל צעיר זה שלבן אדם אין יכולת לתת הסכמה כי שיקול הדעת שלו מוטעה, כך גם המניפולציות שאת טוענת שהיא עשתה עליו נעשו כשהיא הייתה באותו גיל ולא ברור עד כמה שיקול הדעת שלה היה נכון בגיל הזה). אבל זה בכלל לא משנה. כי זה לא קרה בסדרה, לכן זה לא רלוונטי. מה שקרה בסדרה שייך לסדרה ומה שקרה בספרים שייך לספרים. (וזה כ"כ לא קשור עם מי היא עוד שכבה ועם מי הוא עוד שכב. זה לא קשור לכלום).

           נכון זה בעיה העניין עם היוצרים- מבחינת היצירה הבעיה הגדולה היא שהם לא הולכים להתייחס בפרקים הבאים למה שקרה שם כאונס. זאת הבעיה. כלומר, אולי עוד יש סיכוי שישנו את זה, אבל אני בספק. אני חושבת שזו הבעיה הגדולה של רוב המתלוננים. לי לא הייתה בעיה שיש סצנת אונס- אם הייתה לזה השפעה על הסדרה והדמויות והיה לזה המשך. בגלל שסביר להניח שהיוצרים ראו את זה כסקס, כנראה לא יהיה לזה המשך. זאת הבעיה.

          • Mika Gill

           לאור התגובות באינטרנט, ככל הנראה, עכשיו הם כן מבינים את זה. ולכן יש לי הרגשה שעכשיו הם יתקנו – או ינסו לתקן – את המעוות.
           וכן, הסדרה והספרים לא קשורים, ולכן נכון לעכשיו אין שום בעיה עם הדמות של אריה – אבל כן בעיות עם הדמות של רוב.
           כי רוב של הסדרה הביא את זה על עצמו ועל אמא שלו "כי הוא מאוהב", ואריה הורגת אדם שלעג למשפחה שלה וכנראה היה שותף בהתעללות בגופה של אחיה – בעוד שבספרים רוב נופל למניפולציה שאורגנה על ידי הלאניסטרים והמשפחה של מי שתהפוך לאשתו, והוא פשוט "הבן של אבא שלו" – עושה את הדבר הנכון מוסרית אבל טעות אסטרטגית נוראה, ואריה הורגת אדם בצורה הזו כדי לברוח מהמקום בו היא נמצאת למרות שכל "חטאו" הוא להיות שומר אקראי שהיא מסלקת בשביל לברוח.
           בכל מקרה, לענייננו – מי שכב עם מי כן מאוד משמעותי בעיני. לא בגלל ש"היי, היא שוכבת עם אחרים, מותר לו לאנוס אותה!" אלא כי זה מאוד מראה לך מה מערך הכוחות ביניהם ומי שולט במי.
           הוא אוהב אותה. סוג של עבד שלה. והיא? היא לא באמת רואה אותו ממטר.

      • Miv Miv

       בתור קורא של הספר מה אתה חושב, האם יש מקום לפרשנות?

       לא קראתי את הספר, אבל קראתי ציטוט של הקטע באינטרנט ושם סרסיי מעודדת אותו באופן מילולי. ובכל מקרה, אין סיבה בספר להניח שזה היה אונס, כך שהפרשנות של יוצרי הסדרה היא על אחריותם בלבד.

       • שנאוצר

        אתה צודק לגבי העידוד, אבל בכל הפעמים שקראתי את זה הייתה לי תחושה שג'יימי "שומע את מה שהוא רוצה לשמוע", מה שנקרא. בכל הפעמים שקראתי, הרגשתי שלפחות ההתחלה של העניין נכפית על סרסיי בניגוד לרצונה.

       • miss bojarsky

        בהתבסס על זכרוני המעורפל ביותר, בזמן שקראתי את הספר לא ראיתי בזה אונס כלל ואחרי שקראתי את הקטע שוב ואת מה שכותב לגביו מרטין, אני לא חושבת שיש שם מקום לפרשנות של אונס. אבל כדי לומר זאת בבטחון מלא אני צריכה לקרוא מעבר לקטע שפרסמו והספר אינו בידיי כרגע.

        • בלינק של תומר למעלה ישנו הקטע מהספר במלואו ושם זה ממש לא היה אונס.

         • miss bojarsky

          כן, זה הקטע שקראתי ואני בהחלט סבורה שמה שקורה שם זה לא אונס. פשוט הייתי מרגישה יותר בטוחה בעצמי אם הייתי קוראת את כל הפרק.

         • אני מבין את מי שטוען שייתכן וגם במקור היה מדובר באונס, מאחר וזה מסופק מנקודת המבט של ג'יימי, אבל זה בכל זאת נכתב בגוף שלישי ומרטין בטח לא היה מצטט כך את סרסיי לו היה מדובר באונס. כפי שנכתב ביומיים באחרונים בכל מקום, ובעקבות הביקורות שווייס ובניוף חטפו – נראה שהגרסה שלהם התרחקה מאוד מהספר, והשמטת דבריה של סרסיי, שיתוף הפעולה שלה בסופו של דבר, הוסיפו לסצנה המטרידה מלכתחילה גם נופך של אונס.

          • שנאוצר

           אתם יודעים, שכנעתם אותי. קראתי את הקטע מחדש עם נקודת המבט הזאת ואני חושב שאתם דווקא כן צודקים.

  • הגר

   "חצי אנס"? כשאישה מתחננת לגבר שיפסיק והוא בכל זאת ממשיך, זה לא "חצי אונס", זה אונס שלם. גם אם הם היו פעם נאהבים וגם אם הם עדיין נאהבים. זה עדיין אונס. תראו שוב את הסצינה. זה עדיין נראה כמו "חצי אונס"?

   זה לא אישי. פשוט הביטוי, שאני מניחה שנכתב ללא מחשבה, צמרר אותי. מפחיד אותי לחשוב שזאת התפיסה המקובלת.

   • Miv Miv

    הוא כתב שזה חצי אונס בספר, לא בסדרה. לא קראתי את הספר, אבל ראיתי ציטוט באינטרנט ושם היה בבירור מסכימה בסופו של דבר, ואפילו דוחקת אותו להמשיך.

   • Miv Miv

    טעות שלי. לא ראיתי למי הגבת.

 • miss bojarsky

  שוב פרק מפהיק למדי, מזל שיש את טריון, אריה ומיכאל הויזמן.

 • סתם מישו

  לא שווה ליוצרים לצאת מקו העלילה של הספרים באופן יותר גורף? האם הם התחייבו אי פעם לקו עלילה של הספרים?

 • שמחה וששון

  דווקא פרק טוב מאוד לדעתי. כשקורה אירוע גדול, אני נהנה לראות את ההשלכות שלו לא פחות מאשר את האירוע עצמו, אני ממש לא חושב שתגובות של אנשים שונים לאירוע זה דבר משעמם (וזאת גם הסיבה שאהבתי את פרק הפינאלה של עונה 3, שהרוב לא השתגעו עליו), וכצפוי, ההתארגנות של כל השחקנים מחדש על לוח השחמט הייתה מרתקת.

 • Jakob Jakubowitsch

  סצינת הסקס בין גימי למלכה היה מבחיל.
  הברית של הנסיך מדורן לטאייוין נחמדה אבל חשבתי שהנסיך מדורן ירצה שדאינריז תחזור לאור אירועי העבר.

  • טייווין הבטיח לו סיוע בעניין אחותו המנוחה, ובכך הוא קנה את אוברין. לפחות למראית עין, או באופן זמני.

 • לי

  ……………………..

  חוץ מהקטע הבלתי נסבל עם סאם וגילי, אני ממש נהנית גם בלי שאף אחד חשוב ימות, ואני דווקא אוהבת שהעלילה לא רצה.

  אבל מה שבאמת רציתי לומר זה, אני לא מבינה מה יוצא לאוברין מזה. הוא באמת מספיק טיפש בשביל להאמין לטייווין שהוא לא היה מעורב? ושרק עכשיו פתאום הוא נזכר? ובשביל מה הוא צריך את הכאב ראש של המועצה, בעצם? למה זה טוב?

 • Miv Miv

  אוסף הערות

  פרק מצוין. באמת פחות מסעיר מהפרק הקודם, אבל עדין מעניין.

  המחשבה הראשונה שלי בשיחה של טיווין עם הנסיך טומן הייתה: הנה טייוין הופך את המלך לבובה על חוטים. אבל במחשבה שנייה, הוא כנראה כן מאמין במה שהוא אומר על "מלך טוב", גם אם הוא מנצל את זה באופן מודע לטובתו.

  זה נראה בלתי נמנע שללורד בייליש היה קשר לרצח: השליח שלו ידע מראש מתי להזהיר את סאנסה . הענין הוא שאנחנו לא יודעים מה האינטרסים שלו, הוא היה די בצללים לאחרונה.

  נהניתי לראות את טיריון מנתח את מה שקרה. הקלוז אפ על הפנים שלו כשפוד אומר לו שסאנסה נעלמה הוא אדיר. נראה שעוברת לו בראש המחשבה האם היא הייתה מוכנה לגרום לו להיהרג. אני חושב שזה לא מופרך. סאנסה שונאת לאניסטרים, ואם היא למדה משהו במעלה מלך היא תגרום לו למות בלי לחשוב פעמיים. נראה שעכשיו גורלו של טיריון מופקד בידי אביו. אולי הוא ינצל את ההזדמנות בשביל להיפטר מהבן המכוער שהוא מתעב כל כך.

  אני לא יכול לחכות לפגישה של הנסיך אוברין עם "דה מאונטיין"! קראתי באיזשהו מקום תלונות על כך שהערום במשחקי הכס הוא רק של נשים. היוצרים ללא ספק תיקנו את זה בפרק הזה.

  אצל ג'ון, נראה שאנחנו עומדים לקבל סצנה של "טבח אחים" (אגב, אני אשמח אם מישהו יוכל להזכיר לי מי הם ראשי המורדים בצריף ההוא ובאילו סצנות הם השתתפו בעבר) האמת, שלפי יחסי הכוחות שהוא מתאר אני לא חושב שיעזור לו עם מאנת' יחשוב שיש להם אלף אנשים. אני משער שהמטרה היא להרוויח זמן עד שתגיע תגבורת. האם אמורה להגיע כזאת? מסטאניס אולי? אגב, למישהו מהצופים יש השערה מהי התוכנית של דאבוס בקשר ל"איירון בנק"? מה יש לו להציע בלי טיפת כסף על הנשמה?

  הסצנה של אריה והכלב היתה פשוט נהדרת. אני חושב ש"דה האונד" מגדיר מחדש את המושג bad influence . ההתנהגות של מייזי וויליאמס הרגישה לי קצת מודרנית מדי, מעניין אם גם בספר היא כזאת. היה ברור לי מיד שהוא יגנוב את הכסף, כאילו, זה לא שהוא יעקב אבינו שיעבוד ארבע עשרה שנים בשביל לקבל את הפרס הגדול. המשפט שהוא אמר לאריה בסוף הקטע (כמה סטארקים עוד צריכים לההרג עד שתביני את זה) היה מאוד עצמתי בעיני, והאמת שאני קצת מסכים איתו. אני בספק אם אפשר להתאים את המוסר שלנו לעולם של משחקי הכס. בעולם כזה, אני חושב, הדת היא הכרחית בשביל מוסר, כי אין לו שום תועלת מעשית. (אפשר להתווכח על זה, נראה שעקרונות נעלים עוזרים לדאנריז, בעוד שהסטארקים ז"ל כנראה היו רוצים לשקול גישה אחרת לחיים)

  הרגיז אותי שקטעו את הקטע עם דאנריז באמצע. לא נתנו לנו ממש הרבה שם. רק דבר אחד: אני לא יודע אם זה הכשרון של השחקנית, או האלגנטיות של השפה המומצאת, אבל היה ממש כיף להקשיב לנאום שלה.

 • Matoy

  היה פרק טוב. וזה בסדר שהוא לא קידם את העלילה כמו הפרק הקודם. לא כל פרק צריך להרוג דמות מסוימת או להוסיף אחת אחרת. בפרק הזה היה אפשר ללמוד איך הלאינסטרים מתכוונים להתמודד עם מותו של ג'ופרי. אהבתי את הקטע בו טיוון מנסה להדריך את טומן (שלום לך באמת, אחרי 4 עונות), והקטע בו הוא מביע תסכול פומבי מג'ופרי. בפעם הראשונה אחרי שמת המפלץ הוא מרשה לעצמו להודות בזה בקול רם.
  מה שכן הפרק היה קצת מאולץ, וקצת עשה את הדברים בלי מעוף (ובכך בחר בדרך הקלה). זה ברור שטייוון הוא איש משפחה, אבל המהירות שבה הוא כפה את עצמו על טומן הייתה מוגזמת. כמו הכפייה של ג'יימי על סרסיי.
  אבל הכי גרוע הייתה קאליסי. אני אגיד את זה בקול רם – האכזבה הכי גדולה שלי בסדרה בעונה הקודמת והזאת היא שהיא הצליחה לקחת דמות עם פונציאל מגניבות בלתי נדלה, ולהפוך אותה לשחקנית המלט בהבימה שמצטטת את מרטין לוטר קינג עם מבט מזוגג בעיניים לעבר האופק.
  אני יכול להבין איך אנשים מעריצים את דניריז. היא קיבלה סימפטיה מוצדקת בעונה הראשונה, כשהיא הצליחה כנגד כל הסיכויים לנטרל את האח הפסיכופת' והאנס שלה, שמכר אותה ללורד ברברי, אותו היא גם הצליחה לאלף, ובסופו של דבר להשתלט על הצבא שלו ולהשיג עוד חיילים.
  אבל בחייאת'.. איך היא הצליחה להפוך ליצור המעצבן של העונה הזו? ילדה מפונקת שאם היא הייתה חיה כיום היו לה פוסטרים של ג'ון לנון על הקיר וסטיקרים של מרצ על המכונית ההיברידית. והטקסטים ההו כה דרמטים שמככבים בטיילרים ביס ("אני אעשה מה שמלכה עושה…" נפנוף עיניים לאפקט הדרמטיות. "אשלוט!") – לא עוזרים. אפילו לדרקונים קצת נמאס ממנה. אם היה זמן לאחד אותה קצת עם ווסטרוז ושאר הדמויות בסדרה (אולי היא תתפכח שם) – הרגע הזה הוא עכשיו.

  • miss bojarsky

   יש פה הרבה אמירות לגבי כך שהעובדה שלא קרו בפרק אירועים גדולים והעלילה לא
   התקדמה, לא הופכת אותו למשעמם. נכון, היא לא. אבל כשלא קורים אירועים
   גדולים ומטלטלים, צריכה להיות בנייה מעניינת של הדמויות, חקירה של אופיין
   ושל המקום בו הן נמצאות כעת. זה מה שנעשה בספרים (לרוב) ולטעמי, לא נעשה
   מספיק בסדרה, בוודאי שלא בפרק הזה. על כן אני מברכת על קיומם של טריון
   ואריה. לא הייתה התקדמות משמעותית בקו העלילה שלהן, אריה בלתה ערב אצל
   חקלאי, טריון ישב בכלא ודיבר עם פוד. אבל אנחנו רואים כיצד שתי הדמויות
   הללו מגיבות למצבן הבעייתי ומנסות להתמודד אותו, דואגות לעצמן תוך נסיון
   לשמור על יושרתן ועל מי שהן. יותר מזה בבקשה ופחות סצינות אורגיה חסרות
   פואנטה שלא קשורות לשום דבר.

   • Matoy

    אין כמו סצינות אורגיה חסרות פואנטה שלא קשורות לשום דבר. 🙂
    וברצינות, אני מסכים. כתבתי בהודעה הקודמת שהפרק נראה מאולץ לפרקים ואכן לא הייתה בנייה מעניינת של הדמויות. אבל לטעמי הפרק היה יותר פרק התאוששות מהפרק הקודם – במובן של "נראה לכם עכשיו איך הדמויות מגיבות למותו של האיש הכי חשוב (והכי נאלח) בווסטרוז". כן, יכלו לעשות את זה יותר טוב, ולמרות זאת זה לא היה פרק רע במיוחד.

    • miss bojarsky

     🙂
     נתפשר על לא רע אבל גם לא טוב? בינוני?
     (למעט סצינת האונס שהיא רעה מכל בחינה שהיא בעייני).

     • Matoy

      סגור 😉

      • miss bojarsky

       תענוג לעשות איתך עסקים 🙂

 • Jakob Jakubowitsch

  רגע לורד בייליש לא הודה על הרעלה של גופרי כי לי זה היה נראה כי הוא הודה .
  איך יכל לארגן את הספינה והכל במהירות הרגע?
  מה תכנן את הקטע של התכשיט המזויף והכל מראש כי ניחש כי מתשיהוא היא תרצה לברוח והוא יהיה בדיוק על הספינה הזאת?

  • Miv Miv

   אבל שים לב שלא הייתה לו הזדמנות. מישהו אחר היה מוכרח לשים את הרעל בשבילו, וכשצופים בסצנת המוות בפרק הקודם רואים שלמעט מאוד אנשים הייתה הזדמנות לכך.

 • Jakob Jakubowitsch

  אבל לא אמרתי שהוא עשה את זה ידנית אלא בשביל זה היה לו השליח שלקח את סאנסה או מישהו אחר.
  ההגיון היחידה שבו הוא לא אחראי להרעלה היא עם הוא ידע שמישהו אחר מתכנן את זה וארגן את השאר אבל קשה לי להאמין לזה..

  • Miv Miv

   אני לגמרי מסכים איתך שהוא קשר קשר לרצח. הנקודה שלי היא שהוא לא יכל לעשות את זה בעצמו, ולכן עדין נותרה שאלה מאוד מסקרנת: מי שם בשבילו את הרעל? הפתרון לא יכול להיות סתם "איזשהו שכיר חרב" בגלל שאף אחד לא יכל לגשת לשולחן הכבוד בלי להראות. (וזה כולל את הליצן, השליח שלו שדיברת עליו)

 • לא חושב שזה חיוני בהכרח, הרי הם רגילים לשחק על פי תסריט. יש להם חומר עזר מעולה כדי להיכנס לראש של הדמויות, זה ברור, אבל ראשית – לא תמיד עדיף להם לדעת מה קורה בהמשך עם הדמות שלהם, ושנית – אין כמו הפרק הזה כדי להמחיש את החירויות המטומטמות שהסדרה נוקטת ביחס לספרים, כך שהלך הרוח של הדמויות בספרים לא בהכרח תקף בסדרה.

  • miss bojarsky

   אני מסכימה. מצד אחד זה נראה מתבקש, מצד שני, זה עלול לגרום לבעיות. אני למשל הייתי מסתובבת שם כל היום ונובחת עליהם ש"זה לא כמו בספר".

 • מסתמן שלי אישית נמאס, אבל אם לכם לא, הנה "משחקי הכס" עונה 4 פרק 3 לו התרחש רק בפייסבוק. http://happyplace.someecards.com/30782/game-of-thrones-facebook-recap-season-4-episode-3

 • Nir Firestein

  אין לי הרבה להוסיף מעבר למה שנאמר, אני רק רוצה לציין איזה נכס עצום הוא צ'רלס דאנס לסדרה הזאת. הנוכחות שלו כטיווין מצמיתה למסך, ובעיניי זו הדמות שעברה את השדרוג הכי גדול במעבר מהספרים לטלוויזיה. וכמובן, הקטעים עם אריה וסנדור היו מצוינים כהרגלם. סה"כ נהניתי מהפרק, למעט שתי נק' מאכזבות:

  – סצינת האונס המדוברת, שעשתה שירות רע מאוד לדמות של ג'יימי.
  – אצבעון. אני מצטער, ועם כמה שאני לנצח אוהב את טומי קרקטי, אני לא יכול עם המשחק המוגזם הזה של איידן גילן. הטון שבו הוא מדבר מזכיר את הטון של נבלים בסדרות לילדים, כדי להגיד להם "שימו לב!! אני רשע! אני זומם מזימות!". פשוט אי אפשר לקחת אותו ברצינות :/

 • Saturn

  פרק די חלש ומאכזב.

  זה יהיה די גרוע אם טיווין ושות' מחפשים לתפור לטיריון תיק ולהשתמש בו כשעיר לעזאזל במקום שתהיה חקירה אמיתית. אני בטוח שאף אחד מהם לא חושב שטיריון עשה את זה כי הם יודעים שאם הוא כן הוא היה עושה את זה הרבה יותר חכם. זה גם לא ממש כיוון מעניין שטיווין ינווט את זה כך שהכל יצביע על טיריון.

  באמת לא ברור לי מה הטעם בסצנה של ג'יימי וסרסיי. מה בדיוק זה היה אמור להביע או איזה שירות זה אמור לתת לדמויות? גם אם זה סקס בהסכמה כמו שזה כנראה בספר, איך מפה מגיעים לסצנה ממש ליד גופת ג'ופרי?

  גילי וסאם.פילררררר. תעיפו את זה כבר. סאם המטומטם. לאיפה שהוא שלח את גילי יותר בטוח? מה יותר בטוח מ100 אנשים שעברו הכשרה? ראיתם את המקום שהוא שלח אותה אליו, על השנייה הראשונה ניגש לגילי פריקסוטה וגם בעלת המקום כבר שאלה על האפשרות לספסר אותה. זה באמת נראה לסאם מקום פחות מסוכן? אם היא תותקף מינית, זה היה פה ולא בקאסל בלאק.

  איפה נמצא כל שאר הצבא של ריידר, עם הענקים וכו'? כי השלוחה שתקפה בפרק הזה נראית די דלילה בהשוואה ל100 ה'שומרים'.

  • סאם חושב רק על עצמו, כנראה, ונדמה לי שגילי אמרה לו את זה. הוא יודע שחבריו למשמר מפנטזים עליה כי היא האישה היחידה במקום ונמאס לו, אז מה אם מסוכן לא פחות בבית הבושת אליו לקח אותה? כל עוד זה קורה רחוק ממנו.

   מרבית הכוחות של ריידר נמצאים מעבר לחומה ומחכים להוראת תקיפה. בינתיים הוא ממשיך לאחד את השבטים השונים, כמו הקניבלים שהצטרפו אל אנשיו בפרק הקודם. ענקים ימשכו יותר מדי תשומת לב מדרום לחומה, לא?

   • Saturn

    אם זה המצב, אז ג'ון והמפקדים אמורים לדעת את זה כך שהם כן יכולים לתקוף את היחידה של ריידר שפרצה קדימה וככל שהם מחכים יותר כך הם מסתכנים ששאר הכוחות יהיו קרובים יותר והאם יאבדו את חלון ההזדמנות הזה.

    אני בספק אם בראן יגיע בזמן, אבל הוא יכל להשוות את המצב הטקטי בין הצדדים עם יכולות הוורג שלו שהיו מספקים מודיעין יקר מאוד על פריסת הכוחות.

    • עדיין לא הבנת שהסטארקים טיפשים (אולי מלבד אריה, עדיין יש לה סיכוי)?

     • Saturn

      אבל סנואו הוא רק חצי-סטארק 🙂

      • גם אחיו ואחיותיו הם חצי-סטארק (וחצי-טאלי).

       • Saturn

        אז למי אתה משייך את הטיפשות שהצאצאים של נד וקאט ירשו?

        • לגן הסטארקי.

         • Saturn

          האם קאט עצמה לא הפגינה טפשות בכל מה שהוביל לפרק החתונה בעונה שעברה? (אם כי אני לא זוכר אם היא ייעצה לבנה בעד או נגד המהלך)

          בכל אופן, במשמר החומה יש מפקדים יותר מנוסים ובעלי ידע יותר נרחב וכנראה צריכים לדעת שמאנס קודם ישלח חוליה צנועה כך ההזדמנות הכי טובה לעצור אותה זה בהקדם האפשרי.

          • היא דווקא הייתה מאוד נגד ההחלטה של רוב להפר את ההבטחה של החתונה, היא ניסתה להניע אותו מזה ככל האפשר, בסוף היא קיבלה את זה, כי היא לא רצתה לריב עם הבן שלה והיא רצתה מאוד להאמין שיהיה בסדר. (מאידך, היא עשתה החלטות מטומטמות אחרות, כמו חטיפת טיריון בעונה 1- מה שאפשר אולי להגיד שהתחיל את כל הבלאגן של כל הסדרה, לא זוכרת אפילו למה היא עשתה את זה. אפשר להגיד שההחלטה שלה לשחרר את ג'יימי עם בריאן לא הייתה חכמה גם).
           אני לא חושבת שכל הסטארקים מטומטמים תמיד. אני חושבת שכמו כל בני האדם הם לפעמים עושים דברים חכמים ולפעמים טיפשים. אני לא חושבת שהם טיפשים יותר מהאדם הממוצע, או מהדמות הממוצעת בסדרה הזאת.
           אריה אגב לא תמיד חכמה גם לדעתי. לפעמים היא אכן מראה חכמה (בפרק האחרון התמוגגתי ממנה). אבל הרבה פעמים היא מתנהגת בטיפשות לטעמי.

          • miss bojarsky

           החטיפה של טריון נבעה מכך שקייטלין סברה שטיריון אחראי לנפילה של בראן ו/או נסיון הרצח שלו לאחר מכן (למיטב זכרוני ליטל פינגר גרם לזה להראות כך). וזה אכן הוביל לכל הלבגן, כך שגם לה יש את רגעי אי ההברקה שלה.

           מסכימה איתך בנוגע לסטארקים.

          • בהמשך למה שמעיין כתבה, רוב לא התחשב באמו גם בעקבות השיחרור של ג'יימי, מה שהעיב על יחסיהם וגרם לו להורות על החזקתה במעצר.

           בפרק האחרון מאסטר איימון התעלם מדבריהם של מפקדי המשמר הבכירים בפועל ופנה לעצתו של ג'ון סנואו, כאילו הוא האור והתומים של משמר הלילה, מי שהיה חמש דקות עם הפראיים ושכב עם אחת מהם.

          • miss bojarsky

           אני יכולה רק לומר שדמותו של ג'ון בספרים מוצלחת בהרבה מדמותו בסדרה.

© עידו ישעיהו