משחקי הכס 4.02: האריה והשושנה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 4 פרק 2

Game of Thrones - 04x02 - The Lion and the Rose

בעת התבוסה הנפשית שהגיעה בעקבות החתונה האדומה, כתבתי כך: "…כל העניין הזה שפל. הגורל האיום הזה, היעדר החסד, טבח האח והאם רגע לפני שהאחות מגיעה, הניצחון המתמיד של הרוע (לאניסטרים) על פני הטוב (סטארקים) – הכל מרפה ידיים. כלומר, אחרי הסצינה הזו אני מרגיש מותש נפשית". מסתבר שלא נדרש זמן רב כדי שמאזני הצדק יתאזנו במשהו – שלושה פרקים (אוקיי, ועשרה חודשים) אחרי כן אנחנו מקבלים סוף סוף מנה מהבילה של צדק ונפטרים מהדמות הכי נתעבת בטלוויזיה (בפרק שאת התסריט שלו כתב ג'ורג' ר. ר. מרטין עצמו).

לא זאת בלבד, אלה שלפני המוות האיטי והמייסר כיאות הזה, קיבלנו כמעט חצי שעה של תזכורת לנקלותו ושפלותו של ג'ופרי [1], שבעקיפין דאג לעלוב כמעט בכל אחד מהנוכחים עם שחזור מלחמת חמשת המלכים (אוי, המבט של סאנסה), התעמר בטיריון, ואולי החמור מכל, זרק מטבעות על סיגור רוס כשהתחילו לשיר. מי שר עכשיו, הא ביץ'? והקטע הוא שהנער הנבזה הזה אפילו לא עוזב את העולם בלי טאץ' אחד אחרון, אלא מצביע על דודו באופן שנראה לסובבים כמאשים. בווסטרוז כמו בווסטרוז, אין טוב בלי רע (או, אפשר לטעון, אין טוב). כל כך הרבה אנשים רוצים במותו של ג'ופרי, אבל למה שהאשמה לא תוטל על אחת הדמויות החביבות עלינו?

[1] מוכרחים לציין את ג'ק גליסון, שגילם את התפקיד באופן כה אדיר, כולל בסצינת ההיחנקות, והוא ללא ספק יחסר. אני מקווה שיחזור בו מההחלטה לפרוש ממשחק.

במבט לאחור העובדה שפרק פתיחת העונה היה כה דל באירועים נדמית כמו תמונת מראה לסוף העונה הקודמת – אחרי "גשמי קאסטמיר" קיבלנו את "מיסא" הרגוע יחסית שחתם את העונה, ואילו עכשיו העונה נפתחת עם רגיעה מקבילה ואז בפרק הבא מגיע פתאום מותו של ג'ופרי בחתונה נוספת, אירוע עצום מהסוג שבדרך כלל מגיע בפרק התשיעי של כל עונה ב"משחקי הכס". אבל כמו במקרים של אנשי סטארק, גם המוות הזה מאוד הגיוני. ניצחונו התמידי של הרע אולי סוכך את עינינו, אבל אחרי מפגן הזוועה של אישיותו, ברור מאי פעם מדוע 90 אחוז מהיקום ירצה במותו של ג'ופרי. וכשכל כך הרבה אנשים רוצים במותך, סביר להניח שבמוקדם או במאוחר הוא יגיע.

יתר הפרק כמובן נותר בצל האירועים שחתמו אותו, אבל אין ספק שנוצרה הקבלה מאוד ברורה בין ג'ופרי לבין רמזי שלג. פסיכופת גדול כמו ג'ופרי, אם לא יותר, שמתעלל בבחורות התמימות שלו עד כדי הבאתן למוות איום ומנסה לזכות בשמו של אביו. הלורד בולטון אפילו מזכיר באופי שלו את טיווין לאניסטר, כך שקווי הדימיון ברורים ונותר לנו מישהו לייחל למותו בכל רגע נתון. מדהים אותי לראות כך את תיאון – תמיד אהבתי את דמותו, אבל ייסורי נפשו מלבים כל הזמן את אהדתי כלפיו עד שאני שוב ושוב צריך להזכיר לעצמי שהוא שרף למוות שני ילדים קטנים (עניין שהפעם אוזכר גם בפרק, כמובן). אני ממש מקווה שיצליח לגאול את עצמו.

עדכון: זה ממש משעשע – תגובות של דמויות קולנוע וטלוויזיה למותו של ג'ופרי.מאחר שהמילים הראשונות של התגובות מופיעות גם בעמודים אחרים בבלוג, הקפידו בבקשה לסמן ספוילרים בראש התגובה שלכם. אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • assafTV

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר

  תודה רבה ליוצרי וכותבי הסדרה שסידרו לנו, גם אם אולי לא תכננו שכך ייצא, מתנה לפסח בדמותו של ג'ופרי מתפגר. מי ייתן ויקימו אותו לתחיה רק כדי להרגו שוב.

 • Tally Cohen

  אני עדיין מחכה לחגיגות

 • Sagi Isha

  ספויילר לפרק
  ספויילר לפרק
  ספויילר לפרק
  ספויילר לפרק

  הרחתי את זה בא! ״גשמי קאסטמיר״ החלו להתנגן, ג׳ופרי היה במפגן חסר תקדים של רשעות, ואז סבתא טיירל דברה על ״כמה איום הוא מוות בחתונה״ והלב שלי החל לפעום. ברוך שפטרנו מעונשו של זה!

  ובלי קשר, זה היה פרק טעון למדי. הילכה עלינו אימה לכל אורכו. צור מגור והסאדיזם (התרגום צריך להיות ״מצחין״ או ״צחנה״ ולא ריק, מישהו יכול להגיד ל YES?), איבוד השליטה של סרסיי, שריפת ״כופרים״ חיים כשהאש מגיבה לטקס האשה האדומה (וסילייס, אשתו של סאטניס, שנראית כמו פאנטית דתית שאבדה שליטה), בראן בצפון וגם כמעט מאבד את עצמו בתוך ״קיץ״, סילוקה של שאי בהצגה של רשעות-מפוברקת מצד איריון ועוד. פרק מצוין. כואב לי על טיריון – שאגב הסצינה בה הוא מרים את הכוס המורעלת היתה מאולצת ולא מתאימה לדמות – היתכן שנאבד עוד דמות אהובה? הכל יכול להיות.

  • יונ

   התרגום צריך להיות "סרחן" אם כבר…

   • Sagi Isha

    אם זה מה שכתוב בספרים, אז כן, כמובן; בכל אופן לא ״ריק״, זה צורם.

 • Eliav Gutman

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר

  שמתם לב שמציגים פחות קווי עלילה בכל פרק בעונה הזאת? תכלס הגיוני, הם אמרו שהעונה הזאת והקודמת הם פחות או יותר חצי חצי אבל בסוף יצא שזה יותר שני שליש לעונה הקודמת ושליש לעונה הזאת…
  אני רק חיכיתי לראות את ג'ופרי נהיה סגול, הילד יודע לשחק….

 • Matoy

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  .
  .
  .
  .

  פרק טוב, נאמן לרוח הסדרה שאומרת "פה שוחטים נערות ונותנים את הפנים שלהם לכלבים, מסרסים שבוי שרצחו ילדים ושרפו אותם, ובמקביל שותים יין ונהנים מקצת ציצים". האישה האדומה סיכמה את זה טוב, כשהיא הסבירה לבת של סטאניס על מסתורי הדת – "אין גן עדן וגיהנום. פה, המציאות בה אנו חיים, היא הגיהנום".
  דווקא לא חשבתי על רמזי בתור הג'ופרי החדש, וזה די נכון. אולי זאת הייתה מטרתו של הקטע המזעזע של הרצח של הנערה בהתחלה (מי היא ומה היא עוללה כדי להרצח חוץ מלעצבן את אשתו של רמזי.. אין לי מושג). תיאון ההמום ומוכה ההלם היה מצליח לגעת בליבי אם הוא לא היה רוצח ילדים מתועב ובוגד (והיה גם את הקטע שבו הוא ערף את הראש של הסטארק הזה.. מה שמו.. שאנשים נוטים לשכוח). אגב, אהבתי את זה שתיאון הופך להיות מביץ' של הסטארק'ס לביץ' של רמזי.
  ואם כבר מדברים על שרצים – ג'ופרי שהתפגר היה משהו שחיכיתי אליו מהעונה שעברה אחרי שספוילרתי על זה. ובכל זאת הייתי במתח.. כמה נזק הוא עוד יכול לעשות לפני שהוא יתפגר…? די הרבה מסתבר. בוא נראה, את מי הוא הספיק להעליב.. את קהילת ההומואים, בדמות הגמד החשוף תחת שסימל את רנדלי. את קהילת הגמדים. את האבא הביולוגי שלו קטום היד. את סינגור רוס. את ריאן. וכמובן את טיריון. הפרק שיחק טוב מאוד על היחסים הטעונים שלהם, בין אם זה בקטע שטיריון נותן ספר לג'ופרי, שמתאכזב וכועס שזה לא שרשרת עקרבים או שיט אחר שילדים מפונקים וסדיסטים אוהבים, אבל מצליח להתעשת ולהודות לו על המתנה, רק כדי לנתץ אותה עם החרב הוליארנית שקיבל מסבא שלו. וסצינת שפיכת היין וההשתחוות… אהבתי את זה שלמרות שטיריון לא העז להחטיף לו סטירה, הוא גם לא נכנע והשתחווה. אני דווקא שמחתי שלפני שהוא מת, ג'ופרי הצביע על טיריון. גם אם זה לא נכון, הגיע לו למות בידיעה שמי שהרג אותו זה הדמות היחידה שלו נכנעה לו – טיריון.

  • שנאוצר

   ספוילר
   ספוילר
   ספוילר
   אבל לעונה 2

   ניטפוק: ת'יאון לא ערף את ראשו של סטארק כלשהו בזמנו, הוא ערף את ראשו של רודריק קאסל, שאומנם היה כמו בן משפחה בשביל הסטארקים בהיותו מפקד המשמר הראשי שלהם, אבל עדיין, הוא לא סטארק של ממש.

   • הכוונה של מאטוי היא שרודריק היה אחד מאנשי סטארק.

 • בובי

  לי איזה בן זונה אחד עשה ספוילר (סליחה על השפה אבל אין משהו יותר גרוע מספוילרים) אבל עדיין שמחתי שג'ופרי מת
  סה"כ היה פרק נחמד

  • Saggi Sharabi

   נראה לי זה אותו בן זונה שספיילר לי, תגיד לי אם אני צודק.. קראתי ביקורת על הסדרה באתרים אחרים ובתגובות הוא כתב את הספויילר בכוונה כי ככה בא לו…

   • בובי

    אחד מfxp עשה לי ת'ספוילר
    צריך להפסיק לגלוש שם

    • Saggi Sharabi

     אצלי זה היה פעמיים בעכבר העיר ובוואלה.
     גם אם אתם מבקרים בהם אל תקראו תגובות!!!!

     • אני לא מבין למה האנשים שהתפקיד שלהם לסנן תגובות מאפשרים לזה להתפרסם.

     • בובי

      לי פעם yes עשו ספוילר לאימפריית הפשע בפייסבוק

     • שג

      רק מעיר, בוואלה כתבו במפורש בכתבה עצמה(!) שיש ספויילרים, אם המשכת לקרוא אתה לא יכול להתלונן

      • הכוונה היא שבתגובות מספיילרים אירועים עתידיים בסדרה (כי הרי הם ידועים על פי הספרים).

 • Michael Ginzburg

  ספוילר
  כך יעשה לאיש שזורק בבוז מטבעות על סיגר רוס 🙂 חג שמח בהחלט!

 • Nir Firestein

  ספוילר משחקי הכס 4×02:
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  דבר די מוזר קרה בפרק הזה. כשקראתי בספרים את הפרק הנ"ל שבו ג'ופרי מת, הייתי באקסטזה מוחלטת. מצד שני, כשרואים את זה בסדרה, העובדה שמדובר על ילד בן 13 (או שבסדרה הוא בעצם באיזור ה-15-16, אני לא סגור על כמה "ביגרו" אותם) שמפרפר לך מול העיניים די מונעת כל אפשרות לצהול. זה והמשחק המצוין של ג'ק גליסון* כמובן. ובכל זאת, ברוך שפטרנו, שטן קטן. אפילו בחתונה אף אחד לא באמת רצה לעזור לו, חוץ מאבא שלו (ג'יימי לאניסטר תופס את מקומו לצד אחיו כאחת הדמויות המעולות בסדרה) שרץ לעזרתו.

  שאר החזיתות היו באופן טבעי קצת פחות מעניינות, אבל היו סבירות בהחלט. הדבר הכי מסקרן הוא החיזיון של בראן, שבמעבר מדוקדק עליו אפשר לראות (חוץ מהעורב-שלוש-עיניים הקרציה הזה) רוכב מסתורי כלשהו בשלג, ויותר מעניין – צל של דרקון עף מעל מעלה מלך. או לפחות נדמה לי שזה מעלה מלך. 😛

  * אני די בשוק שג'ק גליסון בן 22, הייתי בטוח שהוא בתיכון עדיין.

 • סטפני בראון:*

  * http://dc.wikia.com/wiki/Stephanie_Brown_(New_Earth)


  נחשפתי למותו של ג'ופרי בספרים כבר בתום העונה הראשונה, כשחקרתי יותר מדי על המתרחש בהם. כך גם ידעתי על חתונתם של טיריון וסאנסה, ובטח עוד פרט או שניים. אז המוות לא היה מפתיע, אבל לא ידעתי מתי הוא יגיע (הערכתי שזה יקרה בעונה השלישית, ומשלא – ציפיתי לכך בעונה החדשה) וכיצד (זכורה הייתה לי הרעלה, אבל לא הנסיבות). למרות הידיעה המוקדמת, זה היה מאוד מספק, בטח לאור התיעוב שנבנה במשך שלוש עונות ונקודתית אירועי החתונה. זה לא יכל לקרות לדמות יותר ראויה לכך.

  עם מותו של המנוול, מעניין לחשוב על הנבלים האחרים שהסדרה מציעה, וכשחושבים על הקיים (סרסיי, טייווין) ועל הפוטנציאלי (אוברין, רמזי) – ג'ופרי היה דג רקק. כמובן שהחשיבות הגדולה יותר של מותו, כמו אירועים גדולים בעבר, תהיה בעתידו של כס המלוכה ובייחוד גורלם של טיריון וסאנסה (גם על האשמתו והימלטותה ידעתי מראש, דרך אגב).

  צפיתי בפרק רק פעם אחת, אבל לפני שאבדוק זאת בשנית יש לי חשד שהפוקוס על פנים העוגה לאחר ביתורה ע"י ג'ופרי לא נועד רק כדי להראות יונה מדממת. ראינו מישהו נוסף אוכל מהעוגה?

  למעט החתונה שאר האירועים היו בעיקר בנייה לעתיד, עם רמזי, ת'יאוןריק ורוז בולטון בהמשך מאבק השליטה על הצפון; החזון הלא ברור של בראן (למעט מה שנראה כמו דרקון מעל מעלה המלך); הטירוף הדתי בממלכת סטאניס והמוכנות של אשתו להקריב את בתה; טיריון משדך לג'יימי את ברון כמדריך. יתרה מזאת, טקס החתונה עצמו הציג לא מעט אירועים מעניינים, כמו סרסיי ותיעובה המתמשך כלפי פייסל, סרסיי וניסיונה העלוב לשמור על כוחה כמלכה לשעבר, אוברין פוגש עוד מבני ממשפחת לאניסטר וממשיך לחרוץ את לשונו**, סרסיי חושפת את רגשותיה של בריאן כלפי אחיה***, ג'יימי מצידו מאיים על לוראס, לוראס ואוברין מחליפים מבטים חושניים.

  ** אהבתי את הקטע הקטן בו הוא עובר מאחורי טיריון, אומר "שלום", טיריון עונה בחזרה, אוברין משיב " לא אתה" וממשיך אל עבר רקדנית לוליינית.
  *** אהבתי גם את ההבדלים הניכרים בין סרסיי לבין ליידי אולנה: היחס האוהד של הליידי כלפי סאנסה המסכנה לעומת התנכרויותיה בעבר ע"י המלכה האם, המפגש הראשון והנדהם בהקסמה מבריאן לעומת הגיחוך ולאחר מכן ההשפלה של בריאן. אגב שם הפרק – ורד ריחני ועוקצני כשצריך, לעומת לביאה תאבת דם שחושבת רק כמו טורפת.

  • אני מת על אוברין, בכלל לא הייתי מכניס אותו ברשימת הנבלים, גם לא הפוטנציאליים. המניעים שלו כפי שהסביר אותם בפרק הקודם נשמעים סופר-מוצדקים.
   למיטב הבנתי היונה המתה בעוגה הייתה ממש מה שראינו, יונה מתה בעוגה. ברגע שג'ופרי הניף עליה את החרב תהיתי איך היונים בכלל הצליחו לשרוד, ורגע אחרי כן קיבלתי את התשובה.

   • עבורי הפוטנציאל של אוברין כנבל הוא רק כאיום על טיריון. גם אני מת עליו, בייחוד אחרי השיחה עם טייווין וסרסיי.

  • Michael Ginzburg

   ספוילר

   ההשערה שלי היא ש-בריאן אחראית להרעלה.

   • וואי.. ממש לא נראה לי הכיוון.

    ההשערה שלי היא אחת מבנות טיירל. כנראה הסבתא. אולי לא היא פיזית אבל יש לי תחושה שהיא קשורה לזה איכשהו, וכנראה נתנה את ההוראה.

    • זה גם החשד העיקרי שלי.

     הרי משפחת טיירל מימנה את החתונה, וזו תהיה ההוכחה הניצחת למה מכנים את הליידי "מלכת הקוצים".

     • לא הבנתי מה קשור העובדה שהמשפחה מימנה את החתונה ומה קשור הכינוי מלכת הקוצים?

      לי זה נראה הגיוני כי-
      א. כבר הראו לנו בשני הפרקים העונה ב"פריווסלי"- סצנות שמרג'ורי והסבתא מדברות עם סנסה שמספרת להם איזה מפלצת ג'ופרי. הן מבינות שהוא פצצת זמן מתקתקת ושיש גבול לכמה מניפולציות מרג'ורי יכולה לעשות כדי לתקן את הנזק התדמיתי שהוא גורם לעצמו (בטח לא כשסרסי המפגרת מנסה לטרפד אותה כל הזמן בגלל משחקי אגו מטופשים).
      ב. הם חכמות ואמיצות ויש להן את האינטרס הכי גדול (אם כי כמעט לכולם יש אינטרס מסויים להרוג את ג'ופרי).

      • Michael Ginzburg

       לכולם! לא כמעט כולם 😉

       אני דווקא מצדד בהשערה של תומר, נראית לי הגיונית מאוד.

       טיריון ידאג בטח לומר בפרק הבא משהו בסגנון אופייני לו כמו "אם הייתי רוצה במותו של ג'ופרי, הייתי עושה זאת בשקט וללא עקבות ולא באור יום ומול אלפי עדים"

       • אני חושבת שאפשר דיי בבטחה לפסול את סרסי. אבל חוץ ממנה, כן כנראה לכולם.
        ההשערה של תומר היא ההשערה שלי! למה "דווקא"? 🙁

        וכן, אין מצב שזה טיריון- אם הוא היה רוצה לעשות את זה, אין סיכוי בעולם שהוא היה עושה את זה באופן כזה גרוע. הוא לא כזה טיפש לעשות את זה ככה.

        • Michael Ginzburg

         התייחסתי לכך שהוא ציין את עניין מימון החתונה, ראייה המחזקת את התיאוריה כולה, אז בגדול – כן, שניכם ככל הנראה צודקים. אני מנסה למצוא סיבות לכך שדווקא בריאן אחראית למותו של ג'ופרי, היה משהו בדרך בה היא פנתה למלך המתועב.

         • עדיין לא הבנתי מה הקשר של מימון החתונה לתיאוריה.
          לא מבינה איך הגעת לבריאן. היא הכי לא קשורה לשום דבר. אם כל אחד שהיה מעקם את האף לג'ופרי אי פעם בסדרה היה חשוד, אז, וול, כמו שכבר אמרת- כולם היו חשודים.

          • liran

           אתם לא חושדים בליצן החצר? הוא בא לסאנסה דיי מהר ובצורה קצת חשודה

          • נכון, אבל הוא נראה דמות שולית מדי, ואדם טיפש מדי בשביל לעשות דבר כזה. כאילו אם היוצרים יחליטו שהוא המוח מאחורי המבצע זה ירגיש לי מחופף ומעצבן. אולי הוא היה חלק מהמבצע, ולכן הוא ידע. אבל קשה לי להמאין שהוא היה המוח.
           אגב, הבנתי שבספרים הדמות שלו הייתה הרבה יותר נוכחת במאורעות העונה ה-3, כאשר בסדרה אאל"ט לא הופיע בכלל בעונה השלישית (הבנתי שבספרים הוא היה זה שהציע להבריח את סאנסה במקום ליטל פינגר שהציע לה את זה בסדרה). ואם היו שומרים עליו כדמות זה היה נראה פחות תלוש שהוא צץ פתאום משום מקום.

          • אני מוכן להוסיף אותו לרשימת החשודים רק על בסיס נסיבתי, אבל הוא בהחלט לא נראה מספיק חכם ורב תושייה ליזום זאת. כמו כן, אני מאמין שהוא היה מסתפק בכך שסאנסה תישא את התכשיט המשפחתי שלו, שריד אחרון לכבוד שאיבד, כפי שהבטיחה.

          • Mika Gill

           ואף אחד מכם לא חושד בקסם השחור של מליסנדרה?
           הרי היא וסטאניס זרקו לאש שלוש עלוקות וקראו בשלושה שמות – בלון גרייג'וי (שעוד חי), רוב סטארק – שכבר מת ואז ג'ופרי. וכולנו ראינו שלקסם השחור שלה בהחלט יש כוח, ע"ע רנלי.
           אבל גם הנינוחות של הסבתא וההערות שלה בדבר מוות בחתונות בהחלט מצביעים על כך שהיתה לה מעורבות בעניין.

           עכשיו תגידו רגע, אני מבינה שאני היחידה שהכל היה נראה לה קומיקסי מדי, ולכן ממש התבאסה מאיך שזה נעשה?
           כי זהו.
           גם ג'ופרי לגמרי הגזים, אפילו בשביל עצמו בכמות העלבונות והשטויות שלו, וגם המוות עצמו היה כל כך מזוייף ולא היה נראה אמיתי, שזה פשוט הפריע לי. כל המיתות האחרות, הקשות, היו אמיתיות כל כך. לא היו יכולים להרעיל אותו כמו המייסטר הזקן שניסה להרעיל את מליסנדרה ומת בעצמו? בצורה אותנטית במקום צורה של קומיקס מזוייף?
           לג'ופרי הגיע מוות אמיתי. אוף!
           ורמזי הזה, אל אלוהים, הוא אפילו יותר נורא מג'ופרי.
           🙁
           הוא סוג של "מה ג'ופרי היה הופך להיות – לו היה זוכה להתבגר באמת עכשיו שמעט הרסן נלקח ממנו כשהפך למלך.

          • הקסם של מליסנדרה אולי אחראי להתנקשויות, אבל היא לא המבצעת בפועל. את רוב סטארק הרגו אנשי וולדר פריי ורוז בולטון. את ג'ופרי הרעילו. את רנלי דקר למוות שד שמליסנדרה יצרה.

           שאלה: אנשים שמתארים משהו כ"קומיקסי" אי פעם קראו קומיקס?

          • Mika Gill

           קודם כל – כן. אבל ממש מזמן.
           הכוונה בשימוש ב"קומיקסי" היתה השוואה לסרטים כמו 300 או עיר החטאים, שאאל"ט – מבוססי קומיקס, לא? או אפילו טרנטינו וקיל ביל שלו, שאף הוא שואב השראה מקומיקס ואנימה, שוב אאל"ט.
           המוות של ג'ופרי היה מוגזם, תאטרלי ובלתי אמין. ואחרי שראינו מוות בהרעלה שם (עם המייסטר שניסה להרוג את מליסנדרה ברעל) – ציפיתי למוות שירגיש לי אמיתי, כמו כל שאר המיתות. וזה הספציפי, ממש לא הרגיש ככה.

           אשר למליסנדרה –
           נד סטארק, הוא סמך על האנשים הלא נכונים, לכן הוא מת.
           אבל המוות של שני המלכים שציינת – רוב וג'ופרי – אלא היו מיתות שייתכן שלא היו מתאפשרות אלמלא הקסם של מליסנדרה. מה שאני מנסה להגיד הוא שרוב בסופו של יום דווקא היה אסטרטג מוצלח מאוד. גם סביב ג'ופרי היו המון אנשים שהיו יכולים לטרפד את ניסיון ההתנקשות הזה באמצעות הרעל. העובדה שניסיונות ההתנקשות הללו צלחו, בהחלט עשויה להיות תודות לקסם של מליסנדרה.
           לדעתי לפחות.

      • הטיירלים מימנו ואירגנו את החתונה, אזי הייתה להם גישה לכל פרט ופרט האירוע.

       מהתגובה המקורית והמפורטת שלי: "אהבתי גם את ההבדלים הניכרים בין סרסיי לבין ליידי אולנה: היחס האוהד של הליידי כלפי סאנסה המסכנה לעומת התנכרויותיה בעבר ע"י המלכה האם, המפגש הראשון והנדהם בהקסמה מבריאן לעומת הגיחוך ולאחר מכן ההשפלה של בריאן. אגב שם הפרק – ורד ריחני ועוקצני כשצריך, לעומת לביאה תאבת דם שחושבת רק כמו טורפת."

       ליידי אולנה היא "מלכת הקוצים" בגלל שהיא פועלת בהתאם לסמל משפחתה – פרח יפה וריחני, אבל דוקרני אם לא נזהרים בו. אם היא אחראית למותו של ג'ופרי, זה מפני שהיא הראתה את הקוצים שלה בהזדמנות הראשונה שהתאימה לה. וכמובן, רגע אחרי שנכדתה נישאה לו והפכה למלכה.

       • הבנתי. מעניין. תודה.

      • Yuval Peleg

       מסכים, גם צריך לשים לב שהרצח היה אחרי החתונה, כלומר בדיוק ברגע שבו מרג'רי כבר מלכה, אבל ג'ופרי עוד לא הספיק להתעלל בה יותר מדי

       • Mika Gill

        אני לא חושבת שג'ופרי היה זוכה להתעלל בה אפילו קצת. היא חכמה מדי ואמיצה מדי בשביל שזה יקרה. ולא סתם חכמה – גם חכמה וגם פיקחית.

   • amittv

    (לא קראתי את הספרים)

    אני חושב שסנסה היא זו שעשתה את המעשה. המניע ברור, אבל אני לא יודע מאיפה היא השיגה את הרעל. אולי הליצן עזר לה. אני לא יודע אם זה קשור, אבל היא עונדת את השרשרת שהוא נתן לה בפרק הקודם.

    באשר לאמצעים, אני חושב שהיא הכניסה משהו לכוס בזמן שזו התגלגלה אל מתחת לשולחן. אפשר לראות שהיא נעה בכיסאה לפני שהיא מתכופפת להרים את הכוס. אני חושב שגם ניתן לראות שג'ופרי מתחיל להתנהג מוזר לאחר הלגימה הראשונה מהכוס.

    אני לא חושב שהיין עצמו הורעל או הפאי, אלא שמשהו הוכנס לכוס. אם הפאי או היין הורעלו ניתן לבדוק את זה כי נשאר משניהם.

    אני גם לא מבין איזה מניע יש לסבתא להרוג אותו. הרי עכשיו אחיו יהיה מלך, הוא היורש.

    • האמת, באמת זה מסתדר עם סנסה. אבל אני לא ממש רואה את זה. היא לא מרגישה לי מספיק חכמה ו/או אמיצה כדי לעשות משהו כזה.

     אולי אני טועה, אבל חשבתי שברגע שמרג'ורי התחתנה עם המלך היא אוטומטית מלכה אם הוא ימות. ולכן הסבתא חיכתה עד אחרי החתונה כדי להרוג אותו.

     • amittv

      אני לא חושב כך. הרי זה אותו מצב עם סרסיי. בעלה המלך מת ולכן בנו ירש אותו, וכאן אחיו.

      זה כמובן מוזר, כי אחיו היה דמות רקע בלבד עד כה, אז עכשיו הוא יהיה מלך?

      • Mika Gill

       סרסיי הפכה למלכה ריג'נט, קרי, מלכה שולטת. האח ממש צעיר מדי. ג'ופרי בסדרה הוא בן חמש עשרה או שש עשרה. טומן ממש ילד קטן.

 • טניה

  הסצנה של המוות של ג'ופרי הייתה נורא גרפית ונוראית ואני נהניתי מכל רגע ואף מספר קריאות שמחה ושמחה לאיד נפלטו מפי
  כן!!!! מגיע לך יא חרא קטן!!!! גאדמיט ג'ופרי אני שונאת אותך עדיין אפילו שאתה מת
  סרסיי אני מקווה מאוד שאת הבאה בתורה

  • טניה

   *בתור

 • ספוילרים ספוילרים:

  * תזכורת- מילסנדרה בעונה הקודמת הרגה 3 תולעים שאמורים לסמן 3 אנשים שימותו- רוב סטארק, ג'ופרי ואבא גרייג'וי. 2 מתו, כנראה שהשלישי גם ימות (נאמר ללא שום ידע עתידי מהספרים, ניחוש מושכל נטו). מה שמשמח אותי שחאליסי לא הייתה בין שלושת התולעים האלה. כנראה שהם טובים בלנבא את המתים.

  * רוצה סצנת סקס של לוראס ואוברין מארטל!!! בחייאת, בין כל סצנות הסקס ההטרו ולהלסבי בסדרה תמצאו גם זמן ל- guy on guy action, במיוחד שאתם עושים על זה כזה טיזר!

  * אני אדם דיי חסין לזוועות ואפילו רוב הדברים הזוועתיים במשחקי הכס עוברים לי מעל הראש, אבל ת'יאון מצליח להוציא אותי משיווי משקל. אין לי בעיה עם קטיעת אבריים (מיניים או אחרים), אין לי כבר בעיה עם אונס, רצח ומה לא. אבל שבירת נפשו של מהותו של בן אדם והפיכתו ל… משהו כזה מצמרר שקשה לי אפילו להעלות על דעתי, מצליח להוציא אותי משיווי משקל. ואפילו לא אכפת לי מת'יאון (לטוב ולרע, הוא לא כזה עניין אותי כדמות אף פעם), אבל הקונספט של מה שעשו לו.. בררר…

  * סרסי כלבה וטיפשה.

  * מרג'ורי מלכה! תרתי משמע.

  * ההתלהבות של כולם מהמוות של ג'ופרי מורידה לי מהאדירות של האירוע. זה פוגע לי ביכולת שלי לראות את עצמי כפתית שלג מיוחד שלא הולך אחרי הזרם הסחי. אז אני לא מתלהבת מזה 😛

  • Michael Ginzburg

   אני חושב שהבנייה המותחת והמטרידה של הסיקוונס הייתה טובה יותר מרגע ההרעלה עצמו.

   • הבנייה גם הייתה מעולה. אבל גם סצנת המוות הייתה מטרידה באופן שלא ציפיתי.

    • Mika Gill

     הא. מסתבר שאני דווקא כן פתית שלג מיוחד, אבל מסיבה כלשהי זו הפעם היחידה בהיסטוריה שלי שזה אשכרה מטריד אותי :-/

 • Saturn

  לא חשבתי שהרגע הזה יגיע כה מהר. מה אני אמור לעשות עכשיו? אחת הדמויות שהייתה הכי כיף לשנוא בשנים האחרונות עם משחק מצויין שגורם לך לתעב את ג'ופרי. מי יימלא את החלל?

  • סרסיי, טייווין, רוז בולטון, רמזי סנואו, וולדר פריי. בניגוד לג'ופרי, הם נבלים שמבצעים ומחליטים באמת, לא רק מתנהגים כמו ילד ביריון ומצליחים לעשות משהו רק כשמגישים להם זונה חסרת ישע על מגש זהב.

   • נו, אבל זאת הסיבה שג'ופרי היה יוצא דופן מכולם. כל אלו שתיארת הם חארות, אבל יש בהם חכמה, קאלס מסויים. הם יורידו לך את הזין, אבל יעירו הערות שנונות תוך כדי. הם יעשו דברים רעים אבל עם נימוק שאפשר להבין אותו.
    ג'ופרי לא רק היה מאזוכיסט פסיכופט, הוא היה ילדות כאפות מטומטם. שעושה דברים רעים בלי להבין כמה הוא מטומטם, ובלי טיפת שנינות ותיחכום. לכן יכלת לשנוא אותו בשקט בלי שאיזה רגשות הערכה אליו יפריעו לך. אנשים לא קולטים איזה נכס אדיר זה לסדרה. ואף דמות שנואה אחרת לא תוכל להחליף את מקומו באותה מידה. תמיד חשבתי שהוא נחוץ כי הסדרה הייתה צריכה מישהו שאפשר לשנוא ברמה כזאת. עכשיו זה עבר. לא פוחדת שיפסיק להיות כייף, אבל לג'ופרי אין תחליף 🙂

    • אני עדיין חושב שרמזי שלג הוא בדיוק אותו חרא (אם לא גרוע יותר, מלבד העובדה שהוא לא בעמדת כוח כה גדולה כפי שהיה ג'ופרי).

    • אני עדיין חושב שרמזי שלג הוא בדיוק אותו חרא (אם לא גרוע יותר, מלבד העובדה שהוא לא בעמדת כוח כה גדולה כפי שהיה ג'ופרי).

     • רמזי לא פתטי כמו ג'ופרי. אמנם הוא אולי היחיד שמתקרב מבחינת יצר סאדיסטי חולני לזה של ג'ופרי, אבל, כמו שאר הנבלים של הסדרה, יש לו יותר קלאס. ג'ופרי לא רק היה דושבאג, הוא גם היה פחדן שחכם רק על חזקים ממנו, ובלי שום יכולות אמיתיות. לא שיכליות ולא פיזיות.
      לרמזי היה יצירתיות באופן שבו הוא מענה אנשים. לערוף למישהו את הראש זה משעמם. רמזי יודע איך לשבור בן אדם מבפנים. עם כל המשחקים הפסיכולוגיים שהוא עשה לת'יאון.דבר כזה דורש הערכה. כמו כן, היכולת שלו להיות שנון תוך כדי שהוא מענה מישהו (סצנת נקניקיה, למשל) שממקמת אותו יותר באיזור נבלים מגניבים מקומיקס.
      כמו כן רואים את החכמה שלו בסצנה בפרק הזה, האופן שהוא מצליח לשנות את דעתו של אבא שלו בכזאת מהירות. הוא יודע לחשוב מהר. הוא חכם ויש לו תושיה. ג'ופרי בחיים לא היה יכול להיות אמיץ או יצירתי, או חכם או שנון. זה מה שמבדיל אותו משאר הנבלים של הסדרה.

      • אני מסכים (ואני מניח שכך גם מרבית הצופים) שג'ופרי היה נבל שכיף לחזות בו ואהבנו לשנוא אותו, אבל הוא היה נבל נבוב ולא מתוחכם, לא כמו טייווין למשל. אפילו רמזי, לפי התיאור שלך, כבר הוכיח את עצמו כנבל חכם יותר.

       הפסד גדול, אבל טוב שנפטרו מג'ופרי לפני שהוא הספיק להימאס.

       • זה בדיוק מה שניסיתי להגיד. אתה צודק שאולי דווקא כי אין בו שום מקום להתפתחות הוא היה עשוי להימאס בסופו של דבר. ולאור התגובות על מותו כנראה שבאמת היה צריך להרוג אותו, יש הרגשה שהקהל היה צריך את זה. לי אישית, שיש לי חיבור רגשי נמוך לסדרה מרוב הצופים, כך נראה לי, לא היה מאוד אכפת לי אם יחיה או ימות. האמת שזה פותח קו עלילה מעניין עם האשמתו של טיריון כעת. אז במחשבה שניה זה נראה לי לטובה.

      • Mika Gill

       או מיי גאד – איך את יכולה להגיד את זה אחרי שג'ופרי הוא זה שאחראי להצגה עם הגמדים? הוא בטח לא ביים אותה, אבל נראה היה שאפילו סרסי מופתעת (ומרוצה ואפילו גאה) ממה שהיא רואה.

     • Mika Gill

      ומלבד העובדה שרמזי שלג היה חסר רסן כל חייו, בעוד על ג'ופרי כן היה פיקוח מסויים שהגביל אותו עד שהפך רשמית למלך. עוד כמה חודשים בתור מלך, ג'ופרי היה מגיע לרמה של רמזי.
      מעיין – הילד שאת תיארת, הוא לא היה מעלה הצגה כזו של מוקיונים. גם ההערות שלו לאבא האמיתי שלו, דוד ג'יימי קטוע היד הראו שהתחילה ללבלב אצלו קצת, לא יודעת מה, אבל הטיפשות הכוללת החלה לימס.

      • מה בהצגה של הגמדים גורם לך לחשוב שזה מהלך חכם/אמיץ/שנון? זה אותה התנהגות ילדותית ומפגרת של ילד הכפות שהוא ג'ופרי- לא חכם-כי זה עיצבן את כולם. לא אמיץ – כי הוא המלך והוא לא מסתכן בלעשות את זה (כשג'ופרי בסכנה הוא בורח ובוכה כמו ילדה קטנה, כמו שעשה בקרב האוניות בסוף עונה 2). לא שנון, כי- טוב, ראית את זה? בדיחות גמדים והומואים. גיחי.
       גם הירידה שלו על ג'יימי לא הייתה איזה שנינה אלגנטית במיוחד.
       וזה שסרסי התגאתה, וול. סרסי מטומטמת. בכלליות היא הייתה ממורמרת כל החתונה והביאה את שנאתה לכולם- טיריון, מרג'ורי, סנסה. לכן כשהם נפגעים מהמחזה היא נהנית. זה לא אומר שזה כבוד גדול שסרסי מתגאת בך. היא דיי מטומטמת בעצמה, השינאה שלה למרג'ורי מטומטמת למרות שהיא הדבר הכי טוב שקרה לג'ופרי, אז זה לא שהאישור של סרסרי שווה הרבה. כל שאר האנשים בטקס אגב היו מאוד נבוכים ממראה ההצגה, כולל האורחים.

       • Mika Gill

        ההצגה של הגמדים מעידה על תכנון. ועצם התכנון מראה תחכום מסויים. הוא התפתח וגדל, וסביר שהיה הופך לראמזי הבא לולא נקטע באיבו במהרה, תודה לאל.
        וסרסי – מטומטמת היא ממש לא.
        מרג'ורי מסוכנת לה ולכן היא מתנכלת לה. כל עוד זו היתה סאנסה, היא ידעה שידה על העליונה, אבל ברגע שזה פג וסאנסה הוחלפה במישהי שהיא יריבה ראויה, היא החלה להילחץ. ובצדק.
        יאללה, שנראה אותה סובלת באמת, לשם שינוי.

        • לא רואה את ג'ופרי הופך לרמזי.
         סרסי מאוד מטומטמת. איך מרג'ורי מסוכנת לה?
         איזה דבר חכם סרסי עשתה מאז תחילת הסדרה? גם אם היא חושבת שמרג'ורי מאיימת עליה, זה לא חכם להראות לה שהיא לא אוהבת אותה. היא רעה אל טיריון סתם בלי סיבה ובגלל זה שלחו את הבת שלה. היא מזיין את אח שלה, סבבה, על טעם ועל ריח… לפחות שלא תלד את הילדים שלו. כל אלו דברים מאוד מטומטמים, אולי יש עוד ואני לא זוכרת. אבל אני לא זוכרת רגעים חכמים שלה בכלל. היה לה רגע מגניב אחד וזה היה בעונה 2 או 3, כשהיא איימה על ליטל פינגר.

        • לא רואה את ג'ופרי הופך לרמזי.
         סרסי מאוד מטומטמת. איך מרג'ורי מסוכנת לה?
         איזה דבר חכם סרסי עשתה מאז תחילת הסדרה? גם אם היא חושבת שמרג'ורי מאיימת עליה, זה לא חכם להראות לה שהיא לא אוהבת אותה. היא רעה אל טיריון סתם בלי סיבה ובגלל זה שלחו את הבת שלה. היא מזיין את אח שלה, סבבה, על טעם ועל ריח… לפחות שלא תלד את הילדים שלו. כל אלו דברים מאוד מטומטמים, אולי יש עוד ואני לא זוכרת. אבל אני לא זוכרת רגעים חכמים שלה בכלל. היה לה רגע מגניב אחד וזה היה בעונה 2 או 3, כשהיא איימה על ליטל פינגר.

         • Mika Gill

          האם הוא היה יכול להפוך למתוחכם כמוהו? סביר שלא. אבל כן, בהינתן לו זמן להתפתח, אני בהחלט רואה אותו הופך לנבל אפילו גדול יותר.
          ואיך מרג'ורי מסוכנת לסרסיי?
          לשם התחלה, היא לחלוטין מעיפה אותה מעמדה של כוח. כשזו היתה סאנסה, סרסיי היתה יכולה לשלוט בה. במרג'ורי ממש לא. שנית, היא היתה חכמה עם נד סטארק, ללדת את הילדים של אחיה – שמעי, בעולם של הסדרה, כל מה שהיא יודעת הוא שבני טארגריאן עשו את זה במשך שנים. מה כל כך מטופש בזה שהיא בוחרת ללדת אותם בעצם, כשאת שמה בצד את מה שאת יודעת על ילדים שנולדים מגילוי עריות?
          זה שהיא לא ניסתה להסתיר ממרג'ורי שהיא שונאת אותה, טוב, פה את צודקת. אבל אאל"ט, בהתחלה היא בכלל לא קלטה כמה מרג'ורי חכמה וחזקה. בהתחלה היא סתם היתה רשעית ונבזית כמו שהיא בדרך כלל, ואז התחילה להבין שהיא בצרות.

          • גם אם זה נכון לגבי מרג'ורי- כמו שאמרתי- אין שום הגיון בלהיות נגדה בגלוי, להיפך. דווקא כי היא חכמה צריכים לעשות מולה הצגה. ובכלל, למה היא צריכה להיות רעה לכולם? סתם. אין סיבה. מרג'ורי והסבתא נחמדות לכל מי שהם פוגשות כי הן יודעות שכל אחד יכול להביא תועלת (סאנסה, בריאן, שכביכול במבט ראשון אין להם סיבה להיות נחמדות אליהן). זה לא חכם סתם ללכת ולהיות רע לכולם, עזבי שזה לא נחמד, זה פשוט לא חכם.
           גם אם היא לא ידעה שילדי של גילויי אריות יכולים להיות פסיכופתים (למרות שאאל"ט שהמלך המשוגע היה מטארגריאן לא? והוא היה משוגע כנראה גם כי הוא היה ילד של אחים לא? זה לא היה ידוע שהם עלולים להיות מפגרים? טוב, נזרום איתך שזה לא היה ידוע). זה לא חכם מהסיבה הפשוטה שאם יגלו שהם לא הילדים של המלך יעשו להם צרות. למה להסתבך? שתלך למלך 3 ילדים ואז תזדיין עם אח שלה כמה שבא לה.
           בכלל, תני לי מהלך אחד חכם שהיא עשתה מתחילת הסדרה. כי אני לא זוכרת שום אחד כזה.

    • Miv Miv

     בדיוק בגלל זה אין לו מקום לדעתי במשחקי הכס. זאת סדרה שעוסקת במאבקי כוח בין בני אדם, והוא בסך הכל אסון טבע. התאווה שלו להתעללות בזונות מסיחה את הדעת מהמשחק העיקרי.

     • Mika Gill

      הוא התעלל ממש לא רק בזונות. פשוט היה לו יותר קל וכיף לשחק בהן.

  • Mika Gill

   אתה רציני?
   לא שמת לב לרמזי שלג המזעזע שהוצג בצורה כל כך בולטת הפרק?

   • Saturn

    הוא עוד צריך 'להוכיח' את עצמו לאורך תקופה יותר ארוכה. המעשים המזעזעים שלו עוד היו בעונה שעברה.
    ההבדלים בין השניים הם שאת המעשים של רמזי עוד אפשר להכיל במסגרת הלחימה והטקטיקה שלו כנגד הגרייג'וייז (למרות שהציד שלו בפרק מראה על רשעות בסיסית יותר).
    בנוסף, רוב מעשיו של רמזי היו על אדם שבעצמו ביצע מעשים מזעזעים בפני עצמם באות שראינו את ג'ופרי מתעלל ומתנהג כחרא בפני מגוון רחב של דמויות, 'רעות' כ'טובות'.

    שלישית, גם קרוביו של ג'ופרי הכירו בכך שהוא נוראי וסלדו ממנו ובשיחות פרטיות דיברו עליו רעה.
    רמזי קיבל נזיפה רגילה על היותו נלהב מדי במעשיו.

    • Mika Gill

     הוא פירק את ת'יאון לגורמים. אתה רואה מישהו סומך על סאנסה עם תער לגלח את ג'ופרי? או טייווין? או אפילו את טיריון שדווקא ממש נחמד אליה?
     שום דבר במעשים שלו איננו טקטיקה. הכל סאדיזם טהור.

 • ocean at north

  ספוילר ספוילר ספוילר

  כידוע אינני צופה בסדרה ואף לא מעריכה אותה, אבל אם יש בה דמות (מלבד אריה, עליה יש קונצנזוס) שתמיד גרמה לי להתרכז במסך, הרי זו דמותו של ג'ופרי. אפילו בסצינת הסיום של המוות המיוסר הוא ממשיך להיות טראבל מייקר ומצביע על טיריון כדבר האחרון לפני שנשמתו פרחה ממנו. איזה מלך, תרתי משמע. ג'ק גליסון, השחקן שגילם אותו, אכן ראוי לכל פרס אפשרי על כך שגרם לכם לאהוב כל כך לשנוא את ג'ופרי. לסיכום: ג'ופרי / מלך וינטרפל / חי! חי! וקיים!

 • שגיא

  פוסט מעניין, יאדו, אך למען האמת, אין מה לשנוא את ת'יאון על שריפה למוות של שני ילדים – כי זה אחד ההבדלים המעצבנים, מני רבים, שיש בין ספר (ובמיוחד הסדרה של ASOIAF) לאדפטציה שלו בסרט או סדרת טלביזיה. בספרים מי שייעץ לת'יאון להרוג את 2 הילדים הקטנים הוא למעשה REEK שהיה בעצם רמזי שלג עצמו.
  אסביר: בספרים יש שלוש דמויות ששמן REEK. א. סרחן (=REEK) האמיתי, האורגינל, הוא יד ימינו ושותפו לסדיזם של רמזי שלג, עוד מתקופת ילדות. נאמר על יחסיהם של סרחן ושלג שלא ידוע מי השפיע בזדוניותו ובסדיזם שלו על מי – רמזי גרר את REEK להיות כה זדוני, או ההפך? מה שבטוח, הם התאימו אחד לשני כמו כפפה ליד.
  ב. לאחר שסרחן האורגינל נהרג, רמזי שלג עצמו לוקח את האישיות והמראה של סרחן כדי שלא יהרגו אותו גם, ומפיץ שמועה שרמזי הוא זה שנהרג וסרחן שרד. הוא זה שנמצא בווינטרפל כשת'יאון כובש אותה, והופך למין שוליה או יועץ לת'יאון בזמן שלטונו הקצר בווינטרפל, ובמיוחד נותן לו עצות זדוניות ולוחש ארס באוזניו של ת'יאון. ת'יאון לא ממש רצה להרוג את ילדי סטארק, אבל סרחן המשיך לשחרר רעל באוזניו שאם לא יעשה כך אנשיו יזלזלו בו. לאחר מרדף שבו לא מצליחים למצוא את הילדים, הוגה סרחן את רעיון של הבאת גופות שרופות חלופיות כדי להציגן לראווה כילדי סטארק המפוחמים. לאורך הספר המחשבות של ת'יאון מגלות לנו שהוא לא אדם רע בכלל, אלא אחד שנקלע למצבים בלתי אפשריים של בחירה בין משפחתו "המאמצת" (למעשה, היה אצל הסטארקים בן ערובה מגיל ילדות) שהפגינה זלזול כלפיו כי לא היה חלק ממנה ולא יהיה לעולם, לבין משפחתו האמיתית שמתנכרת אליו ומפגינה כלפיו בוז (אביו, אחותו, ושאר יילודי הברזל).
  ג. סרחן השלישי הוא ת'יאון גרייג'וי. כל מה שאמרתי למעלה קשה לראות בסדרה, מקוצר יריעה וגם בגלל אופי המדיום, שלא מביע מחשבות. וגם כמובן בגלל שינויים מעצבנים בתסריט, כמו העובדה ששמו את הסיפור של REEK כבר בעונה שלישית. רמזי שלג מתגעגע נורא לסרחן הקודם שלו, שאיתו היו לו כנראה סוג של יחסי פאסיב-אגרסיב סדיסטיים, ומחליט לשבור את ת'יאון בסדרת עינויים מחרידים במטרה למחוק את האגו שלו ודמותו הנוכחיים ולעצב אותו מחדש כסרחן, חיית מחמד חדשה-ישנה שלו. מקבץ העינויים הפסיכולוגיים והפיזיים שמפעיל רמזי על ת'יאון לא מופיעים בסדרה אלא רק קמצוץ מהם.

  • וואו, קראתי את הספרים ובכלל לא זכרתי את מה שתיארת כאן עם רמזי שלג. עדיין, זה לא פוטר את תיאון מאשמת שריפת הילדים. גם בסדרה הוא שעה לעצות רעות (או ליתר דיוק, נכנע ללחצם של בני בריתו הקשוחים מאיי הברזל), אבל בסופו של דבר גם במקור וגם בעיבוד הוא זה שנתן את ההוראה. ואמנם בספרים כמובן אפשר להבין את המשא הגדול של תיאון לעומקו, אבל גם בסדרה זה היה לי ברור עוד לפני שהתחלתי לקרוא (צפיתי בשתי העונות הראשונות לפני הקריאה). חלק גדול מהקרדיט על רחשי החיבה שלי אל הדמות הולך לאלפי אלן, שמעביר את קרעיו הנפשיים באופן מושלם. מי ידע שאחיה של לילי אלן יודע לשחק כך.

   • miss bojarsky

    גם אני לא זכרתי כלום מזה… זה מחזק את החלטתי לקרוא את הספרים שוב לקראת יציאתו של הספר השישי (במהרה בימינו אמן).
    בספרים מאד כעסתי על ת'יאון על בגידתו בסטארקים ואף שנאתי אותו ובזתי לו, עד לשלב בו הוא הופך לסרחן. בשלב זה האמפתיה החליפה את השנאה. הוא שילם ביוקר על כל טעויותיו.

 • הוספתי בסוף הפוסט קטע ממש משעשע: תגובות של דמויות קולנוע וטלוויזיה למותו של ג'ופרי.

  • Saggi Sharabi

   היה מעניין לראות סרטון של תגובות הצופים כמו שהיה בחתונה האדומה.

    • Saggi Sharabi

     תודה, חח הרבה אנשים צדקו שם בתגובה שלהם, שתכלס זו הייתה מיתה מהירה מידי, וכולנו רצינו לראות את המלך ג'ופרי סובל הרבה יותר!!!.

    • Michael Ginzburg

     פרייסלס.

 • roswella

  ספוילר משחקי הכס 4×02
  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  .
  .
  .
  .
  .
  אני חייבת לציין שקצת התאכזבתי שג'ופרי מת. לא כי לא הגיע לו, אלא כי רציתי לראות אותו מגלה בחרדה שג'יימי הוא למעשה אבא שלו, שמורידים אותו מכס המלכות עקב כך, ושמתעללים בו (נפשית) עוד קצת לפני שהורגים אותו.

  ולגבי רמזי שלג – יש לו קשר לג'ון שלג?

  • KingInTheNorth

   לרמזי שלג אין קשר לג'ון שלג. "שלג" זה שם המשפחה שנותנים (בספרים ובסדרה) לממזרים שנולדו באזור הצפון, כמו "חול" לממזרים מדורן (לדוגמה – הפילגש של אוברין, אלריה חול).

   • גיל

    צ'יפס? 🙂

   • אה, עכשיו זה מסביר את מה שאלריה אמרה לסרסיי על עשרות אלפי הסאנדים בדורן, ושהם מתקבלים בברכה.

    • roswella

     תודה, באמת לא הבנתי למה היא מתכוונת כשהיא קוראת לה "חול". אפילו אם הסבירו את זה בסדרה מתישהו בטח כבר מזמן שכחתי.

  • גיל

   כל ממזר מהצפון מקבל את שם המשפחה שלג, כך שאין ביניהם קשר (כמו שבפרק הנסיך אוברין הציג את האשה שאיתו עם שם המשפחה חול, שאותו מקבלים כל הממזרים מ-דורן).

 • Queen_K

  ספוילר מינורי אבל עדיין ספוילר – וסליחה אם דיברתם על זה בדיון על הפרק הקודם.
  בשיחה של אוברין עם סרסיי וטיווין הוזכרה לראשונה מרסלה, שנשלחה לדורן על ידי טיריון – ובעונה הזו גילינו שדורן היא אויבת של הלאניסטרים. ברור שהאזכור שלה על ידי אוברין היה סוג של איום, אבל לא ממש הבנתי איך זה באמת היה אפשרי מלכתחילה בהתחשב בהיסטוריה של שתי המשפחות. גם אם בני מארטל לא יעשו לה כלום כשהלאניסטרים בשלטון, הרי אם סטאניס היה מנצח במלחמה, רוב הסיכויים שהיא היתה נקטלת במקום, כמו כל בני/תומכי לאניסטר ברחבי הממלכה.

  • שנאוצר

   זה משהו שאמורים לדבר עליו בעונות הבאות – בעיקרון, יש להם אינטרס לשמור עליה בחיים. למה? את זה הסדרה כבר תגלה לבד.

  • הניסוח שלו היה אחר. כן היה איום על הלאניסטרים, בהמשך להופעתו הראשונה של אוברין, אבל הוא ציין שיש מקומות בהם בני האצולה מתנכרים לממזרים (מעלה המלך), בעוד במקומות אחרים נחרדים מאונס ורצח של נשים וילדים (כפי שנעשה לאחותו של אוברין וילדיה), לכן מזלה של מירסלה שנשלחה אל מקום שנופל בקטגוריה השנייה.

   • Queen_K

    מה זאת אומרת "הניסוח היה אחר"? הניסוח היה בדיוק מה שתיארת, והסאבטקסט של האיום ברור ונהיר (גם התגובה של סרסיי, שמאוד רגישה לעניין מירסלה מסיבה שלא ברורה לצופים, מוכיחה את זה). השאלה היא לא למה המארטלים שומרים אותה בחיים (התגובה של שנאוצר על גבול הספוילר) אלא למה הלאניסטרים החליטו לשלוח אותה דווקא לשם ולא לבעלי ברית אמינים יותר.

    • yaddo

     לא הבנתי מה זאת אומרת שסרסיי רגישה לעניין מירסלה, הרי היא הבת שלה.

     באשר למארטלים – טיריון שלח אותה אליהם כחלק מפעולותיו כימין המלך בעונה השנייה, גם כדי לבדוק על מי מחברי מועצת המלך הוא יכול לסמוך (לכל אחד משלושתם הוא נתן מידע אחר וחיכה לראות איזה מהם יצוף), גם כדי להמחיש לסרסיי את כוחו וגם כדי לפייס את המארטלים מסיבה שאינני זוכר, מן הסתם קשורה אף היא לאיבה מאז רציחת ילדיהם.

     • Queen_K

      לגבי סרסיי – לא מירסלה ולא הבן הקטן (כולם הילדים של ג'יימי, אני מניחה) קיבלו איזשהו יחס לפני הפרקים האחרונים בעונה השנייה, כשסרסיי מתאבלת על שליחתה של מירסלה ומאשימה את טיריון, ואז כמעט הורגת את בנה הקטן רגע לפני שטיווין חוזר. עד אותם פרקים יש התייחסות מפורשת רק לג'ופרי, וקל מאוד לשכוח שיש לה עוד ילדים מלבדו.
      לגבי השליחה של מירסלה – אני לא זוכרת שטיריון הסביר שזה נועד לפייס את המארטלים. זה משהו שהוסבר בסדרה?

      • yaddo

       הוא סיפק לסרסי הסבר מאוד הגיוני באותו מעמד שבו פרקה עליו את זעמה, אני רק לא זוכר מהו.

    • האמירה על מירסלה לא הייתה איום על חייה, לכך התכוונתי.

 • Guest

  אלו ממש שעשעו אותי:

 • שגיא

  לגבי ההערה של יאדו על לילי אלן – אל תשכח שב- 09' כבר, שנתיים לפני שאחיה הופיע במשחקי הכס, היא פרסמה שיר שמדבר עליו, שנקרא גם, איך לא, אלפי:

  http://www.youtube.com/watch?v=Sr2Grfi3lFg

  • מכיר ומוקיר כמובן, והדברים שהיא מתארת בשיר הם אלה שגורמים לזקוף גבה כשנוכחים לדעת איזה כישרון יש לו.

 • LongLiveTheKing

  הדבר שאני הכי שמח ממנו אחרי שקראתי את התגובות כאן הוא שעכשיו אני יודע שאני לא היחיד שקיבל ספוילרים על מאורעות הפרק. כשאתה יודע מה הולך לקרות, כל משפט קטן הופך להכנה לקראת הסוף המתוק.
  לכן אחד הדברים ששמתי לב אליהם הוא שכאשר בטקס החתונה נאמר המשפט ״ארור האיש שינסה להפריד בין השניים״, ראו את הזוג ומאחוריהם את אוברין מסתכל עליהם. יכול להיות שזאת סתם ספקולציה, אבל יכול להיות גם שהבמאי זרק רמז גדול על זהות המתנקש…?

 • בדרך כלל אני ממליץ על "משחקי הכס" לו התרחשה רק בפייסבוק, אבל הפעם אני מתריע שהם רומזים בגסות די מטורפת על זהות המרעיל/ה. על אחריותכם, אם לא קראתם את הספרים. http://happyplace.someecards.com/30620/game-of-thrones-facebook-recap-season-4-episode-2

  • לא נכתב שם משהו שלא הייתי חשבתי עליו לפני, אז אם אכן מדובר בספוילר, כבר ספוילרתי.

 • Miv Miv

  ספוילר סדרה.

  למרות שהפרק כולו היה מצוין, הסצנה שהכי זעזעה והסעירה אותי הייתה סצנת הגילוח. הבטחון המוחלט (!) של רמזי בת'יאון, שמראה שכל הזמן הוא לא היה עסוק בסתם עינוי, אלא בשעבוד הנפש שלו. העובדה שת'יאון עדין מסוגל להעיר הערות אינטליגנטיות, שמראה שהוא כל הזמן היה שם בפנים. אני חושב שזאת הייתה הפעם הראשונה שלסצנת עינוי של ת'יאון היה תוכן כלשהו.

  באופן כללי כל הפרק הרגיש מאוד אמין. הנזיפה של הילדה בבראן, הצליחה לשכנע גם אותי. אגב, מישהו נזכר ברוצח מלכותי של רובין הוב? שנאתי את הספר הזה, וכשמדברים על "אנשים שנכנסים לתוך חיות יותר מדי זמן" זה עושה לי בחילה.

  בדרגונסטון מליסנדרה (אני מתכוון למכשפה) הייתה מאוד מרשימה. שימו לב לכך שהיא מלטפת את הילדה ישירות על הלחי השרופה, שזאת דרך נהדרת לקנות את אהבתו של מישהו שכולם נגעלים להסתכל עליו. האנלוגיה שלה בין צרחות היולדת לצרחות העולים על המוקד היא חכמה, גם אם מעוותת.

  הסצנה בין ג'יימי למורה הפרטי שלו הייתה די חסרת תוכן, אבל מצחיקה. ההסבר של האביר בקשר לבידוד של אזור האימונים קרע אותי מצחוק.

  אני לא אתייחס לחתונה כי אני מספויילר לחלוטין. 🙁 בכל אופן, הכתיבה לאורך כל הפרק הייתה חכמה, אמינה ומבדרת. כיף מוחלט מתחילה ועד סוף.

  ואיך שכחתי להזכיר: ג'ופרי משסע את הספר לגזרים. קפריזה בהתגלמות.

  ציטוט נבחר

  Did you watch the ceremony on the beach?
  I heard it

  • קראתי רק את "שוליית הרוצח" ואני ממש לא זוכר את עניין הווגינג. טוב, עברו מאז לפחות 13 שנה.

   יש מליסנדרה נוספת…?

 • yaddo

  ספוילר לפרק:

  הנה תגובתה של איימי ריצ'רדסון, היא מרסלה, אחותו של ג'ופרי:
  https://vine.co/v/MJp2KxmPei1

  וזו תגובתו של של ג'ק גליסון:
  http://instagram.com/p/m0L4rTuBr5/

 • Mika Gill

  לגבי ת'יאון והילדים –
  הוא לא "שרף אותם למוות" – הוא הרג אותם ושרף את הגופות. שזה לא אותו הדבר. לפחות, ממה שאני הבנתי.

 • assafTV

  ספוילר

  רמזים עבים לזהות האמיתית של הרוצח/ת?

  http://imgur.com/a/2DtPH

  • מעולה לחלוטין.

 • נמצא האשם האמיתי בכל הספוילרים לסדרה.
  http://undergroundmgzn.com/2014/04/15/man-ruins-game-thrones-series-novels-full-spoilers/

 • Aviad Levy

  מניח שאין לי הרבה מה לחדש, רק אומר שבעיני ג'ק גליסון היה אחד השחקנים הטובים במשחקי הכס (למעט כנראה פיטר דינקלג'), והוא פשוט גרם לי להגיע לשיא שנאה שלי כלפי דמות טלוויזיונית (כשהוא מתגבר על סקיילר וויט שהייתה עד עכשיו במקום הראשון) ממש רגע לפני שהוא שבק חיים.

 • ספוילר:
  לזכרו של מלכנו האהוב.
  https://www.youtube.com/watch?v=yWSjckKmF5M

© עידו ישעיהו